ÅrsundaRundansö 2009-05-17 15:12
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H21 ELIT  (48) 5260 m                      

    1 John Fredriksson        Södertälje-Nykvarn OF        29:43 
    2 Joakim Ingelsson        OK Hammaren                  32:13 
    3 Patrik Svedberg         IFK Umeå                     32:34 
    4 Lasse Jansson           Gävle OK                     32:57 
    5 Fredrik Noborn          OK Linné                     33:04 
    6 Ulf Bergqvist           Gävle OK                     34:05 
    7 Johan Eriksson          Gävle OK                     34:16 
    8 Björn Ljunggren         OK Hammaren                  34:20 
    9 Fredrik Ingelsson       Ockelbo OK                   34:26 
   10 Dan Norin               Gävle OK                     34:30 
   11 Olle Olofsson           Rehns BK                     34:51 
   12 Anders Jönsson          OK Triangeln                 35:22 
   13 Lars Lindgren           OK Ödmården                  35:56 
   14 Jakob Enmark            Gävle OK                     37:17 
   15 Anders Holm             OK Tisaren                   37:52 
   16 Hans Persson            Gävle OK                     37:54 
   17 Henrik Boström          OK Linné                     38:33 
   18 Anders Frisk            Attunda OK                   38:39 
   19 Richard Hejdenberg      Gävle OK                     38:44 
   20 Torbjörn Pettersson     Gävle OK                     39:16 
   21 Fredrik Sundin          OK Linné                     39:18 
   22 Martin Sundlöf          Gävle OK                     39:25 
   23 Olof Borell             OK Linné                     39:51 
   24 Olov Ericson            Alfta-Ösa OK                 40:08 
   25 Lars Olofsson           Rehns BK                     40:19 
   26 Simon Sjöhed            Gävle OK                     40:43 
   27 Jonas Eriksson          Rånäs OK                     40:53 
   28 Jonas Westbom           Rehns BK                     41:02 
   29 Kristoffer Lysell       Rehns BK                     41:19 
   30 Pär L. Olofsson         Rehns BK                     41:43 
   31 Dan Hörnell             OK Linné                     42:14 
   32 Boris Granovskiy        OK Linné                     42:22 
   33 Thomas Lundgren         OK Hammaren                  43:02 
   34 Jakob Eriksson          Gävle OK                     44:48 
   35 Theo Odenryd            Järbo OK                     46:45 
   36 Stefan Rosenqvist       Forsa OK                     47:00 
   37 Henrik Hammas           Attunda OK                   47:14 
   38 Niklas Reinholdsson     IF Thor                      51:40 
   39 Andreas Åhman           Gävle OK                   1:08:39 

      Mikael Ingelsson        Ockelbo OK                Ej godk. 
      Henrik Göhl             OK Linné                  Ej godk. 
      Mats Åberg              OK Linné                  Ej godk. 
      Anders Enmark           Gävle OK                  Ej godk. 
      Jan Sjöhed              Gävle OK                  ej start 
      Ola Hultin              OK Roslagen               ej start 
      Johan Israelsson        Stora Tuna OK             ej start 
      Andreas Calleberg       Söderhamns OK             ej start 
      Lars-Håkan Bengtsson    Gävle OK                  ej start 



H18 ELIT  (5)  3790 m                      

    1 August Tynong           Gävle OK                     34:44 
    2 Daniel Knutsen          Gävle OK                     35:16 
    3 Magnus Björk            OK Borgen                    39:29 
    4 Kristoffer Markfjärd    Avesta OK                    41:30 
    5 Sasha Andersson         Alfta-Ösa OK                 45:25 



D21 ELIT  (18) 4020 m                      

    1 Lena Gillgren           Stora Tuna OK                28:56 
    2 Anna Berggren           Gävle OK                     31:13 
    3 Johanna Lindberg        OK Denseln                   31:57 
    4 Elisabet Enmark         Gävle OK                     32:23 
    5 Sofia Söllvander        OK Rodhen                    33:54 
    6 Åsa Jernberg            Gävle OK                     34:18 
    7 Rebecca Bjärrenholt     Rånäs OK                     34:32 
    8 Laila Ingelsson         OK Hammaren                  35:00 
    9 Ingela Eriksson         Gävle OK                     35:24 
   10 Josefine Lindberg       OK Denseln                   36:06 
   11 Linda Mattsson          Dalaportens OL               36:16 
   12 Emma Edejern            Alfta-Ösa OK                 37:11 
   13 Marie Ohlin             OK Linné                     39:15 
   14 Linda Svensson          Gävle OK                     40:39 
   15 Ida Åkesson             Forsa OK                     43:53 
   16 Erika Herbert           Gävle OK                     45:25 
   17 Anna Shafer-Shelton     USA                          49:16 

      Charlotta Bergqvist     Gävle OK                  ej start 



D18 ELIT  (5)  3270 m                      

    1 Joline Ingelsson        OK Hammaren                  29:47 
    2 Viktoria Helmersson     Ockelbo OK                   32:58 
    3 Sara Bengtsson          Långhundra IF                36:32 
    4 Pernilla Blom           Rehns BK                     40:51 

      Amanda Nordlöf          Dalaportens OL            ej start 



H80  (5)       2090 m                      

    1 Lars-Erik Jernström     Norbergs OK                  29:54 
    2 Thorwald Jansson        Västerbergslagens OL         32:04 
    3 Nils Eriksson           OK Kåre                      35:29 
    4 Gustav Eriksson         Hofors OK                    56:54 

      Kurt Mattsson           Tierps SOK                Ej godk. 



