Hoppa till sidans innehåll

Ale Banträff


 

Resultat  från  Ale Banträff,  med  Ale Skf som arrangör.

Tävlingen avhölls på Rödbergets skjutbana i Boden

och lockade 28 deltagare.

 

Resultat grundomgång, mellanomgång och final:

 

 

Klass A Final (Klass Elit):

  1. Ronny Nilsson           Piteå               143 + 96= 239 + 48 + 42 = 329 (8,10,9)

  2. Gustav Lövgren         Niemisel            145 + 93= 238 + 46 + 45 = 329 (6,7,9)

  3. Urban Johansson       F 21                 141 + 93= 234 + 48 + 44 = 326

  4. Peter Östling              F 21                140 + 92= 232 + 46 + 47 = 325

  5. Tommy Isaksson        I 19/A 9            143 + 91= 234 + 49 + 41 = 324

  6. Harry Östling              F 21                 140 + 91= 231 + 49 + 43 = 323

  7. Raymond Eliassen     Norge               141 + 92= 231 + 48 + 42 = 323

  8. J-O Lampinen            S 3                   145 + 80= 225 + 49 + 39 = 313

  9. Lars Evaldsson          Göteborg           134 + 87= 221 + 39 + 37 = 297

 

Klass B Final (Klass 4, 3, 56, 66S):

  1. Donald Johansson      Ale                   143 + 99= 242 + 47 + 42 = 331 p

  2. Camilla Lindfors          I 19/A 9            143 + 94= 237 + 48 + 40 = 325

  3. Henry Lindström          I 19/A 9           139 + 94= 233 + 48 + 41 = 322

  4. Leif Sandberg             Kalix                141 + 96= 237 + 47 + 38 = 322

  5. K-A Falk                     I 19/A 9           144 + 88= 232 + 47 + 39 = 318

  6. Dan-Ivan Karlsson     Ramselefors       139 + 91= 230 + 45 + 41 = 316

  7. Alf Edin                      Ale                  139 + 93= 232 + 42 + 36 = 310

  8. Bror Rantakyrö           Pello                136 + 93= 229 + 44 + 33 = 306

  9. Jan-Erik Karlsson       Ramselefors      138 + 89= 227 + 43 + 33 = 303

10. Kjell Marklund            S 3                   138 + 88= 226 + 43 + 30 = 299

11. Mattias Lampinen       S 3                   136 + 83= 219 + 47 + 28 = 294

12. Gunnar Iversen            S 3                  129 + 85= 214

 

Klass C, D Final (Klass 15, 17, 66L, 72):

  1. Öystein Hagfoss    Tromsö Skyttelag   146 + 98= 244 + 50 + 49 = 343 p

  2. Sture Grahn           Piteå                     144 + 90= 234 + 50 + 50 = 334

  3. Regine Hagfoss     Tromsö Skyttelag    147 + 96= 243 + 45 + 43 = 331

  4. Emma Hagfoss      Tromsö Skyttelag   137 + 96= 233 + 45 + 47 = 325

  5. Elina Johansson     Ale                        141 + 95= 236 + 46 + 43 = 325

  6. Marit Hagfoss         Tromsö Skyttelag   133 + 94= 227 + 45 + 45 = 317

  7. Sune Engström      Niemisel                 133 + 89= 222 + 42 + 45 = 309

Uppdaterad: 2009-07-14 16:41
Skribent: Rune Utterström

Postadress:
Ale SkF - Skyttesport
Rune Utterström, Residensgatan 4 C
97236 Luleå

Kontakt:
Tel: 0920-81064
E-post: This is a mailto link

Se all info