Hoppa till sidans innehåll

Resultat K-rännet -09


    

Om du inte ser Resultatlistan i Internet Explorer KLICKA HÄR

 

RESULTATLISTA KUNGSLEDENRÄNNET 2009









HERRAR


PLACERING NAMN KLUBB/TEAM TID
1 Björn Ferry Storumans IK


Magnus Jonsson Biathlon Östersund 03:36:36 28





2 Martin Rosvall Lycksele IF


Björn Rydvall Lycksele IF 03:49:20 20





3 Christian Spoerry



Ulf Tingelöf
03:51:21 43





4 Joakim Jonsson Skellefteå SK


Tor Larsson Team Fjällsport Tärnaby 03:57:10 30





5 Adrian Bergström Strömnäs GIF


Mikkel Knif Strömnäs GIF 03:58:30 34





6 Tobias Långberg Hudiksvalls IF


Daniel Johanson Hägglunds IOFK 04:01:03 40





7 Elbert Karlsson IFK Umeå


Tom Sandberg Mo Skilag 04:08:14 42





8 John Lagerskog Team Glommershus AB


Johan Samuelsson Team Glommershus AB 04:14:50 38





9 Andreas Oskarsson IFK Umeå


Fredrik Samuelsson Tunafors SK 04:24:40 24





10 Robert Åström Hägglunds IoFK


Robert Johansson Hägglunds IoFK 04:25:04 8





11 Mikael Henriksson Tynderö IK


Andreas Svanebo Stockviks SF 04:25:22 35





12 André Vollan Johansson Ammarnäs IF


Erik Oskarsson Sorsele SK 04:28:15 29





13 Erik Sundén Arjeplogs SKL


Lars Olof Haapalahti Arjeplogs SKL 04:33:39 41





14 Jonas Persson Strömnäs GIF


Anders Persson Sundbybergs IK 04:34:55 9





15 Anton Södergren Skellefteå SK


Fredrik Linndström Lycksele IF 04:41:22 47





16 Jan Rönnlund IFK Umeå


Leif Nyström IFK Umeå 04:44:30 3





17 Sören Pettersson Graningealliansen


Olavi Nieminen Ragunda 04:45:18 12





18 David Lundgren Täfteå IK


Mattias Karlsson Robertsfors IK 04:47:12 19





19 Martin Lundberg Fredrika IK


Bengt-Peder Björn Fredrika IK 04:57:40 17





20 Peter Fellbrink Storumans IK


Jörgen Oscarsson Storumans IK 05:03:10 22





21 Anders Lindgren Tärna IK Fjällvinden


Tomas Nordström Tärna IK Fjällvinden 05:05:20 14





22 Anton Olofsson IKSU Multisport


Samuel Vikström IKSU Multisport 05:06:35 15





23 Jonas Peterson IFK Umeå


M Walheim IFK Umeå 05:12:44 44





24 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur skidor


Torbjörn Åman IFK Arvidsjaur skidor 05:14:09 36





25 Peter Uusitalo Pajala IF


Simon Tornberg Pajala IF 05:19:37 2





26 Jan Gidlund Husum skidor


Jan Eriksson Norrfors IK 05:21:03 10





27 Peter Gustafsson Storuman IK


Henrik Svahn Storuman IK 05:23:35 18





28 Sven-Bertil Grundström Ammarnäs IF


John Grundström Ammarnäs IF 05:29:00 4





29 Anders Fries Umeå OK


Bo Beijar BK Playboys 05:34:50 49





30 Sebastien Grzelewski Team Sportia


Patrik Grundström Ammarnäs IF 05:36:39 32





31 Jonas Nyström Storuman IK


Fredrik Johansson Tärna IK Fjällvinden 05:36:41 13





32 Ivar Palo Jalles TC


Harry Holmgren Posten Umeå 05:40:01 33





33 Reinhard Forsberg Sorsele SK


Göran Karlsson Umeå Orienteringsklubb 05:40:47 1





34 Elis Åberg Strömsbergs IF


Sven-Gustav Dahlberg IK Jarl Rättvik 05:52:26 7





35 Tommy Vennman Spölands IF/ LST AC


Roger Vallin Spölands IF/ LST AC 05:57:22 27





36 Bertil Karlsson Luleå Gjutarens IF


Jan-Erik Sundberg Luleå Gjutarens IF 06:05:47 31





37 Rikard Larsson ÄlvsbyIF skidor


Per Nilsson ÄlvsbyIF skidor 06:16:55 45





38 Olle Viklund Fjällbäcken AB


Urban Viklund Fjällbäcken AB 06:32:07 11





39 Johannes van den Berg Ammarnäs IF


Peter Millkvist Täfteå IK 06:50:27 23





40 Kjell-Erik Eriksson Lyckselepolisens IF


Åke Edlund Lyckselepolisens IF 06:56:50 5





41 Christer Normark Storumanpolisens IFF


Patrik Gustavsson Storumanpolisens IFF 7:51:46 25











Markus Ottosson Skellefteå SK 04:36:48

Anders Boström Jalles 05:42:16

Staffan Norberg Storumanpolisens IFF 07:51:46



































































































































DAMER


1 Linn Sömskar IFK Umeå


Linda Danvind-Malm IFK Umeå 04:58:39 202





2 Hanna Degerström Sorsele SK


Sofia Bidner Sorsele SK 05:55:40 201





3 Ida Lindberg Studentidrotten Luleå


Anna Danielsson Studentidrotten Luleå 06:05:14 204





4 Kajsa Persson Sorsele SK


Sofie Holmqvist Sorsele SK 06:41:15 200





5 Anna Edvall Storuman IK


Ulla-Rut Persson Storuman IK 07:32:44 203




































MIX


1 Erik Berglund Skellefteå SK


Chatrine Fjällström Lycksele IF 04:39:25 109





2 Stina Bodén Litbygdens SK


Pär Gustafsson Litbygdens SK 05:07:27 103





3 Åsa Ohlin IFK Umeå


Johan Eriksson IFK Umeå 05:20:15 107





4 Elisabeth Fries Umeå OK


Clas Fries Umeå OK 05:58:06 100





5 Cecilia Vollan Johansson Ammarnäs IF


Thomas Johansson Ammarnäs IF 05:59:22 102





6 Jan Hilmersson Luleå Gjutarens IF


Marie Claesson Boden SK 06:17:41 108





7 Ragna Wennström Ammarnäs IF


Ulfstand Wennström Ammarnäs IF 06:22:57 101





8 Thom Lundquist Högåkers OK


Sofia Söderström Högåkers OK 06:55:34 110





9 Johanna Sahlstedt Söders SOL


Ulf Hedberg Lycksele IF 07:16:59 106





10 Jennie Magnusson Hägglunds IoFK


Jan Åström Hägglunds IoFK 08:49:45 104
20090708 LOGA 180 BRED

 Kungsledenrännet i samarbete

med

Svenska Turistföreningen

 

GULDSPONSORER

Utrustad.se

Silversponsorer

Piltos Goda

E-Rotor

Ammarnäs Livs

Grundströms Stugby

Ammarnäs Kulturbygg

Bodil och Ulf Johansson

 

 

 

facebook_icon   

 

 

 

logo-tankom

 

Postadress:
Ammarnäs IF - Skidor
Ammarnäs IF, Box 137
92422 Ammarnäs

Kontakt:
Tel: 0703799334
E-post: This is a mailto link