Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender/planering


 

Tävlingskalendern och tävlingsplaneringen för Borlänge Simsällskap.

-Utskrivtformat: Tävlingskalender 2017 (uppdaterad 2017-03-01)

-Utskrivtformat: Tävlingskalender 2018

-Anmälningsblanketten skall vara till handa tränaren senast enligt se nedan:

 

Information om kommande tävlingar för Borlänge Simsällskap:

        anmälning senast
-Sponsorsim 2017 Borlänge Söndag 26 november Insim 16.00   
         
-Höstsimiaden 2017 Söderhamn Lördag  2 december Insim  09.00 fredag 10 november
         
-Utmanaren 4  2017 Borlänge Söndag 3 december Insim  15.30 onsdag 29 november
         
-Palles Minne 2018 Bollnäs Fredag 5 januari Insim  12.30 fredag 8 december
         
-Lilla Vasadoppet 2018 Hedemora Söndag 7 januari Insim  09.00 fredag 8 december

 

2017              
Datum Tävling Plats  Inbjudan PM Startlista Resultat Grupp
Januari       
8 Lilla Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat C+T4A/B
28+29 UGP1 + SUSS Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
               
Februari       
18+19 Väsman Open Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
25+26 Falu Skins Games Falun Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C
               
Mars       
11+12 UGP2 Eskilstuna Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C
19  Utmanaren 1  Borlänge  Inbjudan  PM Startlista Resultat A+B+C+T4 
25+26 Västerås Meet 50m Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat A
               
April       
1+2 33:a Mora Cup Mora Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
8 Aquarena Race Söderhamn Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
               
Maj       
6 Vårsimiaden Försök Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
13 Simiadenläger Gävle Inbjudan PM     A+B+C+T4
13 Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat T4
20+21 Jöns Svanbergsim Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C
25 Majplurret Avesta  Inbjudan  PM Startlista  Resultat  T4A+T4B+T4C
27+28 Vårsimiaden Final Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat Kvalade
               
Juni       
3+4 UGP3 Eskilstuna Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C 
10+11 DM/JDM Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat Kvalade 
18  Utmanaren 2  Borlänge  Inbjudan  PM Startlista Resultat A+B+C+T4 
               
Juli       
30-  2 Bockstensdoppet Varberg Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C
12-16 Sum-Sim 50m Malmö Inbjudan PM Startlista Resultat Kvalade
               
Augusti       
19+20  Falu Sommarfestiv Falun Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C
               
September       
9+10 Masdoppet Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
23+24 Wadköpingsdoppet  Örebro Inbjudan PM Startlista Resultat A 
24 Stjärnskottet Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat B+C+T4
               
Oktober       
1 Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat T4A/B
7 Fjärran Höjder Spel Gävle Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C 
8 Utmanaren 3 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4
14 Bagheera GP Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
14+15 DM/JDM 25m Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat Kvalade 
21+22 UGP1 (2018)  Falun Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A 
29  Simiadenläger Ludvika Inbjudan PM      
               
November       
11+12 SUM-SIM Region Falun Inbjudan PM Startlista Resultat Kvalade 
18 Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat T4
26 Sponsorsim Borlänge Inbjudan       A+B+C+T4
               
December       
2 Höstsimiaden Söderhamn Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4A/B
3 Utmanaren 4 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat A+B+C+T4
08-10 SUM-SIM Riks Eskilstuna Inbjudan PM Startlista Resultat Kvalade 
               

 

2018              
Datum Tävling Plats  Inbjudan PM Startlista Resultat Grupp
Januari       
5+6 Palles Minne Bollnäs Inbjudan PM Startlista Resultat A
7 Lilla Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat T4
27+28 UGP 2 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat >12år
               
Februari             
17+18 Väsman Open Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
24+25 Falu Skinsgames Falun Inbjudan PM Startlista  Resultat  Alla
               
Mars              
10+11 UGP 3 Eskilstuna  Inbjudan PM  Startlista Resultat  A-utt
18 Utmanare 1 Borlänge  Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
24+25 Västerås Meet 50m Västerås  Inbjudan PM Startlista Resultat  A-utt
               
April              
? Mora Cup Mora Inbjudan  PM Startlista Resultat  Alla
22 Dalaserien 2 Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat T4
? Aquarena Cup Söderhamn Inbjudan  PM Startlista Resultat  Alla
               
Maj              
5 Vårsimiaden Gävle Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
? Dalaminisim Leksand Inbjudan PM  Startlista  Resultat  T4
9 Dalaserien 3 Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat T4
? Simiadenläger ? Inbjudan PM Startlista Resultat 05-08
12+13 Jöns Svanberg 50m Uppsala Inbjudan PM  Startlista  Resultat 
? Majplurret Avesta Inbjudan PM  Startlista  Resultat  T4
               
Juni              
2+3 DM-JDM 50m Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista  Resultat  kvalade 
10 Utmanare 2 Borlänge Inbjudan PM  Startlista  Resultat  Alla
27-01 Sum-Sim 50m ? Inbjudan PM  Startlista  Resultat  kvalade
27-01 Bockstensdoppet Varberg Inbjudan PM Startlista Resultat ej kval.
               
Juli              
4-8 SM/JSM Landskrona Inbjudan  PM Startlista  Resultat  kvalade 
               
Augusti             
25+26 Falu Sommarfestival Falun Inbjudan PM Startlista  Resultat Alla
               
September             
8+9 Masdoppet Borlänge Inbjudan PM  Startlista  Resultat  Alla
23 Stjärnskottet Ludvika Inbjudan  PM  Startlista  Resultat  T4 
29+30 ICA Maxi Simcup Eskilstuna Inbjudan PM Startlista Resultat A-utt
30 Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista  Resultat  T4
               
Oktober             
6 Fjärran Höjderspelen Gävle Inbjudan PM  Startlista  Resultat  C+T4A 
6+7 Jöns Svanberg 25m Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat A-utt
7 Utmanare 3 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla 
7 Dalaserien 1 Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat T4
13+14 UGP 1 Falun Inbjudan PM  Startlista Resultat  >11år 
? Bagheera GP Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat T4
20+21 DM/JDM Västerås Inbjudan PM  Startlista Resultat  kvalade 
31-04 SM/JSM ? Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade 
               
November             
10+11 Sum-Sim Region Örebro Inbjudan PM  Startlista  Resultat 
? Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat  T4 
? Simiadenläger ? Inbjudan PM Startlista Resultat 06-09
25 Sponsorsim Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat  Alla 
               
December             
1 Höstsimiaden Söderhamn Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla 
2 Utmanare 4 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
14-16 Sum-Sim Riksfinal Stockholm Inbjudan PM Startlista  Resultat kvalade 
Uppdaterad: 2017-11-20 12:29
Skribent: Frank Ruijs

BSS Facebook

  

 

 

  

  

  

 

  

   

 image001

 

Borlänge Simsällskaps huvudsponsor

Borlänge energi

  

               KOM IHÅG
 

 Mats-Åke Ohlssons                    Minnesfond

    Plusgiro 582688-8  eller
    Swish 1234229522

 

Postadress:
Borlänge SS - Simidrott
Box 904
78129 Borlänge

Besöksadress:
c/o Forssa Bollklubb, Masergatan 22A
78440 Borlänge

Kontakt:
Tel: +46705620057
E-post: This is a mailto link

Se all info