Hoppa till sidans innehåll

2014 Inbjudningar och resultat


 

G= gevär Bana 6,5.   Gf= Gevär Fält 6,5.   Lg= Luftgevär.   Kh= Korthåll.

 

Datum

Gren

Tävling

Plats

Inbjudan

Resultat      .

www

 
2014   Tävlingskalender Gevärssektion Södermanland      

  Tävlingskalender Skyttesportförbundet    

 

  Uttagningsregler NM 2014 Fält   Regler
Uttagningar

 
    Uttagningsregler NM 2014 Bana   Regler Uttagningar    
2013-14 Lg Månadspris     Resultat
   
2014   Föreningsmästerskap
 
Resultat


               

Januari

     

   
4 Gf Figurskjutning Stålboda        
12 Gf Rommeknallen Rommehed Inbjudan Resultat    
12 Gf Regionfältskjutning Ununge   Resultat    
18 Gf Figurskjutning Stålboda    
19 Gf Januariträffen Haraker/Skultuna Inbjudan
Resultat

 
  Lg Ungdomstävling Eskilstuna        
17-19 Lg SM Luftgevär Nationellt Umeå        
25 Gf Kretsfält Västerås   Resultat
   
26 Gf Fryksdalsträffen Edsbjörke
Inbjudan
Resultat
   

Februari

             
1 Lg Skyttiaden Regionsfinal Östergötland/Eskilstuna   Resultat
   
1 Gf Figurskjutning Stålboda        
2 Gf Roslagsträffen Söderbykarl Inbjudan
Resultat
   
9 Gf Kolmårdsträffen Kvarsebo/Krokek Inbjudan
Resultat
www  
16 Gf K-träffen Mölnbacka Inbjudan
Resultat
   
22 Gf Figurskjutning Stålboda        
23 Gf Bergslagsträffen Lindesberg Inbjudan
Resultat
www
 
23 Gf Förbundsmästerskap Lindesberg        
23 Gf Regionfält Roslagsbro        
 


       

Mars

             
1 Gf Figurskjutning Stålboda        
2 Gf Åmotsrundan Åmotsbruk Inställd      
6   Årsmöte Södermanlands Sksfb Stenkvista kl:18:30      
8 Gf Regionfält Stålboda        
8 Lg Skyttiaden Riksfinal Eskilstuna   Resultat
   
8-9 Gf Gideå/Moälven Gideå/Moälven Inställd       
15 Gf Ramseleforsskyttet Ramsele Resultat    
16 Gf DM Fält Värmland Mallbacken Inbjudan Resultat     
16 Gf Ume-Träffen Ramsele Resultat    
16 Gf Förb.mästersk. St-Up Östhammar Inbjudan Resultat
   
29 Gf Fältskyttekåren Kungsängen Inbjudan
Resultat
Startlista
 
30 Gf Västra Götalands Mästerskapet
Remmene Inbjudan      
               

April

             
4 Gf Niemis Niemis   Resultat www  
5 Gf Vinterriks Övertorneå Övertorneå   Resultat www  
5 Gf Juoksengi  Juoksengi    Resultat    
5 Gf Figurskjutning Stålboda      
6 Gf Pajala Pajala   Resultat
www  
4-6 Gf Påskrallymästerskap   Ställning Liggande
 
21 Gf SM / JSM  Fältskytte Nossebro Inbjudan
Resultat
www
 
               

Maj

             
3 G Vårtävling Bromma-Solna Stålboda Inbjudan Resultat
   
4 G Reveljen Eskilstuna Inbjudan
Resultat
   
10 G Piprensaren Skövde/Mariestad Inbjudan
Resultat
   
17-18 G SvenskaCupen 300m Varberg Inbjudan Resultat
   
17 G Vårträffen Lindesberg Inbjudan      
24-25 G Gimo Sport 300m Gimo Inbjudan Resultat
   
24 G Förbundsmästerskap Liggande   Vrena Inbjudan
Resultat
   
25 G, Kh Kristinehamnsträffen Kristinehamn Inbjudan Resultat
   

 
   
 

Juni

             
29/5-1/6 G Trollträffen SvCup  50-300m Trollhättan Inbjudan
Resultat
   
7-15 G,Kh SvDagbladet Hemmabana Inbjudan   www  
7 G Skyttets dag 4st tävlingar Skaraborg Inbjudan Resultat
   
