Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Masdoppet 2017    Utskriftsdatum  11 september 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  06:35   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 september 2017         
 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Pojkar A-D, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Edvin Persson (1999) 26.58 2016-09-10 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 27.86 2016-09-09 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 28.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Olle Wikhom (2004) 34.70 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    549          26.62   
  Simsällskapet Mora  26.06                 
David Hambraeus  1999    469          28.04   
  Falu Simsällskap  27.52                 
Henrik Bransell  1999    451          28.42   
  Falu Simsällskap  27.76                 
Lukas Hill  1999    412          29.29   
  Simsällskapet Mora  28.47                 
Andreas Persson  2000    397          29.66   
  Gävle Simsällskap  29.64                 
Anton Campalto  1998    388          29.87   
  Ludvika Simsällskap  28.53                 
Erik Krysén  2000    375          30.21   
  Ludvika Simsällskap  30.01                 
Marcus Nordh  2000    335          31.38   
  Bollnäs Simsällskap  31.30                 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Edvin Persson (1999) 26.58 2016-09-10 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 27.86 2016-09-09 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 28.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Olle Wikhom (2004) 34.70 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Ålenius  2001    542          26.73  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Gävle Simsällskap  27.54                 
Tim Hansson  2001    406          29.42   
  Falu Simsällskap  29.79                 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 - 99 år: Edvin Persson (1999) 26.58 2016-09-10 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 27.86 2016-09-09 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 28.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Olle Wikhom (2004) 34.70 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Philip Löfbom  2003    360          30.62   
  Karlskoga Simförening  31.16                 
Martin Schön  2003    302          32.48   
  Bollnäs Simsällskap  32.42                 
Olle Wikholm  2004    281          33.25   
  Gävle Simsällskap  34.17                 
Albin Östlund  2004    244          34.84   
  Gävle Simsällskap  35.62                 
Marcus Bülund  2004    214          36.42   
  Karlstads Simsällskap  43.02                 
Gustav Buvik Spännare  2004    194          37.64   
  Bollnäs Simsällskap  40.60                 
André Kron  2003    184          38.31   
  Gävle Simsällskap  40.53                 
Martin Riljak  2004    169          39.41   
  Gävle Simsällskap  48.14                 
Timothy Manns-Ståhl  2004    151          40.86   
  Borlänge Simsällskap  40.70                 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 - 99 år: Edvin Persson (1999) 26.58 2016-09-10 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 27.86 2016-09-09 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 28.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Olle Wikhom (2004) 34.70 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lex Albringer  2007    173          39.11   
  Karlstads Simsällskap  42.43                 
Oliver Wijker  2006    122          43.93   
  Gävle Simsällskap  45.52                 
Erik Pellfolk  2005    120          44.10   
  Karlstads Simsällskap  44.38                 
Leo Ku-Ringström  2008    103          46.44   
  Bollnäs Simsällskap  50.42                 
Alexander Albringer  2007    73          52.08   
  Karlstads Simsällskap  52.95                 
Lukas Nilsson  2006    73          52.16   
  Söderhamns Simsällskap  50.49                 
Joel Wahlqvist  2006    67          53.59   
  Falu Simsällskap                   
Johan Pellfolk  2007    50          58.98   
  Karlstads Simsällskap                   
Csongor Pázsit  2007              DSQ   
  Bollnäs Simsällskap                   
Hugo Swanson  2006              DSQ   
  Gävle Simsällskap  36.23                 
Linus von Hofsten  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  51.34                 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Flickor A-D, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Elin Svärd (1998) 29.91 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 31.44 2016-09-10 
13 - 14 år: Hilda Sander (2002) 32.20 2016-09-09 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 31.52 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rebecka Östh  1999    507          30.57   
  Ludvika Simsällskap  31.15                 
Lovisa Sved  2000    489          30.93   
  Gävle Simsällskap  30.75                 
Alexandra Kinell  2000    471          31.33   
  Karlskoga Simförening  31.30                 
Maja Fredriksson  1999    412          32.76   
  Ludvika Simsällskap  32.25                 
Hanna Karlsson  2000    395          33.22   
  Simsällskapet Mora  34.17                 
Alva Nykvist  1999    379          33.66   
  Deje Simsällskap  33.70                 
Marit van Zonneveld  1999    269          37.76   
  Simsällskapet Mora  37.52                 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Elin Svärd (1998) 29.91 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 31.44 2016-09-10 
13 - 14 år: Hilda Sander (2002) 32.20 2016-09-09 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 31.52 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002    536          30.01  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Söderhamns Simsällskap  29.47                 
Moa Holmström  2001    429          32.31   
  Ludvika Simsällskap  32.03                 
Saga Grandelius  2001    406          32.90   
  Karlskoga Simförening  32.52                 
Jessika Borbos  2001    406          32.91   
  Falu Simsällskap  33.21                 
Alva Wikström  2002    361          34.22   
  Falu Simsällskap  33.31                 
Lovis Jernberg  2002    357          34.35   
  Söderhamns Simsällskap  35.81                 
Emma Granström  2002    342          34.83   
  Falu Simsällskap  36.68                 
Anna Falk  2001    270          37.69   
  Borlänge Simsällskap  39.87                 
Maja Wikström  2002    255          38.42   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  39.26                 
10  Tuva Bylund  2002    230          39.75   
  Bollnäs Simsällskap  46.64                 
11  Maja Edring  2002    199          41.73   
  Gävle Simsällskap  42.22                 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 - 99 år: Elin Svärd (1998) 29.91 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 31.44 2016-09-10 
13 - 14 år: Hilda Sander (2002) 32.20 2016-09-09 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 31.52 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Amanda Jobs  2003    442          31.99  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Falu Simsällskap  32.41                 
Clara Bergh  2004    410          32.80   
  Söderhamns Simsällskap  31.57                 
Liv Jonsson  2004    390          33.35   
  Simsällskapet Mora  34.48                 
Victoria Flyman  2003    386          33.48   
  Söderhamns Simsällskap  33.60                 
Louise Haglöv  2003    372          33.89   
  Borlänge Simsällskap  32.94                 
Anna Jönsson  2003    346          34.72   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  35.46                 
Saga Boråker  2004    336          35.06   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  35.40                 
Erica Segerström  2004    332          35.18   
  Karlstads Simsällskap  35.07                 
Nova Johansson  2004    308          36.10   
  Filipstads Simklubb  36.77                 
10  Juni Rogström  2004    297          36.53   
  Gävle Simsällskap  36.78                 
11  Gabriella Mosbach  2003    274          37.50   
  Gävle Simsällskap  38.68                 
12  Ida Engdahl  2003    262          38.10   
  Falu Simsällskap  38.30                 
13  Alice Bergström  2004    242          39.07   
  Karlskoga Simförening  39.04                 
14  Emelie Nordqvist  2003    228          39.86   
  Bollnäs Simsällskap                   
15  Moa Kvarnlöf  2004    225          40.03   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  41.43                 
16  Emelie Wijker  2003    219          40.43   
  Gävle Simsällskap  39.14                 
17  Anna Sisell  2003    203          41.42   
  Simsällskapet Mora  42.08                 
18  Vilma Hjertberg  2004    191          42.33   
  Gävle Simsällskap  45.68                 
19  Linnea Eriksson  2003    144          46.43   
  Simsällskapet Mora  51.65                 
Hanna Stolt  2004              DSQ   
  Gävle Simsällskap  41.42                 
Haze Mohammadi  2004              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  53.03                 
Julia Lindgren  2004              DSQ   
  Falu Simsällskap  33.38                 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 - 99 år: Elin Svärd (1998) 29.91 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 31.44 2016-09-10 
13 - 14 år: Hilda Sander (2002) 32.20 2016-09-09 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 31.52 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alina Umbaeva  2005    360          34.24   
  Gävle Simsällskap  34.61                 
Tuva Hjemli  2005    338          34.98   
  Falu Simsällskap  35.06                 
Junia Eklund  2006    324          35.47   
  Söderhamns Simsällskap  36.57                 
Vera Stefanovic  2006    321          35.60   
  Bollnäs Simsällskap  36.69                 
Ellen Lundin  2005    295          36.62   
  Falu Simsällskap  36.96                 
Alice Johnson  2005    260          38.15   
  Karlstads Simsällskap  37.96                 
Agnes Wilde  2005    252          38.58   
  Karlstads Simsällskap  38.99                 
Vilma Herthelius  2005    242          39.12   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  43.86                 
Ida Ljunggren  2005    197          41.87   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
10  Elvira Bergsten  2005    182          42.95   
  Karlstads Simsällskap  43.52                 
11  Elena Henze  2006    174          43.61   
  Simsällskapet Mora  45.44                 
12  Edith Wallberg  2007    167          44.22   
  Bollnäs Simsällskap  48.77                 
13  Elin Segerström  2007    165          44.45   
  Karlstads Simsällskap  45.75                 
14  Emelie Runarsson  2006    146          46.21   
  Söderhamns Simsällskap  50.33                 
15  Saga Andersson  2006    129          48.14   
  Söderhamns Simsällskap  51.84                 
16  Emma Färlin  2006    126          48.60   
  Falu Simsällskap  49.73                 
17  Arwen Wannberg  2007    124          48.82   
  Bollnäs Simsällskap  54.82                 
18  Edith Trapp-Östling  2006    122          49.09   
  Simsällskapet Mora                   
19  Evelina Lemon  2006    119          49.47   
  Borlänge Simsällskap  51.13                 
20  Emilia Tallberg  2006    117          49.77   
  Deje Simsällskap  54.91                 
21  Emma Mossnelid  2006    115          50.05   
  Söderhamns Simsällskap  53.02                 
22  Hanna Frank  2006    103          51.85   
  Falu Simsällskap  56.70                 
23  Melina Abrishami  2006    92          53.91   
  Borlänge Simsällskap                   
24  Alice Lundin  2007    87          54.86   
  Falu Simsällskap                   
25  Sanna Hörnell  2005    84          55.59   
  Borlänge Simsällskap  58.15                 
26  Agnes Sundqvist  2005    83          55.69   
  Söderhamns Simsällskap                   
27  Sally Wetterskog  2005    76          57.42   
  Filipstads Simklubb  56.21                 
 
