ÅrsundaRundansö 2011-05-15 14:20
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H21 Elit  (41) 14055 m                     

    1 Pelle Engstrand         Stora Tuna OK                77:31 
    2 Johan Nordlund          Leksands OK                  78:37 
    3 Pavlo Ushkvarok         Stora Tuna OK                79:44 
    4 Thomas Carlsson         Malungs OK Skogsmårdarna     80:01 
    5 Leif Bader              Leksands OK                  82:17 
    6 Fredrik Ingelsson       Rehns BK                     83:29 
    7 Hans Persson            Gävle OK                     83:50 
    8 Ulf Troeng              OK Linné                     83:59 
    9 Lasse Jansson           Gävle OK                     84:05 
   10 Johan Lindberg          Malungs OK Skogsmårdarna     84:37 
   11 Markus Martinelle       Söders SOL Tyresö            86:10 
   12 Patrik Svedberg         Gävle OK                     88:44 
   13 Anders Österlund        Västerås SOK                 89:18 
   13 Kristian Dahlström      IFK Moras OK                 89:18 
   15 Martin Norling          Söders SOL Tyresö            89:40 
   16 Ulf Bergqvist           Gävle OK                     89:57 
   17 Göran Thimberg          Söders SOL Tyresö            90:16 
   18 Andreas Holmqvist       Hestra IF                    90:22 
   19 Martin Hederskog        Malungs OK Skogsmårdarna     92:18 
   20 Markus Adolfsson        Linköpings OK                92:25 
   21 Olov Ericson            Rehns BK                     92:46 
   22 Lars Johansson          Karlsbyhedens IK             93:57 
   23 Lars Magnusson          OK Linné                     94:18 
   24 Eva Jurenikova          Domnarvets GOIF              98:17 
   25 Tomas Albinsson         OK Österåker                 98:25 
   26 Fredrik Lindgren        IK Hakarpspojkarna           98:41 
   27 Gustav Eklöf            Ulricehamns OK              101:32 
   28 Pontus Bergström        OK Österåker                103:03 
   29 Johan Björklund         Hammarby IF OF              105:18 
   30 Jan Moberg              Gävle OK                    112:26 
   31 Mattias Argårds         IFK Moras OK                117:08 

      Andreas Calleberg       Rehns BK                  Ej godk. 
      Andreas Bergqvist       Stora Tuna OK             Ej godk. 
      Hampus Möller           Linköpings OK             Ej godk. 
      Johan Lindahl           Täby OK                   ej start 
      Patrik Blom             Rehns BK                  ej start 
      Mattias Mårts           Stora Tuna OK             ej start 
      Erik Fernlund           Säterbygdens OK           ej start 
      Richard Hejdenberg      Gävle OK                  ej start 
      Fredrik Edén            OK Kåre                   ej start 
      Jan Troeng              OK Linné                  ej start 



H18 Elit  (16) 7510 m                      

    1 Erik Boman              Gävle OK                     50:45 
    2 Erik Malmberg           Kvarnsvedens GOIF OK         59:05 
    3 Fredrik Ahnlén          OK Hammaren                  59:38 
    4 Matthias Reiner         OK Hammaren                  62:15 
    5 Oskar Sandberg          Säterbygdens OK              62:47 
    6 Albin Sjöhed            Gävle OK                     63:40 
    7 Charlie Stolt           Rehns BK                     66:21 
    8 Simon Fröjd             Snättringe SK                73:10 
    9 Mårten Winkler          Strängnäs-Malmby OL          77:00 
   10 Torgny Palm             HJS-Vansbro OK              102:44 

      Anders Johansson        Rehns BK                  Ej godk. 
      Anders Fröjd            Rehns BK                  Ej godk. 
      Elias Öhgren            OK Kåre                   Ej godk. 
      Tiemo Schramm           Snättringe SK             Ej godk. 
      Gustav Andersson        Avesta OK                 ej start 
      Erik Björklund          Bjursås OK                ej start 



D21 Elit  (16) 10050 m                     

    1 Maria Sjölander         OK Rodhen                    72:33 
    2 Lena Gillgren           Stora Tuna OK                73:16 
    3 Johanna Lindberg        Domnarvets GOIF              76:03 
    4 Tina Junegard           Tullinge SK                  79:10 
    5 Sofia Söllvander        OK Linné                     81:27 
    6 Charlotte Lindkvist     Leksands OK                  82:03 
    7 Martina Karlsson        Stora Tuna OK                83:41 
    8 Anna Duvander           OK Kåre                      84:54 
    9 Ida Lindkvist           Leksands OK                  85:37 
   10 Linn Grälls             OK Kåre                      85:38 
   11 Susanna Mårtensson      Stora Tuna OK                86:07 
   12 Charlotta Bergqvist     Gävle OK                     86:57 
   13 Ellinor Sterner         OK Kåre                      91:15 
   14 Maria Nordström         Gävle OK                     96:35 
   15 Emma Edejern            Alfta-Ösa OK                 97:40 
   16 Jennifer Warg           Tumba-Mälarhöjden OK        115:28 



D20 Elit  (12) 5960 m                      

    1 Frida Sandberg          Säterbygdens OK              51:57 
    2 Linnea Adolfsson        Tullinge SK                  58:59 
    3 Linnea Sundström        OK Renen                     59:00 
    4 Maria Björklund         Bjursås OK                   61:19 
    5 Jenny Eriksson          OK Kåre                      61:44 
    6 Lisa Lindgren           Stora Tuna OK                61:59 
    7 Moa Enmark              Gävle OK                     63:32 
    8 Emma Backlund           Säterbygdens OK              69:38 
    9 Lovisa Östman           Avesta OK                   105:50 

      Linnea Ekskog           Kvarnsvedens GOIF OK      Ej godk. 
      Frida Ingelsson         Ockelbo OK                ej start 
      Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                ej start 



H80  (13)      2970 m                      

    1 Thorwald Jansson        Västerbergslagens OL         48:27 
    2 Olle Andersson          OK Norden                    52:13 
    3 Bertil Norman           IFK Hedemora OK              52:15 
    4 Gösta Magnusson         IFK Hedemora OK              52:54 
    5 Hans Eric Robertsson    OK Kåre                      54:21 
    6 Tore Sjöberg            OK Hammaren                  55:51 
    7 Kurt Mattsson           Tierps SOK                   58:43 
    8 Lars-Erik Jernström     Norbergs OK                  63:21 
    9 Gunnar Modig            OK Ödmården                  65:23 

      Runar Forsström         Järfälla OK               Ej godk. 
      Ragnar Wahlström        OK Kåre                   Ej godk. 
      Sigvard Johansson       Tierps SOK                ej start 
      Börje Olsson            Storviks IF               ej start 



H75  (19)      3500 m                      

    1 Rune Carlsson           Sundbybergs IK               32:48 
    2 Rolf Andersson          Rimbo SOK                    43:22 
    3 Ingemar Johansson       IFK Hedemora OK              45:46 
    4 Alvar Jönsson           Hofors OK                    47:10 
    5 Olle Olofsson           Storviks IF                  47:39 
    6 Karl-Ivar Hedberg       Gävle OK                     49:59 
    7 Karl Henrik Lovang      Västerbergslagens OL         52:02 
    8 John Berglund           Alfta-Ösa OK                 56:27 
    9 Erik Lindberg           Karlsbyhedens IK             57:34 
   10 Karl Åkerman            Motala AIF OL                60:40 
   11 Sten Bergman            Korsnäs IF OK                62:16 
   12 Anders Ahnlén           OK Hammaren                  62:24 
   13 Karl-Lennart Åhlund     Järbo OK                     71:09 
   14 Lars Olander            Södertälje IF                87:45 

