Hoppa till sidans innehåll

2016 Inbjudningar och resultat


Program 2016
Tävlingar med datum hittade på nätet,
kolla inbjudningar för säkerhets skull..

G= Gevär Bana 6,5.   Gf= Gevär Fält 6,5.  
Lg= Luftgevär.   Kh= Korthåll.

Januari  Februari  Mars  April  Maj  Juni  Juli  
Augusti  September  Oktober  November  December

         

Datum

Gren

Tävling

Plats

 

    Tävlingskalender IndTa Gamla kalendern Nya Kalendern
2016   Tävlingskalender Söderman
land
 
2015-16 Lg Månadspris   Resultat
2016   Föreningsmästerskap   Resultat
         

Januari

       
9 Gf Figurskjutning 1 Kungsängen Resultat
10 Gf Rommeknallen Rommehed

Inbjudan 
Resultat

23 Gf Kretsfält Västerås Resultat 
23 Gf Figurskjutning 2 Kungsängen Resultat
30 Gf Figurskjutning 3 Kungsängen Resultat
31 Gf Fryksdalsträffen Edsbjörke Inbjudan
Resultat
 
Februari
       
  Gf Kolmårdsträffen
INSTÄLLD
Kolmården  
6 Lg Skyttiaden Regionsfinal /Eskilstuna  
7 Gf Skaraborgsträffen Kinnarp  
7 Gf Roslagsträffen Söderbykarl Inbjudan
Resultat
13 Gf Figurskjutning 4 Kungsängen  
20 Gf Ramseleforsskyttet Ramsele Resultat
21 Gf Ume-Träffen Ramsele Resultat
21 Gf K-träffen Mölnbacka Inbjudan
Resultat
23   Årsmöte Bälgvikens Skf Orrliden kl:19:00
28 Gf Bergslagsträffen 
INSTÄLLD
Lindesberg www
         

Mars

     
3   Årsmöte
Södermanlands Sksfb
Stenkvista kl:19:00
5   Figurskjutning 5 Kungsängen  
6 Gf Fältskyttekåren Östhammar Inbjudan
Resultat 
13 Gf Förbundsmästerskap. Haraker/
Skultuna
Inbjudan
Resultat
17   Utbildning
Gevärsskyttekort
Eskilstuna  
19   Utbildning
bitr. föreningstränare
Stenkvista  
19 Gf Figurskjutning 6 Kungsängen  
20 Gf DM Värmland    
25-27 Gf Påskrallyt    Inbjudan
25 Gf Niemis Niemis Resultat
26 Gf Övertorneå Övertorneå Resultat
26 Gf Juoksengi  Juoksengi  Resultat
27 Gf Vinterriks, Pajala Pajala Resultat
         

April

     
3 Lg Förbundsmästerskap Eskilstuna Inbjudan
10 Gf Varakretsens fält +
VästraGötalandsM
Essunga Inbjudan
Resultat
17 Gf SM / JSM  Fältskytte Kungsängen Inbjudan
www
         

Maj

     
1 G Piprensarn Skövde /
Mariestad
Inbjudan
Resultat
6-8 G Trollträffen Sweden GP Trollhättan Inbjudan
Resultat
8 G Reveljen Eskilstuna Inbjudan
Resultat
9-13 G Europacup 300m Danmark Resultat
www
12   Utbildning
Gevärsskyttekort
   
14 G Daladubbeln Rättvik-Rommehed Inbjudan
Resultat
15 G, Kh Kristinehamnsträffen Kristinehamn Inbjudan
15 G Vårtävling Stålboda/
Hacksjön
Inbjudan
Resultat
19   Utbildning
Gevärsskyttekort
   
21 G Förbundsmästerskap
Liggande
Vrena Inbjudan
Resultat
21 G Hogdalsträffen Ytterhogdal  
22 G Mågaträffen Ljusdal  
21-22 G Sportskyttetävling 300m Gimo Inbjudan
28-29 G, Kh Dubbeltest 300m-50m Eskilstuna Inbjudan
         