Gren 3, 400m Frisim Pojkar A-D, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Simon Wanna (1996) 4:07.31 2014-09-06 
15 - 16 år: Jonas Grundström (1987) 4:25.45 2003-09-06 
13 - 14 år: Fredrik Öberg (1987) 4:27.86 2001-09-08 
12 år och yngre: Robin Johansson (1990) 4:55.57 2002-09-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jakob Gustafsson  1999    479  1:01.28  2:11.51  3:23.00    4:31.25   
  Ludvika Simsällskap  4:28.19                 
                     
Marcus Nordh  2000    405  1:06.46  2:19.04  3:33.27    4:46.68   
  Bollnäs Simsällskap  4:45.01                 
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Simon Wanna (1996) 4:07.31 2014-09-06 
15 - 16 år: Jonas Grundström (1987) 4:25.45 2003-09-06 
13 - 14 år: Fredrik Öberg (1987) 4:27.86 2001-09-08 
12 år och yngre: Robin Johansson (1990) 4:55.57 2002-09-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tim Hansson  2001    491  1:02.75  2:11.27  3:20.65    4:29.04   
  Falu Simsällskap  4:31.87                 
                     
Adam Carlsson  2001    473  1:03.48  2:12.18  3:22.69    4:32.41   
  Gävle Simsällskap  4:30.40                 
                     
Leo Henry Örtlund  2001    259  1:13.99  2:37.32  4:07.33    5:32.68   
  Borlänge Simsällskap  5:17.42                 
                     
Alexander Hörnquist  2001    185  1:23.31  2:59.43  4:37.40    6:12.16   
  Filipstads Simklubb  5:58.30                 
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 - 99 år: Simon Wanna (1996) 4:07.31 2014-09-06 
15 - 16 år: Jonas Grundström (1987) 4:25.45 2003-09-06 
13 - 14 år: Fredrik Öberg (1987) 4:27.86 2001-09-08 
12 år och yngre: Robin Johansson (1990) 4:55.57 2002-09-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Martin Schön  2003    351  1:10.29  2:28.25  3:46.15    5:00.78   
  Bollnäs Simsällskap  5:00.95                 
                     
Gustav Buvik Spännare  2004    219  1:21.81  2:51.73  4:22.64    5:51.69   
  Bollnäs Simsällskap  5:22.72                 
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 - 99 år: Simon Wanna (1996) 4:07.31 2014-09-06 
15 - 16 år: Jonas Grundström (1987) 4:25.45 2003-09-06 
13 - 14 år: Fredrik Öberg (1987) 4:27.86 2001-09-08 
12 år och yngre: Robin Johansson (1990) 4:55.57 2002-09-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hugo Swanson  2006    302  1:12.14  2:31.76  3:53.36    5:16.22   
  Gävle Simsällskap  5:22.86                 
                     
Lex Albringer  2007    264  1:15.15  2:41.06  4:07.26    5:30.75   
  Karlstads Simsällskap  5:47.93                 
                     
Noel Spelling  2006    168  1:29.11  3:08.95  4:49.53    6:24.63   
  Filipstads Simklubb                   
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Flickor A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 4:31.50 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 4:34.12 2009-09-13 
13 - 14 år: Frida Lannhard (2000) 4:41.21 2014-09-07 
12 år och yngre: Frida Wigren (1990) 4:57.70 2002-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elin Håkansson  1997    504  1:09.77  2:25.26  3:40.99    4:54.66   
  Karlskoga Simförening  4:53.21                 
                     
Lovisa Sved  2000    445  1:09.98  2:28.14  3:47.61    5:06.97   
  Gävle Simsällskap  4:59.68                 
                     
Alva Nykvist  1999    405  1:11.59  2:31.92  3:55.09    5:16.97   
  Deje Simsällskap  4:48.78                 
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 4:31.50 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 4:34.12 2009-09-13 
13 - 14 år: Frida Lannhard (2000) 4:41.21 2014-09-07 
12 år och yngre: Frida Wigren (1990) 4:57.70 2002-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002    588  1:06.97  2:18.55  3:30.30    4:39.84   
  Söderhamns Simsällskap  4:37.60                 
                     
Emma Larsson  2002    486  1:12.36  2:27.77  3:44.08    4:58.25   
  Borlänge Simsällskap  4:51.48                 
                     
Nelly Antlöv  2002    482  1:11.85  2:27.17  3:43.77    4:58.93   
  Falu Simsällskap  4:55.15                 
                     
Femke van Zonneveld  2002    399  1:13.72  2:34.84  3:57.41    5:18.38   
  Simsällskapet Mora  5:25.49                 
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 4:31.50 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 4:34.12 2009-09-13 
13 - 14 år: Frida Lannhard (2000) 4:41.21 2014-09-07 
12 år och yngre: Frida Wigren (1990) 4:57.70 2002-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Amanda Jobs  2003    476  1:11.89  2:26.92  3:44.20    5:00.21   
  Falu Simsällskap  5:01.17                 
                     
Victoria Flyman  2003    470  1:11.70  2:28.56  3:46.69    5:01.59   
  Söderhamns Simsällskap  5:02.12                 
                     
Clara Bergh  2004    451  1:10.77  2:29.71  3:49.10    5:05.62   
  Söderhamns Simsällskap  5:01.71                 
                     
Filippa Eklund  2004    416  1:14.42  2:35.61  3:57.09    5:14.14   
  Söderhamns Simsällskap  5:35.56                 
                     
Saga Boråker  2004    404  1:13.88  2:35.19  3:57.28    5:17.10   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  5:14.24                 
                     
Lisa Löf  2004    343  1:17.23  2:43.08  4:10.00    5:34.85   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Emelie Höök  2003    303  1:21.29  2:51.24  4:21.86    5:48.80   
  Filipstads Simklubb  5:45.78                 
                     
Nova Johansson  2004    299  1:20.26  2:53.10  4:25.08    5:50.38   
  Filipstads Simklubb  6:23.94                 
                     
Emelie Nordqvist  2003    296  1:24.53  2:55.01  4:26.08    5:51.59   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 4:31.50 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 4:34.12 2009-09-13 
13 - 14 år: Frida Lannhard (2000) 4:41.21 2014-09-07 
12 år och yngre: Frida Wigren (1990) 4:57.70 2002-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Agnes Wilde  2005    373  1:15.33  2:40.54  4:05.28    5:25.72   
  Karlstads Simsällskap  6:16.90                 
                     
Ellen Lundin  2005    338  1:19.70  2:45.91  4:13.66    5:36.40   
  Falu Simsällskap  5:42.88                 
                     
Alice Johnson  2005    307  1:21.12  2:56.30  4:23.90    5:47.58   
  Karlstads Simsällskap  5:48.82                 
                     
Elena Henze  2006    246  1:28.15  3:05.79  4:43.15    6:14.22   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Jonas Eklund (1988) 2:19.93 2007-09-08 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 2:16.36 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 2:19.83 2015-09-05 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 2:45.20 2005-09-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lukas Hill  1999    431  31.47  1:06.11  1:42.64    2:20.39   
  Simsällskapet Mora  2:19.10                 
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Jonas Eklund (1988) 2:19.93 2007-09-08 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 2:16.36 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 2:19.83 2015-09-05 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 2:45.20 2005-09-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jakob Källquist  2001    521  30.68  1:04.16  1:38.70    2:11.80  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Gävle Simsällskap  2:11.16                 
                     
Adam Carlsson  2001    451  32.71  1:07.52  1:43.19    2:18.32   
  Gävle Simsällskap  2:26.39                 
                     
Elias Gustavsson  2002    248  36.08  1:17.96  2:03.33    2:48.86   
  Borlänge Simsällskap  2:54.63                 
                     
Hannes Gustavsson  2002              DNF   
  Borlänge Simsällskap  2:36.23                 
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Jonas Eklund (1988) 2:19.93 2007-09-08 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 2:16.36 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 2:19.83 2015-09-05 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 2:45.20 2005-09-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carl Hansson  2003    373  34.78  1:12.93  1:51.13    2:27.31   
  Gävle Simsällskap  2:26.16                 
                     
Philip Löfbom  2003    370  35.13  1:12.91  1:50.95    2:27.76   
  Karlskoga Simförening  2:28.69                 
                     
Albin Östlund  2004    311  35.85  1:15.16  1:56.79    2:36.50   
  Gävle Simsällskap  2:45.87                 
                     
Olle Wikholm  2004    282  38.30  1:19.26  2:00.53    2:41.78   
  Gävle Simsällskap  2:56.69                 
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Jonas Eklund (1988) 2:19.93 2007-09-08 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 2:16.36 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 2:19.83 2015-09-05 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 2:45.20 2005-09-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erik Pellfolk  2005    189  44.59  1:32.13  2:19.73    3:04.76   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Alexander Albringer  2007    126  51.29  1:44.15  2:38.10    3:31.13   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
 
Gren 6, 200m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Terese Larsson (1980) 2:23.61 2002-09-07 
15 - 16 år: Anna Miram (1999) 2:29.03 2014-09-07 
13 - 14 år: Olivia Sjöblom (1997) 2:29.49 2011-09-11 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 2:40.90 2016-09-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emmy Östling  2001    473  35.71  1:15.16  1:54.75    2:32.98   
  Falu Simsällskap  2:31.34                 
                     
Jessika Borbos  2001    428  35.88  1:16.49  1:57.73    2:38.14   
  Falu Simsällskap  2:38.88                 
                     
Stina Andersson  2002    419  36.88  1:17.04  1:58.45    2:39.28   
  Karlskoga Simförening  2:41.70                 
                     
Clara Florén  2002    403  36.21  1:16.47  1:58.92    2:41.37   
  Gävle Simsällskap  2:35.99                 
                     
Lovis Jernberg  2002    396  38.18  1:19.21  2:01.86    2:42.31   
  Söderhamns Simsällskap  2:39.24                 
                     
Maja Wikström  2002    347  40.44  1:24.36  2:08.22    2:49.67   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:57.20                 
                     
Emilia Lövstrand  2002    255  42.73  1:30.64  2:19.77    3:07.96   
  Borlänge Simsällskap  3:01.91                 
                     
 
Gren 6, 200m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Terese Larsson (1980) 2:23.61 2002-09-07 
15 - 16 år: Anna Miram (1999) 2:29.03 2014-09-07 
13 - 14 år: Olivia Sjöblom (1997) 2:29.49 2011-09-11 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 2:40.90 2016-09-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Frida Florén  2004    401  37.54  1:18.72  2:01.45    2:41.60   
  Gävle Simsällskap  2:47.36                 
                     
