Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016


2016-12-10 Luciacupen, Stenhamra, Ekerö

Knatte 22 kg
1. Daniel Ali Panah, BK Athén

2. Linus Edlund, DIF Brottning
3. Shandya Tharmalingam, Uppsala AK

Knatte 26 kg
1. Ossian Norberg Juuso, Härnösands BK
2. Elian Hedberg, BK Athén
3. Alvin Fisk, BK Atlas
4. Alexander Appelkvist, Eskilstuna GAK

Knatte 28 kg
1. Hilding Hedlund, Härnösands BK
2. William Sjödén, Sandvikens BK
3. Moritz Karlsson, BK Athén
4. Bruno Seidenthal, BK Athén

Knatte 29 kg
1. Freddie Samuelsson, Norrtälje Brottarklubb
2. Elias Adine, BK Athén
3. Elias Belalem, Härnösands BK
4. Alfred Liljestrand, Uppsala AK

Knatte 35 kg
1. Gustav Wesster, Eskilstuna GAK
2. Semih Dogan, Huddinge BK
3. Nils Hällen, BK Athén
4. Elias Yousfi, Huddinge BK

Knatte 36 kg
1. Hannes Tylemo, Uppsala AK
2. Arvid Samuelsson, Heby BK
3. Jordan Gurmu, BK Athén
4. Hjalmar Törnkvist, Matforsbrottarna

Knatte 38 kg
1. Elliot Padilla, Uppsala AK
2. Atilla Uygur, BK Athén
3. Calle Zetterkvist, Sundsvalls AIK
4. Carl Olaison, Enköpings BK

Knatte 43 kg
1. Ivar Linner, BK Athén

2. Simon Segerstedt, Skå IK Brottning
3. Vilde Nilsson, Nykvarns BF
4. Eligot Frånberg, Huddinge BK

Flickor Yngre 31 kg
1. Maleah Fre, BK Athén

2. Linnea Backman, Härnösands BK
3. Sofie Landström, Flens BK
4. Maja Johansson, Härnösands BK

Flickor Yngre 36 kg
1. Amelia Samuelsson Huddinge BK
2. Ruby Lane BK Athén
3. Frida Persson Matforsbrottarna
4. Cornella Westerlund Matforsbrottarna

Pojkar 48 kg
1. Gustav Persson, Härnösands BK
2. Ivar Hällen, BK Athén
3. Arvid Törnkvist, Matforsbrottarna
4. Erik Skördare, Eskilstuna GAK

Flickor Äldre 49 kg
1. Nelly Johansson, BK Athén

2. Zabina Andersson, Matforsbrottarna
3. Mathilda Lindkvist, Väsby BK

Ungdom 58 kg
1. Ali Alizadeh, BK Athén

2. Zeakeria Ramani, BK Athén
3. Bashir Ahmadi, BK Athén
4. Karl Eriksson, Heby BK

Ungdom 70 kg
1. Mujtaba Amiri, Uppsala AK
2. Solaiman Merzai, BK Athén
3. Bashir Kohe, Härnösands BK
4. Ali Hosseini, BK Athén

Ungdom 81 kg
1. Marcus Borovac Arbes ABK
2. Hamza Amiri Uppsala AK
3. Ali Hushemi Skå IK Brottning
4. Isa Toichubaev BK Athén

Klubbpoängen (19 deltagande klubbar)
1. BK Athén, 90 poäng

2. Uppsala AK, 78 poäng
3. Huddinge BK, 70 poäng
4. Härnösands BK, 56 poäng

 

2016-12-03/04
Glentons Mästarmöte, Skåne

Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Stella Sörö, Trollhättans AK
3. Elin Mirhehen Sassasson, Dalby BK
4. Amelia Sedig, Gällivare SK

Flickor Äldre 44 kg
1. Alva Nyberg, Sundsvalls AIK
2. Caroline Kvist, Helsingborg Wrestling Team
3. Julia Nilsson Rapping, Karlshamns BK
4. Nelly Johansson, BK Athén


2016-11-19
Stålfejden, Sandviken

Flickor Yngre 32 kg
1. Matilda Bergström, SAIK
2. Vera Sjölander, Härnösands BK
3. Maleah Fre, BK Athén
4. Althea Höglund, Norbergs BK

