Hoppa till sidans innehåll

Ale-Träffen


Resultatlista 39:e ALE-Träffen i fältskytte.

 

Tävlingen avhölls som bilfältskjutning, över sex stationer, med start och mål

Sjulsmarks Folkets Hus.

Tävlingen  samlade 64 deltagare från Umeå i söder till Kiruna i norr.

Banansvarig Donald Johansson. SM-uttagning för Norrbottens Skytteförbunds

 fältskyttar.

Tävlingen avgjordes under bästa tänkbara förhållande med strålande sol och

lite vind i trakten kring Sjulsmark.

 

Ale-Träffens medaljörer:

                                                                                      

Totalsegrare Gustav Lövgren            Niemisel Skf           Medaljör i seniorklassen

Torgny Lindfors                                     I 19/A 9 Skf              Medaljör i veteranklassen

Elina Johansson                                    Ale Skf                     Medaljör i juniorklassen

Magnus Lejonclou                                Ramselefors Skf    Medaljör i liggandeklassen

 

Klass FElit:

  

  1. Gustav Lövgren                      Niemisel                                          36/27            720 kr

  2. Peder Vahlberg                      Ramselefors                                  36/20            300 kr

  3. Robert Grape                           Niemis                                             36/18            250 kr

  4. Harry Östling                           F 21                                                  35/20            200 kr

  5. Peter Östling                           F 21                                                  35/17            150 kr

  6. Tomas Lindblom                    Notv.-Björsby                                 34/18

  7. Niklas Grape                            Niemis                                             34/18 

  8. Leif Sandberg                         Kalix                                                 34/16 

  9. Fredrik Kaarle                         Niemis                                             32/10

10. Patrik Lindfors                       I 19/A9                                             30/11

11. J-O Lampinen                         S 3                                                    30/9

 

Klass F 4:

  

  1. Urban Johansson                  F 21                                                  36/23             350 kr

  2. Lennart Jakobsson               Ramselefors                                  30/14             200 kr

  3. Lars Eliasson                          Ramselefors                                  30/7               150 kr

  4. Joakim Nordlund                    S 3                                                    29/12

  5. Erik Sigfridsson                      Ramselefors                                  24/5

  6. Tommy Åkerström                Niemisel                                          24/1

  7. Sven Edlund                             Piteå                                                23/8

  8. Arne Lindkvist                         Niemis                                             21/3

 

Klass F 3:

 

  1. Fredrik Ågren                          I 19/A 9                                            29/8               300 kr

  2. Bo Larsson                              Bureå                                               28/4               200 kr

  3. Johanna Fogman                   Kiruna                                              25/8

  4. Pernilla Sirviö                          Niemis                                             23/8

  5. P-O Nyberg                              Bureå                                               21/3

  6. Robert Ek                                 Kalix                                                 20/4

 

Klass F 56:

 

  1. Torgny Lindfors                      I 19/A 9                                            35/13             350 kr

  2. Eyvind Fogman                        Kiruna                                              33/16             250 kr

  3. Lars Tegman                           Umeå                                               32/17             200 kr

  4. Kjell Marklund                         S 3                                                    32/12             150 kr

  5. Tommy Öhman                       Råneå                                              31/12

  6. Håkan Gunnarfeldt                 S 3                                                    31/11

  7. Kenneth Jatko                        Pajala                                              30/10

  8. Håkan Lidman                         Skellefteå                                       29/11

  9. John Lindgren                         Umeå                                               29/7

10. Torvald Sikström                   Rundvik                                           27/6

11. Roger Berggren                     Rundvik                                           22/9

12. Hampus Stenlund                  I 19/A 9                                            22/5

 

Klass F 66 Ställn o Ligg:

 

  1. Birger Stridsman                   Niemis                                             34/18  Ligg    350 kr

  2. Conny Ukonsaari                    Pajala                                             34/16  Ställn   300 kr

  3. Bertil Omark                            Kuivakangas                                 32/7    Ställn   250 kr                   

  4. Stig Jussén                             Umeå                                               30/11  Ställn   200 kr

  5. Sune Engström                       Niemisel                                          29/10  Ligg     150 kr

  6. Fredrik Lundbäck                   Ytterby                                             28/13  Ställn   150 kr

  7. Bror Rantakyrö                       Övertorneå                                     27/7    Ställn

  8. Leif Sigfridsson                      Ramselefors                                  26/10  Ställn

  9. Ingvar Skarpsvärd                 Pajala                                               25/7    Ställn

10. Per-Arne Andersson             Ytterby                                             24/11  Ligg

11. Rune Löpare                           Kiruna                                               22/6    Ställn

12. Birger Rönngren                    Piteå                                                  21/5    Ställn

13. Bertil Ruisniemi                      Övertorneå                                      16/4   Ställn

14. Erland Englund                       Råneå                                                11/5    Ligg

15. Ove Lövgren                            Övertorneå                                     10/4    Ställn

16. Ingvar Usitalo                          Pello                                                    9/2    Ställn

 

Klass F 72 Ligg:

 

  1. Sture Grahn                             Piteå                                                28/11               300 kr   

  2. Tore Vikberg                           Umeå                                               27/10               200 kr

  3. Harry Friman                           Råneå                                              27/8                 150 kr

  4. Hans-Erik Edén                       Umeå                                               26/8

  5. Göran Kieri  Pajala                                                                           25/6

  6. Ingemar Åström                     Piteå                                                22/6

  7. Evald Tapani                            Kuivakangas                                  14/2

 

Klass F 1:

 

  1. Magnus Lejonclou                 Ramselefors                                  34/19               100 kr

 

Klass F 15:

 

  1. Oliver Åkerström                   Niemisel                                          20/5                    75 kr

 

Klass F 17:

 

  1. Elina Johansson                     Ale                                                    33/18                100 kr

  2. Johannes Ek                           Kalix                                                 13/1                     75 kr                 

 

JFA = 34 Träff

 

Mål och avstånd Ale-Träffen:

Stn. 1                  1/6                       Ligg                     300 m                 45 s och 90 s

Stn. 2                  L3                        Ligg                     515 m                 45 s och 90 s

Stn. 3                  B 65                     Ligg                     490 m                 45 s och 90 s

Stn. 4                  S 25 V                 Ligg                     400 m                 45 s och 90 s

Stn. 5                  C 40                     Knä                      380 m                 45 s och 90 s

Stn. 6                  1/4                       Ligg                      375 m                 45 s och 90 s

 

 

 

Ale 2009-03-22

Rune Utterström

Uppdaterad: 2009-03-23 16:10
Skribent: Rune Utterström

Postadress:
Ale SkF - Skyttesport
Rune Utterström, Residensgatan 4 C
97236 Luleå

Kontakt:
Tel: 0920-81064
E-post: This is a mailto link

Se all info