Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


2017-07-01/02 SM i fristil, Borås

Senior 57 kg
1. Moshtaba Habibi, BK Envig
2. Morteza Rahimi, BK Athén
3. Sulieman Qaderi, Norrköpings BK
4. Harry Boström, BK Envig

Senior 61 kg
1. Latif Khayri, BK Athén
2. Hamed Mansour, BK Athén
3. Jafar Rezai, Huskvarna AIK
4. Elias Akbari, Örgryte IS

Senior 65 kg
1. Beknazarali Zhakypov, Motala ABK
2. Noorali Rad, BK Athén
3. Noorulah Qasemi, Borås BK
4. Bilal Tipsaev, Örgryte IS

Senior 70 kg
1. Noruz Belekov, Motala ABK
2. Kantemir Bekarov, Husums IF BK
3. Shafi Bekhshi, BK Athén
4. Omid Khalegli, Norrköpings BK

Senior 74 kg
1. Bilal Omarov, Västerås BK
2. Najaf Ahmadi, BK Athén
3. Emil Bertzell, Oskarshamns BK
4. Anton Valapuro, Väsby BK

Klubbpoängen seniorer (25 deltagande klubbar)
1. BK Athén, Stockholm
2. Motala ABK
3. East IF, Norrköping
3. Husums IF BK
5. BK Envig
6. BK Atlas


Junior 55 kg
1. Morteza Rahimi, BK Athén

2. Moshtaba Habibi, BK Envig
3. Sulieman Qaderi, Norrköpings BK
4. Ali Jawid Afzali, Huskvarna AIK

Junior 60 kg
1. Latif Khairy, BK Athén

2. Harry Boström, BK Envig
3. Jafar Rezai, Huskvarna AIK
4. Elias Akbari, Örgryte IS

Junior 66 kg
1. Dor Mohammed Yazdani, Norrköpings BK
2. Yunes Soormiri, Borås BK
3. Shafi Bekhshi, BK Athén
4. Mustafa Kasiri, IFK Linköpings BK

Junior 74 kg
1. Bilal Omarov, Västerås BK
2. Najaf Ahmadi, BK Athén
3. Anton Valapuro, Väsby BK
4. Melvin Lindgren, Arboga AK

Klubbpoängen juniorer (28 deltagande klubbar)
1. BK Athén, Stockholm
2. Norrköpings BK
2. Husums IF BK
2. BK Atlas
5. BK Envig
5. Borås BK

Ungdom 50 kg
1. Marwan Nazeer, BK Athén
2. Vilgot Klinthäll, BK Enig

Ungdom 54 kg
1. Zaekeria Ramani, BK Athén
2. Hannes Hofmann, BK Orion
3. Gustav Åstrand, Kinna AK
4. Yasin Safdari, Borås BK

Ungdom 58 kg
1. Inaya Mohzeni, Västerås BK
2. Nematullah Shamshiri, Limhamns BK
3. Kevin Makota Ström, Nykvarns BF
4. Bashir Ahmadi, BK Athén

Ungdom 69 kg
1. Homed Ahmadi, BK Orion
2. Najafi Mohebi, Borås BK
3. Solaiman Merzai, BK Athén
4. Ali Hosseini, BK Athén

Klubbpoängen ungdom (26 deltagande klubbar)
1. BK Athén, Stockholm
2. BK Orion
3. Uppsala BK
4. Borås BK
5. Husums IF BK
5. Västerås BK

Klubbpoängen totalt (42 deltagande klubbar)
1. BK Athén, Stockholm
2. Husums IF BK
3. Borås BK
4. Västerås BK
5. BK Orion
6. BK Envig

 

2017-05-27/28 Nordiska Mästerskapen, Kolding, Danmark

Kvinnor Ungdom 46 kg
1. Vainionpää Taru, Finland
2. Nelly Johansson, Sweden
3. Moa Ackermark, Sweden
4. Polina Sahno, Estland


2017-05-12-14 Internationell turnering, Bukarest, Rumänien

Kvinnor Junior 63 kg
1. Iryna Koliadenco, Ukraina
2. Vaneva Yuliana, Bulgarien
3. Elin Forsberg, BK Athén
3. Alexandra Wolczynska, Polen


2017-05-13 Jussi Cup, Nykvarn

Knattar 26 kg
1. Santosh Tharmaligam, Uppsala AK
2. Lucas Mannervik, BK Athén
3. Elian Hedberg, BK Athén
4. Izmail Izmailov, Eskilstuna GAK