Flickor Yngre 38 kg
1. Wilma Hoffman, SAIK
2. Emmie Strandin, SAIK
3. Ruby Lane, BK Athén
4. Frida Persson, Matforsbrottarna

Kvinnor Ungdom 60 kg
1. Wilma Klaar, Härnösands BK
2. Tyra Mandahl, BK Athén

Ungdom 58 kg
1. Bashir Ahmadi, BK Athén

2. Kalle Samuelsson, Heby BK
3. Qiamuddin Mirzai, Norrtälje BK
4. Thanawut Ylijääskö, Uppsala AK

Ungdom 69 kg
1. Ali Hosseini, BK Athén

2. Rickard Åhlén, SAIK
3. Simon Sundgren, Söderhamns BK
4. Melvin Peterzon, Sandviken BK

Senior 71 kg
1. Alex Olofsson, Arbes ABK
2. Niclas Eriksson, Östervåla AK
3. Solaiman Merzai, BK Athén
4. Serazhdi Gaziev, BK Loke

 

2016-11-12/13
11. Internationales Frauenturnier, Berlin, Tyskland

Kvinnor Junior 67 kg
1. Tilda Tärnklev, Umea Brottning, Sweden
2. Justyna Walotek, Polish Wrestling Federation
3. Elin Forsberg, BK Athén, Sweden
4. Katalin Gyarmathy, Esztergomi, Hungary


2016-11-05/06
Mälarcupen, Västerås

Flickor Yngre 29 kg
1. Vera Sjölander, Härnösands BK
2. Maleah Fre, BK Athén
3. Stella Sörö, Trollhättans AK
4. Amelia Sedig, Gällivare SK

Knattar 53 kg
1. Viktor Wallin, Flens BK
2. Gustav Hüttner, BK Athén
3. Emil Treijner, Lidköpings AS
4. Gustav Wagner, Heby BK

Ungdom 63 kg
1. Latif Khayri, BK Athén
2. Isak Bø Rørnes, Fauske Atletklubb, Norge
3. Jimi Ahola, Vaasan Voima-Veikot, Finland
4. Walter Wale, Norrtälje BK

Senior 59 kg
1. Viktor Petryk, Team Tallinn Open, Estland
2. Oleksandr Tryfonov, Team Tallinn Open, Estland
3. Yunus Zhorabek, BK Athén
4. Shamil Mamatsuev, Vaynah, Belgien

2016-10-22

Folkbladspokalen, Finspång

Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Mira Gustafsson, Eskilstuna GAK
3. Lovis Englund, Kolsva IF
4. Sofie Landström, Flens BK

Flickor Yngre 38 kg
1. Ruby Lane, BK Athén
2. Agnes Jansson, Hallsbergs BK

Flickor Äldre 44 kg
1. Nelly Johansson, BK Athén

2. Tove Falkenteg, IFK Linköping
3. Felicia Petersson, Finspångs AIK
4. Nova Lundgren, Arboga AK

Kvinnor Ungdom 56 kg
1. Tyra Mandahl, BK Athén

2. Moa Ackermark, IFK Linköping
3. Tindra Petersson, Finspångs AIK

Knatte 26 kg
1. Elian Hedberg, BK Athén

2. Santosh Tharmallingam, Uppsala AK
3. Alexander Appelkvist, Eskilstuna GAK

Knatte 42 kg
1. Liam Svensson, Motala ABK
2. Ivar Linner, BK Athén
3. Charlie Sand, Kolsva IF
4. Melvin Eliasson, East IF Norrköping

Knatte 53 kg
1. Viktor Wallin, Flens BK
2. Gustav Hüttner, BK Athén
3. Emil Treijner, Lidköpings AS
4. Adam Yousfi, Huddinge BK

Ungdom 54 kg
1. Bashir Ahmadi, BK Athén

2. Cavid Karimov, BK Orion Karlstad
3. Oscar Karlsson, Huddinge BK

Ungdom 76 kg
1. Solaiman Merzai, BK Athén

2. Mosa Yakobi, BK Sana
3. Aram Vardanyan, Motala ABK
4. Alireza Ahmadi, Lidköpings AS

Senior 59 kg
1. Emil Johansson, Hallsbergs BK
2. Zia Mohammadi, BK Athén
3. Mehdi Zanganeh, BK Sana
4. Wahid Bakhtiari, Finspångs AIK