H75  (9)       2090 m                      

    1 Göran Ekebjär           OK Kåre                      23:03 
    2 Karl-Ivar Hedberg       Gävle OK                     23:09 
    3 Olle Olofsson           Storviks IF                  25:26 
    4 Nils Eriksson           Länna IF                     25:57 
    5 Bengt Johansson         Rembo IK                     29:28 
    6 Olle Andersson          OK Norden                    31:19 
    7 Ingvar Lundström        Stora Tuna OK                35:10 
    8 Sigvard Johansson       Tierps SOK                   39:45 
    9 Hans Nordström          Tierps SOK                   40:37 



H70  (20)      2550 m                      

    1 P - O Eriksson          OK Hammaren                  24:05 
    2 Einar Berglund          Rembo IK                     25:17 
    3 Sigurd Wallén           Täby OK                      28:58 
    4 John Berglund           Alfta-Ösa OK                 29:20 
    5 Bror Nylund             Oslättforspojkarnas IK       29:45 
    6 Sven-Åke Englund        Gävle OK                     30:05 
    7 Karl Gunnar Backlund    Ockelbo OK                   30:35 
    8 Börje Westring          Gävle OK                     30:50 
    9 Hans Mårtensson         Dalaportens OL               31:28 
    9 Erik Edy Lundqvist      Heby Allmänna IF             31:28 
   11 Ove Åberg               OK Roslagen                  31:29 
   12 Allan Wedin             Järfälla OK                  31:35 
   13 Alvar Jönsson           Hofors OK                    34:25 
   14 Torbjörn Johansson      OK Norden                    35:01 
   15 Ingemar Johansson       IFK Hedemora OK              35:11 
   16 Erik Lindberg           Karlsbyhedens IK             35:14 
   17 Stig Ullström           Skutskärs OK                 36:05 

      Adil Carlsson           Valbo AIF                   Felst. 
      Folke Lindblom          Heby Allmänna IF          ej start 
      Tord Lind               Valbo AIF                 ej start 



H65  (33)      2550 m                      

    1 Karl Johansson          IFK Hedemora OK              21:47 
    2 Olle Johansson          IFK Hedemora OK              22:31 
    3 Ingvar Forsberg         Storviks IF                  24:20 
    4 Folke Björkman          Dalaportens OL               24:37 
    5 Bertil Ingemarsson      Hestra IF                    25:10 
    6 Jan Johansson           IFK Hedemora OK              25:43 
    7 Jan-Olof Dahlström      Bjursås OK                   25:44 
    8 Boris Andersson         Rånäs OK                     28:30 
    9 Evert Karlsson          Rimbo SOK                    28:32 
   10 Hans Nyberg             Gävle OK                     28:50 
   11 Torbjörn Atterbrand     Tierps SOK                   30:05 
   12 Sören Gunnarsson        Gävle OK                     30:36 
   13 Stig-Olof Ståhl         Avesta OK                    30:46 
   14 Kurt Andersson          Storviks IF                  30:54 
   15 Kjell Wennergrund       Järbo OK                     30:56 
   16 Lars Malmberg           Gävle OK                     31:00 
   17 Bengt Andersson         Österfärnebo IF              31:08 
   18 Ingemar Sjöberg         OK Hammaren                  31:12 
   19 John Solbreck           Långhundra IF                31:42 
   20 Sören Eriksson          Länna IF                     31:45 
   21 Sören Johansson         OK Norden                    31:55 
   22 Ronnie Gustavsson       Rembo IK                     33:15 
   23 Mats Andersson          Stora Skedvi IK SOFF         33:27 
   24 Leif Pettersson         OK Ödmården                  34:32 
   25 Bore Nyberg             Säterbygdens OK              43:03 
   26 Kurt Sandström          Skutskärs OK                 48:10 
   27 Anders Broberg          OK Sänkan                    49:20 
   28 Roland Forsblom         Kungsgårdens SK              52:27 
   29 Leif Blomqvist          Söderhamns OK              1:00:28 
   30 Ingvar Johansson        OK Rodhen                 11:25:30 

      Sture Bergström         OK Hammaren               ej start 
      Sigurd Olsson           Säterbygdens OK           ej start 
      Bo Andersson            Valbo AIF                 ej start 



