Hoppa till sidans innehåll
Foto: Lena Matses

Roddtävling i Oslo

2018-05-14 21:31
Kanonfina resultat och prestationer på roddtävling i Oslo.
  • Uppdaterad: 2018-05-14 21:39

I helgen har vi varit på Årungen söder om Oslo på roddtävling. Tävlingen var norsk uttagning till Nordiska mästerskapen men även hela svenska roddeliten deltog. Tävlingarna genomfördes under strålande förhållanden med sol, värme och lite vind

Det blev 2 guld, 5 silver och 1 brons !!

Markus Daniels stod för en fantastisk prestation som slog alla norrmän på deras JNM uttagning på lördagen. Markus fick bara se sig besegrad av Melker Persson från Falkenberg. 

Det var även jätteroligt att för första gången se en ren Brudpiga scullerfyra med tjejer vinna en tävling.

Här finns fler bilder >>

LÖRDAG        
           
    JB 1 000   13 lag anmälda
1 03.40,1 JB 1 000 Kungälv RK Tyra Karlsson
Stina Bujalla
2 03.41,8 JB 1 000 Brudpiga RK Elsa Pulkkinen
Emma Lindberg
3 03.48,1 JB 1 000 Brudpiga RK Emilia Backman
Anna Stormats
4 03.52,5 JB 1 000 Halmstad
Sollerö if Rodd
Thea Ingvarsson
Maja Sahr Trogen
5 03.54,4 JB 1 000 Horten Roklubb 1 Maren Næss Brevik
Henrikke Enstad Haraldseth
6 04.02,2 JB 1 000 Norske Studenters Roklub 1 Ella Marie Hegge
Lisa Nakamoto Byberg
           
    JA 2 000 A- FINALE 25 lag anmälda
1 07.18,9 JA 2 000 Falkenberg RK Melker Persson
2 07.27,3 JA 2 000 Brudpiga RK Marcus Daniels
3 07.29,3 JA 2 000 Tønsberg Roklub Lars Jørann Lindgren
4 07.32,2 JA 2 000 Horten Roklubb Nicolai Enstad Haraldseth
5 07.43,4 JA 2 000 Porsgrunn Roklubb Sturla Mogstad
6 07.45,7 JA 2 000 Christiania Roklub Erik  Johansen
7 07.39,4 JA 2 000 Tønsberg Roklub Isak Vartal-Gjerde
8 07.48,0 JA 2 000 Bærum Roklubb Lars Moberg Værnes
9 07.52,7 JA 2 000 Christiania Roklub Andreas Dugstad Sørsgaar
10 08.06,9 JA 2 000 Kuüngälv RK Per Ingmar Bujalla
11 08.24,8 JA 2 000 Horten Roklubb Vegard Sørensen
12 08.33,9 JA 2 000 Norske Studenters Roklub Vitus Aparicio Tjøm
           
           
    JB 1 000 Final 3 lag anmälda
1 03.34,8 JB 1 000 Brudpiga RK Emma Lindberg
Elsa Pulkkinen
Emilia Backman
Anna Stormats
2 03.37,1 JB 1 000 Kungälv RK
Sarpsborg Roklubb
Tyra Karlsson
Stina Bujalla
Sofie Runge
Fatima Valiki
3 03.39,3 JB 1 000 Fana Roklubb 1 Eyvor Nora Aarø
Kari Høgh Arnesen
Karine Austbø Grande
Isabella Bråten
           
    JC 500 Delfinal  
1 02.08,8 JC 500 Ormsund Roklub Embla Reykdal
2 02.16,2 JC 500 Brudpiga RK Julia Lindberg
3 02.22,3 JC 500 Aalesunds Roklub Live Strømshoved
           