Senior 66 kg
1. Yunus Zhorabek, BK Athén
2. Emil Sundberg, Lidköpings AS
3. Wahid Mohammadi, Finspångs AIK

Klubbpoängen (21 deltagande klubbar)
1:a BK Athén, 41p
2:a Huddinge BK, 29p
3:a IFK Linköping, 29p
4:a Lidköpings AS, 28p


2016-10-15
Internationaler Brandenburger Cup, Frankfurt an der Oder, Tyskland

Kvinnor 69 kg
1. Eyleen Sewina, RSV Rotation Greiz
2. Elin Forsberg, BK Athén (SWE)
3. Viviane Herda, KSV Witten 07


2016-10-15
Hallsbergsträffen, Hallsberg

Knatte 38 kg
1. Hannes Tylemo, Uppsala AK
2. Viktor Bernhardsson, Sandvikens BK
3. Atilla Uygur, BK Athén
4. Jonathan Lundin, Falköpings ABK


2016-10-08/09
Öresundsträffen, Helsingborg

Kvinnor Ungdom 65 kg
1. Tindra Sjöberg, Sundsvalls AIK
2. Elin Forsberg, BK Athén
3. Nanny Jönsson, Dalby BK
4. Linda Waldeck, Berlin Wildcats, Tyskland

Senior Fristil 70 kg
1. Tarras Chut, KIF Brydning, Danmark
2. Adilet Osmonaliev, BK Athén
3. Måns Lindgren, Arboga AK
4. Feroz Hussini, Varbergs BOIS

2016-09-24
Veteran-VM, Seinäjoki, Finland

B 76 kg
1. Johan Hedberg, BK Athén, Sverige
2. Sergey Ezovskii, Ryssland
3. Mika Paananen, Finland
3. Toni Kruger, Finland

E 69 kg
1. Georgi Hristov, Frankrike
2. Mukhtar Ussin, Kazakstan
3. Hans Lindahl, BK Athén, Sverige
3. Nikolaj Ilkevic, Litauen


2016-09-24
Hammarslaget, Hallstahammar

Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Stella Sörö, Trollhättans AK
3. Lovis Englund, Kolsva IF
4. Ebba Zetterkvist, Sundsvalls AIK

Kvinnor Ungdom 56 kg
1. Sandra Salminen, HBG Helsingborg
2. Tyra Mandahl, BK Athén
3. Tindra Petersson, Finspångs AIK

Knattar 29 kg
1. David Rissanen Sydhagen, Trollhättans AK
2. Elias Adine, BK Athén
3. Alexander Dgioef, Örebro AK
4. Nikolas Soudijan, Eskilstuna GAK

Knattar 38 kg
1. Calle Zetterkvist, Sundsvalls AIK
2. Attila Uygur, BK Athén
3. Harry Eriksson, Västerås BK

Ungdom 54 kg
1. Mujtaba Habibi, Iransk-svenska föreningen
2. Kevin Makota Ström, Nykvarn BK
3. Mujtaba Noori, BK Orion
4. Bashir Ahmadi, BK Athén

Ungdom 58 kg
1. Zakariya Amiri, BK Envig
2. Baqer Husseini, Örebro AK
3. Harry Boström, BK Envig
4. Ali Aizadeh, BK Athén

Ungdom 69 kg
1. Noorullah Qasemi, Borås BK
2. Ziaullah Nadiri, AK Stålpojkarna
3. Ali Hosseini, BK Athén
4. Melvin Lindgren, Arboga AK

Senior 61 kg
1. Latif Khayri, BK Athén

2. Zia Mohammadi, BK Athén
3. Medhi Zanganeh, BK Sana
4. Siamak Sia, Norbergs BK

Senior 65 kg
1. Vusal Karimov, BK Orion
2. Yunus Zhorabek, BK Athén
3. Amir Khan, Domnarvets BK
4. Omid Khaleghi, IFK Linköping

Senior 70 kg
1. Najaf Ahmadi, BK Athén

2. Shafi Bekshi, BK Athén
3. Måns Lindgren, Arboga AK
4. Ahmadi Saydoo, Domnarvets BK

Klubbpoäng (39 deltagande klubbar)
1. Kolsva IF
2. BK Athén
3. IFK Linköping
4. Västerås BK