      Bo Löwegren             Västerås SOK              Ej godk. 
      Sigurd Wallén           Täby OK                   Ej godk. 
      Karl-Erik Vesström      OK Hammaren               Ej godk. 
      Ove Åberg               OK Roslagen               ej start 
      Sven Eriksson           OK Roslagen               ej start 



H70  (37)      4010 m                      

    1 Karl Johansson          IFK Hedemora OK              34:23 
    2 Åke Gatelid             Sigtuna OK                   37:49 
    3 Kuno Österlund          Västerås SOK                 39:20 
    4 Folke Björkman          Dalaportens OL               44:04 
    5 Kurt Boström            OK Linné                     46:12 
    6 Martin Engqvist         Upsala IF                    46:27 
    7 Folke Lindblom          Heby AIF                     47:41 
    8 Karl Gunnar Backlund    Ockelbo OK                   48:25 
    9 Sven-Erik Widin         Domnarvets GOIF              49:54 
   10 Stig Östh               Korsnäs IF OK                51:21 
   11 Sören Olsson            OK Ödmården                  51:56 
   12 Lars-B Larsson          OK Tyr                       52:35 
   13 Enar Persson            Ockelbo OK                   55:40 
   14 Karl-åke Dahlgren       Svärdsjö IF                  56:19 
   15 Kjell Wennergrund       Järbo OK                     57:41 
   16 Erik Edy Lundqvist      Heby AIF                     58:23 
   17 Janne Månsson           Leksands OK                  59:39 
   18 Rolf Westberg           SK Trim/Virsbo               59:40 
   19 Stig Jansson            Domnarvets GOIF              60:21 
   20 Leif Östblom            Valbo AIF                    60:48 
   21 Hans Mårtensson         Dalaportens OL               61:40 
   22 Tord Lind               Valbo AIF                    63:07 
   23 Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK       63:53 
   24 Sven-Åke Englund        Gävle OK                     64:02 
   25 P - O Eriksson          OK Hammaren                  64:42 
   26 Ingemar Sjöberg         OK Hammaren                  64:46 
   27 Gunnar Dahlström        Fredrikshofs IF Skid & OK    65:01 
   28 Lars-Ove Nyquist        Hagaby GOIF                  68:19 
   29 Olle Näslund            Timrå SOK                    75:54 
   30 Ingmar Nykvist          Rembo IK                     78:57 

      Bo Andersson            Valbo AIF                 Ej godk. 
      Adil Carlsson           Valbo AIF                 Ej godk. 
      Bore Nyberg             Säterbygdens OK           Ej godk. 
      Karl-Axel Stjernström   OK Hedströmmen            Ej godk. 
      Egon Lundquist          Norbergs OK               j fullf. 
      Rune Ivarsson           OK Hammaren               j fullf. 
      Börje Westring          Gävle OK                  ej start 



H65  (47)      4450 m                      

    1 Leif Eriksson           Heby AIF                     41:47 
    2 Alf Lindberg            Köping-Kolsva OK             43:13 
    3 Åke Höglund             Timrå SOK                    44:45 
    4 Lasse Holm              Storviks IF                  45:47 
    5 Hans Kruskopf           Korsnäs IF OK                46:06 
    6 Bertil Holmgren         Gävle OK                     46:21 
    7 Stig Törnkvist          Köping-Kolsva OK             47:01 
    8 Sven-Olof Asp           Leksands OK                  47:36 
    9 Bengt-Olov Törnqvist    Sigtuna OK                   49:37 
   10 Nils Boremyr            Kvarnsvedens GOIF OK         49:49 
   11 Sture Bergström         OK Hammaren                  51:09 
   12 Jörgen Bergström        Norbergs OK                  51:21 
   13 Hans Grudd              Stora Tuna OK                52:13 
   14 Stig Oveland            Valbo AIF                    52:15 
   15 Rolf Lindberg           Söderhamns OK                52:17 
   16 Kurt Andersson          Storviks IF                  52:44 
   17 Gunnar Bengtsson        Sundsvalls OK                53:51 
   18 Jan Olof Dahlström      Bjursås OK                   53:55 
   19 Ingvar Svensson         Bjursås OK                   54:19 
   20 Rolf Jakobsson          Alfta-Ösa OK                 54:40 
   21 Sven-Erik Sjöberg       OK Tor                       56:19 
   22 Sören Eriksson          Länna IF                     56:20 
   23 Sven Gustav Dahlberg    Storviks IF                  56:23 
   24 Jan Olov Jonsson        Tierps SOK                   57:17 
   25 Bernt Johansson         Häverödals SK                58:13 
   26 Torbjörn Tirén          Hellas Orientering           58:34 
   27 Arne Karlsson           OK Tor                       58:54 
   28 Ingvar Johansson        OK Rodhen                    60:15 
   29 Åke Liljebrand          SK Trim/Virsbo               60:59 
   30 Olle Öberg              Skogsluffarnas OK            61:03 
   31 Bengt Andersson         Österfärnebo IF              62:13 
   32 Stig-Olof Ståhl         Avesta OK                    64:32 
   33 Göran Nilsson           Valbo AIF                    67:04 
   34 Kurt Sandström          Skutskärs OK                 69:52 
   35 Ronnie Gustavsson       Rembo IK                     70:52 
   36 Torbjörn Atterbrand     Tierps SOK                   71:47 
   37 Toivo Voudinmäki        Mullsjö SOK                  72:44 
   38 Henning Waltgård        Domnarvets GOIF              81:13 

      Jan Johansson           IFK Hedemora OK           Ej godk. 
      Yngve Persson           Tierps SOK                Ej godk. 
      Leif Pettersson         OK Ödmården               Ej godk. 
      Sören Gunnarsson        Gävle OK                  Ej godk. 
      Hans Nyberg             Gävle OK                  Ej godk. 
      Roland Forsblom         Kungsgårdens SK           j fullf. 
      Hans Carlsson           Bjursås OK                ej start 
      Ragnar Widenbring       Sala OK                   ej start 
      Håkan Forsgren          Gävle OK                  ej start 



H60  (34)      5080 m                      

    1 Bengt Stenerhag         Västerbergslagens OL         41:49 
    2 Lasse Karlsson          IFK Moras OK                 43:58 
    3 Hans Aurell             Gävle OK                     44:17 
    4 Lasse Kokkonen          Långshyttans AIK OK          46:03 
    5 Göran Larsson           Sala OK                      49:12 
    6 Jan Lund                OK Kåre                      49:46 
    7 Örjan Stahl             Grycksbo IF OK               49:50 
    8 Per-Erik Wåhlberg       OK Linné                     50:45 
    9 Ingemar Gillgren        Gävle OK                     51:18 
   10 Bengt A Persson         Rehns BK                     51:34 
   11 Ove Åberg               Storviks IF                  52:11 
   12 Ulf Kjellin             OK Hedströmmen               52:50 
   13 Leif Åkerblom           Stora Tuna OK                55:17 
   14 Claes Nideborn          Stora Tuna OK                55:38 
   15 Lars Erik Hermansson    OK Linné                     56:36 
   16 Karl-Erik Andersson     IFK Moras OK                 57:49 
   17 Sven-Erik Kempe         Oslättforspojkarnas IK       59:35 
   18 Matts Engvall           Bodens BK                    60:07 
   19 Christer Nordström      OK Älvsjö-Örby               61:22 
   20 Kenneth Larsson         OK Enen                      62:04 
   21 Lennart Tägtström       Domnarvets GOIF              62:46 
   22 Mats Mårtensson         Stora Tuna OK                63:42 
   23 Folke Boström           OK Linné                     63:51 
   24 Sture Nilsson           OK Hammaren                  65:28 
   25 Björn Engsten           OK Rodhen                    69:45 
   26 Vilho Rokka             Långshyttans AIK OK          70:57 
   27 Bengt-Göran Stjerna     Länna IF                     71:45 
   28 Lars Mårsell            Södertälje-Nykvarn OF        88:28 
   29 Örjan Persson           Bjursås OK                   97:16 

