DM Ultralång Gästrikland Hälsinglandsö 2010-08-08 18:04
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H70  (13)      6180 m                      

    1 Enar Persson            Ockelbo OK                   75:21 
    2 Tord Lind               Valbo Allmänna IF            84:00 
    3 Börje Westring          Gävle OK                     85:28 
    4 John Berglund           Alfta-Ösa OK                 89:24 
    5 Olle Olofsson           Storviks IF                  92:14 
    6 Evert Bergström         Hudiksvalls OK               92:19 
    7 Rolf Krohn              Hudiksvalls OK               99:58 
    8 Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK      101:21 
    9 Sven-Åke Englund        Gävle OK                    104:14 
   10 Anders Ahnlén           OK Hammaren                 106:50 
   11 Stig Gunnar Ullström    Skutskärs OK                114:37 

      Karl-Ivar Hedberg       Gävle OK                  Ej godk. 
      Karl-åke Dahlgren       Svärdsjö IF               Ej godk. 



H65  (4)       7280 m                      

    1 Rolf Jakobsson          Alfta-Ösa OK                 80:59 
    2 Hans Kruskopf           Korsnäs IF OK                86:38 
    3 Sture Bergström         OK Hammaren                 105:47 
    4 Kurt Sandström          Skutskärs OK                109:00 



H60  (7)       7280 m                      

    1 Ola Karlsson            Storviks IF                  66:21 
    2 Lasse Holm              Storviks IF                  71:42 
    3 Hasse Åberg             Valbo Allmänna IF            72:09 
    4 Ove Åberg               Storviks IF                  75:35 
    5 Sivar Cliffoord         Hofors OK                   115:28 

      Sven-Erik Kempe         Oslättforspojkarnas IK    ej start 
      Ingemar Gillgren        Gävle OK                  ej start 



H55  (4)       8930 m                      

    1 Rolf Lundberg           OK Ödmården                  67:50 
    2 Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojkarnas IK       80:14 
    3 Lars Dahlqvist          Storviks IF                 101:00 
    4 Lennart Winberg         Hudiksvalls OK              102:55 



H50  (7)       8930 m                      

    1 Harry Hietanen          Gävle OK                     67:02 
    2 Lars Lindgren           OK Ödmården                  68:42 
    3 Lars Ove Skog           Österfärnebo IF              81:32 
    4 Ola Hedin               OK Hammaren                  84:32 
    5 Bo Börjesson            Storviks IF                  86:21 
    6 Christer Segerqvist     Gävle OK                    102:36 

      Peter Skyttner          Ljusdals OK               ej start 



H45  (9)       10200 m                     

    1 Jan Sjöhed              Gävle OK                     72:16 
    2 Anders Jönsson          OK Triangeln                 73:00 
    3 Peo Östblom             Gävle OK                     79:08 
    4 Anders Rönnlund         Järbo OK                     90:08 
    5 Ingemar Hägglund        OK Ödmården                  91:21 
    6 Stefan Henriksson       OK Ravinen                   93:00 
    7 Martin Myhrberg         Ockelbo OK                   96:14 
    8 Björn Aspelin           Valbo Allmänna IF            96:32 
    9 Olle Nordin             Oslättforspojkarnas IK      102:16 



H40  (4)       10890 m                     

    1 Johan Enges             Leksands OK                  79:23 
    2 Erik Åberg              Korsnäs IF OK               101:09 
    3 Bo Lindström            Storviks IF                 102:14 
    4 Patrik Ottosson         Gävle OK                    113:33 



H35  (1)       10890 m                     

    1 Tomas Viker             OK Kåre                      88:29 



H21  (9)       18420 m                     

    1 Anton Tynong            Gävle OK                    114:28 
    2 Lasse Jansson           Gävle OK                    126:44 
    3 Hans Persson            Gävle OK                    127:58 
    4 Nick Barrable           OK Ravinen                  133:28 
    5 Jan Moberg              Gävle OK                    169:57 
    6 Henrik Mattsson         Valbo Allmänna IF           193:57 