H60  (29)      2550 m                      

    1 Karl-Olov Borg          Gävle OK                     21:30 
    2 Per-Erik Wåhlberg       OK Linné                     22:03 
    3 Ola Karlsson            Storviks IF                  22:35 
    4 Hans Käck               Dalaportens OL               23:13 
    5 Erik Johansson          Avesta OK                    23:30 
    6 Jan-Olov Johnsson       Tierps SOK                   24:22 
    7 Folke Boström           OK Linné                     25:43 
    8 Ove Vesterberg          Lycksele IF                  25:44 
    9 Karl-Henrik Lindmark    Robertsfors IK               25:51 
   10 Nils-Erik Eriksson      Sala OK                      26:21 
   11 Sivar Cliffoord         Hofors OK                    26:58 
   12 John Sivars             Dalaportens OL               27:02 
   13 Bo Staffan Eriksson     OK Sänkan                    28:19 
   14 Yngve Persson           Tierps SOK                   31:15 
   15 Anders Edling           OK Linné                     31:21 
   16 Kenneth Andersson       Valbo AIF                    32:16 
   17 Sten Johansson          OK Borgen                    32:19 
   18 Henry Westman           Sala OK                      32:33 
   19 Göran Jansson           OK Triangeln                 32:38 
   20 Karl-Åke Larsson        OK Enen Enköping             32:43 
   21 Håkan Forsgren          Gävle OK                     33:16 
   21 Hans Eriksson           Rånäs OK                     33:16 

      Vilho Rokka             Långshyttans AIK OK         Felst. 
      Roger Engstedt          Dalaportens OL            Ej godk. 
      Sven-Erik Carlsson      Alfta-Ösa OK              Ej godk. 
      Lasse Holm              Storviks IF               ej start 
      Ove Åberg               Storviks IF               ej start 
      Dick Davidsson          Viksjöfors OK             ej start 
      Bengt Karlsson          Storviks IF               ej start 



H55  (17)      3040 m                      

    1 Rolf Lundberg           OK Ödmården                  25:16 
    2 Stig Andersson          OK Linné                     26:00 
    3 Ingvar Björk            Österfärnebo IF              26:17 
    4 Magnus Lundberg         Gävle OK                     28:43 
    5 Hasse Åberg             Valbo AIF                    28:53 
    6 Thom Sandvik            Avesta OK                    28:54 
    7 Lars-Erik Hermansson    OK Linné                     29:07 
    8 Roland Warenius         Dalaportens OL               29:21 
    9 Nisse Johansson         Rehns BK                     29:39 
   10 Anders Karlsson         OK Linné                     29:41 
   11 Lars Sahlberg           Leksands OK                  31:41 
   12 Svend Erik Mathiassen   OK Linné                     35:56 
   13 Rolf Karlsson           Rehns BK                     39:43 
   14 Stefan Persson          Nynäshamns OK                41:45 
   15 Lennart Lundgren        Avesta OK                  1:05:47 

      Roland Berg             Säterbygdens OK             Felst. 
      Jan Andersson           Norbergs OK               ej start 



H55 MOTION  (3 2520 m                      

    1 Staffan Vestbom         Ockelbo OK                   28:06 

      Bo Danmo                Domnarvets GOIF           Ej godk. 
      Roger Kärnebro          Gävle OK                  ej start 



H50  (22)      3270 m                      

    1 Thomas Ericson          Alfta-Ösa OK                 23:55 
    2 Harald Knutsen          Gävle OK                     25:28 
    3 Mats Lundberg           Dalaportens OL               26:37 
    4 Arne Karlsson           Tumba-Mälarhöjden OK         26:40 
    5 Kjell Viklund           Hofors OK                    28:28 
    6 Hans-Olof Fröjd         Oslättforspojkarnas IK       29:10 
    7 Lars-Ove Skog           Österfärnebo IF              29:11 
    8 Eddie Bjärrenholt       Rånäs OK                     30:54 
    9 Ola Hedin               OK Hammaren                  31:18 
   10 Sören Calleberg         Söderhamns OK                31:37 
   11 Sten Ove Norman         Viksjöfors OK                31:58 
   12 Sven-Arne Strid         Österfärnebo IF              33:23 
   13 Lars Lindkvist          Storviks IF                  33:48 
   14 Göran Hedman            Valbo AIF                    34:41 
   15 Ulf Eriksson            Gävle OK                     35:15 
   16 Jan Olsson              OK Hammaren                  36:02 
   17 Sven-Erik Levin         Tierps SOK                   38:35 
   18 Lars Dahlqvist          Storviks IF                  38:44 
   19 Eric Jönsson            OK Triangeln                 42:12 
   20 Mats Carlsson           OK Ödmården                  56:34 

      Ola Johansson           Gävle OK                  Ej godk. 
      Bernt Våhlin            Österfärnebo IF           ej start 



