Starka Ärlainsatser i en rad orienteringar - Ärla IF - Orientering - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Starka Ärlainsatser i en rad orienteringar

2018-05-14 17:19
  • Uppdaterad: 2018-05-14 17:19

Framgångarna för Ärlas orientering fortsatte under den långa Kristi Himmelsfärdshelgen med fyra dagars orientering och uppåt 15 000 starter runt om i landet som dessa fyra dagaar badade i sol och försommar.

Ärlas seniorer kämpade i toppen både torsdag, fredag och söndag i se tuffa Kilsbergstävlingarna väster om Örebro. De fyra tävlingarna samlade omkring 2000 deltagare varje dag.

Karl Walheim var trea i långdistansen på torsdagen och Viktor Silvemark femma i söndagens medeldistans. Ondrej Hlavac vann dessutom H20 elit på torsdagen.

Närkekvartetten, medeldistans, söndag
H21 Elit, 4 840 m: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 31.26, 2) Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 31.53, 3) Jens Rönnols, Järla Orientering, 32.27, 5) Viktor Silvemark, Ärla IF, 33.15.

Närkekvartetten, långdistans, lördag

H21 Elit, 13 500 m: 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.33.35, 2) Emil Andersson, Ärla IF, 1.35.11, 3) Mats Troeng, OK Linné, 1.36.46, 6) Petter Eriksson, Ärla IF, 1.38.33, 7) Viktor Silvemark, do, 1.38.48.
H20 Elit, 9 800 m: 1) Henrik Johannesson, Stora Tuna OK, 1.07.46, 10) Ondrej Hlavac, Ärla IF, 1.22.00.

Sundsvall, förlängd medeldistans, fredag

H21 Elit, 6 280 m: 1) Anton Forsberg, Stora Tuna OK, 38.56, 10) Halvor Eid Nielsen, Ärla IF, 43.29.

Närkekvartetten, medeldistans, fredag

H18 Elit, 3 960 m: 1) Simon Harden, FK Boken, 30.25, 19) Pontus Bierfeldt, Ärla IF, 35.37.
D12 Kort, 2 050 m: 1) Elsa Verner, OK Tor, 30.10, 4) Emilia Andersson, do, 48.32.

Närkekvartetten, långdistans, torsdag
H21 Elit, 12 450 m: 1) Filip Dahlgren, Hagaby GoIF Örebro, 1.31.05, 2) Johan Bäckman, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.32.14, 3) Karl Walheim, Ärla IF, 1.34.13, 5) Emil Andersson, do, 1.35.28, 8) Petter Eriksson, do, 1.39.54.
H20 Elit, 9 740 m: 1) Ondrej Hlavac, Ärla IF, 1.26.06, 2) Arvid Linder, OK Hällen, 1.26.22.
D16, 4 600 m: 1) Hilda Holmqvist Johansson, IK Hakarpspojkarna, 44.55, 10) Malin Bierfeldt, Ärla IF, 58.21.

Sundsvall, medeldistans, torsdag
H21 Elit, 5 110 m: 1) Anton Forsberg, Stora Tuna OK, 32.34, 8) Oscar Vångell, Ärla IF, 36.59.

Årsunda, medeldistans, torsdag
H40, 3 890 m: 1) Marcus Kullman, Stora Tuna OK, 22.36, 4) Björn Rosendahl, Ärla IF, 26.52.
D55, 2 910 m: 1) Susanne Persson, Ärla IF, 24.53.

Skribent: Marcus Nilsson
Epost: Adressen Gömd

 

 

 

 

ärlam

 
  Sponsorer

 

logfarg2

 

Modern_Ekonomi

 

 

 VolvoCE

 

 

MVG Bud

 

 

o-boken

 

Ange alt-text här.

 

 

 

 

Postadress:
Ärla IF - Orientering
Orienteringssektionen, Ärla-Nytorp, Åsborgen
64043 Ärla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info