Juni

       
4-12 G,Kh SvDagbladet Hemmabana www
4-5 G Svenska cupen
gevär 300m
Dagsås Inbjudan
6 G Skyttets dag
3 st tävlingar
Skaraborg Inbjudan
Resultat
17-19 G,Kh Eskilstuna Internationella
50 m, sport +300m
Eskilstuna Inbjudan 
Resultat
19 G Uppsalaträffen
Tillingeträffen
Uppsala/
Enköping
Inbjudan
Resultat
19 G Dubbeltävling Ulvsby Inbjudan
Resultat
         

Juli

     
1-3 G Europacup 300m Lahti 60LD
60LH  Lag
3x40  Lag
3x20H 
3x20D
2 G Gimoträffen Gimo  
3 G Finalskottet Ununge

Inbjudan
Resultat

9 G Björkskottet Umeå www
10 G Tavelträffen Ramselefors Inbjudan
www
11 Kh Tavelträffen Ramselefors Inbjudan
14 Kh Paradisträffen Arvika Inbjudan
www
15 G Arvikakedjan Ligg Arvika Inbjudan
Resultat
www
16 G Arvikakedjan Arvika Inbjudan
Resultat
17 G Gränsfejden 300m/
Eda
Charlottenberg Inbjudan
Resultat
www
21 G Kedjeslipning Liggande Skurup Inbjudan
Resultat
www
22 G Kedjeslipning Ställning Skurup Inbjudan
Resultat
23-24 G Margarethakedjan Landskrona Inbjudan
www
Resultat
25-31 Kh

SM 50m
Nationellt och Sport
SM 300m Sport

Kristianstad Inbjudan
www
Nationell
Sport
         

Augusti

       
7 G Mälarpokalen Västerås/
Sala
Resultat
13-14 G Banskytte SM Varberg

Inbjudan
Liggande
Ställning

20-21 G, Kh Dubbeltest 300m-50m Eskilstuna  
20 G Förbundsmästerskap
Ställning
Eskilstuna Resultat
20 G DM Sport 300m Eskilstuna Inställt
28 G Brommastafetten  Kungsängen  www
Resultat
  G Swedwn GP-final  
10-50-300m
Göteborg  
         

September

     
2-4 G,Gf  Nordiska Mästerskapen   Sverige Resultat
10-11 G,Kh Junior SM Kristinehamn www
18 Khf FM Kh Fält Götlunda Resultat
24-25 G,Kh Skol SM Skövde  
         

Oktober

     
1   Figurskjutning 7 Kungsängen Resultat
6   Utbildning
Gevärsskyttekort
   
9 Gf Skövdeträffen Skövde Inbjudan
Resultat
13   Utbildning
Gevärsskyttekort
   
15 Lg Munktellkulan  Eskilstuna   
16 Gf Regionfält 4 Stålboda  
21-22 Lg  Gästabudet  Nyköping   
22 Gf KretsFält Västerås Resultat
29 Gf Höstträffen Kungsängen Inbjudan
Resultat
29-30 Lg Ungdomstävling Mariefred   
         

November

     
5 Gf Figurskjutning 8 Stålboda Resultat
12 Gf Figurskjutning 9 Stålboda Resultat

17/11-4/12

Lg BW Puffen Hemmabana

Inbjudan
Resultat

19 Gf Fälthelg på Gotland Inbjudan
www
Resultat
20 Gf Fälthelg på Gotland   Resultat 
Totalt
26 Lg Förbundsfinal Skyttiaden Eskilstuna  
26 Gf Figurskjutning Västerås Resultat
Sammanlagt
27 Gf Regionfält 5 Ununge  
27 Gf Höstfältskjutning Essunga Inbjudan
         

December

       
         
4 Gf Decembersmällen Norrskedika Inbjudan 
Resultat
17 Gf  Fältskjutning  Sala  Inbjudan
Uppdaterad: 2017-01-03 12:19
Skribent: Göran Åhlin

Postadress:
Bälgvikens SkF - Skyttesport
Göran Åhlin, Antikvariegatan 37
64435 Torshälla

Kontakt:
Tel: 016-344138
E-post: This is a mailto link

Se all info