Hoppa till sidans innehåll

Träningstider


Här hittar du översikten för träningstider för alla grupper:

simskola
teknikskola
tävlingsimning
mastersimning

crawlkurs

 

Simskola

 

Plats: Baddaren   Tunets Badet (T) och Maserhallen (M)
  Sköldpaddan Tunets Badet (T)
  Pingvinen Tunets Badet (T)
  Fisken Tunets Badet (T)
  Hajen Tunets Badet (M)
     
Start: vecka 35  (28 augusti - 3 september 2017)
Slut: vecka 50  (11 - 17 december 2017)
     
Uppehåll vecka 44 (30 oktober - 5 november 2017)
     
Tränare: Andreas Bostedt 076-0242487

 

Träningstider:

 

Gr.

Ort

 Mån 

   Tisdag

  Onsdag

 Torsdag 

 Fre 

 Lör 

  Söndag

Baddaren

  1

  T

 

14.20-15.00

 

 

 

 

 

  2

  M

 

 

 

 

 

 

15.05-15.45

  3

  M

 

 

 

 

 

 

15.50-16.30

  4

  M

 

 

 

 

 

 

16.35-17.15

  5   M             17.20-18.00
  6   M       16.30-17.10      
  7   M       17.15-17.55      
  8   M       18.00-18.40      

Sköld-

 paddan

  1

  T

 

16.30-17.10

         

  2

  T

   

16.45-17.25

       

  3

  T

           

13.20-14.00

  4

  T

           

14.50-15.30

  5

  T

           

15.35-16.15

  6

  T

           

17-30-18.10

Pingvinen

  1

   T

 

17.15-17.55

 

 

 

 

 

  2

   T

 

 

17.30-18.10

 

 

 

 

  3

   T

 

 

 

 

 

 

14.05-14.45

  4

   T

 

 

 

 

 

 

16.45-17.25

Fisken

  1

   T

 

18.00-18.40

 

 

 

 

 

  2

   T

 

 

18.15-18.55

 

 

 

 

  3

   T

           

18.15-18.55

Hajen

  1

   M

 

 

 

 

 

 

13.55-14.55

 

  2

   M

           

15.00-16.00

Ort/Plats: M = Maserhallen; T = Tunets Badet

Gr. = Grupp

________________________________________________________________________

 

Teknikskola

 

Plats: Maserhallen

 

Tränare:

Madelene Nilsson            T4A 073-0566607
Linn Roos       T4B    070-5620057
Anna Falk T4C 070-5620057

 

Träningstider:

 

 Måndag 

   Tisdag

  Onsdag

  Torsdag

   Fredag

 Lördag 

   Söndag

 T4-A 

 

17.00-18.30

16.00-17.30

06.00-07.30

17.00-18.30

 

 

 T4-B

 

17.00-18.30

 

17.00-18.30

 

 

 

 T4-C

 

17.30-18.30

 

17.30-18.30

 

 

 

Klicka här om man vill skriva ut träningstiderna.

 

________________________________________________________________________

 

Tävlingssimning

 

Plats: Maserhallen

 

Tränare:

Nils Schönberg       A+B   070-5620057
Jacqueline Larsson       C  

 

Träningstider:

Grupp

   Måndag

   Tisdag

  Onsdag

   Torsdag

   Fredag

Lördag

Söndag

    A

 

17.00-19.00

06.00-07.30

16.00-17.30

 

17.00-18.30

06.00-07.30

16.00-17.30

 

16.00-17.30

 

 

    B

 

17.00-18.00

 

16.30-17.00

 

06.00-07.30

16.00-17.00

 

 

 

    C

 

17.00-18.00

 

16.00-17.30

 

17.00-18.30

06.00-07.30

 

 

 

 

-Alla grupper träffas 15 minuter innan sin träning.

Klicka här om man vill skriva ut träningstiderna.

 

______________________________________________________________________

 

Mastersimning

 

Plats: Maserhallen

 

Kontakt:

Nils Schönberg        070-5620057

 

Träningstider:

 

 Måndag 

 Tisdag 

 Onsdag 

   Torsdag

 Fredag 

 Lördag 

   Söndag

 Masters 

 

 06.00-07.30

 

 06.00-07.30 

 

 

 16.00-18.00 

Klicka här om man vill skriva ut träningstiderna.

______________________________________________________________________

 

Crawlkurs

 

Plats: Maserhallen

 

Tränare:

Nils Schönberg        070-5620057

 

Träningstider:

 

 Måndag      

 Tisdag  

 Onsdag 

Torsdag

 Fredag 

 Lördag 

   Söndag

Crawl 

16.00-17.00

 

 

 

 

 

 

 Klicka här om man vill skriva ut träningstiderna.

Uppdaterad: 2017-10-29 15:29
Skribent: Frank Ruijs

BSS Facebook

  

 

 

  

  

  

 

  

   

 image001

 

Borlänge Simsällskaps huvudsponsor

Borlänge energi

  

               KOM IHÅG
 

 Mats-Åke Ohlssons                    Minnesfond

    Plusgiro 582688-8  eller
    Swish 1234229522

Postadress:
Borlänge SS - Simidrott
Box 904
78129 Borlänge

Besöksadress:
c/o Forssa Bollklubb, Masergatan 22A
78440 Borlänge

Kontakt:
Tel: +46705620057
E-post: This is a mailto link

Se all info