Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2013


Här följer resultat från årets tävlingar:

 

Hejarklackstävlingen vanns i år av FIFH, Malmö som får åka hem med fin pokal.

 

BOCCIA

Klass 1,  13 år-
1:a   Mikaela Nilsson,      Black Wolves, Kristianstad
2:a   Martin Randow,       Östergötlands HIF
3:a   Emma Hallel,          3 V FIF, Göteborg

 

Klass 2,   7-12 år 

1:a   Eric Bjälnes,             Östergötland
2:a   Sofia Lindblad,          Småland
3:a   Martin Sörlie Ronge,  Oslo HIL

 

Klass 2,  13-20 år 

1:a   Linnea Wittboldt,       Black Wolves, Kristianstad
2:a   Zakaria Boudebba,    FIFH, Malmö
3:a   Amanda Malmberg,   FIFH Malmö

  

Klass 2,  från 21 år
1:a   Sofie Gustafsson,      Kalmar
2:a   Caroline Johansson,  Riksgymnasiet Angered
3:a   Johanna Lindahl        FIFH Malmö

 

Unified BOCCIA 

Lagtävling

1:a Fässbergsgymnsiet,                Mölndal

2:a Ahlströmergymnasiet lag 4,     Alingsås

3:a Trekungagymnasiet lag 4,        Kungälv

 

Det av Kjell Jonason instiftade vandringspriset tilldelades

FÄSSBERGSGYMNASIET

 

BORDTENNIS 

Sittande och stående, 7-12 år:
1. Emil Kristoffersen,    Oslo HIL
2. Eric Bjälnes,            Östergötlands HIF
3. Alexander Lyngroth, Oslo HIL 

Sittande och stående, 13-20 år:
1. Jonas Hansso,           BTK Linné, Göteborg
2. William Lerup,            FIFH Malmö
3. Johannes Mattsson,   BTK Linné, Göteborg
3. Emil Mattsson,          Lindome BTK 

Sittande och stående över 21 år:
1. Jeanette Björndahl,     BTK Linné, Göteborg
2. Max Oliv,                    Black Wolves, Kristianstad
3. Rikard Mölin,              Östergötlands HIF

3. Ashraf Khoshiwal,       Black Wolves, Kristianstad 

 

EL-HOCKEY

1:a IFAH Stockholm, Lag Röd

2:a FIFH Electric Griffins, Malmö

3:a IFAH Stockholm, Lag Svart

4:a 3 V Lions 1, Göteborg

 

60 METER

Manuell stol, 7-12 år

1:a Alexander Lyngroth,        Oslo HIL
2:a Maksymilian Lesniewski, Oslo HIL
3:a Martin Sörlie-Rogne,        Oslo HIL

  

Manuell stol, 13-20 år

1:a David Olsson,         FIFH Malmö
2:a Otto Sundqvist,       Riksgymnasiet Angered
3:a Samuel Filipsson,   Borås HIF

 

Manuell stol, från 21 år 

1:a Johanna Lindahl,    FIFH Malmö
2:a Åsa Wendel,          Furuboda IF
3:a Max Oliv,               Black Wolves, Kristianstad

 

El-rullstol, 7-12 år

1:a Ellion Keppainen,  3 V HIF, Göteborg
2:a Alaattin Mutlu  

  

El-rullstol, 13-20 år

1:a Felix Almblad,         Black Wolves, Kristianstad
2:a Anton Torkelsson,   Black Wolves, Kristinstad
3:a Elias Trulsson,        Black Wolves, Kristianstad

  

El-rullstol, från 21 år

1:a Martin Randow,       Östergötlands HIF

2:a Marina Kjellsson

3:a Marjan Dastani,       HASS IF

  

Stående, 7-12 år  

1:a Emil Kristoffersen,      Oslo HIL
2:a Marvin Huddén,          Östergötlands HIF
3
:a Alexandra Berggren,   Borås HIF

  

Stående, 13-20 år

1:a Amanda Malmberg,     FIFH Malmö
2:a Matilda Ljung,             FIFH Malmö

3:aLinus Björkman,           FIFH Malmö

  

Stående, från 21 år

1:a Anna Jakobsson,        FIFH Malmö
2:a Fredrik Karlsson,        3 V HIF, Göteborg
3:a Jonas Wallefors,         IFK Halmstad

 

PARALLELLSLALOM

Manuell stol, 7-12 år 

1:a Greta Olai,                 Östergötlands HIF
2:a Martin Sörlie- Rogne,  Oslo HIL
3:a Alexander Lyngroth,   Oslo HIL

  

Manuell stol, 13-20 årl 

1:a David Olsson,             FIFH Malmö
2:a Synne Fjellhaug,        Oslo HIL
3:a Veronika Velin,           FIFH Malmö

  

