Hoppa till sidans innehåll

SM-resultat


2017

Kendo
Lag: FSKA, brons

Iaido
Shodan: Christian Strandberg, guld
Lag: FSKA, guld
Nidan: Maria Engqvist, silver
Shodan, Pater Wallin, brons

Jodo
1-2 Dan: Maria Engqvist, guld
Lag: FSKA, guld
3-4 Dan: Simon Bleiker, silver 
1-2 Dan, Therese Hellborg Strandberg

Naginata
Shiai, Birgitta Wilén, brons
Engi, Dmytro Ivanova, Liudmyla Shalabai, brons

 

2016

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Ren Watanabe, silver

 

Iaido
Nidan: Therese Hellborg, brons
Mudan: Christian Strandberg, guld / Peter Wallin, brons

 

Jodo
Lag: FSKA, guld
Dan: Christian Strandberg, guld
Kyu: Therese Hellborg, silver

 

Naginata
Engi: Dmytro Ivanova Liudmyla Shalabai, brons


2015
Kendo

Lag: FSKA, guld
Herr: Joakim Håhl, brons
Iaido

Lag: FSKA, brons
Yondan: Sida Yin, silver
Mudan: Christian Strandberg, silver

 

Jodo
Lag: FSKA, guld
Dan: Sida Yin, guld / Christian Strandberg, brons

 

2014
Kendo
Lag: FSKA, guld
Herr: Jun Yamazaki, brons

Iaido
Lag: FSKA, silver
Yondan: Sida Yin, brons
Sandan: Simon Bleiker, brons
Nidan: Astrid Öman, guld
Shodan: Astrid Theutenberg, silver

Jodo
Lag: FSKA, guld
Dan: Sida Yin, guld / Peter Hellberg brons, Christian Strandberg, brons

 

2013

Kendo
Lag: FSKA, guld
Herr: Jun Yamazaki, guld

 

Iaido
Lag: FSKA, brons
Sandan: Jean Bergström, brons
Nidan: Maria Engqvist, brons
Shodan: Astrid Öman, guld
Mudan: Astrid Theutenberg, guld

 

Jodo
Lag: FSKA, guld
Dan: Christian Strandberg, guld / Sida Yin,silver / Simon Bleiker, brons

 

2012

Kendo
Lag: FSKA, brons
Herr: Cristoffer Halla, brons, Jun Yamazaki, brons

 

Iaido
Lag: FSKA, silver
Shodan: Maria Engqvist, silver
Mudan: Astrid Öman, brons

 

Jodo
Dan: Christian Strandberg, silver

 

2011

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Jun Yamazaki, brons
Dam: Micaela Ahlstam, silver
Junior: Diego Romero, brons, Pascal Schlyter, brons

 

Iaido
Sandan: Sida Yin, brons
Nidan: Simon Bleiker, guld
Shodan: Maria Engqvist, guld

 

Jodo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, brons
Dan: Sida Yin, guld / Peter Hellberg, brons
Mudan: Maria Engqvist, guld

 

Naginata
Engi: Birgitta Wilén & Mathias Kunto, guld
Shiai: Birgitta Wilén, guld

 

2010

Kendo
Lag: FSKA, guld
Herr: Nils Björkegård, guld
Dam: Micaela Ahlstam, guld, Catarina Nygren, brons

 

Iaido
Lag: FSKA, brons
Sandan: Sida Yin, silver
Mudan: Maria Engqvist, brons

 

Jodo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, silver
Dan: Sida Yin, guld / Peter Hellberg, silver / Lollo Ahldén, brons, Niklas Ahlgren, brons
Mudan: Robert Wåhlander, silver / Sebastian Kärrman, brons

 

Naginata
Engi: Mathias Kunto & Lisa Sander, guld / Birgitta Wilén & Astrid Öman, brons

 

2009

Kendo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, brons
Herr: Nils Björkegård, guld / Jun Yamazaki, brons
Dam: Micaela Ahlstam, silver
Junior: Max Dagerman, guld

 

Iaido
Shodan: Simon Bleiker, guld
Mudan: Peter Hellberg, silver

 