H45  (21)      3790 m                      

    1 Stefan Nyberg           Avesta OK                    24:32 
    2 Anders Lundh            Järfälla OK                  26:41 
    3 Jan Lindell             Långhundra IF                29:14 
    4 Jan Lindberg            Korsnäs IF OK                29:56 
    5 Lars Andersson          OK Triangeln                 31:01 
    6 Mikael Backlund         Dalaportens OL               31:24 
    7 Jan-Erik Skogh          Österfärnebo IF              32:04 
    8 Lars-Åke Dickfors       Avesta OK                    33:07 
    9 Björn Aspelin           Valbo AIF                    33:22 
   10 Michael Holmgren        IF Thor                      33:24 
   11 Per Sandberg            Säterbygdens OK              34:03 
   12 Anders Hansson          OK Hammaren                  34:52 
   13 Bo Börjesson            Storviks IF                  37:00 
   14 Jan Östlund             Valbo AIF                    37:23 
   15 Mats Jönsson            Korsnäs IF OK                38:31 
   16 Patrik Ottosson         Gävle OK                     53:15 
   17 Olle Nordin             Oslättforspojkarnas IK       57:27 

      Peo Östblom             Gävle OK                  ej start 
      Christer Johansson      Köping-Kolsva OK          ej start 
      Sven-Erik Eriksson      Tierps SOK                ej start 
      Per Grywenz             OK Linné                  ej start 



H40  (15)      3790 m                      

    1 Ulrik Englund           Tumba-Mälarhöjden OK         25:06 
    2 Rob Hart                OK Linné                     26:07 
    3 Lars Öhgren             Karlsbyhedens IK             26:34 
    4 Niklas Hedberg          Gävle OK                     31:28 
    5 Lars Karlsson           OK Hammaren                  31:44 
    6 Anders L Olsson         Gävle OK                     36:33 
    7 Thomas Carlsson         Valbo AIF                    37:41 
    8 Gunnar Norgren          OK Triangeln                 40:40 
    9 Johan Andersson         Valbo AIF                    42:24 
   10 Ulf Bemm                Haninge SOK                  46:35 
   11 Mikael Andersson        Valbo AIF                    48:25 
   12 Jonas Holmgren          OK Hammaren                  53:29 
   13 Per Norrbom             Sala OK                      55:24 

      Ola Jernström           Dalaportens OL            ej start 
      Anders Eriksson         OK Linné                  ej start 



H35  (5)       4020 m                      

    1 Mats Gavlefors          OK Hammaren                  34:51 
    2 Stefan Jernberg         Gävle OK                     39:02 
    3 Atte Komonen            IF Thor                      39:07 
    4 Ulf Hedman              Valbo AIF                    56:01 

      Mathias Persson         Stora Tuna OK             Ej godk. 



H35 MOTION  (5 2940 m                      

    1 Tony Ståhl              Järbo OK                     26:14 
    2 Stellan Täck            Järbo OK                     27:13 
    3 Magnus Flodman          Järbo OK                     30:18 
    4 Jan Mårtensson          Järbo OK                   1:07:01 
    5 Jörgen Helmersson       Ockelbo OK                 1:07:23 



H21  (3)       4520 m                      

    1 Björn Johansson         OK Borgen                    41:20 
    2 Per Broberg             OK Sänkan                    46:11 
    3 Dennis Svensson         OK Sänkan                    59:23 



H20  (3)       4020 m                      

    1 Henrik Fröjd            Rehns BK                     30:39 
    2 Björn Karlsson          Rehns BK                     36:19 
    3 Viktor Strid            Österfärnebo IF              45:37 



H16  (11)      3510 m                      

    1 Erik Boman              Gävle OK                     25:00 
    2 Anders Fröjd            Rehns BK                     27:12 
    3 Albin Sjöhed            Gävle OK                     31:01 
    4 Erik Björklund          Bjursås OK                   31:05 
    5 Anders Johansson        Rehns BK                     33:57 
    6 Fredrik Ahnlén          OK Hammaren                  35:18 
    7 Nils Lemoine            Gävle OK                     37:42 
    8 Martin Eriksson         Tierps SOK                   41:07 
    9 Björn Markfjärd         Avesta OK                    43:46 
   10 Charlie Stolt           Rehns BK                     44:01 

      Patric Härdig           Järbo OK                  ej start 



H14  (16)      3010 m                      

    1 Oskar Sandberg          Säterbygdens OK              21:05 
    2 Kevin Ståhl             Järbo OK                     23:14 
    3 Fredrik Hammarlund      Ockelbo OK                   27:38 
    4 Jesper Jissbacke        Gävle OK                     29:10 
    5 Andreas Ljung           Järbo OK                     29:34 
    6 Marcus Hedman           Valbo AIF                    31:37 
    7 Anders Svahn            OK Hammaren                  32:02 
    8 Jonathan Helin          Ockelbo OK                   32:41 
    9 Linus Holst             Karlsbyhedens IK             36:36 
   10 Filip Ivarsson          OK Hammaren                  37:10 
   11 Albin Steinwall         Gävle OK                     38:47 
   12 Erik Hållström          Gävle OK                     41:28 
   13 Petter Andersson        Ockelbo OK                   44:56 
   14 Kalle Johansson         OK Hammaren                  47:29 
   15 Axel Andersson          Valbo AIF                  1:32:47 

      Martin Norrbom          Sala OK                   Ej godk. 