Anna Jönsson  2003    354  39.22  1:22.25  2:06.57    2:48.52   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Maja Nilsson  2003    303  40.68  1:25.61  2:11.78    2:57.42   
  Gävle Simsällskap  2:58.28                 
                     
Ida Engdahl  2003    266  44.09  1:31.07  2:18.99    3:05.30   
  Falu Simsällskap  3:01.23                 
                     
Juni Rogström  2004    262  42.46  1:30.39  2:18.87    3:06.27   
  Gävle Simsällskap  3:02.22                 
                     
Alice Bergström  2004    254  44.73  1:32.04  2:20.93    3:08.20   
  Karlskoga Simförening  3:18.54                 
                     
Emelie Höök  2003    245  44.72  1:33.40  2:23.41    3:10.35   
  Filipstads Simklubb  3:12.98                 
                     
 
Gren 6, 200m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Terese Larsson (1980) 2:23.61 2002-09-07 
15 - 16 år: Anna Miram (1999) 2:29.03 2014-09-07 
13 - 14 år: Olivia Sjöblom (1997) 2:29.49 2011-09-11 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 2:40.90 2016-09-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Joline Bakken  2005    407  37.14  1:17.42  1:59.22    2:40.77  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Karlstads Simsällskap  2:59.21                 
                     
Tuva Hjemli  2005    397  37.73  1:17.82  1:59.94    2:42.22   
  Falu Simsällskap  2:50.47                 
                     
Amanda Johansson  2005    338  40.03  1:23.60  2:07.75    2:51.04   
  Deje Simsällskap  2:58.84                 
                     
Alina Umbaeva  2005    300  41.16  1:26.42  2:12.67    2:58.02   
  Gävle Simsällskap  2:56.05                 
                     
Edith Wallberg  2007              DSQ   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Pojkar A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 25.04 2016-09-10 
15 - 16 år: Erik Krysen (2000) 27.29 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 27.65 2016-09-10 
12 år och yngre: Eric Persson (2004) 31.85 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    509          25.36   
  Simsällskapet Mora  24.40                 
Henrik Bransell  1999    474          25.97   
  Falu Simsällskap  25.03                 
David Hambraeus  1999    467          26.11   
  Falu Simsällskap  25.53                 
Anton Campalto  1998    458          26.27   
  Ludvika Simsällskap  25.65                 
Erik Krysén  2000    431          26.81   
  Ludvika Simsällskap  26.14                 
Andreas Persson  2000    424          26.95   
  Gävle Simsällskap  26.86                 
Lukas Hill  1999    410          27.27   
  Simsällskapet Mora  26.10                 
Marcus Nordh  2000    368          28.26   
  Bollnäs Simsällskap  27.57                 
 
Gren 7, 50m Frisim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 25.04 2016-09-10 
15 - 16 år: Erik Krysen (2000) 27.29 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 27.65 2016-09-10 
12 år och yngre: Eric Persson (2004) 31.85 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tim Hansson  2001    400          27.49   
  Falu Simsällskap  27.70                 
Marcus Tägtström  2002    386          27.81   
  Borlänge Simsällskap  28.04                 
Elias Gustavsson  2002    357          28.54   
  Borlänge Simsällskap  29.53                 
Leo Henry Örtlund  2001    328          29.37   
  Borlänge Simsällskap  28.48                 
Alexander Hörnquist  2001    192          35.09   
  Filipstads Simklubb  35.45                 
 
Gren 7, 50m Frisim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 25.04 2016-09-10 
15 - 16 år: Erik Krysen (2000) 27.29 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 27.65 2016-09-10 
12 år och yngre: Eric Persson (2004) 31.85 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Philip Löfbom  2003    393          27.65   
  Karlskoga Simförening  27.21                 
Martin Schön  2003    365          28.33   
  Bollnäs Simsällskap  28.07                 
Martin Riljak  2004    276          31.11   
  Gävle Simsällskap  30.99                 
Marcus Bülund  2004    247          32.26   
  Karlstads Simsällskap  36.01                 
André Kron  2003    246          32.32   
  Gävle Simsällskap                   
Gustav Buvik Spännare  2004    222          33.45   
  Bollnäs Simsällskap  34.04                 
Timothy Manns-Ståhl  2004    215          33.81   
  Borlänge Simsällskap  33.02                 
 
Gren 7, 50m Frisim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 25.04 2016-09-10 
15 - 16 år: Erik Krysen (2000) 27.29 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 27.65 2016-09-10 
12 år och yngre: Eric Persson (2004) 31.85 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hugo Swanson  2006    274          31.18  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Gävle Simsällskap  31.64                 
Lex Albringer  2007    222          33.42   
  Karlstads Simsällskap  33.90                 
Oliver Wijker  2006    188          35.33   
  Gävle Simsällskap  36.93                 
Erik Pellfolk  2005    170          36.53   
  Karlstads Simsällskap  36.41                 
Noel Spelling  2006    152          37.91   
  Filipstads Simklubb  37.85                 
Lukas Nilsson  2006    148          38.28   
  Söderhamns Simsällskap  38.28                 
Linus von Hofsten  2006    135          39.41   
  Falu Simsällskap  40.84                 
Leo Ku-Ringström  2008    122          40.80   
  Bollnäs Simsällskap  42.41                 
Csongor Pázsit  2007    98          43.86   
  Bollnäs Simsällskap                   
Johan Pellfolk  2007              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  48.94                 
 
Gren 8, 50m Frisim Flickor A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 29.34 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 30.51 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 30.17 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 30.19 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alexandra Kinell  2000    567          28.07  17-999 Åldersgrupp Rekord 
  Karlskoga Simförening  27.71                 
Rebecka Östh  1999    548          28.39  17-999 Åldersgrupp Rekord 
  Ludvika Simsällskap  27.66                 
Alva Nykvist  1999    476          29.75   
  Deje Simsällskap  29.08                 
Marit van Zonneveld  1999    432          30.73   
  Simsällskapet Mora  30.65                 
Hanna Karlsson  2000    419          31.04   
  Simsällskapet Mora  31.29                 
Maja Fredriksson  1999    412          31.21   
  Ludvika Simsällskap  30.49                 
Elin Waara  1997    359          32.69   
  Karlskoga Simförening  32.76                 
 
Gren 8, 50m Frisim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 29.34 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 30.51 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 30.17 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 30.19 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002    541          28.52  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Söderhamns Simsällskap  28.19                 
Emmy Östling  2001    496          29.34   
  Falu Simsällskap  28.93                 
Jessika Borbos  2001    484          29.59   
  Falu Simsällskap  29.25                 
Clara Florén  2002    470          29.89   
  Gävle Simsällskap  29.12                 
Emma Granström  2002    451          30.29  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Falu Simsällskap  30.69                 
Moa Holmström  2001    451          30.29   
  Ludvika Simsällskap  29.41                 
Saga Grandelius  2001    430          30.79   
  Karlskoga Simförening  30.19                 
Femke van Zonneveld  2002    424          30.93   
  Simsällskapet Mora  30.80                 
Alva Wikström  2002    405          31.40   
  Falu Simsällskap  30.49                 
10  Lovis Jernberg  2002    404          31.42   
  Söderhamns Simsällskap  30.99                 
11  Nelly Antlöv  2002    402          31.48   
  Falu Simsällskap  31.80                 
12  Maja Wikström  2002    347          33.07   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  32.99                 
13  Anna Falk  2001    346          33.10   
  Borlänge Simsällskap  33.61                 
14  Tuva Bylund  2002    327          33.73   
  Bollnäs Simsällskap  34.48                 
15  Emilia Lövstrand  2002    261          36.32   
  Borlänge Simsällskap  34.61                 
16  Maja Edring  2002    228          38.00   
  Gävle Simsällskap  37.91                 
 
Gren 8, 50m Frisim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 29.34 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 30.51 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 30.17 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 30.19 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julia Lindgren  2004    512          29.04  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Falu Simsällskap  29.62                 
Victoria Flyman  2003    505          29.17   
  Söderhamns Simsällskap  29.56                 
Louise Haglöv  2003    479          29.70   
  Borlänge Simsällskap  29.59                 
Clara Bergh  2004    470          29.89   
  Söderhamns Simsällskap  29.22                 
Filippa Eklund  2004    456          30.18   
  Söderhamns Simsällskap  29.49                 
Amanda Jobs  2003    426          30.88   
  Falu Simsällskap  30.31                 
Liv Jonsson  2004    412          31.21   
  Simsällskapet Mora  32.46                 
Anna Jönsson  2003    396          31.64   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  31.88                 
Erica Segerström  2004    383          31.99   
  Karlstads Simsällskap  32.10                 
10  Saga Boråker  2004    380          32.08   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  32.34                 
11  Moa Kvarnlöf  2004    347          33.05   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  35.04                 
12  Nova Johansson  2004    337          33.37   
  Filipstads Simklubb  34.34                 
13  Ida Engdahl  2003    324          33.83   
  Falu Simsällskap  34.02                 
14  Emelie Wijker  2003    315          34.12   
  Gävle Simsällskap  34.63                 
15  Hanna Stolt  2004    313          34.21   
  Gävle Simsällskap  34.26                 
16  Alice Bergström  2004    301          34.67   
  Karlskoga Simförening  32.99                 
16  Emelie Nordqvist  2003    301          34.67   
  Bollnäs Simsällskap  36.20                 
18  Gabriella Mosbach  2003    295          34.90   
  Gävle Simsällskap  35.36                 
19  Vilma Hjertberg  2004    294          34.92   
  Gävle Simsällskap  34.33                 
20  Anna Sisell  2003    260          36.41   
  Simsällskapet Mora  36.26                 
21  Haze Mohammadi  2004    248          36.99   
  Karlstads Simsällskap  40.52                 
22  Linnea Eriksson  2003    225          38.19   
  Simsällskapet Mora  39.85                 
23  Tilda Bylund  2004    183          40.92   
  Bollnäs Simsällskap  44.25                 
 