      Kenneth Andersson       Valbo AIF                 Ej godk. 
      Sivar Cliffoord         Hofors OK                 Ej godk. 
      Hasse Åberg             Valbo AIF                 ej start 
      Roland Berg             Säterbygdens OK           ej start 
      Roger Engstedt          Dalaportens OL            ej start 



H55  (31)      5540 m                      

    1 Thomas Ericsson         Alfta-Ösa OK                 40:19 
    2 Rolf Lundberg           OK Ödmården                  41:21 
    3 Mats Lundberg           Dalaportens OL               43:27 
    4 Arne Back               IFK Hedemora OK              45:40 
    5 Rolansd Jansson         IK Fyris                     46:12 
    6 Jan-Olof Björklund      Bjursås OK                   46:14 
    7 Lars Ove Skog           Österfärnebo IF              52:30 
    8 Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojkarnas IK       52:52 
    9 Anders Malmberg         Kvarnsvedens GOIF OK         53:10 
   10 Jan Lärfars             Leksands OK                  55:14 
   11 Kjell Boman             Söderhamns OK                58:18 
   12 Ulf Eriksson            Gävle OK                     58:59 
   13 Jörgen Karlsson         Attunda OK                   59:49 
   14 Kjell Viklund           Hofors OK                    60:48 
   15 Ulf Henriksson          Korsnäs IF OK                64:02 
   16 Anders Karlsson         OK Linné                     65:03 
   17 Tomas Falk              Gävle OK                     70:06 
   18 Dan Westerberg          OK Kåre                      71:45 
   19 Sven-Arne Strid         Österfärnebo IF              73:05 
   20 Ola Hedin               OK Hammaren                  74:32 
   21 Christer Segerqvist     Gävle OK                     77:39 
   22 Gunnar Bergh            Sigtuna OK                  105:46 

      Lars Dahlqvist          Storviks IF               Ej godk. 
      Sven-Erik Levin         Tierps SOK                ej start 
      Thom Sandvik            Avesta OK                 ej start 
      Bo-Göran Karlsson       Avesta OK                 ej start 
      Rolf Kulla              Valbo AIF                 ej start 
      Göran Andersson         Attunda OK                ej start 
      Roger Lind              Leksands OK               ej start 
      Olle Rönnols            Säterbygdens OK           ej start 
      Per Erik Fogel          OK Kåre                   ej start 



H50  (36)      5960 m                      

    1 Lars Lindgren           OK Ödmården                  44:33 
    2 Stefan Nyberg           Avesta OK                    45:26 
    3 Stefan Carlsson         Alfta-Ösa OK                 46:29 
    4 Kjell Klaar             Säterbygdens OK              47:11 
    5 Anders Lundh            Järfälla OK                  47:26 
    6 Anders Enmark           Gävle OK                     49:03 
    7 Johan Palmgren          Täby OK                      51:09 
    8 Tommy Åhman             Långhundra IF                51:18 
    9 Stefan Nilsson          Stora Tuna OK                51:35 
   10 Harald Knutsen          Gävle OK                     52:50 
   11 Jan-Olov Bergman        Västerås SOK                 53:40 
   12 Per-Erik Björklund      Bjursås OK                   55:03 
   13 Jan-Erik Skogh          Österfärnebo IF              55:27 
   14 Erik Wadman             IFK Moras OK                 55:32 
   15 Hans Lemoine            Gävle OK                     56:02 
   16 Johnny Junegard         Tullinge SK                  56:56 
   17 Bo Börjesson            Storviks IF                  61:41 
   18 Arne Eriksson           Tierps SOK                   62:52 
   19 Leif Markfjärd          Avesta OK                    65:33 
   20 Leif Gustafsson         Säterbygdens OK              67:32 
   21 Eric Jönsson            OK Triangeln                 79:11 
   22 Göran Hedman            Valbo AIF                    80:18 
   23 Roland Norell           Söders SOL Tyresö            83:01 
   24 Ingemar Hägglund        OK Ödmården                  89:46 

      Pär Westblad            OK Ravinen                Ej godk. 
      Roland Bäcklin          Sigtuna OK                Ej godk. 
      Lars Mattsson           OK Kåre                   Ej godk. 
      Dag Sundin              Strängnäs-Malmby OL       Ej godk. 
      Harry Hietanen          Gävle OK                  Ej godk. 
      Börje Ahnlén            OK Hammaren               Ej godk. 
      Christer Johansson      Köping-Kolsva OK          ej start 
      Lars Hagrot             Täby OK                   ej start 
      Mats Pettersson         IF Thor                   ej start 
      Leif Edejern            IFK Bergvik               ej start 
      Benny Pettersson        Väsby OK                  ej start 
      Mats Carlsson           OK Ödmården               ej start 



H45  (37)      6520 m                      

    1 Steven Hale             OK Kåre                      47:23 
    2 Mats Sundbüe            Strängnäs-Malmby OL          48:52 
    3 Ola Jernström           Dalaportens OL               49:03 
    4 Anders Jönsson          OK Triangeln                 49:29 
    5 Mats Wallin             Stora Tuna OK                51:36 
    6 Lars Karlsson           Valbo AIF                    51:51 
    7 Mårten Källström        Sala OK                      54:10 
    8 Jan Lindell             Långhundra IF                55:27 
    9 Per Sandberg            Säterbygdens OK              55:40 
   10 Kalle Östgren           OK Kåre                      56:55 
   11 Anders L Olsson         Gävle OK                     58:37 
   12 Christer Morell         OK Kåre                      58:54 
   13 Kennet Olander          Tullinge SK                  59:14 
   14 Magnus Axelsson         Strängnäs-Malmby OL          59:38 
   15 Pontus Eriksson         Strängnäs-Malmby OL          60:23 
   16 Jan Lindberg            Korsnäs IF OK                61:04 
   17 Stefan Henriksson       OK Ravinen                   61:05 
   18 Anders Rönnlund         Järbo OK                     63:01 
   19 Kenneth Jonsson         OK Linné                     63:27 
   20 Tommy Lindgren          Sigtuna OK                   64:00 
   21 Patrik Ottosson         Gävle OK                     64:54 
   22 Karl-Erik Engblom       Valbo AIF                    66:06 
   23 Robert Östlund          Säterbygdens OK              67:36 
   24 Anders Hansson          OK Hammaren                  68:18 
   25 Ulf K. Rask             Sigtuna OK                   68:22 
   26 Lars Spånberg           Gävle OK                     68:29 
   27 Inge Andersson          Rembo IK                     69:36 
   28 Anders Berg             Domnarvets GOIF              70:09 
   29 Stefan Nordström        Sigtuna OK                   83:18 
   30 Jörgen Dalén            Sala OK                      85:26 
   31 Johan Scharp            IFK Lidingös Skid o OK       90:20 
   32 Mikael Andersson        Valbo AIF                   105:19 
   33 Erik Bengtsson          Sala OK                     111:19 
   34 Nils Eklöw              Skogsluffarnas OK           114:45 