H12  (15)      2520 m                      

    1 Jonas Gustafsson        OK Kåre                      19:40 
    2 Gustav Öhgren           Karlsbyhedens IK             21:57 
    3 Simon Sjöberg           Gävle OK                     23:32 
    4 Thure Eriksson          Skutskärs OK                 27:49 
    5 Andreas Persson         OK Hammaren                  29:56 
    6 Pontus Holst            Karlsbyhedens IK             30:45 
    7 Petter Qvarnström       Ockelbo OK                   32:12 
    8 Erik Olsson             Gävle OK                     32:40 
    9 Oskar Hammarlund        Ockelbo OK                   32:44 
   10 Johannes Thuresson      Årsunda IF                   34:43 
   11 Joakim Ståhl            Järbo OK                     41:44 
   12 Mårten Olsson           Gävle OK                     43:02 
   13 Simon Gustafsson        OK Kåre                      57:51 

      Adam Westman            Sala OK                   Ej godk. 
      Martin Persson          Årsunda IF                ej start 



H10  (11)      2190 m                      

    1 Johannes Öhgren         Karlsbyhedens IK             14:06 
    2 Rasmus Täck             Järbo OK                     14:42 
    3 Theodor Eriksson        Skutskärs OK                 16:23 
    4 Oscar Persson           Årsunda IF                   16:45 
    5 John Norrbom            Sala OK                      18:23 
    6 Jakob Sjöberg           Gävle OK                     18:36 
    7 Nils Ottosson           Gävle OK                     18:46 
    8 Måns Holmgren           OK Hammaren                  19:00 
    9 Andreas Sjöberg         OK Hammaren                  20:16 

      Rickard Bemm            Haninge SOK               ej start 
      Olle Grywenz            OK Linné                  ej start 



D75  (2)       2090 m                      

    1 Gunborg Hellström       Österfärnebo IF              45:55 

      Margareta Hansson       Storviks IF               Ej godk. 



D70  (2)       2090 m                      

    1 Margareta Wallén        Täby OK                      23:18 

      Kerstin Johansson       IFK Hedemora OK           ej start 



D65  (9)       2090 m                      

    1 Margareta Skoog         Valbo AIF                    24:06 
    2 Åsa Törnström           Storviks IF                  24:57 
    3 Britt-Marie Sjöberg     OK Tor                       25:12 
    4 Dagny Gustavsson        Sigtuna OK                   27:14 
    5 Birgitta Eriksson       Länna IF                     33:22 
    6 Gun Östling             Ockelbo OK                   36:31 
    7 Ingrid Jarlebring       IFK Bergvik                  39:03 
    8 Lena Pettersson         OK Ödmården                  39:31 

      Siv Andersson           Kungsgårdens SK           ej start 



D60  (7)       2090 m                      

    1 Solveig Svahn           Ockelbo OK                   19:52 
    2 Britt Eriksson          Sala OK                      20:16 
    3 Lena Wahss              Avesta OK                    28:53 
    4 Margareta Forsberg      Kungsgårdens SK              29:51 
    5 Fia Wallström           OK Sänkan                    30:29 
    6 Kristina Eriksson       Länna IF                     32:36 
    7 Kerstin Broberg         OK Sänkan                    49:38 



D55  (4)       2550 m                      

    1 Ing-Marie Åsenlund      Gävle OK                     25:32 
    2 Annika Gillgren         Gävle OK                     31:35 
    3 Monica Håberg           Söderhamns OK                33:48 
    4 Ewa Persson             Nynäshamns OK                56:23 



D50  (10)      2550 m                      

    1 Mona Irene Åkerman      Gävle OK                     24:06 
    2 Ewa Edejern             IFK Bergvik                  24:31 
    3 Lena Larsson            Sala OK                      24:33 
    4 Marianne Ericson        Alfta-Ösa OK                 28:19 
    5 Kia Bratberg            OK Hammaren                  30:18 
    6 Titti Rudh              Avesta OK                    32:23 
    7 Carina Hägglund         OK Hammaren                  38:11 
    8 Elisabeth Norsell Karls Rehns BK                     40:27 
    9 Carina Eriksson         Skutskärs OK                 44:35 
   10 Eva Warenius            Dalaportens OL               45:31 



D45  (16)      2550 m                      

    1 Anna-Lena Tynong        Gävle OK                     22:08 
    2 Eva Lindström           Västerås SOK                 23:24 
    3 Bitte Eriksson          Gävle OK                     23:58 
    4 Katarina Bengtsson      Långhundra IF                24:59 
    5 Cathrine Johansson      Tierps SOK                   27:21 
    6 Åsa Boberg              Söderhamns OK                28:12 
    7 Carina Sandberg         Säterbygdens OK              29:16 
    8 Marie Fröjd             Rehns BK                     30:28 
    9 Ingrid Hallström        Valbo AIF                    30:32 
   10 Anette Aspelin          Valbo AIF                    30:43 
   11 Mia Gustafsson          OK Kåre                      31:30 
   12 Susanne Lindholm        Väsby OK                     39:57 

      Carina Lif              Gävle OK                    Felst. 
      Ann-Sofie Sandvik       Avesta OK                 ej start 
      Sussie Björkman         Dalaportens OL            ej start 
      Ulrika Johansson        Köping-Kolsva OK          ej start 