2016-09-17
Bergslagscupen, Fagersta

Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre,
BK Athén

2. Ella Jacobsson, Eskilstuna GAK
3. Ebba Öhman, Sundsvalls AIK
4. Althea Höglund, Norbergs BK

Knattar 25 kg
1. Yousef Ahmed, Västerås BK
2. Elian Hedberg, BK Athén
3. Harry Johansson Czarnecki, Norbergs BK
4. Santosh Tharmalingam, Uppsala AK

Knattar 26 kg
1. Arvid Lindeman, Norbergs BK
2. Nicolas Soudijan, Eskilstuna GAK
3. Ossian Juuso Norberg, Härnösands BK
4. Moritz Karlsson, BK Athén

Knattar 28 kg
1. Aron Björkskog, Heby BK
2. Elias Adine, BK Athén
3. William Sjödén, Sandvikens BK
4. Ola Ludvigsson, Västerås BK

Knattar 35 kg
1. Elliot Padilla, Uppsala AK
2. Melwin Billberg, Heby BK
3. Nils Hällen, BK Athén
4. Liam Andersson, Norbergs BK

Knattar 52 kg
1. Viktor Wallin, Flens BK
2. Gustav Wagner, Heby BK
3. Gustav Hüttner, BK Athén
4. Eddie Djos, Mora-Orsa BK

Ungdom 84 kg
1. Arian Ehsani, BK Athén
2. Alexander Fredriksson, AK Stålpojkarna
3. Fredrik Sjödén, Sandvikens BK

2016-08-27
Veteran-SM, Göteborg

Veteran 76 kg kategori A
1. Jimmy Samuelsson, Huddinge BK
2. Johan Hedberg, BK Athén
3. Daniel Sonne Hartvig, AK77
4. Martin Peterson, Varbergs BOIS


2016-07-09/10
Fristils-SM, Norrköping

Ungdom 58
kg
1. Inayatollah Mohseni, Västerås BK
2. Zakaria Amiri, BK Envig
3. Jafar Haidary, Domnarvets BK
4. Hamid Allahdad, BK Athén

Ungdom 76 kg
1. Zaer Ahmadi, Varbergs BOIS
2. Mostafa Husseini, BK Athén
3. Hamsa Amiri, Uppsala AK
4. Farid Nazari, Kalmar BK

Ungdom 100 kg
1. Farhad Anosheh, BK Atlas
2. Mohammad Reza, Borås BK
3. Siar Adineh, BK Athén
4. Kristof Marton, Motala ABK

Junior 60 kg
1. Abulatif Khairy, BK Athén

2. Jafar Rezai, Huskvarna AIK
3. Anton Mann, Lidköpings AS
4. Mohammad Amiri, Örgryte IS BF

Junior 66 kg
1. Mostafa Kasiri, IFK Linköpings BK
2. Shafi Bekhshi, BK Athén
3. Khairuddin Temori, Kiruna SK
4. Qasemi Noorullah, Borås BK

Junior 74 kg
1. Khalid Kerchiev, Västerås BK
2. Najaf Ahmadi, BK Athén
3. Bilal Omarov, Västerås BK
4. Philip Åstrand, Kinna AK

Senior 61 kg
1. Hamed Mansour, Iransksvenska föreningen
2. Yunus Zhorabek, BK Athén
3. Abdulatif Khayri, BK Athén
4. Mohammad Amiri, Örgryte IS BF

Senior 65 kg
1. Adilet Osmonaliyev, BK Athén

2. Elchin Hemidov, Klippans BK
3. Elias Pettersson, Norrköpings BK
4. Khairuddin Temori, Kiruna SK

Senior 70 kg
1. Vahan Juharyan, Spårvägen wrestling
2. Mohamed Ali Al Temmini, Limhamns BK
3. Asef Khierkha, BK Athén
4. Najaf Ahmadi, BK Athén

Klubbpoängen totalt
1. BK Athén, 29 p
2. IFK Linköpings BK, 21 p
3. Västerås BK, 20 p
4. BK Orion, 13 p


2016-05-14
Jussi Cup, Nykvarn 


Flickor Yngre 32 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Ella Jacobson, Eskilstuna GAK
3. Märta Klinga, Heby BK
4. Mira Gustafsson, Flens BK

Pojkar 47 kg
1. Vilhelm LarssonArboga AK
2. Sebastian AlraysHuddinge BK
3. Ivar Hällen BK Athén
4. August Nordenskär,Skå IK