Gren 8, 50m Frisim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 29.34 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 30.51 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 30.17 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 30.19 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linnea Lindberg  2005    414          31.16   
  Karlstads Simsällskap  32.56                 
Tuva Hjemli  2005    390          31.80   
  Falu Simsällskap  32.29                 
Agnes Wilde  2005    388          31.85   
  Karlstads Simsällskap  33.02                 
Junia Eklund  2006    374          32.25   
  Söderhamns Simsällskap  33.49                 
Ellen Lundin  2005    346          33.10   
  Falu Simsällskap  32.94                 
Alice Johnson  2005    340          33.29   
  Karlstads Simsällskap  32.89                 
Elena Henze  2006    319          34.01   
  Simsällskapet Mora  35.24                 
Elvira Bergsten  2005    310          34.33   
  Karlstads Simsällskap  34.79                 
Vilma Herthelius  2005    304          34.54   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  38.75                 
10  Elin Segerström  2007    300          34.68   
  Karlstads Simsällskap  35.47                 
11  Vera Stefanovic  2006    287          35.23   
  Bollnäs Simsällskap  35.24                 
12  Lisa Holfve  2005    267          36.05   
  Gävle Simsällskap  35.35                 
13  Edith Wallberg  2007    252          36.78   
  Bollnäs Simsällskap  36.43                 
13  Ida Ljunggren  2005    252          36.78   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  37.34                 
15  Greta Larsson  2006    238          37.46   
  Filipstads Simklubb  39.39                 
16  Ida Karlsson  2005    232          37.82   
  Söderhamns Simsällskap  44.45                 
17  Sara Strömsöe  2006    227          38.08   
  Falu Simsällskap  39.10                 
18  Emelie Runarsson  2006    223          38.32   
  Söderhamns Simsällskap  41.39                 
19  Ida Furuström  2005    222          38.36   
  Söderhamns Simsällskap  41.74                 
20  Enya Söderlund  2006    218          38.59   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  45.02                 
21  Edith Trapp-Östling  2006    215          38.77   
  Simsällskapet Mora  40.56                 
22  Eleanor Fredholm  2007    213          38.91   
  Bollnäs Simsällskap  41.36                 
23  Saga Andersson  2006    208          39.22   
  Söderhamns Simsällskap  39.16                 
24  Agnes Sundqvist  2005    206          39.34   
  Söderhamns Simsällskap  41.31                 
25  Arwen Wannberg  2007    202          39.55   
  Bollnäs Simsällskap  43.20                 
26  Sally Wetterskog  2005    202          39.60   
  Filipstads Simklubb  37.66                 
27  Emma Färlin  2006    197          39.91   
  Falu Simsällskap  39.02                 
28  Emilia Tallberg  2006    188          40.54   
  Deje Simsällskap  43.92                 
29  Evelina Lemon  2006    182          40.96   
  Borlänge Simsällskap  42.43                 
30  Agnes Allvin  2006    181          41.03   
  Falu Simsällskap  42.99                 
31  Melina Abrishami  2006    173          41.63   
  Borlänge Simsällskap  44.40                 
32  Emma Mossnelid  2006    160          42.80   
  Söderhamns Simsällskap  42.29                 
33  Märta Karlsson  2007    157          43.03   
  Söderhamns Simsällskap  47.20                 
34  Rosa Söderholm  2005    151          43.56   
  Ludvika Simsällskap  48.32                 
35  Alice Lundin  2007    145          44.23   
  Falu Simsällskap                   
36  Sanna Hörnell  2005    136          45.11   
  Borlänge Simsällskap  46.38                 
37  Alice Tägtström  2006    127          46.20   
  Borlänge Simsällskap  46.69                 
38  Agnes Larsson  2007    95          50.88   
  Filipstads Simklubb  53.38                 
 
Gren 9, 400m Medley Pojkar A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Fredrik Olsson (1981) 4:40.47 2002-09-07 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 4:56.83 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 5:06.29 2015-09-05 
12 år och yngre: William Borg (2000) 6:10.48 2012-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Igor Blagojevic  2000    524  1:07.57  2:21.92  3:45.22    4:52.02   
  Karlskoga Simförening  5:02.22                 
                     
Jakob Gustafsson  1999    453  1:10.50  2:30.46  3:57.32    5:06.63   
  Ludvika Simsällskap  5:03.12                 
                     
Anton Campalto  1998    415  1:13.24  2:39.10  4:03.87    5:15.71   
  Ludvika Simsällskap  5:03.36                 
                     
Erik Krysén  2000    386  1:14.03  2:38.20  4:08.61    5:23.31   
  Ludvika Simsällskap  5:18.99                 
                     
 
Gren 9, 400m Medley Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Fredrik Olsson (1981) 4:40.47 2002-09-07 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 4:56.83 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 5:06.29 2015-09-05 
12 år och yngre: William Borg (2000) 6:10.48 2012-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jakob Källquist  2001    525  1:06.42  2:21.08  3:47.38    4:51.74  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Gävle Simsällskap  4:49.55                 
                     
Marcus Ålenius  2001    424  1:09.19  2:34.93  4:00.00    5:13.25   
  Gävle Simsällskap  5:15.70                 
                     
 
Gren 9, 400m Medley Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Fredrik Olsson (1981) 4:40.47 2002-09-07 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 4:56.83 2016-09-10 
13 - 14 år: Jakob Källquist (2001) 5:06.29 2015-09-05 
12 år och yngre: William Borg (2000) 6:10.48 2012-09-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carl Hansson  2003    360  1:16.82  2:39.25  4:16.75    5:30.88   
  Gävle Simsällskap  5:23.59                 
                     
Martin Schön  2003    357  1:16.87  2:48.62  4:14.83    5:31.77   
  Bollnäs Simsällskap  5:32.93                 
                     
Albin Östlund  2004    339  1:22.64  2:47.59  4:23.47    5:37.61   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Olle Wikholm  2004    333  1:19.58  2:46.80  4:26.92    5:39.72   
  Gävle Simsällskap                   
                     
 
Gren 10, 400m Medley Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Terese Larsson (1980) 5:04.92 2002-09-07 
15 - 16 år: Frida Lannhard (2000) 5:11.39 2016-09-11 
13 - 14 år: Emma Ekman (1989) 5:26.20 2002-09-07 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 5:40.69 2016-09-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emma Larsson  2002              DSQ   
  Borlänge Simsällskap  5:46.03                 
                     
 
Gren 10, 400m Medley Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Terese Larsson (1980) 5:04.92 2002-09-07 
15 - 16 år: Frida Lannhard (2000) 5:11.39 2016-09-11 
13 - 14 år: Emma Ekman (1989) 5:26.20 2002-09-07 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 5:40.69 2016-09-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julia Lindgren  2004    447  1:18.67  2:47.76  4:23.54    5:39.82   
  Falu Simsällskap                   
                     
Frida Florén  2004    427  1:19.42  2:47.91  4:27.49    5:44.88   
  Gävle Simsällskap  5:52.85                 
                     
Maja Nilsson  2003    348  1:27.49  3:03.23  4:43.96    6:09.09   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Juni Rogström  2004    330  1:30.51  3:09.51  4:55.74    6:15.76   
  Gävle Simsällskap                   
                     
 
Gren 10, 400m Medley Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Terese Larsson (1980) 5:04.92 2002-09-07 
15 - 16 år: Frida Lannhard (2000) 5:11.39 2016-09-11 
13 - 14 år: Emma Ekman (1989) 5:26.20 2002-09-07 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 5:40.69 2016-09-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Amanda Johansson  2005    407  1:22.62  2:54.28  4:29.64    5:50.63   
  Deje Simsällskap  6:12.03                 
                     
Linnea Lindberg  2005    401  1:27.68  2:57.12  4:33.20    5:52.11   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Joline Bakken  2005    376  1:22.84  2:51.67  4:39.33    5:59.78   
  Karlstads Simsällskap  6:18.77                 
                     
Alina Umbaeva  2005    345  1:25.57  3:01.78  4:45.99    6:10.44   
  Gävle Simsällskap                   
                     
 
Gren 11, 4X50m Medley Pojkar 14&Y, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Gävle SS Herrar [2001] (2001) 2:06.12 2015-09-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gävle SS Herrar 14&y [2003]  2003  14  321          2:12.11   
  Gävle Simsällskap                   
  Albin Östlund  2004      33.56        33.56   
  Hugo Swanson  2006      39.26        1:12.82   
  Carl Hansson  2003      29.24        1:42.06   
  Olle Wikholm  2004      30.05        2:12.11   
                     
Karlstad Herrar [2005]  2005  11  174          2:41.84   
  Karlstads Simsällskap  2:50.66                 
  Erik Pellfolk  2005      42.73        42.73   
  Alexander Albringer  2007      50.61        1:33.34   
  Marcus Bülund  2004      35.87        2:09.21   
  Lex Albringer  2007      32.63        2:41.84   
                     
Bollnäs SS H2 14&y [2003]  2003  10  166          2:44.42   
  Bollnäs Simsällskap                   
  Leo Ku-Ringström  2008      45.26        45.26   
  Gustav Buvik Spännare  2004      44.93        1:30.19   
  Martin Schön  2003      31.77        2:01.96   
  Csongor Pázsit  2007      42.46        2:44.42   
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Flickor14&Y, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Fagersta SK 2:12.03 2005-09-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Söderhamn Damer [2003] Lag1  2003  14  445          2:16.24   
  Söderhamns Simsällskap  2:15.78                 
  Junia Eklund  2006      38.03        38.03   
  Filippa Eklund  2004      36.90        1:14.93   
  Clara Bergh  2004      32.30        1:47.23   
  Victoria Flyman  2003      29.01        2:16.24   
                     
Falun Damer Yngre Lag 1  2003  11  429          2:17.89   
  Falu Simsällskap  2:22.06                 
  Tuva Hjemli  2005      35.60        35.60   
  Ida Engdahl  2003      41.27        1:16.87   
  Amanda Jobs  2003      31.93        1:48.80   
  Julia Lindgren  2004      29.09        2:17.89   
                     
Gävle SS Damer 14&y [2003] Lag1  2003  10  386          2:22.79   
  Gävle Simsällskap                   
  Lisa Löf  2004      35.54        35.54   
  Maja Nilsson  2003      41.02        1:16.56   
  Frida Florén  2004      34.80        1:51.36   
  Juni Rogström  2004      31.43        2:22.79   
                     