D45 MOTION  (6 2520 m                      

    1 Britt Björklund         Bjursås OK                   33:56 
    2 Kerstin Andersson       Ockelbo OK                   35:08 
    3 Annika Östberg          Gävle OK                     41:48 
    4 Karin Ölund             Ockelbo OK                   46:32 
    5 Carina Johansson        OK Borgen                    47:56 
    6 Eva Friskman            Gävle OK                     56:44 



D40  (9)       3040 m                      

    1 Josefine Nordström      OK Triangeln                 24:40 
    2 Monica Boman            Gävle OK                     30:36 
    3 Ninni Bjärrenholt       Rånäs OK                     33:26 
    4 Anna-Karin Lövgren      Avesta OK                    36:04 
    5 Katarina Hansson        OK Hammaren                  37:35 
    6 Maria Hart              OK Linné                     37:39 
    7 Helena Lundin           Avesta OK                    39:39 
    8 Anna Norrbom            Sala OK                      43:16 

      Yvonne Eklund           Avesta OK                 Ej godk. 



D21  (8)       3510 m                      

    1 Therese Tillenius       Avesta OK                    32:23 
    2 Karin Möllerberg        Valbo AIF                    36:03 
    3 Jenny Johansson         Valbo AIF                    37:36 
    4 Josefin Svensson        OK Hammaren                  39:40 
    5 Anna Lundgren           OK Hammaren                  39:52 
    6 Yasmine Offrell         Gävle OK                     50:22 

      Helena Olsson           OK Hammaren               ej start 
      Karin Ståhl             OK Kåre                   ej start 



D21 MOTION  (2 2940 m                      

    1 Jenny Öhgren            Karlsbyhedens IK             33:34 
    2 Emma Nyberg             Avesta OK                    50:06 



D16  (11)      3040 m                      

    1 Moa Enmark              Gävle OK                     24:16 
    2 Frida Sandberg          Säterbygdens OK              25:32 
    3 Kristin Olovsson        Rehns BK                     28:54 
    4 Katarina Hammas         Attunda OK                   31:21 
    5 Stina Nordström         OK Triangeln                 34:45 
    6 Erica Jissbacke         Gävle OK                     34:57 
    7 Hanna Thelberg          Valbo AIF                    40:06 
    8 Kristine Norgren        OK Triangeln                 40:55 
    9 Sofia Olsson            OK Hammaren                  42:03 
   10 Elin Skogh              OK Hammaren                  46:08 

      Frida Ingelsson         Ockelbo OK                ej start 



D14  (13)      2520 m                      

    1 Maria Bengtsson         Långhundra IF                24:28 
    2 Kristin Boman           Gävle OK                     25:08 
    3 Hanna Sjöberg           Gävle OK                     26:26 
    4 Maja Ingelsson          OK Hammaren                  28:19 
    5 Pernilla Andersson      OK Triangeln                 28:20 
    6 Cecilia Knutsen         Gävle OK                     29:18 
    7 Hanna Gustafsson        OK Kåre                      30:48 
    8 Johanna Cavallin        Valbo AIF                    31:04 
    9 Viktoria Andersson      OK Triangeln                 32:36 
   10 Emma Rönnlund           Ockelbo OK                   39:28 
   11 Erika Eriksson          Tierps SOK                   40:09 
   12 Anna Björklund          Bjursås OK                   45:06 
   13 Maja Nyberg             Säterbygdens OK              56:14 



D12  (9)       2520 m                      

    1 Jonna Jungåker          Korsnäs IF OK                21:03 
    2 Mirjam Dalén            Sala OK                      31:41 
    3 Emma Bengtsson          Årsunda IF                   32:10 
    4 Jennie Börjesson        Storviks IF                  37:29 
    5 Emma Djärv              Avesta OK                    41:34 
    6 Emma Lindström          Storviks IF                  51:05 
    7 Johanna Henriksson      Järbo OK                   1:43:08 

      Johanna Börjesson       Storviks IF               Ej godk. 
      Ella Eriksson           Sala OK                   ej start 



D10  (6)       2190 m                      

    1 Ronja Jungåker          Korsnäs IF OK                15:00 
    2 Tove Flodman            Järbo OK                     17:00 
    3 Cajsa Öberg             Gävle OK                     18:57 
    4 Frida Cavallin          Valbo AIF                    23:47 

      Alice Wiksten           Gävle OK                  ej start 
      Emma Hållström          Gävle OK                  ej start 



U4  (3)        2520 m                      

    1 Jasmine Olsson          Söderhamns OK                40:27 
    2 Elin Forslund           Söderhamns OK                55:27 

      Cevin Starö             Sala OK                   ej start 



U3  (5)        2520 m                      

    1 Josef Landen            Ljusne-Ala OK                34:13 
    2 Alicia Ljung            Järbo OK                     35:33 
    3 Lina Fredriksson        Korsnäs IF OK                36:36 
    4 Linnea Nyberg           Säterbygdens OK              39:52 
    5 Elin Forsberg           Årsunda IF                   44:09 