    JA 2 000 A- OG B-FINALE 24 lag anmälda
1 07.56,2 JA 2 000 Sollerö If Rodd Elin Lindroth
2 08.04,1 JA 2 000 SPIF Roddförening Maja Andersson
3 08.13,5 JA 2 000 Horten Roklubb Mia Helene Falch
4 08.16,1 JA 2 000 Kungälv RK Stina Bujalla
5 08.32,7 JA 2 000 Drammen Roklubb  Karoline Rydland Masch
6 08.36,1 JA 2 000 Tønsberg Roklub Ida Kyvik Sandvik
7 08:33,4 JA 2 000 Aalesunds Roklub Karoline Berset
8 08:36,7 JA 2 000 Sollerö If Rodd Jonna Pettersson
9 08:37,1 JA 2 000 Falkenberg RK Matilda Wallin
10 08:48,9 JA 2 000 Tønsberg Roklub Marie Andrup-Næss
11 09:02,2 JA 2 000 Brudpiga RK Ronja Lindberg
12 08:34,1 JA 2 000 Norske Studenters Roklub Sara Sverdrup-Thygeson
           
           
SÖNDAG      
           
    JA 2 000 Final 12 lag anmälda
1 08:08,8 JA 2 000 Brudpiga RK Marcus Daniels
2 08:30,0 JA 2 000 Bærum Roklubb Lars Moberg Værnes
3 08:44,4 JA 2 000 Drammen Roklubb  Elias Loe Eritsland
4 08:59,4 JA 2 000 Christiania Roklub Bror Henrik Flyen Storsten
5 09:07,0 JA 2 000 Horten Roklubb Vegard Sørensen
    JA 2 000 Porsgrunn Roklubb Sturla Mogstad
           
    JB 1 500 Final 6 lag anmälda
1 06:08,5 JB 1 500 Brudpiga RK Elsa Pulkkinen
Emma Lindberg
2 06:17,3 JB 1 500 Brudpiga RK Emilia Backman
Anna Stormats 
3 06:26,5 JB 1 500 Norske Studenters Roklub 1 Ella Marie Hegge
Lisa Nakamoto Byberg
4 06:31,8 JB 1 500 Norske Studenters Roklub 2 Marie Glomnes Rudi
Nora Vikesland Skou
5 07:08,7 JB 1 500 Bergens Roklub 1 Helene Wigand Alvheim
Emilie Haram-Hundven
           
    JC 500 Delfinal  
1 02.11,7 JC 500 Ormsund Roklub Embla Reykdal
2 02.14,4 JC 500 Ormsund Roklub Tyra Eklo Hjemdal
3 02.15,9 JC 500 Ormsund Roklub AnnaLuna Bjønness Yngsdal
4 02.27,2 JC 500 Brudpiga RK Julia Lindberg
5 02.58,8 JC 500 Tønsberg Roklub Synne Olstad
           
    JB 1 500 Final 4 lag anmälda
1 05:37,2 JB 1 500 Sollerö If Rodd
Falkenberg
Halmstad RK
Maja Sahr Trogen
Bella Häggström
Emmi Persson
Thea Ingvarsson
2 05:40,9 JB 1 500 Brudpiga RK Emma Lindberg
Elsa Pulkkinen
Emilia Backman
Anna Stormats
3 05:44,1 JB 1 500 Norske Studenters Roklub 1 Marie Glomnes Rudi
Ella Marie Hegge
Lisa Nakamoto Byberg
Sara Sverdrup-Thygeson
4 05:58,3 JB 1 500 Kungälv RK
Sarpsborg RK
Stina Bujalla
Tyra Karlsson
Sofie Runge
Mina Andresen

Här finns fler bilder >>

Skribent: Lovisa Niss

 ITSD_www

agnas_ark

Ange alt-text här.

Weda.Logo

Ange alt-text här.

 

 

Material till hemsidan mailas till This is a mailto link

 

 

 

leksandsrundan_tagline_bike_190x258px

Postadress:
Brudpiga RK - Rodd
Mats Niss, Västanvik, Skarpholsvägen 11
79392 Leksand

Kontakt:
Tel: 024713846
E-post: This is a mailto link

Se all info