Hoppa till sidans innehåll

Historik


Härnösands CK:s mästerskapsmedaljer

 

Världsmästerskap och Olympiad

 

Guld

1991 H60 100km linjelopp Veteran-VM Rune Westman

 

Silver

2008 OS  Peking Damer linjelopp Emma Johansson

2013 VM Florens Damer linjelopp Emma Johansson

 

Brons

1964 OS Tokyo HS Lagtempo Sverige Sven Hamrin

2010 VM Melbourne Linjelopp Emma Johanssom

2014 VM Ponferrada Linjelopp Emma Johansson

2014 D50-54 XCO i Lillehammer Helena Lindh

 

Nordiska Mästerskap

  

Guld

1988 DS Lagtempo Sverige Christina Vosveld

1989 DS Lagtempo Sverige Christina Vosveld

1990 DS Lagtempo Sverige Christina Vosveld

1991 DS Lagtempo Sverige Christina Vosveld

1992 DS Lagtempo Sverige Christina Vosveld

1993 DS 120km Christina Vosveld

1993 DS Lagtempo Sverige Christina Vosveld

  

Silver

1965 HS Lagtempo Sverige Sven Hamrin

1985 HS Lagtempo Sverige Bengt Asplund

1989 DS Linje Elisabeth Westman

  

Brons

1993 Bana Förföljelse 3 km Christina Vosveld

 

Svenska Mästerskap

  

Guld:

1956 Jun Tempo Lag (Åke Höglund, Sören Nyström, Bo Högberg)

1964 Sen 180 km Sven Hamrin

1974 PB Tempo 10km Anders Silén

1976 PA Tempo 10km Anders Silén

1984 HS Tempo 50 km Bengt Asplund

1985 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1986 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1987 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1988 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1988 DS – lagtempo (Christina Volsveld, Tulikke Jahre, Elisabeth Westman)

1988 DS –lag (Christina Volsveld, Tulikke Jahre, Elisabeth Westman)

1988 P11-12 Tempo Magnus Ohlin

1988 P11-12 Tempo Lag (Magnus Ohlin, Johan Eriksson, Nils Nyström)

1989 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1989 DS Tempo-Lag (Christina Vosveld, Elisabeth Westman, Maria Norell)

1990 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1992 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1992 DamS Linje 120 km Christina Vosveld

1993 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1993 DamS Linje 120 km Christina Vosveld

1995 Stafett HS MTB (Jonathan Björnler, Kjell Hedman, Dan Holmgren)

1997 Sen lag XC (Stefan Nilsson, Jonathan Björnler,Dan Holmgren )

1997 H30 linje 100km Kenneth Gustavsson

1998 H 40 MTB Tempo Peter Högström

1998 MTB XC Peter Högström

1999 H 40 MTB Tempo Peter Högström

1999 MTB XC Peter Högström

2001 DamJ MTB tempo Emma Johansson

2001 MTB XC Emma Johansson

2002 DamJ Tempo 10 km Emma Johansson

2005 DS Tempo 30 km Emma Johansson

2005 P13-14 Lag ( Emil Roos-L, Tomas Kristoffersson, Andreas Sahlin)

2005 F 13-14 MTB-Tempo Anna Högström

2005 F 13-14 MTB-XC Anna Högström

2006 Stafett ungdom XC (Tomas Kristoffersson, Axel Lindh, Emil Roos-L)

2006 P13-14 MTB Lag (Tomas Kristoffersson, Axel Lindh, Emil Roos-L)

2007 DS Tempo 30 km Emma Johansson

2007 DJ Tempo MTB Emmy Thelberg

2007 DJ XC MTB Emmy Thelberg

2007 F15-16 Tempo Anna Högström

2008 DJ Tempo MTB Emmy Thelberg

2008 DJ XC MTB Emmy Thelberg

2008 DS Tempo 30 km Emma Johansson

2008 P15-16 linje Tomas Kristoffersson

2008 P15-16 Lag (Tomas Kristoffersson, Axel Lindh, Emil Roos-L)

2009 DS XC Maraton Emmy Thelberg

2010 DS Linje Emma Johansson

2010 HJ Tempo MTB Tomas Kristoffersson

2010 HJ Cross country MTB Tomas Krsitoffersson

2010 HJ lag tempo MTB (Tomas Kristoffersson, Axel Lindh, Emil Roos Lindberg)

2010 MTB Maraton Emmy Thelberg

2011 DS linje Emma Johansson

2011 HJ Tempo MTB Axel Lindh

2011 P13-14 Tempo MTB Erik Gunnarsson

2011 P13-14 Cross country MTB Erik Gunnarsson

2012 DS linje Emma Johansson

2012 DS tempo Emma Johansson

2013 P15-16 MTB sprint Erik Gunnarsson

2013 P15-16 MTB cross country Erik Gunnarsson

2013 MTB U23 cross country Axel Lindh

2013 DS tempo Emma Johansson

2013 DS cykelcross Emma Johansson

2014 DS tempo Emma Johansson

2014 DS linje Emma Johansson

2014 D50 XCE Helena Lindh

2014 D50 XCO Helena Lindh

2014 P13-14 XCO Jacub Sarota

2014 P13-14 lag (Jacob Sarota, Edvin Lindh och Vilgot Lindh)

2015 P15-16 XCE Edvin Lindh

2015 D50 XCE Helena Lindh

2015 DS tempo Emma Johansson

2015 DS linje Emma Johansson 

2016 DS tempo Emma Johansson

2016 DS linje Emma Johansson

2017 DS tempo Emma Johansson

2017 DS linje Emma Johansson

 