U2  (10)       2190 m                      

    1 Fredrik Palm            OK Triangeln                 16:07 
    2 Emma Blixt              Järbo OK                     17:42 
    3 Felix Vardenborn        Ljusne-Ala OK                17:52 
    4 Erika Blixt             Järbo OK                     19:48 
    5 Emil Olsson             Gävle OK                     20:17 
    6 Fredrik Östling         Ljusne-Ala OK                21:07 
    7 Arvid Hägglund          OK Ödmården                  21:12 
    8 Maja Öberg              Gävle OK                     21:35 
    9 Arvid Norin             Gävle OK                     25:28 

      Ellen Wiksten           Gävle OK                  ej start 



U1  (14)       1990 m                      

    1 Linus Täck              Järbo OK                     16:56 
    2 David Olsson            Gävle OK                     17:34 
    3 Emma Hansen             Avesta OK                    18:53 
    4 Tindra Engstedt         Dalaportens OL               19:30 
    4 Emma Lilje              Gävle OK                     19:30 
    6 Natalie Engstedt        Dalaportens OL               19:31 
    7 Joakim Jonsson          Avesta OK                    21:05 
    8 Erik Flodman            Järbo OK                     23:35 
    9 Joel Norin              Gävle OK                     25:54 
   10 Carolin Ottosson        Gävle OK                     30:52 
   11 Johan Henriksson        Järbo OK                     40:39 
   12 Klara Hart              OK Linné                   1:00:20 

      Noah Wahlberg           Avesta OK                   Felst. 
      Elias Korhonen          Avesta OK                   Felst. 



INSKOLNING  (2 1990 m                      

      Adam Hodin              Årsunda IF                   Godk. 
      Filip Hålen             Ockelbo OK                   Godk. 
      Alva Arvidsson          Österfärnebo IF              Godk. 
      Anton Mäkinen           OK Hammaren                  Godk. 
      Anton Persson           OK Hammaren                  Godk. 
      Joel Björnfot           Järbo OK                     Godk. 
      Linnea Rosen            Sala OK                      Godk. 
      Johanna Palm            OK Triangeln                 Godk. 
      Emil Hodin              Årsunda IF                   Godk. 
      Mikaela Arvidsson       Österfärnebo IF              Godk. 
      Filip Norrbom           Sala OK                      Godk. 
      Vanja Johanaaon         OK Hammaren                  Godk. 
      Kajsa Thimon            OK Triangeln                 Godk. 
      Elsa Rosen              Sala OK                      Godk. 
      Adam Lindström          Storviks IF                  Godk. 
      Isak Berggren           Gävle OK                     Godk. 
      Sebastian Westblom      Årsunda IF                   Godk. 
      Hampus Westblom Ohlin   Årsunda IF                   Godk. 
      Felix Nordström         Årsunda IF                   Godk. 
      Emil Nordström          Årsunda IF                   Godk. 



Öppen 1  (4)   2420 m                      

    1 Ellinor Persson         Ockelbo OK                   21:56 
    2 Göran Bloom             Ljusne-Ala OK                36:31 
    3 Vilma Lodin             Valbo AIF                    46:44 

      Marie Ollson Eliasson   Gävle OK                  Ej godk. 



Öppen 2  (6)   3410 m                      

    1 Jessica Särkimäki Eriks OK Hammaren                  46:02 
    2 Kraus Hansi             Avesta OK                    48:46 
    3 Ann-Sofie Täck          Järbo OK                     50:48 
    4 Monika Knutsen          Gävle OK                   1:05:09 
    5 Ivar Norin              Gustavsbergs OK            1:18:55 
    6 Emanuel Hellblom        Heby Allmänna IF           1:27:00 



Öppen 4  (28)  3010 m                      

    1 Gunnar Hammarlund       Ockelbo OK                   30:15 
    2 Maria Hållström         Gävle OK                     30:55 
    3 Petronella Ivarsson     OK Hammaren                  36:16 
    4 Magnus Johansson        Dalaportens OL               38:03 
    5 Bo Klingsmo             Dalaportens OL               38:05 
    6 Fredrik Olsson          OK Hammaren                  41:02 
    7 Hans Linde              Söderhamns OK                41:13 
    8 Håkan Hofling           Dalaportens OL               42:42 
    9 Gunilla Reinholdsson    IF Thor                      45:09 
   10 Barbro Carlsson         Alfta-Ösa OK                 47:06 
   11 Sophie Cavallin         Valbo AIF                    48:30 
   12 Hans Uno Eriksson       Dalaportens OL               49:39 
   13 Tomas Eriksson          Skutskärs OK                 50:16 
   14 Rolf Whåleman           Söderhamns OK                50:52 
   15 Lina Söderkvist         Säterbygdens OK              51:35 
   16 Hans Qvarnström         Ockelbo OK                   53:07 
   17 Helny Johansson         Gävle OK                     53:10 
   18 Helena Vallin Eriksson  Tierps SOK                   55:12 
   19 Enid Ingemarsson        Hestra IF                    57:11 
   20 Anna Ericson            Avesta OK                    57:52 
   21 Åsa Hellblom            Heby Allmänna IF           1:01:24 
   22 Rolf Bodin              Söderhamns OK              1:13:28 
   23 Börje Olsson            Storviks IF                1:18:08 
   24 Johanna Malmgren        Rehns BK                   1:21:52 

      Gunnar Modig            OK Ödmården               Ej godk. 
      Niklas Blixt            Järbo OK                  Ej godk. 
      Karin Hofling           Dalaportens OL            Ej godk. 
      Mats Abrahamsson        Sala OK                   Ej godk. 



