Hoppa till sidans innehåll

Ramselefors 2010


 

 

 

Tavelträffen Dag 1  2010

 

Mästerskapsfinal Klass C - Ställningar A+B Ligg S:a Knä S:a Stående S:a Tot Särskj

1 Dennis Trouin Djurö AB 269 46 315 45 360 8 10 9 9 10 46

406 

2 Nils Ström Övertorneå BD 274 44 318 49 367 7 9 8 7 8 39

406 

3 Marlene Forsell Ramselefors AC 273 47 320 46 366 6 7 7 9 8 37

403

4 Stefan Wahlström Gideå Y 262 43 305 40 345

10 4 9 9 10 42 387

5 Johan Nilsson Ramselefors AC 257 45 302 38 340 9 10 9 6 9 43

383

6 Markus Andersson Bälinge-Jumkil C 260 47 307 41 348 8 1 6 9 7 31

379

7 Caroline Pettersson Bälinge-Jumkil C 261 46 307 37 344 9 4 8 7 6 34

378

8 Marie Fjällström Ramselefors AC 261 48 309 39 348 3 6 2 8 3 22

370

9 Elina Johansson Ale BD 254 44 298 42 340 8 4 7 6 4 29

369

 

Mästerskapsfinal Klass E - Liggande A+B Ligg S:a Ligg S:a Liggande S:a Tot

1 Håkan Lidman Skellefteå AC 286 50 336 50 386 10 9 10 9 9 47

433

2 Gunnar Iversen S 3 BD 288 48 336 50 386 9 9

10 8 10 46 432

3 Sara Borg Ununge AB 289 46 335 48 383 9

10 10 10 10 49 432

4 Kjell Marklund S 3 BD 283 47 330 50 380

10 9 9 10 9 47 427

5 Lennart Högenberg Hajom PÄ 285 47 332 47 379 9 10 9 9 10 47

426

6 Leif Sigfridsson Ramselefors AC 272 41 313 46 359 9 9 10

10 10 48 407

7 Rolf Åslin Liden Y 250 Deltog ej i finalen

250

 

Final Klass U - Liggande med stöd A+B Ligg S:a Ligg S:a Liggande S:a Tot

1 Linus Danielsson Ununge AB 291 45 336 47 383 10 9 9 10

10 48 431

2 Emma Wallerström Ununge AB 286 48 334 43 377

10 10 9 8 9 46 423

3 Jimmy Eriksson Ramselefors AC 257 47 304 44 348 8 9 8 7 9 41

389

4 Filip Jansson Söderala X 213 38 251 29 280 4 6 7 8 7 32

312

 

Mästerskapsfinal Klass B - Ställningar A+B Ligg S:a Knä S:a Stående S:a Tot

1 Donald Johansson Ale BD 286 50 336 46 382 8 9 10

10 10 47 429

2 Lars-Göran Lundqvist Ununge AB 284 48 332 48 380 9 6 7 9 7 38

418

3 Hans Sundén Bälgviken D 276 50 326 46 372 9 9 8 8 9 43

415

4 Sören Olsson Umeå AC 274 48 322 44 366 9 9 9 10 9 46

412

5 Stefan Jonasson Hogdal Z 270 48 318 48 366 8

10 8 10 7 43 409

6 Roger Hjälström Ununge AB 279 49 328 44 372 8 7 8 5 7 35

407

7 Jan-Erik Karlsson Ramselefors AC 280 48 328 47 375 5 7 5 8 7 32

407

8 Dan-Ivan Karlsson Ramselefors AC 269 49 318 47 365 6 8 9 6 10 39

404

9 Sandra Danielsson Ununge AB 271 49 320 44 364 7 9 7 9 6 38

402

10 Lars Evaldsson Göteborgs O 272 49 321 47 368 6 6 7 3 8 30

398

11 Anders Andersson Hammerdal Z 268 48 316 45 361 8 3 8 8 9 36

397

12 Torvald Andersson Bälinge-Jumkil C 267 49 316 42 358 8 8 6 8 6 36

394

13 Sven Magnusson Liden Y 267 46 313 45 358 7 6 2 7 8 30

388

14 Hampus Stenlund I 19 / A 9 BD 264 45 309 41 350 7 6 4 5 9 31

381

15 Tony Jansson Ununge AB 260 47 307 37 344 5 6 7 8 8 34

378

16 Berndt Steffen Frötuna AB 260 48 308 44 352 8 0 3 8 7 26

378

17 Henry Lindström I 19 / A 9 BD 273 Deltog ej i finalen

273

 