Jodo
Lag: FSKA, guld
Dan: Peter Hellberg, guld / Sida Yin, silver
Mudan: Sebastian Kärrman, brons

 

Naginata
Engi: Anne Landborg & Birgitta Wilén, silver
Shiai: Lisa Sander, brons

 

2008

Kendo
Lag: FSKA , guld 
Herr: Nils Björkegård, brons
Dam: Micaela Ahlstam, silver
Junior: Adrian Wahlberg, brons

 

Iaido
Nidan: Sida Yin, guld / Samuel Trygger, silver

 

Jodo
Lag: FSKA, guld
Nidan: Sida Yin, guld
Ind: Peter Hellberg, guld / Lollo Ahldén, silver
Mudan: Sebastian Kärrman, brons

Naginata
Engi: Ylva Leonardz & Lisa Sander, guld

 

2007

Kendo
Lag: FSKA , guld 
Herr: Nicke Rydgren, silver / Nils Björkegård, brons
Dam: Alejandra Leon, silver
Junior: Oliver Södergren, brons

 

Iaido
Nidan: Samuel Trygger, brons

 

2006

Kendo
Lag: FSKA , guld 
Herr: Nicke Rydgren, guld / Nils Björkegård, silver
Dam: Catarina Nygren, brons

 

Iaido
Shodan: Sida Yin, guld / Sven Isaksson, brons

Naginata
Engi: Ylva Leonardz & Lisa Sander, guld
Shiai: Jakob Ryngen, brons

 

2005

Kendo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, brons
Herr: Nicke Rydgren, guld / Mats Wahlqvist, silver / Mikael Leetmaa, brons
Dam: Micaela Ahlstam, guld / Jessika Piscator, brons

 

Iaido
Shodan: Sida Yin, brons / Samuel Trygger, brons
Mudan: Tony Lindström, silver

Naginata
Engi: Ylva Leonardz & Lisa Sander, guld
Shiai: Jenny Boije, silver

 

2004

Kendo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, silver
Herr: Mats Wahlqvist, guld / Nicke Rydgren, brons
Dam: Jessika Piscator, silver / Micaela Ahlstam, brons

 

Iaido
Lag: FSKA, brons

 

2003

Kendo
Lag: FSKA, guld
Herr: Mats Wahlqvist, guld / Joakim Håhl, brons
Dam: Catarina Nygren, silver


2002

Kendo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, silver
Herr: Mats Wahlqvist, silver / Nicke Rydgren, brons, Joakim Håhl, brons
Dam: Kumi Sato, guld / Micaela Ahlstam, silver

 

Iaido
Mudan: Erik Schilling, guld

 

2001

Kendo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, brons, FSKA 3, brons
Herr: Mats Wahlqvist, guld / Bob Harris, brons, Jun Yamazaki, brons

 

2000

Kendo
Lag: FSKA 1, silver / FSKA 2, brons
Herr: Per Bjerlow, silver / Nils Björkegård, brons

 

1999

Kendo
Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, brons
Herr: Joakim Håhl, guld / Mats Wahlqvist, silver / Nicke Rydgren, brons

 

Iaido
Shodan: Mattias Ekberg, brons

 

1998

Kendo
Lag: FSKA 1, silver / FSKA 2, brons
Herr: Mats Wahlqvist, silver

 

1997

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Mats Wahlqvist, brons

 

1996

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Mats Wahlqvist, guld / Gustav Strandell, brons

 

1995

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Mats Wahlqvist, brons

 

1994

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Mats Wahlqvist, silver / Per Bjerlow, brons

 

1993

Kendo

Lag: FSKA 1, guld / FSKA 2, brons
Herr: Mats Wahlqvist, guld / Per Bjerlow, brons

 

1992

Kendo
Lag: FSKA, silver
Herr: Mats Wahlqvist, guld

 

 

1991

Kendo
Lag: FSKA, guld
Herr: Mats Wahlqvist, guld

 

 

 

Uppdaterad: 12 DEC 2017 15:37
Skribent: Christian Strandberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Föreningen Stockholms Kendoallians - Budo och Kampsport
Sida Yin lgh 1403, Tätorpsvägen 13
12831 Skarpnäck

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info