      Henrik Lundqvist        OK Gynge                  Ej godk. 
      Magnus Wallström        Valbo Allmänna IF         Ej godk. 
      Fredrik Ingelsson       Ockelbo OK                ej start 



H16  (6)       5210 m                      

    1 Fredrik Ahnlén          OK Hammaren                  44:58 
    2 Anders Svahn            OK Hammaren                  49:48 
    3 Kevin Ståhl             Järbo OK                     55:50 
    4 Fredrik Hammarlund      Ockelbo OK                   61:16 
    5 Jonathan Helin          Ockelbo OK                   69:55 
    6 Petter Andersson        Ockelbo OK                   83:07 



H14  (10)      3490 m                      

    1 Emil Åberg              Korsnäs IF OK                34:46 
    2 Joakim Ståhl            Järbo OK                     39:26 
    3 Filip Ivarsson          OK Hammaren                  40:03 
    4 Erik Hållström          Gävle OK                     40:35 
    5 Jesper Jissbacke        Gävle OK                     49:44 
    6 Josef Landén            Söderhamns OK                60:41 
    7 Gabriel Jansson         OK Linné                     70:33 
    8 Martin Persson          Årsunda IF                   70:34 
    9 Donny Fredriksson       Söderhamns OK                80:18 

      Thure Eriksson          Skutskärs OK              ej start 



H12  (7)       2720 m                      

    1 Isak Åberg              Korsnäs IF OK                22:09 
    2 Theodor Eriksson        Skutskärs OK                 25:44 
    3 Oskar Persson           Årsunda IF                   28:29 
    4 Gustav Öhgren           Karlsbyhedens IK             30:38 
    5 Andreas Persson         OK Hammaren                  31:23 
    6 Nils Kangas             OK Hammaren                  32:48 
    7 Nils Ottosson           Gävle OK                     47:05 



H10  (5)       2140 m                      

    1 Johannes Öhgren         Karlsbyhedens IK             17:00 
    2 Rasmus Täck             Järbo OK                     17:20 
    3 Linus Täck              Järbo OK                     20:03 
    4 Måns Holmgren           OK Hammaren                  21:33 
    5 Daniel Ståhl            Järbo OK                     28:09 



D65  (3)       5210 m                      

    1 Inga-Lena Bergfält      Hudiksvalls OK              114:43 
    2 Ingrid Jarlebring       IFK Bergvik                 117:19 

      Margareta Skoog         Valbo Allmänna IF         ej start 



D55  (4)       6180 m                      

    1 Ing-Marie Åsenlund      Gävle OK                     70:51 
    2 Annika Gillgren         Gävle OK                     78:47 
    3 Monica Håberg           Söderhamns OK               102:54 

      Christina Westman       Hudiksvalls OK            Ej godk. 



D45  (1)       7280 m                      

    1 Anna-Lena Tynong        Gävle OK                     79:07 



D35  (2)       8930 m                      

    1 Sarah Viker             OK Kåre                      91:52 
    2 Marianne Åsåker         Hudiksvalls OK              146:34 



D21  (5)       10200 m                     

    1 Ingela Eriksson         Gävle OK                     89:28 
    2 Joline Ingelsson        OK Hammaren                 101:31 
    3 Laila Ingelsson         OK Hammaren                 107:44 
    4 Sarah-Jane Gaffney      OK Ravinen                  140:32 

      Sofia Törnqvist         Alfta-Ösa OK              ej start 



D20  (2)       7280 m                      

    1 Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                   80:47 
    2 Erica Jissbacke         Gävle OK                    106:37 



D16  (1)       4060 m                      

      Frida Ingelsson         Ockelbo OK                ej start 



D14  (3)       3490 m                      

    1 Maja Enges              Leksands OK                  52:21 
    2 Johanna Henriksson      Järbo OK                     64:46 