Ungdom 76 kg
1. Samir Noory,Huddinge BK
2. Fredrik Sjödén,Sandvikens BK
3. Jakub Jankowski, BK Athen
4. Morteza Rahmani,Uppsala AK



2016-05-07
Solacupen i fristil, Karlstad 


Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre,BK Athén
2. Alva Karlsson, Töreboda ABK
3. Moa Bergström, Girlfighters BK

Ungdom 58 kg
1. Backer Husseinni, Örebro AK
2. Morteza Ahmadi, Falköpings ABK
3. Martin Yordanov, Sundsvalls AIK
4. Ali Alizadeh,BK Athén

Ungdom 69 kg
1. Ebadullah Temori, BK Orion
2. Solaiman Rezai, BK Athén
3. Yassin Hassani, Domnarvets BK
4. Ali Muhbabi, BK Athén

Ungdom 76 kg
1. Bilal Omarov, Västerås BK
2. Zaer Ahmadi, Varbergs BOIS
3. Mostafa Hosseini, BK Athén
4. Javed Kazemi, Husums IF

Senior 61 kg
1. Abdulatif Khayri, BK Athén
2. Karim Rasoulian, BK Athén
3. Emil Johansson, Hallsbergs BK
4. Zia Mohammadi, BK Athén

Senior 70 kg
1. Adilet Osmonaliev, Norrköpings BK
2. Najaf Ahmadi, BK Athén
3. Ehsan Nullah, Brännans IF
4. Shafi Bekhshi, BK Athén

Klubbpoängen (34 deltagande klubbar)
1. Alvesta BK, 29p
2. Örebro AK, 23p
3. BK Athén, 23p
4. Kolsva IF, 23 p


2016-04-30/05-01
Soft Touch Open, Göteborg 

Kvinnor Ungdom 65 kg

1. Tindra Sjöberg, Sundsvalls AIK
2. Elin Forsberg, BK Athén
3. Lina Suup, Råneå BK
4. Emilia Jönsson, Dalby BK


2016-04-09/10
Wasa-Cupen, Mora 

Knattar 35 kg
1. Svante Sjödin, Söderhamns BK
2. Kalle Zetterqvist,Sundsvalls AIK
3. Sebastian Annergren,Sundsvalls AIK
4. Atilla Uygur, BK Athén

Ungdom 63 kg
1. Inayatollah Mozheni, Västerås BK
2. Hamid Allahdad, BK Athén
3. Hosim Ayaugi, Västerås BK
4. Elias Lundgren, Matforsbrottarna

Ungdom 69 kg
1. Bilal Omarov, Västerås BK
2. Ebadullah Temori, BK Orion
3. Lucas Söderblom, Söderhamns BK
4. Solaiman Merzai, BK Athén


Ungdom 76 kg
1. Max Karlsson, Västerås BK
2. Mostafa Hosseini,BK Athén
3. Isa Toichubaev,BK Athén
4. Fredrik Sjödén Sandvikens BK

Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Vera Sjölander, Härnösands BK
3. Agnes Lundgren, Sundsvalls AIK
4. Ada Johansson, Norbergs BK

Senior 66 kg 
1. Jarkko Wester, Enköpings BK
2. Karim Rasoulian, BK Athén
3. Sebastian Strandberg, Wirsbo BK
4. Fluck Pisit Thong Dang, Heby BK

Senior 71 kg
1. Shafi Bekhshi, BK Athén
2. Christoffer Rehn, Väsby BK
3. Calle Norberg, Heby BK
4. Johnny Gustavsson, Wirsbo BK

Senior 75 kg
1. Johan Hedberg, BK Athén
2. Martin Hanzell, Väsby BK
3. Johan Karlsson, Västerås BK
4. Asef Khierkha, BK Athén

Senior 98 kg 
1. Fredrik Morsing, Kolsva IF
2. Billy Rääf, Sandvikens BK
3. Siar Adine, BK Athén

Kvinnor Ungdom 60 kg
1. Wilma Norberg, Heby BK
2. Inez Arnesson, Skönsbergs BK
3. Tyra Mandahl, BK Athén
4. Miranda Gershater, Wirsbo BK

Klubbpoängen (28 deltagande klubbar)
1. Sundsvalls AIK, 59p
2. Härnösands BK, 43p
3. Västerås BK, 39p
4. Väsby BK, 30p
5. BK Athén, 30p