      Jonas Holmgren          OK Hammaren               Ej godk. 
      Michael Holmgren        IF Thor                   ej start 
      Anders Eriksson         OK Linné                  ej start 



H40  (18)      7510 m                      

    1 Conny Forsberg          IF Thor                      52:36 
    2 Lars Öhgren             Karlsbyhedens IK             58:19 
    3 Torbjörn Pettersson     Gävle OK                     63:18 
    4 Rob Hart                OK Linné                     64:08 
    5 Johan Jakobsson         OK Roslagen                  64:35 
    6 Magnus Runsvik          Karlsbyhedens IK             64:45 
    7 Per Lovang              Västerbergslagens OL         68:27 
    8 Rickard E.Jonforsen     Hallstahammars OK            69:45 
    9 Ulf Jansson             OK Triangeln                 70:42 
   10 Niklas Hedberg          Gävle OK                     72:41 
   11 Mats Gavlefors          OK Hammaren                  82:51 
   12 Fredrik Wiksten         Gävle OK                     84:34 

      Robert Haglund          Haninge SOK               Ej godk. 
      Anders Thim             Haninge SOK               Ej godk. 
      Håkan Jansson           Gävle OK                  Ej godk. 
      Tomas Eriksson          Skutskärs OK              ej start 
      Ingemar Stålberg        Gävle OK                  ej start 
      Fredrik Månsson         Lunds OK                  ej start 



H35  (8)       7830 m                      

    1 Magnus Karlsson         Storviks IF                  59:49 
    2 Jonas Eriksson          Rånäs OK                     62:24 
    3 Johan Westerbergh       OK Linné                     68:12 
    4 Stellan Täck            OK Hammaren                  73:25 
    5 Magnus Flodman          OK Hammaren                  82:31 
    6 Jonas Hassel            OK Triangeln                 89:01 

      Tommy Holmér            Väsby OK                  ej start 
      Jörgen Karlsson         Leksands OK               ej start 



H21  (21)      10050 m                     

    1 Mattias Nilsson         OK Linné                     65:48 
    2 Håkan Olsson            OK Hammaren                  71:02 
    3 Anders Frisk            Attunda OK                   75:51 
    4 Mikael Tjernberg        Tumba-Mälarhöjden OK         76:35 
    5 Nils Nedfors            OK Dacke                     78:43 
    6 Mats Jönsson            Korsnäs IF OK                80:51 
    7 Ulf Fredriksson         Korsnäs IF OK                83:02 
    8 Dan Hörnell             OK Linné                     86:06 
    9 Mikael Persson          Gävle OK                     87:08 
   10 Hans-Åke Skött          Korsnäs IF OK                88:11 
   11 Ben Strengell           Västerås SOK                 91:29 
   12 Göran Fredberg          Korsnäs IF OK                96:48 
   13 Svante Lindgren         Korsnäs IF OK               105:42 
   14 Erik Åberg              Korsnäs IF OK               107:57 
   15 Fredrik Sörqvist        Sigtuna OK                  110:08 

      Mattis Fondell          OK Linné                  Ej godk. 
      Jan Sjöhed              Gävle OK                  Ej godk. 
      Mikael Perérs           Korsnäs IF OK             ej start 
      Magnus Nyström          Kvarnsvedens GOIF OK      ej start 
      Niclas Eriksson         OK Kåre                   ej start 
      Simon Sjöhed            Gävle OK                  ej start 



H20  (2)       6520 m                      

    1 Björn Markfjärd         Avesta OK                    73:31 
    2 Jesper Djärv            Avesta OK                    75:37 



H16  (21)      5540 m                      

    1 Johan Söderlund         Leksands OK                  43:15 
    2 Kevin Ståhl,            Järbo OK                     45:06 
    3 Fredrik Hammarlund      Ockelbo OK                   47:03 
    4 Erik Hållström          Gävle OK                     49:04 
    5 Albin Bergkvist         Bjursås OK                   49:09 
    6 Anders Svahn,           OK Hammaren                  49:11 
    7 Emil Åberg              Korsnäs IF OK                49:36 
    8 Jonathan Helin          Ockelbo OK                   49:37 
    9 Fredrik Wallin          Stora Tuna OK                49:51 
   10 Filip Ivarsson          OK Hammaren                  59:19 
   11 Hugo Lindell            Långhundra IF                61:14 
   12 Jesper Tibell           Långhundra IF                61:31 
   13 Jesper Jissbacke        Gävle OK                     61:46 
   14 Emil Eriksson           Tierps SOK                   64:47 
   15 Sixten Jonsson          OK Linné                     66:15 
   16 Olof Carlson Bjernald   OK Linné                     69:29 
   17 Daniel Duhlbo           IFK Moras OK                 71:56 
   18 Petter Andersson        Ockelbo OK                   74:00 

      Kalle Johansson,        OK Hammaren               ej start 
      Anton Forsberg          Långhundra IF             ej start 
      Andreas Ljung           Järbo OK                  ej start 



H14  (18)      3930 m                      

    1 Gustav Öhgren           Karlsbyhedens IK             32:58 
    2 Martin Mörsell          OK Kåre                      43:27 
    3 Isak Åberg              Korsnäs IF OK                45:18 
    4 Simon Sjöberg           Gävle OK                     46:48 
    5 Svante Lindgren         Sigtuna OK                   50:29 
    6 Mårten Olsson           Gävle OK                     50:39 
    7 Jonas Gustafsson        OK Kåre                      51:02 
    8 Andreas Persson         OK Hammaren                  52:47 
    9 Erik Olsson             Gävle OK                     54:41 
   10 Joakim Ståhl,           Järbo OK                     57:09 
   11 Daniel Carlson Bjernald OK Linné                     60:57 
   12 Anton Källström         Sala OK                      66:18 
   13 Martin Persson          Årsunda IF                   85:10 
   14 Byron Palm              HJS-Vansbro OK               85:50 

      Dan Österlund           Västerås SOK              Ej godk. 
      Henrik Nordström        Sigtuna OK                Ej godk. 
      Simon Österlund         Västerås SOK              ej start 
      Gabriel Jansson         OK Linné                  ej start 



H12  (17)      2940 m                      

    1 Johannes Öhgren         Karlsbyhedens IK             27:09 
    2 Theodor Eriksson        Gävle OK                     32:46 
    3 Emil Grehn              OK Rodhen                    33:11 
    4 Isak Nordström          Sigtuna OK                   38:54 
    5 Nils Ottosson           Gävle OK                     41:55 
    6 Samuel Eriksson         OK Rodhen                    44:26 
    7 Albin Wallin            Järbo OK                     44:41 
    8 Zeb Palm                HJS-Vansbro OK               45:55 
    9 Oskar Persson           Årsunda IF                   49:21 
   10 Axel Junegard           Tullinge SK                  49:53 
   11 Laban Thim              Haninge SOK                  50:22 
   12 Andreas Johnson         Sigtuna OK                   50:56 
   13 Rasmus Täck             OK Hammaren                  54:38 
   14 John Norrbom            Sala OK                      55:15 
   15 Måns Holmgren           OK Hammaren                  80:44 

