Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM 2018

2018-01-22 16:24
Här hittar du resultaten från distriktsmästerskapet som avgjordes 20 januari i Gövikenhallen.
  • Uppdaterad: 2018-01-22 16:26

DM  Jämtland Härjedalen          
Luftgevär 20180120            
Resultat final Ungdom            
1 Alva Persson Kyrkås SkF (JÄ) 419.8 103.4 523.2    
2 Olle Grindborg Fältjägarna SkF (JÄ) 420.4 102.6 523.0    
3 Anton Landin Fältjägarna SkF (JÄ) 416.8 104.4 521.2    
4 Johanna Lööw Hammerdal SkF (JÄ) 416.1 101.3 517.4    
5 Lukas Wallin Aspås USkF (JÄ) 412.8 104.4 517.2    
6 Leon Brink Kyrkås SkF (JÄ) 415.3 100.8 516.1    
7 Hanna Jonsson Hogdal SkF (JÄ) 413.6 102.3 515.9    
8 Emelie Andersson Hammerdal SkF (JÄ) 413.0 101.8 514.8    
9 Signe Eklöf Aspås USkF (JÄ) 411.4 102.5 513.9    
10 Tekla Sjödin Hammerdal SkF (JÄ) 411.4 99.9 511.3    
Resultat final Junior            
1 Anna Mårtensson Kyrkås SkF (JÄ) 411.9 104.0 515.9    
2 Klara Olsson Hammerdal SkF (JÄ) 389.9 96.2 486.1    
3 Jonas  Olofsson Aspås USkF (JÄ) 385.1 97.9 483.0    
4 Cassandra Sjödin Hammerdal SkF (JÄ) 376.0 96.5 472.5    
5 Petter Hemå Fältjägarna SkF (JÄ) 373.5 92.7 466.2    
6 William Wallin Aspås USkF (JÄ) 355.2 91.0 446.2    
7 John  Karlsson Fältjägarna SkF (JÄ) 339.7 88.3 428.0    
Resultat L 9 Sitt            
1 Ellen Öhnstedt Aspås USkF (JÄ) 100.6 100.4 100.4 99.6 401.0
2 Erika  Elnerud Fältjägarna SkF (JÄ) 100.3 102.6 93.0 103.2 399.1
3 Matilda Björk Kyrkås SkF (JÄ) 97.8 98.8 98.9 100.7 396.2
4 Tilde Hedlind Kyrkås SkF (JÄ) 95.6 97.1 96.5 94.3 383.5
5 Tyra Stoll Aspås USkF (JÄ) 88.7 98.5 94.9 94.7 376.8
6 Beppe Danielsson Fältjägarna SkF (JÄ) 94.3 92.2 94.7 93.7 374.9
7 Elis Olofsson Fältjägarna SkF (JÄ) 90.3 91.7 95.9 94.3 372.2
Resultat L 11 Sitt            
1 Hanna Jonsson Hogdal SkF (JÄ) 101.2 104.6 104.2 103.6 413.6
2 Lukas Wallin Aspås USkF (JÄ) 102.6 101.3 103.3 105.6 412.8
3 Signe Eklöf Aspås USkF (JÄ) 102.2 102.8 103.4 103.0 411.4
4 Tekla Sjödin Hammerdal SkF (JÄ) 103.2 104.4 102.5 101.3 411.4
5 Willy Rinzén Aspås USkF (JÄ) 99.4 101.1 100.2 98.3 399.0
6 Ville Agerberg Aspås USkF (JÄ) 94.4 92.1 91.2 92.9 370.6
7 Gisela Tjäder Fältjägarna SkF (JÄ) 93.4 96.8 88.0 91.8 370.0
8 Casper  Danielsson Fältjägarna SkF (JÄ) 84.8 90.1 89.6 92.4 356.9
Resultat L 13 Sitt            
1 Olle Grindborg Fältjägarna SkF (JÄ) 104.5 104.9 106.6 104.4 420.4
2 Johanna Lööw Hammerdal SkF (JÄ) 102.9 104.4 104.3 104.5 416.1
3 Leon Brink Kyrkås SkF (JÄ) 101.9 104.3 106.2 102.9 415.3
4 Emelie Andersson Hammerdal SkF (JÄ) 102.7 103.3 104.1 102.9 413.0
5 Anders Eliasson Aspås USkF (JÄ) 102.1 103.5 101.0 103.3 409.9
6 Elin Jonsson Hogdal SkF (JÄ) 103.4 101.6 102.1 102.0 409.1
7 Zigge Rinzén Aspås USkF (JÄ) 100.3 102.6 103.5 101.4 407.8
8 Olivia Österholm Hammerdal SkF (JÄ) 103.7 102.9 101.3 96.9 404.8
9 Olof Blomberg Hammerdal SkF (JÄ) 100.8 103.2 98.6 101.7 404.3
10 Maria Olofsson Aspås USkF (JÄ) 101.6 99.4 101.7 100.9 403.6
11 Adrian Tjäder Fältjägarna SkF (JÄ) 102.7 89.9 100.1 95.0 387.7
Resultat L 13 Stå            
1 William Wallin Aspås USkF (JÄ) 93.8 89.0 89.2 83.2 355.2
               
               
               
Resultat L 15 Sitt            
1 Alva Persson Kyrkås SkF (JÄ) 105.1 105.9 103.8 105.0 419.8
2 Mattis Hemå   Fältjägarna SkF (JÄ) 104.4 105.3 105.5 104.2 419.4
3 Anton Landin Fältjägarna SkF (JÄ) 105.0 103.7 103.3 104.8 416.8
4 Fabian Grindborg Fältjägarna SkF (JÄ) 103.1 104.0 102.6 101.2 410.9
Resultat L 15 Stå            
1 Klara Olsson Hammerdal SkF (JÄ) 95.3 97.8 99.1 97.7 389.9
2 Jonas  Olofsson Aspås USkF (JÄ) 93.0 96.3 98.8 97.0 385.1
3 Cassandra Sjödin Hammerdal SkF (JÄ) 90.4 97.4 91.2 97.0 376.0
4 Elin Elnerud Fältjägarna SkF (JÄ) 95.5 92.8 88.7 92.9 369.9
5 John  Karlsson Fältjägarna SkF (JÄ) 77.6 85.5 86.4 90.2 339.7
Resultat L 17 Stå            
1 Anna Mårtensson Kyrkås SkF (JÄ) 103.5 101.6 102.1 104.7 411.9
2 Petter Hemå Fältjägarna SkF (JÄ) 90.7 93.8 92.4 96.6 373.5
Resultat L 4            
1 Klas Jonsson Aspås USkF (JÄ) 100.3 101.9 97.3 96.7 396.2
Resultat L Elit            
1 Jörgen Persson Fältjägarna SkF (JÄ) 104.7 102.5 102.6 103.5 413.3
Resultat L 45            
1 Bengt Zetterström Aspås USkF (JÄ) 105.0 106.0 104.7 103.9 419.6
Resultat L 55            
1 Tomas Jonsson Aspås USkF (JÄ) 102.4 101.7 103.0 100.4 407.5
               
Skribent: Carl-Ove Bertilsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Fältjägarnas SF - Skyttesport
Anna Rensbo, Fröjavägen 27
83247 Frösön

Kontakt:
Tel: 070-7461689
E-post: This is a mailto link

Se all info