Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Utmanaren 2015 - 1    Utskriftsdatum  16 mars 2015   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  17:16   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  15 mars 2015         
 
 
Gren 1, 200m Medley Mixed, Finaler 
Guldtid 03:10.00 
Silvertid 03:25.00 
Bronskrav Genomföra regelrätt 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    33.87  1:16.57  2:02.47    2:37.63   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    1:24.02  2:14.12  2:50.93    2:50.93   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    37.22  1:22.46  2:12.36    2:54.27   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    36.82  1:23.81  2:20.06    3:01.34   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    42.61  1:32.77  2:26.85    3:07.02   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    41.53  1:33.10  2:27.00    3:11.49   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    46.65  1:39.04  2:30.12    3:11.69   
Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    41.25  1:31.90  2:29.40    3:15.09   
Karin Leijström  2001  Borlänge Simsällskap    45.20  1:40.33  2:43.83    3:30.32   
10  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    45.83  1:48.44  2:45.14    3:33.98   
11  Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap    48.97  1:42.98  2:45.52    3:38.16   
Hannes Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linnea Kallin  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Moa Wimnell Åblad  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 100m Medley Mixed, Finaler 
Guldtid 01:40.00 
Silvertid 01:50.00 
Bronskrav Genoföra regelrätt 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
My Lindgren  2002  Borlänge Simsällskap    47.81        1:42.15   
Gustav Westman  2003  Borlänge Simsällskap    50.99        1:47.47   
Maja Bergman  2003  Borlänge Simsällskap    53.81        1:50.91   
Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap    55.92        2:01.36   
Vanja Nejad Dehghan  2003  Borlänge Simsällskap    58.94        2:04.16   
Nellie Strömstedt  2005  Borlänge Simsällskap    56.74        2:04.76   
Lukas Falk  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 25m Frisim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:23.00 
Silvertid 00:26.00 
Bronskrav Genomföra 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viggo Svensson  2005  Borlänge Simsällskap            20.75   
Maja Westin  2003  Borlänge Simsällskap            21.06   
Timothy Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            21.65   
Elena Mortazavi  Borlänge Simsällskap            21.89   
David Diamandiev  2004  Borlänge Simsällskap            22.08   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            22.44   
Klara Sundstet  Borlänge Simsällskap            22.50   
Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            23.45   
Karolina Sunnanhagen  Borlänge Simsällskap            24.53   
10  Berfin Erbek  2002  Borlänge Simsällskap            25.11   
11  Jasmin Ozan  2004  Borlänge Simsällskap            26.58   
12  Amanda Ifver  2004  Borlänge Simsällskap            27.94   
13  Emma Navjord  2006  Borlänge Simsällskap            29.42   
14  Noel Westman  2007  Borlänge Simsällskap            29.64   
15  Tanja Ismael  2003  Borlänge Simsällskap            29.81   
16  Alice Tägström  2006  Borlänge Simsällskap            29.96   
17  Sebastian Ullvén  2005  Borlänge Simsällskap            31.67   
18  Linus Andersson  2004  Borlänge Simsällskap            34.37   
19  Lovisa Karlsson  2007  Borlänge Simsällskap            39.00   
Enya Enmark  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Signe Konnebäck  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:41.00 
Silvertid 00:45.00 
Bronstid 00:49.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maja Bergman  2003  Borlänge Simsällskap            44.03   
Ville Arola  2005  Borlänge Simsällskap            45.44   
Lukas Falk  2003  Borlänge Simsällskap            46.23   
Gustav Westman  2003  Borlänge Simsällskap            46.37   
Oscar Westman  Borlänge Simsällskap            46.84   
Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap            48.25   
Vanja Nejad Dehghan  2003  Borlänge Simsällskap            48.45   
Nellie Strömstedt  2005  Borlänge Simsällskap            48.52   
Inez Dahlqvist  2005  Borlänge Simsällskap            50.77   
10  Linnea Borggren  2004  Borlänge Simsällskap            53.92   
Leo Örtlund  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Matilda Visconti  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
Rebecka Ögren  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Mixed, Finaler 
Guldtid 01:15.00 
Silvertid 01:25.00 
Bronstid 01:35.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    28.69        1:01.03   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    30.97        1:05.06   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    33.93        1:11.64   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    35.70        1:13.91   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    36.70        1:16.45   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    37.84        1:18.81   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    39.31        1:21.01   
Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    37.89        1:21.05   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    39.65        1:21.24   
10  Lisa Mörth  2004  Borlänge Simsällskap    40.57        1:24.08   