      Ludwig Branth           OK Linné                  ej start 
      Georg Eklöw             OK Södertörn              ej start 



H10  (13)      2420 m                      

    1 Jakob Sjöberg           Gävle OK                     15:56 
    2 Markus Österlund        Västerås SOK                 18:17 
    3 Linus Täck              OK Hammaren                  18:41 
    4 Albin Forsberg          Långhundra IF                19:42 
    5 Emil Boström            OK Linné                     21:21 
    6 Daniel Ståhl            Järbo OK                     21:56 
    7 Adam Hodin              Årsunda IF                   25:24 
    8 Isak Berggren           Gävle OK                     25:37 
    9 Erik Lindgren           Gävle OK                     29:07 
   10 Alfred Liljeström       Gävle OK                     31:54 
   11 Samuel Johansson        OK Hammaren                  40:01 
   12 Erik Flodman            OK Hammaren                  51:22 

      Arvid Gyllner           Länna IF                  ej start 



D75  (7)       2970 m                      

    1 Ebba-Lisa Flygar        Tullinge SK                  51:27 
    2 Gudrun Smeds            SK Trim/Virsbo               55:31 
    3 Inger Daniels-Östh      Korsnäs IF OK                59:23 
    4 Irma Andersson          Rimbo SOK                    62:04 
    5 Ulla Svärdby            Dalaportens OL               64:03 
    6 Inga-Lisa Eriksson      Hofors OK                    72:06 

      Margareta Hansson       Storviks IF               ej start 



D70  (9)       2970 m                      

    1 Doris Wiberg            Gävle OK                     42:52 
    2 Siv Hasselgrund         Bjursås OK                   43:19 
    3 Margareta Wallén        Täby OK                      46:25 
    4 Margareta Gavlefors     OK Hammaren                  56:29 
    5 Siv Andersson           Kungsgårdens SK              61:01 
    6 Karin Robertsson        OK Kåre                      64:04 
    7 Ulla Nykvist            Rembo IK                     81:45 

      Ann-Margret Persson     Gävle OK                  Ej godk. 
      Inger Olsson            Sala OK                   ej start 



D65  (21)      3500 m                      

    1 Solveig Svahn           Ockelbo OK                   45:14 
    2 Margareta Haraldsson    Sigtuna OK                   45:16 
    3 Dagny Gustavsson        Sigtuna OK                   46:00 
    4 Ing-Marie Mozélius      Stora Tuna OK                47:11 
    5 Birgitta Klang          Långhundra IF                47:54 
    6 Britt-Marie Sjöberg     OK Tor                       49:44 
    7 Pirkko Stenerhag        Västerbergslagens OL         52:05 
    8 Kaarina Voudinmäki      Mullsjö SOK                  53:17 
    9 Laila Näslund           Timrå SOK                    54:23 
   10 Margareta Skoog         Valbo AIF                    56:00 
   11 Eva-Stina Svärd         Haninge SOK                  57:15 
   12 Siv Stam                Säterbygdens OK              57:52 
   13 Barbro Börjeson         Sigtuna OK                   60:57 
   14 Gunborg Westin          Leksands OK                  61:13 
   15 Ingrid Kristina Liljebr SK Trim/Virsbo               63:47 
   16 Gun Inger Sahlberg      Långhundra IF                65:09 
   17 Berit Ståhl             Avesta OK                    65:21 
   18 Monica Törnkvist        Köping-Kolsva OK             67:02 

      Agneta Österberg        Hofors OK                 Ej godk. 
      Ingrid Jansson          Säterbygdens OK           Ej godk. 
      Anita Carlsson          Bjursås OK                ej start 



D60  (12)      3500 m                      

    1 Britt Linnéa Eriksson   Sala OK                      40:38 
    2 Helena Hemström         Gävle OK                     47:34 
    3 Karin Delin             Alfta-Ösa OK                 49:59 
    4 Eva Halvarson           OK Kåre                      50:32 
    5 Agneta Sörqvist         Sigtuna OK                   55:22 
    6 Solvej Carlson          IFK Hedemora OK              55:31 
    7 Kerstin Frenckner       Södertälje-Nykvarn OF        58:00 
    8 Anna Blomgren           Tullinge SK                  59:51 
    9 Kristin Pettersson      Stora Tuna OK                68:47 
   10 Kristina Eriksson       Länna IF                     81:28 

      Margareta Elmefjäll     Långhundra IF             Ej godk. 
      Viviann Björklund       OK Roslagen               ej start 



D55  (12)      4010 m                      

    1 Ing-Marie Åsenlund      Gävle OK                     41:26 
    2 Gunlis Larsson          OK Enen                      46:47 
    3 Eva Elnerud             Sigtuna OK                   49:17 
    4 Ritva Kärkkäinen        Avesta OK                    54:45 
    5 Ingrid Bergh            Sigtuna OK                   56:51 
    6 Annika Gillgren         Gävle OK                     57:40 
    7 Ing-Marie Back          IFK Hedemora OK              59:14 

      Marianne Ericson        Alfta-Ösa OK              Ej godk. 
      Evy Johansson           Sala OK                   Ej godk. 
      Kerstin Alneberg Stenss Ockelbo OK                ej start 
      Ann-Marie Yxfeldt       IFK Hedemora OK           ej start 
      Kerstin Sundberg        OK Kåre                   ej start 



D50  (16)      4010 m                      

    1 Lena Larsson            Sala OK                      37:15 
    2 Anna-Lena Tynong        Gävle OK                     38:41 
    3 Kia Bratberg            OK Hammaren                  42:38 
    4 Mona Åkerman            Valbo AIF                    43:38 
    5 Marie Malmberg          Kvarnsvedens GOIF OK         46:15 
    6 Carina Holmberg         OK Hammaren                  48:01 
    7 Marie Fröjd             Rehns BK                     48:17 
    8 Sofie Nylander          OK Kåre                      52:58 
    9 Mari-Louise Lundgren    Stora Tuna OK                54:27 
   10 Britt-Marie Eriksson    Gävle OK                     57:17 
   11 Inger Pettersson        IF Thor                      63:52 
   12 Inga Fredberg           Korsnäs IF OK                68:27 
   13 Birgitta Winblad        Rehns BK                     78:02 
   14 Anna-Lena Mårtensson    Strängnäs-Malmby OL          80:09 

      Åsa Boberg              Söderhamns OK             ej start 
      Yvonne Ekström          Dalaportens OL            ej start 



D45  (20)      4450 m                      

    1 Laila Ingelsson         OK Hammaren                  38:48 
    2 Carina Sundbüe          Strängnäs-Malmby OL          43:48 
    3 Monica Boman            Gävle OK                     44:30 
    4 Dorothe Spillmann       IF Thor                      45:00 
    5 Susanne Söderholm       Strängnäs-Malmby OL          45:18 
    6 Carina Sandberg         Säterbygdens OK              45:21 
    7 Maria Hart              OK Linné                     48:32 
    8 Anette Sjöberg          Gävle OK                     48:52 
    9 Lotta Jungåker          Korsnäs IF OK                49:36 
   10 Mia Gustafsson          OK Kåre                      52:04 
   11 Cathrine Johansson      Tierps SOK                   56:12 
   12 Ann Lyrberg             Valbo AIF                    56:54 
   13 Eva Peterson            Älvdalens IF OK              61:21 
   14 Carina Johansson        Tumba-Mälarhöjden OK         63:27 
   15 Lotta Stenström         Strängnäs-Malmby OL          70:37 
   16 Annika Eriksson         Tierps SOK                   77:22 
   17 Ulrika Berglund         Ulriksbergs IK              124:43 