8 Kh Korthållstr Rasbo Resultat    
14 G Upplandsträffen Uppsala Inbjudan
Resultat
   
15 G Dubbeltävling Ulvsby Inbjudan
Resultat
   
15 G Tillingeträffen Enköping
Resultat
   
15 Kh Förbundsmästerskap ligg Nyköping Inbjudan      
27-29 G Svenska Cupen 50-300m Eskilstuna Inbjudan       
28 G Gimoträffen Gimo        
29 Finalskottet  Ununge Inbjudan
     
29 Sommarskjutning Skyllberg Inbjudan
     

Juli

             
5 G Björkskottet Umeå     www  
6-7 G Tavelträffen Ramselefors     www  
8 Kh Tavelträffen Ramselefors        
10 Kh Paradisträffen Arvika Inbjudan
  www  
11 G Inbj Liggande Arvika Inbjudan
Resultat
www  
12 G Arvikakedjan Arvika Inbjudan
Resultat
www  
13 G Svensk-Norska Bogen Inbjudan Resultat
   
14 G Skaraborgaren Mariestad Inbjudan Resultat
   
15 G NM Uttagning Mariestad Inbjudan Resultat
   
17 G NM Uttagning Uppsala Resultat    
19-20 G Margarethakedjan Uppsala Inbjudan Resultat
www
 
21-25 G Kh SM Sport 50-300m Västerås Inbjudan
Resultat
www
 
25-27 Kh SM Nationellt 50m Västerås Inbjudan
     

 

             

Augusti

             
1-3   Veteran-SM sport gevär Botkyrka Inbjudan Resultat
   
2 Augustiträffen  Västerås  INSTÄLLD       
8-10 G Swedwn GP-final  10-50-300m Göteborg   Resultat
www
 
10 G Mälarpokalen Örebro Inbjudan
Resultat
   
16 Kh Gästabudet Nyköping        
17 G Förbundsmästerskap Ställning Eskilstuna Inbjudan
Resultat
   
17 G DM Sport 300m Eskilstuna   Resultat
   
23-24 G Banskytte SM Uppsala Inbjudan
Resultat
www
 
31 G Brommastafetten  Kungsängen    Resultat
www  

September

     
     
5-6 G,Gf  Nordiska Mästerskapen   Danmark     www
 
6-20   VM Granada Resultat-Live www  
13   Utbildning för föreningstränare    Inbjudan
     
12-14 G,Kh Junior SM Kristianstad Inbjudan
     
20-21 G,Kh Skol SM Skövde Inbjudan
     
27 Gf Figurskjutning Stålboda         

Oktober

             
5 Gf Regionfält Kungsängen        
11 Lg  Gästabudet  Nyköping         
12 Gf Skövdeträffen Skövde Inbjudan Resultat
   
18 Lg Munktellkulan  Eskilstuna         
18 Gf Höstträffen Tillfället, Kungsängen  Inbjudan
Resultat
   
24-25 Lg Ungdomstävling Mariefred         

Gf Mälardalsträffen Strängnäs INSTÄLLD      

November

             
1 Gf Figurskjutning Stålboda        
1 Lg  SM/RM Luftgevär  Trollhättan        
5 Gf ABB-fält
Västerås
       
8 Gf Kretsfält
Västerås
       
9 Gf Gropträffen Närkes Kil INSTÄLLD      
14-16 Lg  Arbogaträffen  Arboga         
22 Gf Kretsfält Västerås   Resultat     
22 Gf Fälthelg på Gotland Ala-Gammelgarn Inbjudan
Resultat
www  
23 Gf Fälthelg på Gotland Klintehamn   Resultat
www  

 

Lg BW Puffen Hemmabana   Resultat
   

December

             
6 Lg Inbjudningstävling  Fagersta        
7 Gf Decembersmällen Norrskedika Inbjudan
Resultat
   
13 Gf  Fältskjutning  Sala    Resultat
   
Uppdaterad: 2016-06-21 07:31
Skribent: Göran Åhlin

Postadress:
Bälgvikens SkF - Skyttesport
Göran Åhlin, Antikvariegatan 37
64435 Torshälla

Kontakt:
Tel: 016-344138
E-post: This is a mailto link

Se all info