11  Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap    39.84        1:24.49   
12  Karin Leijström  2001  Borlänge Simsällskap    40.13        1:24.60   
13  My Lindgren  2002  Borlänge Simsällskap    42.29        1:25.43   
Alexander Nord  1999  Borlänge Simsällskap            DNS   
Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Hannes Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linnea Kallin  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Moa Wimnell Åblad  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 6, 25m Bröstsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:28.00 
Silvertid 00:31.00 
Bronskrav Genomför 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
My Lindgren  2002  Borlänge Simsällskap            24.26   
Viggo Svensson  2005  Borlänge Simsällskap            24.90   
Timothy Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            26.93   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            27.97   
Elena Mortazavi  Borlänge Simsällskap            28.44   
Klara Sundstet  Borlänge Simsällskap            29.16   
Tanja Ismael  2003  Borlänge Simsällskap            29.18   
Jasmin Ozan  2004  Borlänge Simsällskap            29.80   
Emma Navjord  2006  Borlänge Simsällskap            30.70   
10  Amanda Ifver  2004  Borlänge Simsällskap            30.84   
11  Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap            31.00   
12  Linus Andersson  2004  Borlänge Simsällskap            31.24   
13  Noel Westman  2007  Borlänge Simsällskap            32.14   
14  Sebastian Ullvén  2005  Borlänge Simsällskap            32.42   
15  Hamza Zahic  Borlänge Simsällskap            34.42   
16  Lovisa Karlsson  2007  Borlänge Simsällskap            38.85   
17  Alice Tägström  2006  Borlänge Simsällskap            46.50   
18  Alice Jämte Lindholm  2008  Borlänge Simsällskap            58.19   
Enya Enmark  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Leo Örtlund  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Ludwig Kling  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Rebecka Ögren  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Signe Konnebäck  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 7, 50m Bröstsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:51.00 
Silvertid 00:55.00 
Bronstid 00:58.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ville Arola  2005  Borlänge Simsällskap            51.45   
Maja Bergman  2003  Borlänge Simsällskap            53.59   
My Lindgren  2002  Borlänge Simsällskap            55.20   
Maja Westin  2003  Borlänge Simsällskap            56.50   
Linnea Borggren  2004  Borlänge Simsällskap            58.73   
Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            59.21   
Lukas Falk  2003  Borlänge Simsällskap            59.32   
David Diamandiev  2004  Borlänge Simsällskap            59.93   
Vanja Nejad Dehghan  2003  Borlänge Simsällskap            1:00.98   
10  Oscar Westman  Borlänge Simsällskap            1:01.52   
11  Berfin Erbek  2002  Borlänge Simsällskap            1:03.07   
12  Inez Dahlqvist  2005  Borlänge Simsällskap            1:04.55   
Matilda Visconti  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Mixed, Finaler 
Guldtid 01:35.00 
Silvertid 01:45.00 
Bronstid 01:55.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    37.85        1:21.04   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    41.96        1:30.15   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    43.19        1:32.86   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    43.82        1:33.30   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    46.40        1:37.43   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    47.45        1:40.91   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    48.35        1:44.57   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    49.80        1:45.30   
Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    49.95        1:47.27   
10  Gustav Westman  2003  Borlänge Simsällskap    51.40        1:47.67   
11  Lisa Mörth  2004  Borlänge Simsällskap    53.04        1:51.04   
12  Karin Leijström  2001  Borlänge Simsällskap    55.72        1:59.51   
Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Hannes Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linnea Kallin  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Moa Wimnell Åblad  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 9, 25m Ryggsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:26.00 
Silvertid 00:29.00 
Bronskrav Genomföra 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Timothy Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            25.00   
Klara Sundstet  Borlänge Simsällskap            25.17   
Lukas Falk  2003  Borlänge Simsällskap            25.67   
Linnea Borggren  2004  Borlänge Simsällskap            26.27   
Oscar Westman  Borlänge Simsällskap            27.16   
Viggo Svensson  2005  Borlänge Simsällskap            27.33   
Inez Dahlqvist  2005  Borlänge Simsällskap            28.28   
David Diamandiev  2004  Borlänge Simsällskap            28.32   
Maja Westin  2003  Borlänge Simsällskap            28.36   
10  Amanda Ifver  2004  Borlänge Simsällskap            28.53   
11  Hamza Zahic  Borlänge Simsällskap            29.01   
12  Emma Navjord  2006  Borlänge Simsällskap            30.61   
13  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            31.53   
14  Tanja Ismael  2003  Borlänge Simsällskap            31.84   
15  Jasmin Ozan  2004  Borlänge Simsällskap            33.51   