      Katarina Hansson        OK Hammaren               Ej godk. 
      Karin Skoglund          OK Linné                  ej start 
      Anki Gustafsson         Säterbygdens OK           ej start 



D40  (12)      5080 m                      

    1 Josefine Nordström      OK Triangeln                 42:41 
    2 Yvonne Grehn            OK Rodhen                    48:45 
    3 Ammie Berglund          Tumba-Mälarhöjden OK         51:12 
    4 Berit Gummus            IFK Moras OK                 57:37 
    5 Helena Adebrant         Tumba-Mälarhöjden OK         58:35 
    6 Weronica Morell         OK Kåre                      59:10 
    7 Anna Norrbom            Sala OK                      70:28 
    8 Johanna Almlund         Haninge SOK                  82:49 
    9 Karin Lindgren          Sigtuna OK                   84:14 

      Florence Berg           Domnarvets GOIF           Ej godk. 
      Annika Hale             OK Kåre                   ej start 
      Izabell Birklin         OK Kåre                   ej start 



D35  (8)       5960 m                      

    1 Anna Berggren           Gävle OK                     53:08 
    2 Karin Almgren           Söders SOL Tyresö            60:16 
    3 Karin Johansson         OK Hammaren                  64:09 
    4 Karin Wallin            Järbo OK                     68:24 
    5 Malin Hallgren          Bjursås OK                   70:29 
    6 Jenny Wåhlin            Domnarvets GOIF              79:02 

      Karin Möllerberg        Valbo AIF                 Ej godk. 
      Pernilla Svedin         OK Rodhen                 ej start 



D21  (16)      7050 m                      

    1 Hanna Aludden           Gävle OK                     64:02 
    2 Anna Lundgren           OK Hammaren                  66:05 
    3 Ingela Eriksson         Gävle OK                     66:23 
    4 Sara Bengtsson          Långhundra IF                68:17 
    5 Sofia Hägglund          OK Hammaren                  72:02 
    6 Sofia Stenberg          Karlsbyhedens IK             74:05 
    7 Moa Kjellstrand         Centrum OK                   75:26 
    8 Linda Svensson          Gävle OK                     76:55 
    9 Caroline Westbom        OK Österåker                 79:58 
   10 Charlotte Östlund       OK Linné                     82:17 
   11 Elin Falk Sörqvist      IF Thor                      82:58 
   12 Ronja Hill              Tumba-Mälarhöjden OK         86:03 
   13 Elin Lind               Tierps SOK                  114:39 

      Frida Öhlund            OK Linné                  Ej godk. 
      Martina Arkåsen         OK Kåre                   Ej godk. 
      Maria Lagerstrand       Attunda OK                ej start 



D18  (4)       5080 m                      

    1 Emma Bromark            Långhundra IF                51:29 
    2 Erica Jissbacke         Gävle OK                     63:41 
    3 Hanna Klaar             Säterbygdens OK              67:38 
    4 Elin Skogh              OK Hammaren                  76:34 



D16  (19)      4450 m                      

    1 Kristin Olovsson        Rehns BK                     37:19 
    2 Ellen Sjögren           Sundsvalls OK                40:51 
    3 Sara Wadman             IFK Moras OK                 42:06 
    4 Elin Peterson           Älvdalens IF OK              44:02 
    5 Kristin Boman           Gävle OK                     45:02 
    6 Sonja Palm              HJS-Vansbro OK               45:19 
    7 Sarah Hale              OK Kåre                      53:31 
    8 Hanna Sjöberg           Gävle OK                     56:21 
    9 Rebecka Hoppe           IF Thor                      61:44 
   10 Lisa Johansson          OK Rodhen                   106:47 

      Lina Fredriksson        Korsnäs IF OK             Ej godk. 
      Hanna Aspfors           Stora Tuna OK             Ej godk. 
      Hanna Gustafsson        OK Kåre                   Ej godk. 
      Maja Ingelsson,         OK Hammaren               Ej godk. 
      Anna Björklund          Bjursås OK                ej start 
      Maja Enges              Leksands OK               ej start 
      Cecilia Knutsen         Gävle OK                  ej start 
      Pernilla Andersson      OK Triangeln              ej start 
      Viktoria Andersson      OK Triangeln              ej start 



D14  (21)      3930 m                      

    1 Jonna Jungåker          Korsnäs IF OK                34:10 
    2 Erica Edman             Korsnäs IF OK                35:34 
    3 Ronja Björklund         Bjursås OK                   36:25 
    4 Frida Peterson          Älvdalens IF OK              43:52 
    5 Lisa Eriksson           Strängnäs-Malmby OL          44:19 
    6 Emma Bengtsson          Årsunda IF                   47:16 
    7 Stina Bayard            Stora Tuna OK                51:08 
    8 Emmy Fredriksson        Korsnäs IF OK                51:27 
    9 Amanda Daniels          Avesta OK                    51:38 
   10 Johanna Henriksson      Järbo OK                     52:42 
   11 Mirjam Dalén            Sala OK                      54:08 
   12 Kajsa Mattsson          OK Kåre                      54:47 
   13 Elsa Andersson          Domnarvets GOIF              59:08 
   14 Jennie Börjesson        Storviks IF                  64:45 
   15 Jonna Fors              OK Grip                      77:47 
   16 Agnes Jonsson           OK Linné                     88:39 
   17 Chantell Hesselberg     Strängnäs-Malmby OL          93:53 
   18 Johanna Börjesson       Storviks IF                 135:38 

      Frida Junegard          Tullinge SK               Ej godk. 
      Frida Fredriksson       Korsnäs IF OK             Ej godk. 
      Emma Lindström          Storviks IF               ej start 



D12  (16)      2940 m                      

    1 Ronja Jungåker          Korsnäs IF OK                23:47 
    2 Moa Westblad            OK Ravinen                   26:07 
    3 Sandra Boström          OK Linné                     27:43 
    4 Anna Eriksson           Strängnäs-Malmby OL          29:02 
    5 Jenny Perérs            Korsnäs IF OK                29:48 
    6 Maria Jansson           OK Linné                     31:43 
    7 Wilma Berger            Domnarvets GOIF              33:19 
    8 Moa Göransson           Karlsbyhedens IK             35:01 
    9 Hanna Andersson         Gävle OK                     39:36 
   10 Emma Blixt              Järbo OK                     42:44 
   11 Emma Hållström          Gävle OK                     42:46 
   12 Alma Andersson          Domnarvets GOIF              48:31 
   13 Katja Dalén             Sala OK                      48:33 
   14 Emma Hansen             Avesta OK                    59:57 
   15 Cajsa Öberg             Gävle OK                     62:30 
   16 Moa Hill                Tumba-Mälarhöjden OK         63:19 



D10  (12)      2420 m                      

    1 Lisa Hallgren           Bjursås OK                   20:32 
    2 Alva Arvidsson          Österfärnebo IF              21:37 
    3 Ebba Adebrant           Tumba-Mälarhöjden OK         22:05 
    4 Anna Nordström          Sigtuna OK                   22:06 
    5 Elsa Wallin             Järbo OK                     22:32 
    6 Emma Lilje              Gävle OK                     23:55 
    7 Nickolina Hedenlund     Avesta OK                    26:44 
    8 Lilian Palm             HJS-Vansbro OK               27:23 
    9 Ellen Wiksten           Gävle OK                     27:45 
   10 Agnes Källström         Sala OK                      28:10 
   11 Julia Gunnarsson        Malungs OK Skogsmårdarna     28:28 