Knattar 29 kg
1. William Sjöden, Sandviken BK
2. Nikolas Soudjian, Eskilstuna GAK
3. Freddie Samuelsson, Norrtälje BK
4. Moritz Karlsson, BK Athén

Knattar 32 kg
1. Axel Liljeholm, Östervåla BK
2. David Gozalyan, Örebro AK
3. Elias Adine, BK Athén
4. Max Lind, BK Atlas

Pojkar 42 kg
1. Atilla Uygur BK Athén
2. Viktor Bernhardsson Sandviken BK
3. Nicklas Mannervik BK Athén
4. Emilio Wallencreutz Spårvägens BK

Pojkar 66 kg
1. Viktor Wallin, Flens BK
2. Alexander Kokkinidis, IK Starkado
3. Arif Cavdar, Järfälla BK
4. Gustav Hüttner, BK Athén

Flickor Yngre 32 kg
1. Maleah Fre, BK Athén

2. Märta Klinga, Heby BK
3. Mira Gustafsson, Eskilstuna GAK
4. Leah Acar, Norrköping BK

Klubbpoängen (23 deltagande klubbar)
1. Eskilstuna GAK 24 p
2. BK Athén 19 p
3. Järfälla BK 16 p
4. Väsby BK 14 p


2017-05-13 Veteran-SM, Lidköping

Veteran kategori A 78 kg
1. Jimmy Samuelsson, Huddinge BK
2. Tobias Kantola, Väsby BK
3. Johan Hedberg, BK Athen

Veteran kategori B 70 kg
1. Mikael Dahl, BK Snar
2. Hans Lindahl, BK Athen


2017-05-06 Solacupen, Karlstad


Ungdom 54 kg
1. Vilhelm Larsson, Arboga AK
2. Cavid Karimov, BK Orion
3. Marwan Nazeer, BK Athén
4. Mustafa Ibrahim, Husums IF BK

Ungdom 58 kg
1. Omid Sultane, BK Athén
2. Izadullah Alizadeh, BK Athén
3. Zaekeria Ramani, BK Athén
4. Ali Alizadeh, BK Athén

Ungdom 69 kg
1. Melvin Peterzon, Sandvikens BK
2. Ali Hosseini, BK Athén
3. Najafi Mohebi, Borås BK
4. Mahmood Khan, Domnarvets BK

Senior 65 kg
1. Melvin Peterzon, Sandvikens BK
2. Ali Hosseini, BK Athén
3. Najafi Mohebi, Borås BK
4. Mahmood Khan, Domnarvets BK

Senior 70 kg
1. Beknazar Zakhypov, BK Athén
2. Abuzar Zakizadeh, BK Athén
3. Mohamad Schasfiz, Husums IF BK

Senior 74 kg
1. Noruz Belekov, BK Athén
2. Bilal Omarov, Västerås BK
3. Zaer Ahmadi, Varbergs BoIS
4. Anton Valapuro, Väsby BK

Klubbpoängen (32 deltagande klubbar)
1. BK Athén 30 p
2. BK Orion 27 p
3. Kolsva IF 26 p
4. Girlfighters BK 26 p

 

2017-04-29/30 Soft Touch Open, Göteborg

Kvinnor Ungdom 46 kg
1. Nelly Johansson, BK Athén
2. Moa Ackemark, IFK Linköpingsbrottarklubb
3. Ellen Östman, Husum Brottning
4. Susanna Moell Svensson, BK Bryggan

Junior 60 kg
1. Pavel Chaikouski, Vitryssland
2. Anton Rosen, Klippans BK
3. Timmy Sköld, Norrtälje BK
4. Latif Khayri, BK Athén



2017-04-08/09 Wasacupen, Mora

Knattar 26 kg
1. Ossian Norberg Juuso, Härnösands BK
2. Rebaz Karami, Norrtälje BK
3. Elian Hedberg, BK Athén
4. Viggo Lindholm, BK Loke

Knattar 29 kg
1. Freddie Samuelsson, Norrtälje BK
2. Hilding Hedlund, Härnösands BK
3. Elias Adine, BK Athén
4. Vincent Marlow, Västerås BK

Ungdom 58 kg
1. Oscar Karlsson, Huddinge BK
2. Karl Erikson, Heby BK
3. Zaekeria Ramani, BK Athén
4. Isac Florentin, Sandvikens BK