Öppen 5  (9)   4010 m                      

    1 Tobias Jönsson          Årsunda IF                   36:07 
    2 Per Stinessen           Dalaportens OL               42:08 
    3 Stina Franzon           Stora Tuna OK                43:54 
    4 Linda Thelberg          Valbo AIF                    50:14 
    5 Björn Lind              Söderhamns OK                50:32 
    6 Anders Falk             OK Roslagen                  55:13 
    7 Anna Karlsson           Dalaportens OL               56:38 
    8 Elsa Djärv              Avesta OK                  1:01:44 
    9 Ingvar Kindlundh        Gävle OK                   1:23:08 



Öppen 7  (31)  3270 m                      

    1 Michael Palm            OK Triangeln                 25:49 
    2 Anders Hedin            Gävle OK                     25:52 
    3 Jesper Djärv            Avesta OK                    30:04 
    4 Harry Hietanen          Gävle OK                     30:53 
    5 Joel Aspelin            Valbo AIF                    33:53 
    6 Ralph Jansson           OK Borgen                    34:02 
    7 Monika Lundgren         Storviks IF                  34:09 
    8 Anders S Nyberg         Säterbygdens OK              34:12 
    9 Börje Ahnlén            OK Hammaren                  34:31 
   10 Stig Olof Lundström     Söderhamns OK                35:11 
   11 Andreas Wallström       Järbo OK                     35:53 
   12 Annika Hofling          Dalaportens OL               36:43 
   13 Malin Svensson          OK Hammaren                  37:08 
   14 Eva-Lena Mäkinen        OK Hammaren                  37:11 
   15 Pernilla Andersson      Storviks IF                  39:44 
   16 Curt Reinholdsson       IF Thor                      43:59 
   17 Sven-Åke Windahl        Gävle OK                     44:03 
   18 Karl-Otto Andersson     Heby Allmänna IF             44:23 
   19 Stefan Eriksson         OK Triangeln                 45:25 
   20 Ztina Backlund          Ockelbo OK                   46:51 
   21 Ritva Kärkkäinen        Avesta OK                    46:57 
   22 Ingemar Gillgren        Gävle OK                     47:44 
   23 Tina Näslund            OK Nolaskogsarna             48:00 
   24 Lars-Olov Andersson     Sigtuna OK                   48:59 
   25 Kent Olsson             OK Hammaren                  49:49 
   26 Berit Ståhl             Avesta OK                    54:38 
   27 Torbjörn Hammas         Väsby OK                     55:52 
   28 Jan-Erik Blom           OK Hammaren                  59:23 
   29 Lena Lindmark           Robertsfors IK             1:00:31 
   30 Emil Jonsson            Bromma-Vällingby SOK       1:07:05 

      Bo Åhrman               Gävle OK                  j fullf. 



Öppen 8  (24)  4520 m                      

    1 Jerker Boman            Gävle OK                     32:31 
    2 Samuel Svensson         Berga SOK                    33:18 
    3 Håkan Johansson         OK Hammaren                  33:50 
    4 Håkan Olsson            OK Hammaren                  35:45 
    5 Peter Larsson           Storviks IF                  37:52 
    6 David Emanuelsson       Gävle OK                     39:13 
    7 Anders Olsson           Gävle OK                     40:29 
    8 Hans Lemoine            Gävle OK                     41:00 
    9 Anders Bygren           Gävle OK                     41:03 
   10 Magnus Fredriksson      Korsnäs IF OK                41:23 
   11 Hans Ohlin              Rånäs OK                     41:25 
   12 Per Olfsson             Storviks IF                  42:15 
   13 Rikard Karlsson         Valbo AIF                    42:26 
   14 Ulf Fredriksson         Korsnäs IF OK                42:29 
   15 Magnus Lundin           Avesta OK                    42:54 
   16 Håkan Jansson           Gävle OK                     43:44 
   17 Elin Lundgren           Härnösands OK                44:04 
   18 Gunnar Eriksson         Gävle OK                     45:06 
   19 Magnus Gunnarsson       Ockelbo OK                   46:08 
   20 Lotta Jungåker          Korsnäs IF OK                47:08 
   21 Per-Erik Modig          Söderhamns OK                47:38 
   22 Lars Karlsson           Dalaportens OL               49:07 
   23 Martin Lindmark         Robertsfors IK               57:13 
   24 Olle Gelin              OK Rodhen                  1:19:30