      Alina Gyllner           Länna IF                  ej start 



U2  (10)       2420 m                      

    1 Albin Berger            Domnarvets GOIF              22:35 
    2 William Hedberg         Sala OK                      26:42 
    3 Klara Göransson         Karlsbyhedens IK             29:27 
    4 Lisa Malmberg           Gävle OK                     30:58 
    5 Jesper Berg             Domnarvets GOIF              33:22 
    6 Filip Hassel            OK Triangeln                 38:17 
    7 Petronella Hedenlund    Avesta OK                    40:34 
    8 Joel Daniels            Hofors OK                    44:36 
    9 Elmer Öhgren            Karlsbyhedens IK             49:43 

      Klara Andersson         Domnarvets GOIF           ej start 



U1  (15)       1930 m                      

    1 Peter Åberg             Korsnäs IF OK                16:35 
    2 Linus Thim              Haninge SOK                  16:53 
    3 Viktor Boström          OK Linné                     17:15 
    4 Pelle Nilsson           OK Linné                     18:25 
    5 Hanna Hodin             Årsunda IF                   19:08 
    6 Viktor Karlsson         Storviks IF                  19:36 
    7 Wikstrand Eddie         Årsunda IF                   19:40 
    8 Felix Nordström         Årsunda IF                   19:47 
    9 Emil Nordström          Årsunda IF                   21:07 
   10 Emma Eliasson           Domnarvets GOIF              23:06 
   11 Maja Trässman           Hedesunda IF                 26:36 
   12 Lisa Nilsson            OK Linné                     26:57 
   13 Johan Henriksson        Järbo OK                     28:39 
   14 Arvid Hedenlund         Avesta OK                    42:31 

      Anton Persson           OK Hammaren               ej start 



Inskolning  (1 1250 m                      

      Loke Holmgren           OK Hammaren                  Godk. 
      Lovisa Mases            Stora Tuna OK                Godk. 
      Frida Nilsson           OK Triangeln                 Godk. 
      Elias Westerbergh       OK Linné                     Godk. 
      Viggo Berggren          Gävle OK                     Godk. 
      Signe Öhgren            Karlsbyhedens IK             Godk. 
      Linnéa Persson          Valbo AIF                    Godk. 
      Johanna Palm            OK Triangeln                 Godk. 
      Oskar Jakobsson         Långhundra IF                Godk. 
      Felix Bergström         OK Hammaren                  Godk. 
      Klara Hart              OK Linné                     Godk. 
      Gustav Ljunggren        OK Hammaren                  Godk. 
      Anja Berger             Domnarvets GOIF              Godk. 
      Fabian Bergström        OK Hammaren                  Godk. 
      Engla Tano              Järbo OK                     Godk. 
      Max Alfredsson          Gävle OK                     Godk. 
      Morgan Alfredsson       Gävle OK                     Godk. 
      Samuel Aspfors          OK Hammaren                  Godk. 



Öppen Motion 1 2420 m                      

    1 Isabelle Kruskopf       Korsnäs IF OK                26:07 
    2 Maria Berglöf           Årsunda IF                   26:29 
    3 Mikaela Arvidsson       Österfärnebo IF              29:40 
    4 Marie Olsson Eliasson   Gävle OK                     31:27 
    5 Simon Gustafsson        OK Kåre                      38:54 
    6 Sigge Lundberg          Gävle OK                     62:22 



Öppen Motion 3 2940 m                      

    1 Emma Djärv              Avesta OK                    32:41 
    2 Christina Lilje         Gävle OK                     33:03 
    3 Ann-Sofie Täck          OK Hammaren                  36:03 
    4 Catrin Stenehäll        Gävle OK                     41:56 
    5 Åsa Blixt               Järbo OK                     42:17 
    6 Svante Djän             Avesta OK                    45:55 
    7 Niklas Blixt            Järbo OK                     46:31 
    8 Margareta Lemoine       Gävle OK                     46:33 
    9 Agneta Jonzon           Söderhamns OK                51:01 
   10 Jenny Borg              Gävle OK                     51:48 
   11 Magnus Fahlholm         Säterbygdens OK              56:01 
   12 Benita Norgren          Säterbygdens OK              56:07 
   13 Bo Skoog                Valbo AIF                    60:53 
   14 Arvid Hägglund          OK Ödmården                  61:22 
   15 Tomas Forsberg          Årsunda IF                   63:52 
   16 Alexander Rask          Sigtuna OK                   78:07 
   17 Lena Pettersson         OK Ödmården                  83:36 

      Camile Hägglund         OK Ödmården               j fullf. 
      Martin Lindholm         OK Ödmården               j fullf. 



Öppen Motion 5 3930 m                      

    1 Erik Peterson           Älvdalens IF OK              40:04 
    2 Peter Edman             Korsnäs IF OK                43:36 
    3 Stefan Ekman            Sala OK                      50:30 
    4 Magnus Berger           Domnarvets GOIF              51:00 
    5 Björn Nilsson           Rånäs OK                     52:36 
    6 Annika Östberg          Gävle OK                     60:35 
    7 Stefan Öberg            Gävle OK                     61:57 
    8 Ale Torsling            Kungsgårdens SK              63:10 
    9 Anders Sjögren          Sundsvalls OK                64:44 
   10 Anders Falk             OK Roslagen                  65:26 
   11 Birgitta Mattsson       OK Kåre                      65:40 
   12 Martin Whillans         Årsunda IF                   68:47 
   13 Siv Gyllenhammar        Gävle OK                     69:03 
   14 Cecilia Kruskopf        Korsnäs IF OK                69:13 
   15 Helena Kruskopf         Korsnäs IF OK                69:16 
   15 Gunnar Sundstrand       Valbo AIF                    69:16 
   17 Stina Franzon           Hofors OK                    69:20 
   18 Marie Lindström         OK Triangeln                 69:53 
   19 Sture Nyqvist           Gävle OK                     72:35 
   20 Kerstin Åberg           Korsnäs IF OK                73:47 
   21 Karin Perérs            Korsnäs IF OK                78:21 
   22 Frida Jonforsen         Hallstahammars OK            84:08 
   23 Birgitta Åkesson        Ockelbo OK                   84:13 
   24 Viktoria Hedenlund      Avesta OK                    87:59 

      Mimmi Westblad          OK Ravinen                Ej godk. 
      Annica Berger           Domnarvets GOIF           Ej godk. 
      Anna Karlsson           Dalaportens OL            Ej godk. 
      Börje Blomquist         Sigtuna OK                Ej godk. 
      Eva Ivarsson            OK Hammaren               Ej godk. 
      Helena Kronholm         Sala OK                   Ej godk. 
      Gerd Troeng             Storviks IF               Ej godk. 
      Karl-Erik Gustavsson    OK Hammaren               Ej godk. 
      Magnus Eriksson         Karlsbyhedens IK          Ej godk. 
      Ingrid Pettersson       Gävle OK                  Ej godk. 
      Pontus Holst            Karlsbyhedens IK          Ej godk. 
      Inger Borg              Gävle OK                  Ej godk. 
      Magnus Mejyr            Gävle OK                  Ej godk. 
      Catrine Lundquist       Norbergs OK               j fullf. 
      Rebecka Dannberg        Storviks IF               j fullf. 
      Isabella Dannberg       Storviks IF               j fullf. 