Manuell stol, från 21 år

1:a Rebecka Sjöholm,      Hultsfreds HIF
2:a Pontus Lundberg,       Black Wolves, Kristianstad
3:a Åsa Wendel,              Furuboda IF

  

El-rullstol, 7-12 år

1:a Marvin Huddén,          Östergötlands HIF
2:a Alaattin Mutlu
3:a Ellion Keppainen,        3 V HIF, Göteborg

  

El-rullstol, 13-20 år

1:a Elias Trulsson,           Black Wolves, Kristianstad
2:a Erik Cedergren,          Black Wolves, Kristianstad
3:a Felix Almblad,            Black Wolves, Kristinstad

 

El-rullstol, från 21 år

1:a Marina Kjellsson
2:a Caroline Andersson, Black Wolves, Kristianstad

3:a Sara Wallin 

 

LUFTVAPENSKYTTE 

Klass 7-12 år

1:a Nikita Amber Abbas,      Oslo HIL

2:a Ludvig Sjöström,            GRBK, Göteborg

3:a Filip Lönden Berntsson,  GRBK, Göteborg

3:a Sifia Lindblad,                Smålands HIF

 

Klass 13-20 år

1:a Jacob Hallberg,         Kalmar BTK

2:a Max Lindström,         FIFH Malmö

3:a Emil Dernerud,          Östergötlands HIF

 

Klass från 21 år

1:a Ashraf Khoshiwal,   Black Wolves, Kristianstad

2:a Pontus Lundberg,    Black Wolves, Kristianstad

2:a Ida Pettersson,       Kalmar SK

3:a Lina Rustan,          Östergötlands HIF

 

RULLSTOLSINNEBANDY 

INNEBANDY - Göteborg Open 2013

GULD -    Furuboda

SILVER - RG Umeå

BRONS - Shällby Sharks / RBU 

 

MINICURLING

 

RIDNING 

Caprilli

Klass 13-20 år

1:a Sara Rosén,               GHRK Göteborg
2:a Rebecka Mårtensson,  Jönköpings Fältrittklubb
3:a Ida Kaiser,                  GHRK Göteborg
4:a Emma Kölby Falck,     GHRK Göteborg 

 

Klass 20-25 år

1:a Malin Gustafsson,  GHRK Göteborg
2:a Therese Fransson, Östergötlands HIF
3:a Sofie Gustavsson,  Kalmar Ridklubb
4:a Emmeli Ekström,.  Kalmar Ridklubb 

  

5-KAMP

Klass 7-12 år

1:a Alexandra Sjöberg,   Östergötlands HIF
2:a Sofia Lindblad,         Smålands HIF
3:a Greta Olai,               Östergötlands HIF

  

Klass 13-20 år 

1:a Josef Zanier,            Växjö HIF
2:a Matilda Pålsson,       FIFH Malmö
3:a Emil Dernerud,         Östergötlands HIF

  

Klass från 21 år

1:a Lina Rustan,             Östergötlands HIF
1:a Johanna Lindahl,      FIFH Malmö
3:a Ashraf Khoshiwal,     Black Wolves, Kristianstad

 

SIMNING

Klass 7-12 år

1:a Gustav Larsson,              MASS, Mölndal

2:a Jens Bech Andersson,    MASS, Mölndal

3:a Alexander Nordenskiöld, MASS, Mölndal

 

Klass 13-20 år 

1:a William Bengtsson,         MASS, Mölndal

2:a Emil Dernerud,               Östergötlands HIF

3:a Anna Maria Bengtsson,  MASS Mölndal 

 

Klass från 21 år 

1:a Sofie Gustavsson,    Kalmar Ridklubb

2:a Hampus Månsson,   Furuboda IF

3:a Lukas Hultgren,        Furuboda IF

 

RACE-RUNNING

Klass RR+, 13-20 år

 

RULLSTOLSDANS 

1:a Kristine Moen och Rune Moen,           Oslo HIL

2:a Marina Kjellsson och Sofia Kjellsson,  Rullesmurfen

3:a Linda Hedman och Tes Hedman,        Klinten HIF

4:a Amanda Larsson och Matilda Stormats Bränd,  3V HIF  

 

 

Uppdaterad: 2013-11-30 21:41
Skribent: Kjell Jonason

Kontakt:

Göteborg Open, c/o 3V HIF
Kvibergs Idrottscenter, Övre Kaserngården 8
415 28 GÖTEBORG
E-post: This is a mailto link 
Jan Petersson tel: 0708-52 55 24

Webmaster: This is a mailto link

Vi finns även på:

Facebook

 

Huvudpartners:

Autoadapt autoadapt.se

Autoadapt_logo

Sernekewww.serneke.se

Logo_Serneke

Postadress:
3 V HIF
Pjäshallen, Övre Kaserngården 8
41528 Göteborg

Besöksadress:
Övre Kaserngården 8
41528 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0709-229829
E-post: This is a mailto link