Karlstad F11Oy Lag1  2005  382          2:23.35   
  Karlstads Simsällskap  2:24.93                 
  Joline Bakken  2005      36.41        36.41   
  Linnea Lindberg  2005      39.90        1:16.31   
  Erica Segerström  2004      34.92        1:51.23   
  Agnes Wilde  2005      32.12        2:23.35   
                     
Sandviken Damer [2003]  2003  332          2:30.15   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:49.80                 
  Anna Jönsson  2003      37.11        37.11   
  Saga Boråker  2004      36.46        1:13.57   
  Moa Kvarnlöf  2004      38.83        1:52.40   
  Enya Söderlund  2006      37.75        2:30.15   
                     
Karlstad F11Oy Lag2  2005  242          2:46.86   
  Karlstads Simsällskap  2:42.91                 
  Elin Segerström  2007      42.85        42.85   
  Elvira Bergsten  2005      44.85        1:27.70   
  Alice Johnson  2005      41.12        2:08.82   
  Haze Mohammadi  2004      38.04        2:46.86   
                     
Filipstad Damer [2003]  2003  230          2:49.72   
  Filipstads Simklubb                   
  Emelie Höök  2003      41.56        41.56   
  Sally Wetterskog  2005      55.08        1:36.64   
  Nova Johansson  2004      35.59        2:12.23   
  Greta Larsson  2006      37.49        2:49.72   
                     
Falun Damer Yngre Lag 2  2003  194          2:59.68   
  Falu Simsällskap  3:17.27                 
  Hanna Frank  2006      49.06        49.06   
  Emma Färlin  2006      52.25        1:41.31   
  Sara Strömsöe  2006      45.50        2:26.81   
  Ellen Lundin  2005      32.87        2:59.68   
                     
Söderhamn Damer [2004] Lag2  2004  166          3:08.98   
  Söderhamns Simsällskap                   
  Saga Andersson  2006      46.79        46.79   
  Agnes Sundqvist  2005      49.85        1:36.64   
  Emelie Runarsson  2006      49.62        2:26.26   
  Emma Mossnelid  2006      42.72        3:08.98   
                     
10  Borlänge SS Flickor  2003  142          3:19.26   
  Borlänge Simsällskap                   
  Melina Abrishami  2006      49.49        49.49   
  Sanna Hörnell  2005      50.31        1:39.80   
  Evelina Lemon  2006      52.94        2:32.74   
  Alice Tägtström  2006      46.52        3:19.26   
                     
Gävle SS Damer 14&y [2003] Lag2  2003              DSQ   
  Gävle Simsällskap                   
                     
 
Gren 13, 4X50m Medley Pojkar 15&Ä, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Qwarnsvedens TK 1:53.59 2007-09-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gävle SS Herrar 15&ä [2002]  2001  14  496          1:54.29   
  Gävle Simsällskap  1:56.41                 
  Jakob Källquist  2001      28.49        28.49   
  Andreas Persson  2000      32.57        1:01.06   
  Marcus Ålenius  2001      26.64        1:27.70   
  Adam Carlsson  2001      26.59        1:54.29   
                     
Borlänge Herrar  2002  11  360          2:07.23   
  Borlänge Simsällskap                   
  Hannes Gustavsson  2002      32.86        32.86   
  Marcus Tägtström  2002      33.97        1:06.83   
  Leo Henry Örtlund  2001      33.21        1:40.04   
  Elias Gustavsson  2002      27.19        2:07.23   
                     
Ludvika SS Herrar  2002  10  272          2:19.68   
  Ludvika Simsällskap  1:59.69                 
  Jakob Gustafsson  1999      29.76        29.76   
  Anton Campalto  1998      31.81        1:01.57   
  Erik Krysén  2000      30.38        1:31.95   
  Eskil Nilsson  2008      47.73        2:19.68   
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Flickor15&Ä, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Ludvika SS 2:05.04 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Karlsko SF  2002  14  511          2:10.09   
  Karlskoga Simförening  2:10.00                 
  Stina Andersson  2002      33.75        33.75   
  Elin Waara  1997      36.59        1:10.34   
  Elin Håkansson  1997      31.87        1:42.21   
  Alexandra Kinell  2000      27.88        2:10.09   
                     
Falun Damer Lag 1  2000  11  468          2:14.00   
  Falu Simsällskap  2:14.15                 
  Emmy Östling  2001      33.66        33.66   
  Nelly Antlöv  2002      36.69        1:10.35   
  Jessika Borbos  2001      32.44        1:42.79   
  Alva Wikström  2002      31.21        2:14.00   
                     
SS Mora Damer  2002  10  416          2:19.28   
  Simsällskapet Mora  2:22.25                 
  Elena Henze  2006      40.16        40.16   
  Marit van Zonneveld  1999      35.78        1:15.94   
  Femke van Zonneveld  2002      33.45        1:49.39   
  Hanna Karlsson  2000      29.89        2:19.28   
                     
Borlänge Damer  2002  389          2:22.41   
  Borlänge Simsällskap                   
  Emilia Lövstrand  2002      39.83        39.83   
  Anna Falk  2001      40.50        1:20.33   
  Emma Larsson  2002      33.08        1:53.41   
  Louise Haglöv  2003      29.00        2:22.41   
                     
Bollnäs SS Damer 1 [2000]  2000  253          2:44.43   
  Bollnäs Simsällskap  2:41.37                 
  Emelie Nordqvist  2003      40.88        40.88   
  Tuva Bylund  2002      45.18        1:26.06   
  Vera Stefanovic  2006      38.40        2:04.46   
  Arwen Wannberg  2007      39.97        2:44.43   
                     
 
Gren 15, 50m Bröstsim Pojkar A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 31.81 2016-09-09 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 32.56 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 32.35 2016-09-10 
12 år och yngre: Daniel Ruijs (2004) 37.71 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    483          32.18   
  Simsällskapet Mora  31.03                 
Anton Campalto  1998    479          32.27   
  Ludvika Simsällskap  31.43                 
Andreas Persson  2000    469          32.48   
  Gävle Simsällskap  32.43                 
Henrik Bransell  1999    463          32.63   
  Falu Simsällskap  32.47                 
Erik Krysén  2000    398          34.30   
  Ludvika Simsällskap  32.95                 
David Hambraeus  1999    394          34.43   
  Falu Simsällskap  32.65                 
Marcus Nordh  2000    327          36.63   
  Bollnäs Simsällskap  37.10                 
 
Gren 15, 50m Bröstsim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 31.81 2016-09-09 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 32.56 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 32.35 2016-09-10 
12 år och yngre: Daniel Ruijs (2004) 37.71 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Tägtström  2002    390          34.54   
  Borlänge Simsällskap  34.80                 
Tim Hansson  2001    360          35.49   
  Falu Simsällskap  35.40                 
Leo Henry Örtlund  2001    254          39.87   
  Borlänge Simsällskap  38.23                 
Alexander Hörnquist  2001    183          44.43   
  Filipstads Simklubb  42.57                 
 
Gren 15, 50m Bröstsim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 31.81 2016-09-09 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 32.56 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 32.35 2016-09-10 
12 år och yngre: Daniel Ruijs (2004) 37.71 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Martin Schön  2003    404          34.14   
  Bollnäs Simsällskap  33.37                 
Albin Östlund  2004    252          39.95   
  Gävle Simsällskap  42.21                 
Timothy Manns-Ståhl  2004    215          42.10   
  Borlänge Simsällskap  43.30                 
Gustav Buvik Spännare  2004    197          43.34   
  Bollnäs Simsällskap  46.16                 
André Kron  2003    185          44.26   
  Gävle Simsällskap  48.28                 
Martin Riljak  2004    179          44.79   
  Gävle Simsällskap  44.50                 
Esbjörn Montelius Risberg  2004    118          51.41   
  Falu Simsällskap  50.39                 
 
Gren 15, 50m Bröstsim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Edvin Persson (1999) 31.81 2016-09-09 
15 - 16 år: Jakob Källquist (2001) 32.56 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 32.35 2016-09-10 
12 år och yngre: Daniel Ruijs (2004) 37.71 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hugo Swanson  2006    274          38.87   
  Gävle Simsällskap  38.59                 
Lex Albringer  2007    184          44.35   
  Karlstads Simsällskap  46.67                 
Noel Spelling  2006    152          47.26   
  Filipstads Simklubb  50.70                 
Oliver Wijker  2006    136          48.99   
  Gävle Simsällskap  50.18                 
Alexander Albringer  2007    122          50.83   
  Karlstads Simsällskap  51.17                 
Leo Ku-Ringström  2008    109          52.79   
  Bollnäs Simsällskap  57.21                 
Csongor Pázsit  2007    93          55.59   
  Bollnäs Simsällskap                   
Lukas Nilsson  2006    86          57.09   
  Söderhamns Simsällskap  56.16                 
Emil Malm  2005    72          1:00.44   
  Falu Simsällskap                   
10  Joel Wahlqvist  2006    70          1:01.14   
  Falu Simsällskap                   
11  Johan Pellfolk  2007    69          1:01.49   
  Karlstads Simsällskap  1:00.88                 
Linus von Hofsten  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  51.82                 
 
Gren 16, 50m Bröstsim Flickor A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Marit van Zonneveld (1998) 38.78 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 36.05 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 36.32 2016-09-10 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 36.26 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Maja Fredriksson  1999    527          35.64  17-999 Åldersgrupp Rekord 
  Ludvika Simsällskap  33.67                 
Marit van Zonneveld  1999    474          36.93   
  Simsällskapet Mora  35.92                 
Alexandra Kinell  2000    464          37.19  17-999 Åldersgrupp Rekord 
  Karlskoga Simförening  38.21                 
Elin Waara  1997    445          37.70   
  Karlskoga Simförening  36.42                 
Hanna Karlsson  2000    384          39.62   
  Simsällskapet Mora  38.69                 
 