Öppen Motion 7 2970 m                      

    1 Andreas Conradsson      Ödeshögs SK                  24:51 
    2 Anders Mases            Stora Tuna OK                25:35 
    3 Tommy Göransson         Karlsbyhedens IK             29:47 
    4 Göran Diffner           Årsunda IF                   30:32 
    5 Håkan Persson           Valbo AIF                    30:36 
    6 Stefan Falk             Valbo AIF                    30:49 
    7 Tord Halvarson          OK Kåre                      31:00 
    8 Mats Hemström           Gävle OK                     31:34 
    9 Johan Kruskopf          Korsnäs IF OK                32:04 
   10 Ylva Andersson          Domnarvets GOIF              32:31 
   11 Anna-Karin Öhgren       Karlsbyhedens IK             32:48 
   12 Staffan Vestbom         Ockelbo OK                   33:42 
   13 Jenny Westerbergh       OK Linné                     35:28 
   14 Magnus Daniels          Avesta OK                    36:04 
   15 Barbro Eriksson         Karlsbyhedens IK             36:08 
   16 Jenny Lind Öhgren       Karlsbyhedens IK             36:46 
   17 Ulrika Jansson          OK Kåre                      37:09 
   18 Hans Linde              Söderhamns OK                38:41 
   19 Annika Göransson        Karlsbyhedens IK             39:22 
   20 Per Norrbom             Sala OK                      40:07 
   21 Hans Nilsson            Söderhamns OK                40:49 
   22 Göran Nordström         Gävle OK                     40:57 
   23 P-G Jansson             Säterbygdens OK              41:05 
   24 Titti Rudh              Avesta OK                    41:23 
   25 Lars Johansson          Avesta OK                    42:19 
   26 Bo Ekström              Dalaportens OL               42:57 
   27 Leif Blomqvist          Söderhamns OK                43:50 
   28 Håkan Duhlbo            IFK Moras OK                 47:55 
   29 Barbro Carlsson         Alfta-Ösa OK                 49:09 
   30 Tom Hansen              Avesta OK                    49:28 
   31 Anna Wadman             IFK Moras OK                 50:31 
   32 Jan-Erik Jansson        Gävle OK                     55:48 
   33 Göran Bloom             Ljusne-Ala OK                56:47 
   34 Anita Beskow            Kungsgårdens SK              57:12 
   35 Ingela Bengtsson        Sala OK                      59:27 
   36 Helena Sjöberg          OK Hammaren                  59:42 
   37 Garnet Schindler        Snättringe SK                72:14 
   38 Rolf Göran Vilhe Bodin  Söderhamns OK                82:35 

      Gun Lindberg            Söderhamns OK             Ej godk. 



Öppen Motion 8 4450 m                      

    1 Michael Palm            OK Triangeln                 37:27 
    2 Johan Sonesson          IFK Moras OK                 37:32 
    3 Sune Åkesson            Ockelbo OK                   42:38 
    4 Anette Palm             HJS-Vansbro OK               44:43 
    5 Magnus Fredriksson      Korsnäs IF OK                45:33 
    6 Lars Andersson          OK Triangeln                 45:39 
    7 Mats Helgensen          Järbo OK                     46:06 
    8 Sven-Erik Carlsson      Alfta-Ösa OK                 46:08 
    9 Lars Gunnarsson         Malungs OK Skogsmårdarna     47:13 
   10 Michael Andersson       OK Triangeln                 48:28 
   11 Daniel Knutsen          Gävle OK                     49:21 
   12 Elisabet Enmark         Gävle OK                     49:28 
   13 Martina Morell          OK Kåre                      50:22 
   14 Mikael Wetter           Storviks IF                  50:37 
   15 Malin Johansson         Avesta OK                    51:23 
   16 Anne Kretzschmar        Leksands OK                  54:59 
   17 Markus Westblad         OK Ravinen                   55:20 
   18 Magnus Hoppe            IF Thor                      56:18 
   19 Helena Widegren         IF Thor                      56:19 
   20 Karl-Otto Andersson     Heby AIF                     56:27 
   21 Mikael Söderlund        Karlsbyhedens IK             56:56 
   22 Jenny Backlund          Gävle OK                     58:46 
   23 Ewa Edejern             IFK Bergvik                  59:32 
   24 Gunnar Ericsson         Gävle OK                     60:56 
   25 Hansi Kraus             Avesta OK                    63:09 
   26 Lennart Lundgren        Avesta OK                    66:57 
   27 Torborg Hoppe           IF Thor                      69:09 
   28 Åsa Nordström           Sigtuna OK                   85:54 
   29 Marie Green             Strängnäs-Malmby OL          92:21 
   30 Pär Winkler             Strängnäs-Malmby OL         104:47 



Öppen Motion 9 7050 m                      

    1 Björn Ljunggren         OK Hammaren                  47:20 
    2 Johan Hallgren          Bjursås OK                   49:05 
    3 Henrik Boström          OK Linné                     49:58 
    4 Jonas Ivarsson          OK Hammaren                  51:14 
    5 Thomas Lundgren         OK Hammaren                  52:04 
    6 Peter Andersson         Söders SOL Tyresö            52:23 
    7 Fredrik Mäkinen         OK Hammaren                  57:38 
    8 Johan Nilsson           Årsunda IF                   59:17 
    9 Alexander Andersson     Alfta-Ösa OK                 66:06 
   10 Anders Johansson        OK Hammaren                  67:59 
   11 Mikael Blessborn        Domnarvets GOIF              68:46 
   12 Zuzana Macuchova        Domnarvets GOIF              72:37 
   13 Mattias Lindgren        IK Hakarpspojkarna           83:48 
   14 Magnus Green            Strängnäs-Malmby OL          84:07 
   15 Per Persson             Gävle OK                     97:57 

      Mika Numminen           OK Linné                  Ej godk. 



D21 Kort  (4)  5080 m                      

    1 Evelin Johansson        Sala OK                      76:48 
    2 Linnéa Hallberg         OK Hammaren                  88:21 
    3 Malin Sundeby           Skogslöparna                 98:33 
    4 Anna Hallberg           OK Hammaren                 104:03 



H21 Kort  (2)  7830 m                      

    1 Viktor Strid            Österfärnebo IF              83:12 
    2 Olle Gelin              OK Rodhen                    85:11 



H17-20 Kort  ( 5540 m                      

    1 Per-Erik Fredberg       Korsnäs IF OK                82:49 



H14Kort  (2)   2940 m                      

    1 Thure Eriksson          Gävle OK                     43:09 
    2 Viktor Ivarsson         OK Hammaren                  45:47 



H12Kort  (4)   2420 m                      

    1 Fredrik Palm            OK Triangeln                 20:03 
    2 Karl Fredriksson        Korsnäs IF OK                28:32 
    3 Filip Nilsson           OK Triangeln                 40:42 
    4 Andreas Sjöberg         OK Hammaren                  44:33 



D16Kort  (2)   3930 m                      

    1 Erika Blixt             Järbo OK                    103:29 

      Lovisa Pettersson       Årsunda IF                ej start 



D14Kort  (3)   2940 m                      

    1 Erika Duhlbo            IFK Moras OK                 30:37 
    2 Ida Hallgren            Bjursås OK                   50:05 
    3 Elin Forsberg           Årsunda IF                   65:43 



D12Kort  (1)   2420 m                      

    1 Linnéa Berglund         Tumba-Mälarhöjden OK         25:01