2016-04-01/03
Tallinn Open, Tallinn, Estland

Junior 55 kg
1. Dmitriy Gerasimenka, Vitryssland
2. Helary Mägisalu, Estland
3. Enrique Bataille, Frankrike
4. Morteza Rahimi, BK Athén, Svenska Fristilslandslaget

Junior 84 kg
1. Arkadzi Pahasian, Vitryssland
2. Nedas Rasiulis, Litauen
3. Henry Puusepp, Estland
4. Farid Teymori, BK Athén, Svenska Fristilslandslaget


2016-04-02

Tegelsvinget fristil, Heby


Kvinnor Ungdom 56 kg

1. Sandra Salminen, Östervåla AK
2. Tyra Mandahl, BK Athén 
3. Felica Morsing, Kolsva IF Brottning

Pojkar 35 kg
1. Atilla Uygur, BK Athén 
2. Arvid Samuelsson, Heby BK 
3. Adam Hannaoui, Västerås BK 

Pojkar 42 kg 
1. Elis Ylijääskö, Östhammars BK 
2. Arnas Gerikas, Heby BK 
3. Ivar Linnér, BK Athén 

Ungdom 54 kg
1. Bashir Ahmedi, Västerås BK 
2. Zaekeria Ramani, BK Athén 
3. Ruhollah Alizadeh, Domnarvets BK 

Ungdom 58 kg
1. Hanmidullah Allahdad, BK Athén 
2. Inayatollah Mozheni, Västerås BK 
3. Sylayman Qaderi, IFK Linköping 
4. Sharif Rezai, Domnarvets BK

Ungdom 63 kg
1. Hadi Karimi, Västerås BK 
2. Hosin Ajubi, Västerås BK 
3. Ali Hosseini, BK Athén 
4. Zia Mohammady, BK Athén 

Ungdom 69 kg 
1. Solaiman Merzai, BK Athén 
2. Yassin Hassani, Domnarvets BK

Ungdom 85 kg
1. Mustafa Hosseini, BK Athén 
2. Madhi Barbari, Uppsala AK 
3. Bilal Omarov, Västerås BK 
4. Jakub Jankowski, BK Athén 

Senior 65 kg
1. Mosafa Kasiri, IFK Linköping 
2. Abdulatif Khayri, BK Athén 
3. Nicklas Eriksson, Östervåla AK 
4. Kai Laitinen, Arboga AK 

Senior 70 kg
1. Najaf Ahmadi, BK Athén 
2. Shafi Bekhshi, BK Athén 
3. Ahmed Said-Amhad, Domnarvets BK 
4. William Skog, Östervåla AK 

Senior 86 kg
1. Fredrik Borg, Väsby BK 
2. Asef Khierkha, BK Athén 
3. Bashir Ahmadi, Domnarvets BK 

Senior 97 kg
1. Billy Granberg, Girlfighters BK 
2. Siar Adine, BK Athén 

Klubbpoängen (22 deltagande klubbar)
1. BK Athén, 44p
2. Västerås BK, 20p
3. Väsby BK, 18p
4. Heby BK, 15p


2016-03-19/20

Junior-SM, Hästveda

Kvinnor Junior 67 kg

1. Alexandra Sandahl, HBG Wrestling Team
2. Elin Forsberg, BK Athén

3. Linnea Renfors, Arboga AK


2016-03-19

Herrevadswingen, Kolbäck

Flickor Yngre 29 kg

1. Maleah Fre, BK Athén
2. Moa Bwergström, Girlfighters BK
3. Ella Jacobsson, Eskilstuna GAK
4. Mira Gustafsson, Flens BK

Knattar 24 kg
1. Yusef Ahmed, Västerås BK 
2. Elian Hedberg, BK Athén
3. Wilmer Rosenbrant, AK Stålpojkarna
4. Emil Outagourt, Mölntorps IK

Knattar 26 kg
1. Nikolas Soudjian, Eskilstuna GAK
2. Vincent Marlowe, Västerås BK
3. Moritz Karlsson, BK Athén

Knattar 29 kg
1. David Gozalyan, Örebro AK
2. Elias Adine, BK Athén
3. Calle Aspling, Heby BK
4. Teodor Larsson, Arboga AK 

Knattar 35 kg
1. Elliot Padilla, Uppsala AK
2. Adrian Makota Ström, Nykvarns IF
3. Attila Uygur, BK Athén
4. Nils Hällen, BK Athén