Gren 16, 50m Bröstsim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Marit van Zonneveld (1998) 38.78 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 36.05 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 36.32 2016-09-10 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 36.26 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002    604          34.06  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Söderhamns Simsällskap  33.61                 
Moa Holmström  2001    514          35.94   
  Ludvika Simsällskap  35.01                 
Nelly Antlöv  2002    432          38.09   
  Falu Simsällskap  37.59                 
Emma Granström  2002    430          38.15   
  Falu Simsällskap  37.90                 
Emmy Östling  2001    423          38.34   
  Falu Simsällskap  38.00                 
Clara Florén  2002    418          38.50   
  Gävle Simsällskap  37.52                 
Saga Grandelius  2001    412          38.68   
  Karlskoga Simförening  38.03                 
Alva Wikström  2002    381          39.72   
  Falu Simsällskap  38.93                 
Jessika Borbos  2001    353          40.74   
  Falu Simsällskap  41.22                 
10  Anna Falk  2001    335          41.46   
  Borlänge Simsällskap  41.85                 
11  Tuva Bylund  2002    294          43.27   
  Bollnäs Simsällskap  44.32                 
12  Maja Wikström  2002    275          44.26   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  45.11                 
13  Maja Edring  2002    244          46.08   
  Gävle Simsällskap  44.48                 
 
Gren 16, 50m Bröstsim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Marit van Zonneveld (1998) 38.78 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 36.05 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 36.32 2016-09-10 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 36.26 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Saga Boråker  2004    509          36.05  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  37.15                 
Filippa Eklund  2004    494          36.43   
  Söderhamns Simsällskap  36.53                 
Louise Haglöv  2003    483          36.69   
  Borlänge Simsällskap  36.70                 
Victoria Flyman  2003    458          37.35   
  Söderhamns Simsällskap  35.37                 
Julia Lindgren  2004    402          39.02   
  Falu Simsällskap  39.37                 
Liv Jonsson  2004    397          39.18   
  Simsällskapet Mora  39.36                 
Frida Florén  2004    363          40.37   
  Gävle Simsällskap  40.37                 
Hanna Stolt  2004    316          42.26   
  Gävle Simsällskap  44.54                 
Alice Bergström  2004    294          43.28   
  Karlskoga Simförening  42.24                 
10  Juni Rogström  2004    293          43.36   
  Gävle Simsällskap  43.90                 
11  Emelie Nordqvist  2003    282          43.90   
  Bollnäs Simsällskap  46.09                 
12  Vilma Hjertberg  2004    271          44.46   
  Gävle Simsällskap  46.41                 
13  Gabriella Mosbach  2003    261          45.02   
  Gävle Simsällskap  44.68                 
14  Moa Kvarnlöf  2004    245          45.97   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  48.01                 
15  Emelie Höök  2003    226          47.22   
  Filipstads Simklubb  46.90                 
16  Anna Sisell  2003    213          48.18   
  Simsällskapet Mora  45.30                 
17  Tilda Bylund  2004    194          49.73   
  Bollnäs Simsällskap  51.81                 
Haze Mohammadi  2004              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  56.23                 
Linnea Eriksson  2003              DSQ   
  Simsällskapet Mora  50.36                 
 
Gren 16, 50m Bröstsim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Marit van Zonneveld (1998) 38.78 2016-09-10 
15 - 16 år: Moa Holmström (2001) 36.05 2016-09-10 
13 - 14 år: Victoria Flyman (2003) 36.32 2016-09-10 
12 år och yngre: Helmi Swanson (2004) 36.26 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Amanda Johansson  2005    408          38.81   
  Deje Simsällskap  38.90                 
Agnes Wilde  2005    321          42.03   
  Karlstads Simsällskap  43.37                 
Alina Umbaeva  2005    313          42.39   
  Gävle Simsällskap  43.52                 
Junia Eklund  2006    281          43.92   
  Söderhamns Simsällskap  47.36                 
Elin Segerström  2007    277          44.16   
  Karlstads Simsällskap  45.39                 
Elvira Bergsten  2005    268          44.64   
  Karlstads Simsällskap  45.14                 
Enya Söderlund  2006    240          46.28   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  50.97                 
Vera Stefanovic  2006    236          46.58   
  Bollnäs Simsällskap  50.92                 
Alice Johnson  2005    232          46.85   
  Karlstads Simsällskap  48.41                 
10  Edith Trapp-Östling  2006    223          47.46   
  Simsällskapet Mora  49.48                 
11  Agnes Sundqvist  2005    215          48.06   
  Söderhamns Simsällskap  52.34                 
12  Lisa Holfve  2005    206          48.70   
  Gävle Simsällskap  47.99                 
13  Elena Henze  2006    202          49.05   
  Simsällskapet Mora  49.37                 
14  Ida Ljunggren  2005    195          49.63   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  52.09                 
15  Eleanor Fredholm  2007    193          49.82   
  Bollnäs Simsällskap  51.51                 
16  Ida Karlsson  2005    186          50.42   
  Söderhamns Simsällskap  55.45                 
17  Rosa Söderholm  2005    181          50.83   
  Ludvika Simsällskap  53.93                 
18  Sanna Hörnell  2005    180          50.92   
  Borlänge Simsällskap  47.92                 
19  Emelie Runarsson  2006    180          50.97   
  Söderhamns Simsällskap  54.65                 
20  Sara Strömsöe  2006    178          51.16   
  Falu Simsällskap  50.90                 
21  Greta Larsson  2006    174          51.55   
  Filipstads Simklubb  55.14                 
22  Emilia Tallberg  2006    169          52.00   
  Deje Simsällskap  53.91                 
23  Märta Karlsson  2007    167          52.29   
  Söderhamns Simsällskap  59.23                 
24  Melina Abrishami  2006    152          53.91   
  Borlänge Simsällskap  53.14                 
25  Emma Mossnelid  2006    148          54.43   
  Söderhamns Simsällskap  54.91                 
26  Arwen Wannberg  2007    147          54.46   
  Bollnäs Simsällskap  55.63                 
27  Agnes Allvin  2006    144          54.86   
  Falu Simsällskap  55.67                 
28  Edith Wallberg  2007    142          55.12   
  Bollnäs Simsällskap  56.36                 
29  Sally Wetterskog  2005    135          56.04   
  Filipstads Simklubb  54.28                 
30  Alice Tägtström  2006    106          1:00.84   
  Borlänge Simsällskap  1:02.05                 
Alice Lundin  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
Ida Furuström  2005              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  55.09                 
Saga Andersson  2006              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  57.04                 
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Fredrik Olsson (1981) 2:17.46 2002-09-07 
15 - 16 år: Tomas Andersson (1988) 2:19.81 2003-09-06 
13 - 14 år: Alexandre Toledo (1989) 2:28.81 2003-09-06 
12 år och yngre: Robin Johansson (1990) 3:07.13 2002-09-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Ålenius  2001    474  29.80  1:06.20  1:43.15    2:19.15  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Gävle Simsällskap  2:43.00                 
                     
Jakob Källquist  2001    372  31.82  1:11.06  1:51.79    2:30.91   
  Gävle Simsällskap  2:25.09                 
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Fredrik Olsson (1981) 2:17.46 2002-09-07 
15 - 16 år: Tomas Andersson (1988) 2:19.81 2003-09-06 
13 - 14 år: Alexandre Toledo (1989) 2:28.81 2003-09-06 
12 år och yngre: Robin Johansson (1990) 3:07.13 2002-09-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carl Hansson  2003    303  33.70  1:14.97  1:57.97    2:41.53   
  Gävle Simsällskap  2:38.04                 
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim FlickorA-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Josefin Lindkvist (1993) 2:32.99 2010-09-11 
15 - 16 år: Elin Svärd (1998) 2:31.69 2014-09-06 
13 - 14 år: Ann-Louise Jakobsson (1988) 2:28.01 2002-09-07 
12 år och yngre: Ulrika Nguyen (1992) 2:59.49 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lovisa Sved  2000    342  35.06  1:18.94  2:04.85    2:50.98   
  Gävle Simsällskap  2:52.67                 
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim FlickorA-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Josefin Lindkvist (1993) 2:32.99 2010-09-11 
15 - 16 år: Elin Svärd (1998) 2:31.69 2014-09-06 
13 - 14 år: Ann-Louise Jakobsson (1988) 2:28.01 2002-09-07 
12 år och yngre: Ulrika Nguyen (1992) 2:59.49 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Femke van Zonneveld  2002    300  38.93  1:24.79  2:11.48    2:58.52   
  Simsällskapet Mora  2:57.83                 
                     
Emma Larsson  2002              DSQ   
  Borlänge Simsällskap  2:42.46                 
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim FlickorA-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Josefin Lindkvist (1993) 2:32.99 2010-09-11 
15 - 16 år: Elin Svärd (1998) 2:31.69 2014-09-06 
13 - 14 år: Ann-Louise Jakobsson (1988) 2:28.01 2002-09-07 
12 år och yngre: Ulrika Nguyen (1992) 2:59.49 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Amanda Jobs  2003    422  34.36  1:14.60  1:57.67    2:39.41   
  Falu Simsällskap  2:43.57                 
                     
Frida Florén  2004    242  38.42  1:27.85  2:19.88    3:11.93   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Nova Johansson  2004    185  41.07  1:35.30  2:33.64    3:29.63   
  Filipstads Simklubb  3:37.39                 
                     
 
Gren 19, 50m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Ramus Rantanen (1997) 29.51 2016-09-10 
15 - 16 år: Adam Carlsson (2001) 31.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 31.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Lukas Humling (2005) 37.15 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    426          29.53   
  Simsällskapet Mora  28.93                 
Jakob Gustafsson  1999    424          29.57   
  Ludvika Simsällskap  29.05                 
Lukas Hill  1999    415          29.77   
  Simsällskapet Mora  29.85                 
Henrik Bransell  1999    365          31.07   
  Falu Simsällskap  29.95                 
Andreas Persson  2000    329          32.16   
  Gävle Simsällskap  32.54                 
Erik Krysén  2000    328          32.21   
  Ludvika Simsällskap  31.43                 
Anton Campalto  1998    298          33.24   
  Ludvika Simsällskap  31.25                 
Marcus Nordh  2000    237          35.86   
  Bollnäs Simsällskap  35.53                 
 
Gren 19, 50m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Ramus Rantanen (1997) 29.51 2016-09-10 
15 - 16 år: Adam Carlsson (2001) 31.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 31.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Lukas Humling (2005) 37.15 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Gustavsson  2002    327          32.24   
  Borlänge Simsällskap  33.82                 
Hannes Gustavsson  2002    291          33.51   
  Borlänge Simsällskap  32.91                 
 