      Emma Lindström          Storviks IF               ej start 



D12  (3)       2720 m                      

    1 Johanna Börjesson       Storviks IF                  26:22 
    2 Jennie Börjesson        Storviks IF                  34:23 
    3 Elin Viker              OK Kåre                      49:56 



D10  (2)       2140 m                      

    1 Emma Lilje              Gävle OK                     30:54 

      Louise Lindström        OK Hammaren               ej start 



Öppen 1  (6)   2140 m                      

    1 Adam Hodin              Årsunda IF                   20:38 
    2 Max Steiner-Lundgren    Storviks IF                  23:53 
    3 Anton Persson           OK Hammaren                  32:02 
    4 Linus Nilsson           OK Österåker                 38:23 
    5 Elmer Öhgren            Karlsbyhedens IK             43:17 
    6 Johan Henriksson        Järbo OK                     51:54 



Öppen 2  (7)   2720 m                      

    1 Christina Lilje         Gävle OK                     27:44 
    2 Viktor Ivarsson         OK Hammaren                  31:20 
    3 Oskar Hammarlund        Ockelbo OK                   35:08 
    4 Catrin Stenehäll        Gävle OK                     41:25 
    5 Ann-Sofie täck          Järbo OK                     44:41 
    6 Joel Eriksson           Storviks IF                  45:59 
    7 Percy Andersson         OK Hammaren                  46:56 



Öppen 4  (11)  4060 m                      

    1 Sören Gunnarsson        Gävle OK                     43:36 
    2 Maria Hållström         Gävle OK                     48:38 
    3 Staffan Vestbom         Ockelbo OK                   51:07 
    4 Roland Forsblom         Kungsgårdens SK              57:30 
    5 Tomas Eriksson          Skutskärs OK                 57:38 
    6 Kjell Wennergrund       Järbo OK                     62:46 
    7 Åsa Nylander            Leksands OK                  63:51 
    8 Karl-Erik Gustavsson    OK Hammaren                  69:45 
    9 Maria Svartling         Årsunda IF                   81:22 
   10 Caroline Ottoson        Gävle OK                     85:03 

      Rune Ivarsson           OK Hammaren               Ej godk. 



Öppen 5  (7)   5210 m                      

    1 Gunnar Hammarlund       Ockelbo OK                   60:32 
    2 Sven-Arne Strid         Österfärnebo IF              63:48 
    3 Karl-Erik Engblom       Valbo Allmänna IF            71:55 
    4 Mikael Andersson        Valbo Allmänna IF            88:01 
    5 Kenneth Andersson       Valbo Allmänna IF            89:35 
    6 Rolf Göran Vilhe Bodin  Söderhamns OK               124:47 

      Leif Blomquist          Söderhamns OK             Ej godk. 



Öppen 7  (7)   6180 m                      

    1 Johan Björklund         Hammarby IF OF               52:41 
    2 Tommy Berger            Gävle OK                     55:33 
    3 Jörgen Sigfrids         Malungs OK Skogsmårdarna     56:24 
    4 Roland Jansson          IK Fyris                     57:34 
    5 Jan-Erik Skogh          Österfärnebo IF              59:19 
    6 Börje Ahnlen            OK Hammaren                  70:52 
    7 Jan Lund                OK Kåre                      71:04 



Öppen 8  (5)   7280 m                      

    1 Nichlas Palm            OK Triangeln                 64:06 
    2 Sven-Erik Mathiassen    OK Linné                     66:03 
    3 Viktor Strid            Österfärnebo IF              77:40 
    4 Björn Walfridsson       Gävle OK                     90:20 
    5 Linda Svensson          Gävle OK                     99:50 



Öppen 9  (4)   8930 m                      

    1 Peter Ejdemo            OK Kåre                      71:38 
    2 Niclas Nilsson          OK Österåker                 80:47 
    3 Svante Lindgren         Korsnäs IF OK                88:30 
    4 Björn Lind              Söderhamns OK               141:52