Ungdom 69 kg
1. Ali Hosseini, BK Athén
2. Alexander Cujic, Viskafors AK
3. Melvin Peterzon, Sandvikens BK
4. Hussein Haidari, Umeå BK

Ungdom 85 kg
1. Mahdi Barbari, Uppsala AK
2. Arian Ehsani, BK Athén
3. Fredrik Sjödén, Sandvikens BK
4. Hamed Mirafgan, Husums IF

Senior 66 kg
1. Vusal Karimov, BK Orion Karlstad
2. Mattias Karhi, Skövde ABK
3. Latif Khayri, BK Athén
4. Siamak Sia, Norbergs BK

Senior 75 kg
1. Eric Drewes, BK Loke
2. Johan Hedberg, BK Athén
3. Anton Valapuro, Väsby BK
4. Julius Tärnklev, Umeå BK

Flickor Yngre 32 kg
1. Vera Sjölander Härnösands BK
2. Agnes Lundgren Sundsvalls AIK
3. Maleah Fre BK Athén
4. Sofi Stenberg Västerås BK



2017-03-31/04-02 Tallinn Open, Estland

FW 2005 & yngre 30 kg
1. Shahreen Gulacha, Brock Badgers, Canada
2. Maleah Fre, BK Athén
3. Anu-Liis Raudsepp, Väike-Maarja, Estland
4. Ebba Zetterkvist, Sundsvalls AIK

FW 2002-2004 48 kg
1. Olga Baliutuna, St. Petersburg, Ryssland
2. Maarja Plaser, Korrus, Estland
3. Nelly Johansson, BK Athén
4. Kamile Sernauskaite, Saules Miesto AK, Litauen


2017-03-19 Herrevadswingen, Kolbäck

Knattar 26 kg
1. Elian Hedberg, BK Athén

2. Harry Johansson Czarnecki, Norbergs BK
3. Aziz Tora, AK Stålpojkarna
4. Santosh Tharalimgam, Uppsala AK

Knattar 29 kg
1. Arvid Lindeman, Norbergs BK
2. Wilmer Rosenbrant, AK Stålpojkarna
3. Moritz Karlsson, BK Athén
4. Knut Ramström, Norbergs BK

Knattar 38 kg
1. Viktor Malmkvist, Västerås BK
2. Bruno Dahlberg, Enköpings BK
3. Nils Hällen, BK Athén
4. Axel Fägersten, Hallsbergs BK

Pojkar 59 kg
1. Marwan Nazeer, BK Athén
2. William Eriksson, Kolsva IF
3. Eddie Djos, Mora-Orsa BK

Flickor Yngre 32 kg
1. Maleah Fre, BK Athén
2. Moa Bergström, Girlfighters BK
3. Ada Johansson, Norbergs BK
4. Kalimat Ismailova, BK Orion

Klubbpoängen (17 deltagande klubbar)
1. Kolsva IF, 44 p
2. Norbergs BK, 26 p
3. Girlfighters BK, 21 p
4. BK Athén, 16 p

 

2017-03-17/18 JSM, Arboga

Junior 60 kg
1. Ardit Fazlilja, Huddinge BK
2. Alexander Bica, IK Sparta
3. Latif Kharyi, BK Athén
4. Timmy Sköld, Norrtälje BK

Kvinnor Junior 63 kg
1. Olivia Henningsson, HBG Wrestling Team
2. Linnea Svensson, Eslövs AI
3. Elin Forsberg, BK Athén
4. Miciel Wennström, Gällivare SK


2017-03-11/12 FT Cupen, Falköping

Kvinnor Ungdom 46 kg
1. Nelly Johansson, BK Athén

2. Moa Ackemark, IFK Linköpingsbrottarklubb
3. Caroline Kvist, HBG Wrestling team
4. Ebba Söderqvist, BK Ore


2017-02-25/26 Mälarcupen Fristil, Västerås

Pojkar 42 kg
1. Abdurahim Abubakarov, Alvesta BK
2. Ali Ahmed, Västerås BK
3. Isac Rydberg, Falköpings ABK
4. Atilla Uygur, BK Athén

Pojkar 53 kg
1. Marwan Nazeer, BK Athén

2. Vilhelm Larsson, Arboga AK
3. Sander Hofmann, BK Orion
4. Nikolai Huttunen, Helsinki, Finland

Ungdom 58 kg
1. Kevin Makota Ström, Nykvarns BF
2. Bashir Ahmadi, BK Athén
3. Karl Winroth, Borås Brottarklubb
4. Win Shwe, Husums IF BK