Mästerskapsfinal Klass D - Liggande A+B Ligg S:a Ligg S:a Liggande S:a Tot

1

Stefan Thorin Umeå AC 284 49 333 48 381 9 10 8 10 10 47 428

2

Lennart Jakobsson Ramselefors AC 275 50 325 47 372 9 10 9 10 9 47 419

3

Wolfgang Voge Ramselefors AC 276 49 325 45 370 9 9 10 9 10 47 417

4

Jörgen Åström Brattby AC 278 Deltog ej i finalen 278

 

Mästerskapsfinal Klass A - Ställningar A+B Ligg S:a Knä S:a S:a Tot

1 Linda Strand Karlstad-Ulvsby S 294 48 342 49 391 7 9 9 9 8 42

433

2 Bengt Jansson Söderala X 285 49 334 46 380

10 8 9 10 9 46 426

3 Maria Falck Moälven-Modo Y 283 49 332 45 377

10 7 10 10 10 47 424

4 Petter Eriksson Moälven-Modo Y 288 49 337 46 383 8 7 8

10 8 41 424

5 Marie Arvidsson Lidingö AB 281 48 329 48 377 9 10 9 9 8 45

422

6 Peter Östling F 21 BD 282 47 329 48 377 10 8 8 9 9 44

421

7 Gustav Lövgren Niemisel BD 283 46 329 45 374 9

10 9 9 9 46 420

8 Therese Danielsson Ununge AB 275 49 324 47 371 9 9

10 9 10 47 418

9 Jan Wallerström Ununge AB 276 48 324 48 372 8 9 9 9 10 45

417

10 Helena Jansson Söderala X 276 50 326 48 374 10 7 9 8 9 43

417

11 Harry Östling F 21 BD 280 50 330 47 377 7 8 7 8 9 39

416

12 Urban Johansson F 21 BD 272 48 320 45 365 8 7 10 7 10 42

407

13 Ulf Ohlsson Umeå AC 279 48 327 42 369 7 6 9 8 8 38

407

14 Linda Bergman Ununge AB 267 48 315 42 357 9

10 8 8 9 44 401

15 Jan-Olof Lampinen S 3 BD 266 49 315 46 361 6 9 7 8 6 36

397

 

Björkskottet 2010 

 