Gren 19, 50m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Ramus Rantanen (1997) 29.51 2016-09-10 
15 - 16 år: Adam Carlsson (2001) 31.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 31.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Lukas Humling (2005) 37.15 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Philip Löfbom  2003    316          32.61   
  Karlskoga Simförening  31.60                 
Albin Östlund  2004    263          34.64   
  Gävle Simsällskap  36.09                 
Martin Schön  2003    250          35.25   
  Bollnäs Simsällskap  33.38                 
André Kron  2003    201          37.92   
  Gävle Simsällskap  38.72                 
Marcus Bülund  2004    187          38.79   
  Karlstads Simsällskap  41.83                 
Timothy Manns-Ståhl  2004    182          39.17   
  Borlänge Simsällskap  39.74                 
Martin Riljak  2004    164          40.58   
  Gävle Simsällskap  40.03                 
Gustav Buvik Spännare  2004    158          41.10   
  Bollnäs Simsällskap  43.53                 
Esbjörn Montelius Risberg  2004    106          46.89   
  Falu Simsällskap  46.84                 
 
Gren 19, 50m Ryggsim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Ramus Rantanen (1997) 29.51 2016-09-10 
15 - 16 år: Adam Carlsson (2001) 31.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Elias Persson (2002) 31.96 2016-09-10 
12 år och yngre: Lukas Humling (2005) 37.15 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hugo Swanson  2006    205          37.68   
  Gävle Simsällskap  37.25                 
Lex Albringer  2007    167          40.33   
  Karlstads Simsällskap  42.63                 
Oliver Wijker  2006    158          41.10   
  Gävle Simsällskap  41.48                 
Erik Pellfolk  2005    154          41.45   
  Karlstads Simsällskap  42.57                 
Leo Ku-Ringström  2008    120          44.93   
  Bollnäs Simsällskap  42.94                 
Lukas Nilsson  2006    118          45.18   
  Söderhamns Simsällskap  44.06                 
Alexander Albringer  2007    94          48.74   
  Karlstads Simsällskap  48.54                 
Linus von Hofsten  2006    84          50.69   
  Falu Simsällskap  48.05                 
Csongor Pázsit  2007    61          56.22   
  Bollnäs Simsällskap                   
10  Johan Pellfolk  2007    53          58.86   
  Karlstads Simsällskap  56.22                 
11  Emil Malm  2005    46          1:01.64   
  Falu Simsällskap                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 32.00 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 33.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Lovis Jernberg (2002) 35.59 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 33.38 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lovisa Sved  2000    446          33.59   
  Gävle Simsällskap  32.93                 
Alva Nykvist  1999    365          35.90   
  Deje Simsällskap  34.84                 
Maja Fredriksson  1999    293          38.61   
  Ludvika Simsällskap  36.33                 
 
Gren 20, 50m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 32.00 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 33.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Lovis Jernberg (2002) 35.59 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 33.38 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Stina Andersson  2002    429          34.01   
  Karlskoga Simförening  33.65                 
Emmy Östling  2001    425          34.14   
  Falu Simsällskap  33.45                 
Lovis Jernberg  2002    403          34.74   
  Söderhamns Simsällskap  35.36                 
Jessika Borbos  2001    390          35.11   
  Falu Simsällskap  34.66                 
Alva Wikström  2002    353          36.30   
  Falu Simsällskap  34.50                 
Emma Granström  2002    340          36.75   
  Falu Simsällskap  38.02                 
Maja Wikström  2002    309          37.95   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  36.52                 
Emilia Lövstrand  2002    293          38.64   
  Borlänge Simsällskap  38.93                 
Maja Edring  2002    175          45.82   
  Gävle Simsällskap  45.85                 
 
Gren 20, 50m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 32.00 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 33.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Lovis Jernberg (2002) 35.59 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 33.38 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Clara Bergh  2004    385          35.26  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Söderhamns Simsällskap  35.65                 
Anna Jönsson  2003    346          36.53   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  37.69                 
Erica Segerström  2004    319          37.53   
  Karlstads Simsällskap  37.43                 
Nova Johansson  2004    265          39.92   
  Filipstads Simklubb  39.92                 
Liv Jonsson  2004    253          40.55   
  Simsällskapet Mora  41.47                 
Emelie Nordqvist  2003    243          41.10   
  Bollnäs Simsällskap  52.99                 
Haze Mohammadi  2004    224          42.25   
  Karlstads Simsällskap  50.95                 
Linnea Eriksson  2003    218          42.61   
  Simsällskapet Mora  48.24                 
Emelie Wijker  2003    193          44.38   
  Gävle Simsällskap  42.47                 
10  Gabriella Mosbach  2003    185          44.97   
  Gävle Simsällskap  44.60                 
Hanna Stolt  2004              DSQ   
  Gävle Simsällskap  41.25                 
 
Gren 20, 50m Ryggsim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Rebecka Östh (1999) 32.00 2016-09-10 
15 - 16 år: Amie Molin Richtnér (2001) 33.76 2016-09-10 
13 - 14 år: Lovis Jernberg (2002) 35.59 2016-09-10 
12 år och yngre: Nea Hjortsberg (2004) 33.38 2016-09-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tuva Hjemli  2005    364          35.93   
  Falu Simsällskap  36.26                 
Joline Bakken  2005    353          36.31   
  Karlstads Simsällskap  35.95                 
Junia Eklund  2006    295          38.54   
  Söderhamns Simsällskap  37.92                 
Elena Henze  2006    265          39.94   
  Simsällskapet Mora  41.43                 
Agnes Wilde  2005    253          40.54   
  Karlstads Simsällskap  43.49                 
Ida Ljunggren  2005    250          40.70   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  42.33                 
Vera Stefanovic  2006    235          41.54   
  Bollnäs Simsällskap  40.48                 
Edith Trapp-Östling  2006    232          41.74   
  Simsällskapet Mora  41.65                 
Alice Johnson  2005    223          42.28   
  Karlstads Simsällskap  42.53                 
10  Lisa Holfve  2005    220          42.51   
  Gävle Simsällskap  40.28                 
11  Edith Wallberg  2007    217          42.69   
  Bollnäs Simsällskap  44.11                 
12  Emelie Runarsson  2006    182          45.28   
  Söderhamns Simsällskap  45.41                 
13  Eleanor Fredholm  2007    158          47.42   
  Bollnäs Simsällskap  47.33                 
14  Emma Mossnelid  2006    156          47.63   
  Söderhamns Simsällskap  48.70                 
15  Sara Strömsöe  2006    153          47.95   
  Falu Simsällskap  47.58                 
16  Hanna Frank  2006    147          48.53   
  Falu Simsällskap  50.21                 
17  Enya Söderlund  2006    145          48.80   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  54.55                 
18  Saga Andersson  2006    145          48.81   
  Söderhamns Simsällskap  49.43                 
19  Melina Abrishami  2006    141          49.31   
  Borlänge Simsällskap  54.06                 
20  Ida Karlsson  2005    137          49.70   
  Söderhamns Simsällskap  53.42                 
21  Arwen Wannberg  2007    134          50.16   
  Bollnäs Simsällskap  49.07                 
22  Agnes Sundqvist  2005    130          50.60   
  Söderhamns Simsällskap  50.83                 
23  Agnes Allvin  2006    130          50.66   
  Falu Simsällskap  42.88                 
24  Alice Lundin  2007    127          51.02   
  Falu Simsällskap                   
25  Emilia Tallberg  2006    120          52.02   
  Deje Simsällskap  52.61                 
26  Rosa Söderholm  2005    118          52.29   
  Ludvika Simsällskap  57.31                 
27  Evelina Lemon  2006    116          52.49   
  Borlänge Simsällskap  51.73                 
28  Märta Karlsson  2007    107          53.95   
  Söderhamns Simsällskap  1:00.43                 
29  Sanna Hörnell  2005    98          55.55   
  Borlänge Simsällskap  54.14                 
Agnes Larsson  2007              DSQ   
  Filipstads Simklubb  59.86                 
Elin Segerström  2007              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  41.62                 
Elvira Bergsten  2005              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  43.01                 
Ida Furuström  2005              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  47.47                 
 
Gren 21, 100m Frisim Pojkar A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Fredrik Weng (1980) 52.71 2002-09-07 
15 - 16 år: Tomas Andersson (1988) 54.79 2003-09-06 
13 - 14 år: Joakim Hvalgren (1993) 56.86 2007-09-09 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 1:04.73 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    504  27.72        56.46   
  Simsällskapet Mora  54.21                 
                     
Henrik Bransell  1999    494  27.30        56.84   
  Falu Simsällskap  56.58                 
                     
David Hambraeus  1999    475  27.88        57.57   
  Falu Simsällskap  55.40                 
                     
Jakob Gustafsson  1999    451  28.76        58.59   
  Ludvika Simsällskap  57.53                 
                     
Andreas Persson  2000    410  28.72        1:00.48   
  Gävle Simsällskap  1:00.53                 
                     
Marcus Nordh  2000    383  29.59        1:01.86   
  Bollnäs Simsällskap  1:00.90                 
                     
Lukas Hill  1999    370  28.96        1:02.57   
  Simsällskapet Mora  57.30                 
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Pojkar A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Fredrik Weng (1980) 52.71 2002-09-07 
15 - 16 år: Tomas Andersson (1988) 54.79 2003-09-06 
13 - 14 år: Joakim Hvalgren (1993) 56.86 2007-09-09 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 1:04.73 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tim Hansson  2001    433  28.48        59.38   
  Falu Simsällskap  59.84                 
                     
Marcus Ålenius  2001    433  28.62        59.39   
  Gävle Simsällskap  58.55                 
                     
Adam Carlsson  2001    414  28.61        1:00.29   
  Gävle Simsällskap  59.05                 
                     
Marcus Tägtström  2002    361  30.28        1:03.07   
  Borlänge Simsällskap  1:02.57                 
                     
Leo Henry Örtlund  2001    312  31.41        1:06.25   
  Borlänge Simsällskap  1:04.34                 
                     
Elias Gustavsson  2002    310  32.61        1:06.37   
  Borlänge Simsällskap  1:06.89                 
                     
Hannes Gustavsson  2002    264  33.87        1:10.04   
  Borlänge Simsällskap  1:11.84                 
                     