Pojkar 47 kg
1. Gustav Lindeman, Norbergs BK
2. Ivar Hällen, BK Athén

Klubbpoängen (22 deltagande klubbar)
1. Norbergs BK
2. Västerås BK
3. Girlfighters BK
4. BK Athén, Stockholm 


 

2016-03-12/13

FT-Cupen, Falköping

Flickor Yngre 29 kg

1. Vera Sjölander, Härnösands BK
2. Maleah Fre, BK Athén
3. Sofia Andersson, HBG Wrestling Team
4. Amelia Sedig, Gällivare SK 



2016-02-27

Lilla Mälarcupen i fristil, Västerås

Ungdom 76 kg
1. Zaer Ahmadi, Varbergs BOIS
2. Niko Gardemeister, Team Southern Finland
3. Javed Kazemi, Husums BK
4. Mustafa Husseini, BK Athén

Ungdom 100 kg
1. Ahmad Siar Adine, BK Athén
2. Kristof Marton, Motala ABK

Senior 61 kg
1. Yunus Zhorabek, BK Athén
2. Wali Abdullah, GBR
3. Emil Johansson, Hallsbergs BK
4. Oliver Eriksson, BK Loke

Senior 70 kg
1. Adilet Osmonaliyev, BK Athén
2. Albin Olofsson, Västerås BK
3. Najaf Ahmadi, BK Athén
4. Andreas Bengs, Västerås BK

Senior 74 kg
1. Khalid Kerchiev, Västerås BK
2. Mohammadasef Khierkha, BK Athén
3. Qayum Naimi, BK Orion
4. Vili Sillanpää, Team Southern Finland

Senior 86 kg
1. Naib Ilaldayev, Husums BK
2. Kristian Karolak, BK Athén
3. Rasmus Peltola, Team Southern Finland
4. Riku Viitanen, Team Southern Finland

Flickor Yngre 29 kg
1. Vera Sjölander, Härnösands BK
2. Stella Sörö, Trollhättans AK
3. Alva Karlsson, Töreboda
4. Maleah Fre, BK Athén

Kvinnor Ungdom 70 kg
1. Elin Forsberg, BK Athén
2. Lina Suup, Råneå BK


Klubbpoängen (54 deltagande klubbar)
1. Sundsvalls AIK
2. Västerås BK
3. BK Athén, Stockholm
4. Team Southern Finland 



2016-02-13/14

USM, Malmö

Kvinnor Ungdom 70 kg
1. Julia Fridlund, BK Atle
2. Josefine Nord, Eslövs AI
3. Elin Forsberg, BK Athén
4. Luna Maletin, HBG Wrestling Team



2016-02-06
Norrländska Elitbrottningarna, Härnösand


Knatte 35 kg
1. Atilla Uygur, BK Athén

2. Meo Rosengren, Sundsvalls AIK
3. Svante Sjödin, Söderhamns BK
4. Gustav Öhlund, Matfors BK


2016-01-30/31

SM, Falkenberg

Senior 59 kg
1. Abbe Hussein, Spårvägens BK
2. Zhorabek Yunus, BK Athén
3. Edvin Dominguez, Arboga AK
4. Eduarnis Tellez Zamora, AK77


2016-01-16/17
Ostens Minnescup, Arboga

Knattar 35 kg

1. Hannes Tylemo, Uppsala AK
2. Atilla Uygur, BK Athén
3. Carl Zetterkvist, Sundsvalla AIK
4. Arvis Samuelsson, Heby BK

Flickor Yngre 29 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Ella Jacobson, Eskilstuna GAK
3. Märta Klinga, Heby BK
4. Altea Stråle, Norbergs BK


2016-01-09
Vättercupen, Grand Prix, Huskvarna

Seniorer 59 kg

1. Håvard Jörgensen, Kolbotn Bryteklubb, Norge
2. Abdulaziz Hussein, Spårvägen Wrestling
3. Yunus Zhorabek, BK Athén
4. Jafar Rezai, Huskvarna AIK


 

Uppdaterad: 2016-12-10 16:17
Skribent: Fredrik Karlsson


facebook

sting

 

bingolotto

 

140609_VK_Puff2_190x140dpi

Postadress:
BK Athen - Brottning
Bondegatan 10
11623 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info