16  Alice Tägström  2006  Borlänge Simsällskap            35.04   
17  Sebastian Ullvén  2005  Borlänge Simsällskap            37.59   
18  Noel Westman  2007  Borlänge Simsällskap            38.28   
19  Alice Jämte Lindholm  2008  Borlänge Simsällskap            40.31   
20  Leo Nosraty  2008  Borlänge Simsällskap            41.64   
21  Lovisa Karlsson  2007  Borlänge Simsällskap            48.79   
Enya Enmark  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linus Andersson  2004  Borlänge Simsällskap            DNS   
Signe Konnebäck  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Wilmer Bäckman  2007  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:47.00 
Silvertid 00:51.00 
Bronstid 00:56.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
My Lindgren  2002  Borlänge Simsällskap            48.92   
Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap            51.96   
Maja Bergman  2003  Borlänge Simsällskap            53.15   
Ville Arola  2005  Borlänge Simsällskap            53.21   
Gustav Westman  2003  Borlänge Simsällskap            55.38   
Vanja Nejad Dehghan  2003  Borlänge Simsällskap            59.84   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            1:02.58   
Berfin Erbek  2002  Borlänge Simsällskap            1:10.47   
Elena Mortazavi  Borlänge Simsällskap            DNS   
Leo Örtlund  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Matilda Visconti  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
Rebecka Ögren  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Mixed, Finaler 
Guldtid 01:25.00 
Silvertid 01:35.00 
Bronstid 01:45.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    39.00        1:18.88   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    40.74        1:23.66   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    43.01        1:26.43   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    42.29        1:26.83   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    44.67        1:30.67   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    46.13        1:33.96   
Karin Leijström  2001  Borlänge Simsällskap    48.30        1:36.59   
Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap    47.42        1:37.53   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    47.12        1:37.75   
10  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    49.19        1:38.65   
11  Lisa Mörth  2004  Borlänge Simsällskap    49.03        1:38.84   
Alexander Nord  1999  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linnea Kallin  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Moa Wimnell Åblad  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 25m Fjärilsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:22.00 
Silvertid 00:25.00 
Bronstid 00:28.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
My Lindgren  2002  Borlänge Simsällskap            22.76   
Ville Arola  2005  Borlänge Simsällskap            24.70   
Oscar Westman  Borlänge Simsällskap            24.99   
Elena Mortazavi  Borlänge Simsällskap            26.83   
David Diamandiev  2004  Borlänge Simsällskap            28.40   
Maja Bergman  2003  Borlänge Simsällskap            28.58   
Viggo Svensson  2005  Borlänge Simsällskap            28.96   
Vanja Nejad Dehghan  2003  Borlänge Simsällskap            29.65   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            30.22   
10  Inez Dahlqvist  2005  Borlänge Simsällskap            33.63   
11  Sebastian Ullvén  2005  Borlänge Simsällskap            41.93   
12  Noel Westman  2007  Borlänge Simsällskap            48.84   
13  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            49.25   
Alice Tägström  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Emma Navjord  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Enya Enmark  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linus Andersson  2004  Borlänge Simsällskap            DNS   
Matilda Visconti  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
Rebecka Ögren  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Signe Konnebäck  2006  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:40.00 
Silvertid 00:46.00 
Bronstid 00:53.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            32.17   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            32.75   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            38.09   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            38.58   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            41.23   
Nora Lindqvist  2001  Borlänge Simsällskap            43.20   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap            43.67   
Karin Leijström  2001  Borlänge Simsällskap            44.61   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap            45.10   
10  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap            46.57   
11  Lisa Mörth  2004  Borlänge Simsällskap            50.31   
12  Gustav Westman  2003  Borlänge Simsällskap            54.98   
13  Lukas Falk  2003  Borlänge Simsällskap            1:02.40   
Alexander Nord  1999  Borlänge Simsällskap            DNS   
Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Hannes Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap            DNS   
Linnea Kallin  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
Moa Wimnell Åblad  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  16 mars 2015 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  17:16