Alexander Hörnquist  2001    176  38.26        1:20.13   
  Filipstads Simklubb  1:17.67                 
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Pojkar A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Fredrik Weng (1980) 52.71 2002-09-07 
15 - 16 år: Tomas Andersson (1988) 54.79 2003-09-06 
13 - 14 år: Joakim Hvalgren (1993) 56.86 2007-09-09 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 1:04.73 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Martin Schön  2003    367  30.29        1:02.76   
  Bollnäs Simsällskap  1:02.48                 
                     
Olle Wikholm  2004    327  31.77        1:05.18   
  Gävle Simsällskap  1:06.61                 
                     
Albin Östlund  2004    302  32.23        1:06.92   
  Gävle Simsällskap  1:09.00                 
                     
Martin Riljak  2004    264  33.90        1:09.97   
  Gävle Simsällskap  1:13.73                 
                     
André Kron  2003    225  35.67        1:13.78   
  Gävle Simsällskap  1:21.44                 
                     
Gustav Buvik Spännare  2004    223  35.50        1:14.08   
  Bollnäs Simsällskap  1:13.58                 
                     
Timothy Manns-Ståhl  2004    199  36.21        1:16.88   
  Borlänge Simsällskap  1:13.07                 
                     
Esbjörn Montelius Risberg  2004    160  40.20        1:22.68   
  Falu Simsällskap  1:24.82                 
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Pojkar A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Fredrik Weng (1980) 52.71 2002-09-07 
15 - 16 år: Tomas Andersson (1988) 54.79 2003-09-06 
13 - 14 år: Joakim Hvalgren (1993) 56.86 2007-09-09 
12 år och yngre: Joakim Hvalgren (1993) 1:04.73 2004-09-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erik Pellfolk  2005    188  38.58        1:18.33   
  Karlstads Simsällskap  1:19.65                 
                     
Noel Spelling  2006    170  39.55        1:21.04   
  Filipstads Simklubb  1:19.48                 
                     
Linus von Hofsten  2006    127  42.37        1:29.18   
  Falu Simsällskap  1:29.16                 
                     
Leo Ku-Ringström  2008    124  43.50        1:29.95   
  Bollnäs Simsällskap  1:28.18                 
                     
Oliver Wijker  2006    121  42.98        1:30.75   
  Gävle Simsällskap  1:22.93                 
                     
Csongor Pázsit  2007    90  46.55        1:39.99   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
Johan Pellfolk  2007              DSQ   
  Karlstads Simsällskap  1:55.79                 
                     
 
Gren 22, 100m Frisim Flickor A-D, Finaler 17 år och äldre 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 1:00.16 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 57.24 2009-09-12 
13 - 14 år: Josefin Lindkvist (1993) 1:00.88 2007-09-08 
12 år och yngre: Milana Salih (1997) 1:06.15 2009-09-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alexandra Kinell  2000    567  30.08        1:01.62   
  Karlskoga Simförening  1:01.31                 
                     
Elin Håkansson  1997    453  31.80        1:06.40   
  Karlskoga Simförening  1:02.50                 
                     
Alva Nykvist  1999    449  31.82        1:06.58   
  Deje Simsällskap  1:03.17                 
                     
Lovisa Sved  2000    442  31.59        1:06.96   
  Gävle Simsällskap  1:04.92                 
                     
Hanna Karlsson  2000    426  32.20        1:07.79   
  Simsällskapet Mora  1:09.39                 
                     
Maja Fredriksson  1999    423  32.57        1:07.94   
  Ludvika Simsällskap  1:06.18                 
                     
Marit van Zonneveld  1999    394  33.09        1:09.57   
  Simsällskapet Mora  1:06.87                 
                     
Elin Waara  1997    340  35.03        1:13.03   
  Karlskoga Simförening  1:18.03                 
                     
 
Gren 22, 100m Frisim Flickor A-D, Finaler 15 - 16 år 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 1:00.16 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 57.24 2009-09-12 
13 - 14 år: Josefin Lindkvist (1993) 1:00.88 2007-09-08 
12 år och yngre: Milana Salih (1997) 1:06.15 2009-09-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002    560  30.45        1:01.85   
  Söderhamns Simsällskap  1:00.91                 
                     
Emmy Östling  2001    495  31.50        1:04.46   
  Falu Simsällskap  1:02.75                 
                     
Jessika Borbos  2001    456  31.66        1:06.26   
  Falu Simsällskap  1:05.52                 
                     
Clara Florén  2002    454  31.64        1:06.35   
  Gävle Simsällskap  1:02.25                 
                     
Moa Holmström  2001    438  32.06        1:07.14   
  Ludvika Simsällskap  1:04.74                 
                     
Stina Andersson  2002    422  32.97        1:07.96   
  Karlskoga Simförening  1:08.77                 
                     
Nelly Antlöv  2002    385  33.99        1:10.11   
  Falu Simsällskap  1:06.64                 
                     
Emma Granström  2002    382  32.95        1:10.26   
  Falu Simsällskap  1:08.38                 
                     
Maja Wikström  2002    375  34.30        1:10.68   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:11.95                 
                     
10  Lovis Jernberg  2002    364  34.55        1:11.39   
  Söderhamns Simsällskap  1:06.80                 
                     
11  Emma Larsson  2002    349  34.21        1:12.40   
  Borlänge Simsällskap  1:03.90                 
                     
12  Anna Falk  2001    308  35.84        1:15.46   
  Borlänge Simsällskap  1:12.23                 
                     
13  Emilia Lövstrand  2002    240  38.61        1:21.98   
  Borlänge Simsällskap  1:17.37                 
                     
14  Tuva Bylund  2002    231  39.18        1:23.05   
  Bollnäs Simsällskap  1:21.45                 
                     
15  Maja Edring  2002    204  40.19        1:26.61   
  Gävle Simsällskap  1:26.16                 
                     
 
Gren 22, 100m Frisim Flickor A-D, Finaler 13 - 14 år 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 1:00.16 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 57.24 2009-09-12 
13 - 14 år: Josefin Lindkvist (1993) 1:00.88 2007-09-08 
12 år och yngre: Milana Salih (1997) 1:06.15 2009-09-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Louise Haglöv  2003    478  31.63        1:05.20   
  Borlänge Simsällskap  1:04.32                 
                     
Clara Bergh  2004    473  31.63        1:05.44   
  Söderhamns Simsällskap  1:04.42                 
                     
Julia Lindgren  2004    463  31.33        1:05.92   
  Falu Simsällskap  1:05.89                 
                     
Filippa Eklund  2004    447  33.06        1:06.67   
  Söderhamns Simsällskap  1:06.69                 
                     
Victoria Flyman  2003    445  32.33        1:06.79   
  Söderhamns Simsällskap  1:04.55                 
                     
Saga Boråker  2004    372  34.13        1:10.88   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:10.52                 
                     
Juni Rogström  2004    372  34.26        1:10.91   
  Gävle Simsällskap  1:09.25                 
                     
Anna Jönsson  2003    371  33.90        1:10.95   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:09.20                 
                     
Erica Segerström  2004    367  34.48        1:11.22   
  Karlstads Simsällskap  1:14.51                 
                     
10  Maja Nilsson  2003    360  33.96        1:11.65   
  Gävle Simsällskap  1:11.08                 
                     
11  Lisa Löf  2004    338  34.17        1:13.18   
  Gävle Simsällskap  1:11.58                 
                     
12  Moa Kvarnlöf  2004    325  35.19        1:14.15   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:14.88                 
                     
13  Hanna Stolt  2004    316  36.22        1:14.84   
  Gävle Simsällskap  1:16.18                 
                     
14  Alice Bergström  2004    311  36.96        1:15.27   
  Karlskoga Simförening  1:13.81                 
                     
15  Nova Johansson  2004    305  36.08        1:15.76   
  Filipstads Simklubb  1:14.60                 
                     
16  Emelie Wijker  2003    285  37.51        1:17.50   
  Gävle Simsällskap  1:15.19                 
                     
17  Emelie Höök  2003    284  37.76        1:17.55   
  Filipstads Simklubb  1:15.89                 
                     
18  Emelie Nordqvist  2003    282  37.21        1:17.77   
  Bollnäs Simsällskap  1:19.32                 
                     
19  Gabriella Mosbach  2003    250  37.59        1:20.96   
  Gävle Simsällskap  1:18.34                 
                     
20  Vilma Hjertberg  2004    237  39.23        1:22.40   
  Gävle Simsällskap  1:19.82                 
                     
21  Anna Sisell  2003    216  39.69        1:25.01   
  Simsällskapet Mora  1:24.91                 
                     
22  Linnea Eriksson  2003    205  41.95        1:26.51   
  Simsällskapet Mora  1:31.59                 
                     
23  Tilda Bylund  2004    123  48.69        1:42.54   
  Bollnäs Simsällskap  1:43.24                 
                     
 
Gren 22, 100m Frisim Flickor A-D, Finaler 12 år och yngre 
17 år och äldre: Marina Sandback (1984) 1:00.16 2002-09-07 
15 - 16 år: Josefin Lindkvist (1993) 57.24 2009-09-12 
13 - 14 år: Josefin Lindkvist (1993) 1:00.88 2007-09-08 
12 år och yngre: Milana Salih (1997) 1:06.15 2009-09-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linnea Lindberg  2005    438  32.19        1:07.15   
  Karlstads Simsällskap  1:10.82                 
                     
Agnes Wilde  2005    380  33.60        1:10.39   
  Karlstads Simsällskap  1:12.24                 
                     
Ellen Lundin  2005    355  34.64        1:12.01   
  Falu Simsällskap  1:11.67                 
                     
Alina Umbaeva  2005    323  35.39        1:14.27   
  Gävle Simsällskap  1:14.72                 
                     
Alice Johnson  2005    302  36.27        1:15.97   
  Karlstads Simsällskap  1:14.49                 
                     
Elena Henze  2006    287  37.54        1:17.28   
  Simsällskapet Mora  1:18.50                 
                     
Vera Stefanovic  2006    276  37.83        1:18.26   
  Bollnäs Simsällskap  1:19.88                 
                     
Elvira Bergsten  2005    269  38.97        1:18.95   
  Karlstads Simsällskap  1:20.01                 
                     
Elin Segerström  2007    263  38.24        1:19.52   
  Karlstads Simsällskap  1:20.16                 
                     
10  Lisa Holfve  2005    248  38.73        1:21.15