Ungdom 63 kg
1. Ali Hosseini, BK Athén
2. Melvin Peterzon, Sandvikens Brottarklubb
3. Rahman Mirafghan, Husums IF BK
4. Farhad Mosavi, Husums IF BK

Senior 61 kg
1. Givi Davidovi, Italy Wrestling
2. Vladimir Egorov, Botkyrka Wrestling Academy
3. Latif Khayri, BK Athén
4. Karim Rasoulian, BK Athén

Senior 70 kg
1. Noruz Belekov, BK Athén
2. Shafi Mohammed, BK Athén
3. Noorullah Qasemi, Borås Brottarklubb
4. Miika Kaivolainen, Helsinki, Finland

Senior 74 kg
1. Frank Chamizo, Italy Wrestling
2. Khalid Kerchiev, Västerås BK
3. Christian Jonsson, Oskarshamns BK
4. Asef Khierkha, BK Athén

Flickor Äldre 40 kg
1. Nelly Höglund, Norbergs Brottarklubb
2. Selma Nord, Girlfighters BK
3. Ruby Lane, BK Athén
4. Frida Persson, Matforsbrottarna

Kvinnor Ungdom 49 kg
1. Tilde Zetterqvist, Väsby BK
2. Nelly Johansson, BK Athén
3. Paulinn Backman, Härnösands BK
4. Moa Ackemark, IFK Linköpings BK

Klubbpoängen (42 deltagande klubbar)
1. Sundsvalls AIK 45p
2. Helsinki, Finland 35p
3. Alvesta BK 33p
4. BK Athén 28p


2017-02-11 Kolsvastädet, Kolsva

Knatte 26 kg
1. Abu-Yazid Abdulaiev, BK Loke
2. Elian Hedberg, BK Athén
3. Aziz Tora, AK Stålpojkarna
4. Valter Hedqvist, BK Loke

Knatte 29 kg
1. Elias Adine, BK Athén
2. Alvin Tylinder, BK Loke
3. Wilmer Rosenbrandt, AK Stålpojkarna
4. Moritz Karlsson, BK Athén

Pojkar 47 kg
1. Maximilian Dgioef, Örebro AK
2. Frank Johansson Czarnecki, Norbergs BK
3. Charlie Sand, Kolsva IF Brottning
4. Atilla Uygur, BK Athén

Flickor Yngre 32 kg
1. Märta Klinga, Heby BK
2. Moa Bergström, Girlfighters BK
3. Maleah Fre, BK Athén
4. Althea Höglund, Norbergs BK


2017-02-04/05 SM, Söderhamn

Kvinnor 63 kg
1. Moa Nygren, Helsingborg Wrestling Team
2. Olivia Henningsson, Helsingborg Wrestling Team
3. Elin Forsberg, BK Athén
4. Linnea Svensson, Eslöv AI


2017-01-14/15 Ostens Minnes Cup, Arboga

Knatte 26 kg
1. Yusuf Ahmed, Västerås BK
2. Elian Hedberg, BK Athén
3. Harry Johansson Czarnecki, Norbergs BK
4. Aziz Tora, AK Stålpojkarna

Flickor Äldre 34 kg
1. Maleah Fre, BK Athén

2. Saga Frisk, Skövde ABK

Ungdom 63 kg
1. Melvin Lindgren, Arboga AK
2. Ali Hosseini, BK Athén
3. Melvin Peterzon, Sandvikens BK
4. Markus Andersson, IK Starkado

Flickor Yngre 32 kg
1. Maleah Fre, BK Athén

2. Althea Höglund, Norbergs BK
3. Ella Jacobson, Eskilstuna GAK
4. Lisa Andersson, Enköpings BK

Senior 85 kg
1. Johan Hedberg, BK Athén
2. Tommy Sand, Kolsva IF Brottning
3. Anton Carlsson, BK Enig



2017-01-07 Vättercupen, Huskvarna

Kvinnor 63 kg
1. Olivia Henningsson, Helsingborg Wrestling Team
2. Elin Forsberg, BK Athén
3. Linnea Svensson, Eslöv AI
4. Maria Tansbo, Arboga AK

Uppdaterad: 2017-07-02 21:37
Skribent: Fredrik Karlsson


facebook

sting

 

bingolotto

 

140609_VK_Puff2_190x140dpi

Postadress:
BK Athen - Brottning
Bondegatan 10
11623 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info