Mästerskapsfinal Ställningar - Veteraner

H+M Knä S:a Stående S:a Tot

1 Lars-Göran Lundqvist Ununge AB 234 48

282 8 8 10 7 10 43 325

2 Donald Johansson Ale BD 233 46

279 8 9 7 9 9 42 321

3 Sören Olsson Umeå AC 233 48

281 7 9 7 8 6 37 318

4 Dan-Ivan Karlsson Ramselefors AC 228 45

273 8 9 6 8 9 40 313

5 Lars Evaldsson Göteborg O 226 48

274 7 6 9 7 5 34 308

6 Henry Lindström I 19 / A 9 BD 227 46

273 8 9 3 5 8 33 306

7 Sven Magnusson Liden Y 218 47

265 6 6 9 10 7 38 303

8 Jan-Erik Karlsson Ramselefors AC 217 42

259 10 7 8 9 8 42 301

9 Torvald Andersson Bälinge-Jumkil C 220 42

262 7 8 4 9 9 37 299

10 Hampus Stenlund I 19 / A 9 BD 221 41

262 1 6 4 9 8 28 290

11 Wolfgang Voge Ramselefors AC 214 39

253 9 4 5 6 8 32 285

Mästerskapsfinal Ställningar - Juniorer

H+M Knä S:a Stående S:a Tot

1 Dennis Trouin Djurö AB 226 37

263 8 7 6 8 8 37 300

2 Markus Andersson Bälinge-Jumkil C 209 39

248 7 5 8 9 6 35 283

Mästerskapsfinal Liggande

H+M Ligg S:a Liggande S:a Tot

1 Emma Wallerström Ununge AB 246 48

294 10 9 9 10 10 48 342

2 Gunnar Iversen S 3 BD 240 48

288 10 9 10 9 10 48 336

3 Linus Danielsson Ununge AB 235 49

284 10 10 10 9 10 49 333

4 Sara Borg Ununge AB 236 48

284 10 10 9 10 10 49 333

5 Kjell Marklund S 3 BD 233 48

281 10 9 10 9 10 48 329

6 Jimmy Eriksson Ramselefors AC 235 45

280 10 9 8 8 9 44 324

7 Elina Högström Ramselefors AC 228 45

273 10 10 10 10 9 49 322

8 Lennart Högenberg Hajom PÄ 238 48

286 8 0 9 9 10 36 322

9 Leif Sigfridsson Ramselefors AC 225 42

267 9 10 9 8 8 44 311

10 Håkan Lidman Skellefteå AC 233

Deltog ej i finalen 233

11 Rolf Åslin Liden Y 199

Deltog ej i finalen 199

Mästerskapsfinal Liggande Elit

H+M Ligg S:a Liggande S:a Tot

1 Stefan Thorin Umeå AC 242 48

290 9 10 10 9 10 48 338

Mästerskapsfinal Ställningar - Senior B

H+M Knä S:a Stående S:a Tot

1 Anders Andersson Hammerdal Z 237 41

278 8 9 9 8 9 43 321

2 Berndt Steffen Frötuna AB 234 45

279 8 0 7 8 9 32 311

3 Roger Hjälström Ununge AB 223 44

267 9 7 8 10 7 41 308

4 Stefan Jonasson Hogdal Z 228 45

273 5 7 5 5 8 30 303

5 Erling Norgren Örnsköldsvik Y 222 43

265 4 9 9 6 9 37 302

6 Caroline Pettersson Bälinge-Jumkil C 208 46

254 9 10 9 9 8 45 299

7 Sandra Danielsson Ununge AB 227 43

270 5 2 7 7 8 29 299

8 Marlene Forsell Ramselefors AC 213 39

252 10 9 8 8 8 43 295

9 Stefan Wahlström Gideå Y 221 43

264 6 5 6 6 8 31 295

10 Johan Nilsson Ramselefors AC 216 44

260 5 6 8 7 0 26 286

11 Tony Jansson Ununge AB 212 31

243 7 10 7 7 9 40 283

Mästerskapsfinal Ställningar - Senior A H+M Knä S:a S:a Tot

1 Urban Johansson F 21 BD 237 49

286 8 9 9 9 8 43 329

2 Petter Eriksson Moälven-Modo Y 237 47

284 10 9 7 9 8 43 327

3 Helena Jansson Söderala X 235 48

283 10 9 8 8 7 42 325

4 Gustav Lövgren Niemisel BD 231 45

276 7 10 10 9 10 46 322

5 Marie Arvidsson Lidingö AB 231 47

278 10 9 8 8 9 44 322

6 Peter Östling F 21 BD 232 46

278 9 9 9 9 8 44 322

7 Linda Strand Karlstad-Ulvsby S 235 45

280 10 9 6 8 9 42 322

8 Bengt Jansson Söderala X 224 49

273 9 10 8 10 10 47 320

9 Maria Falck Moälven-Modo Y 228 47

275 10 9 8 8 10 45 320

10 Linda Bergman Ununge AB 229 46

275 7 9 9 10 10 45 320

11 Therese Danielsson Ununge AB 233 44

277 4 8 7 9 9 37 314

12 Jan-Olof Lampinen S 3 BD 228 42

270 9 7 9 10 6 41 311

13 Harry Östling F 21 BD 231 47

278 9 8 9 7 0 33 311

14 Ulf Ohlsson Umeå AC 230 45

275 8 8 5 7 7 35 310

15 Jan Wallerström Ununge AB 221 47

268 4 9 10 8 10 41 309
Uppdaterad: 2010-07-24 10:29
Skribent: Rune Utterström

Postadress:
Ale SkF - Skyttesport
Rune Utterström, Residensgatan 4 C
97236 Luleå

Kontakt:
Tel: 0920-81064
E-post: This is a mailto link

Se all info