Silver

1953 Skridsko HJun 1500 m S-O Larsson

1953 Skridsko HJun 5000 m S-O Larsson

1953 Skridsko DS 500 m Ingrid Högberg

1953 Skridsko DS 1500 m Ingrid Högberg

1953 Skridsko DS 3000 m Ingrid Högberg

1953 Skridsko DS 5000 m Ingrid Högberg

1957 Jun Tempo 50 km Jan Ove Brundin

1984 HS Lagtempo 70 km (Bengt Asplund, Peter Bellander, Kjell Hedman

1986 DS lagtempo Christina Vosveld, Ulrika Svedin, Sara Johansson)

1987 P11-12 10 km Johan Eriksson

1988 DamS 120 km Tulikke Jahre

1988 P11-12 Tempo Johan Eriksson

1991 DamS Tempo 30 km Christina Vosveld

1997 H30 30 km Tempo Kenneth Gustavsson

1998 HS MTB XC Stefan Nilsson

2000 P11-12 Lag (Henrik Saarela, Andre Norle, PeterSahlin)

2001 H40 Linje Kenneth Gustavsson

2004 F15-16 MTB-XC Emmy Thelberg

2004 F15-16 MTB-Tempo Emmy Thelberg

2005 F15-16 MTB-XC Emmy Thelberg

2005 F15-16 MTB-Tempo Emmy Thelberg

2005 F13-14 MTB-XC Anna Högström

2005 F15-16 lag MTB XC (Kajsa Thelberg, Emmy Thelberg, Lina Öberg)

2005 Dual Kajsa Thelberg

2006 P13-14 MTB Tempo Tomas Kristoffersson

2006 P13-14 MTB XC Tomas Kristoffersson

2006 F15-16 MTB XC Emmy Thelberg

2007 P15-16 MTB-XC Tomas Kristoffersson

2008 DS linje Emma Johansson

2008 DamJ MTB- XC Anna Högström

2008 P15-16 linje Tomas Kristoffersson

2008 P15-16 MTB-XC Tomas Kristoffersson

2008 DamJ tempo Anna Högström

2009 HJ MTB-XC tempo Tomas Kristoffersson

2009 U23 MTB-XC Emmy Thelberg

2010 HJ linje Emil Roos Lindberg

2010 DS Tempo Emma Johansson

2010 HJ lag Emil Roos Lindberg, Tomas Kristofferson, Axel Lindh

2010 HJ  MTB tempo Axel Lindh

2010 H45 linje Kenneth Gustafsson

2011 DS Tempo Emma Johansson

2012 P10-12 sprint Vilgot Lindh

2012 D30 Tempo Susanne Gradin

2013 DS linje Emma Johansson

2014 DS lag (Emma Johansson, Susanne Gradin och Monica Bystedt

2014 DS MTB långlopp Emmy Thelberg

2014 HJ XCE Erik Gunnarsson

2015 D50 MTB XCO Helena Lind

2015 HJ XCE Erik Gunnarsson 

2015 DS Cykelcross Emma Johansson

2016 D50 MTB XCO Helena Lindh

2017 DS Cykelcross Emma Johansson

2017 D50 MTB XCO Helena Lindh 

 

Brons

1953 Skridsko HJun 3000 m S-O Larsson

1953 Skridsko DS Sammanlagt Ingrid Högberg

1954 Skridsko DS Sammanlagt Ingrid Högberg

1956 HJun Tempo 50 km Åke Höglund

1958 Skridsko HS 500 m S-O Larsson

1960 Jun Tempo 10 km Sven Hamrin

1983 Tempo lag pojkar A (Mats Lundgren, Stefan Öberg och Anders Höglund)

1983 Lagtempo PA (Mats Lundgren, Stefan Öberg och Anders Höglund)

1984 HS Linje 180 km Bengt Asplund

1984 HS Tempo Lag 50 km (Bengt Asplund, Peter Bellander, Kjell Hedman)

1985 Tempo lag pojkar U ( Mats Lundgren), Anders Nordin och Anders Höglund

1986 PA Tempo-Lag (Jonas Terstad, Klas Nyström, Pelle Lindholm)

1989 F13-14 Tempo Sara Gradin

1994 HS MTB XC Dan Holmgren

1998 P11-12 Lag (Peter Sahlin, Sundström, Edholm)

1999 H 30 partempo (Kenneth Gustafsson, Mats Lundgren)

2005 Dual Emmy Thelberg

2006 P13-14 MTB tempo Emil Roos Lindberg

2006 F15-16 MTB tempo Emmy Thelberg

2007 P15-16 MTB-TempoTomas Kristoffersson

2007 DJun MTB-Långlopp. Kajsa Thelberg

2008 DamJ MTB-tempo Anna Högström

2008 P 15-16 tempo Tomas Kristoffersson

2009 P11-12 MTB tempo Erik Gunnarsson

2009 HJ Linjelopp Tomas Kristoffersson

2009 DamS XC Emmy Thelberg

2010 DamS Cykel cross Emmy Thelberg

2012 P10-12 MTB XC Vilgot Lindh

2012 DamS Maraton Emmy Thelberg

2013 DamS Maraton Emmy Thelberg

2013 MTB Stafett elit (Niklas Sjölund, Marcus Strömsten och Axel Lindh)

2013 MTB sprint Damer40 Helena Lindh

2013 MTB lag P13-14 Edvin och Vilgot Lindh samt Jacub Sarota

2013 MTB XCE F11-12 Maja Sjölund

2015 MTB XCO D15-16 Maja Sjölund

2015 MTB XCE D15-16 Maja Sjölund

2015 MTB lag P15-16 Edvin Lindh, Vilgot Lindh samt Jacub Sarota

 

Uppdaterad: 2017-05-11 15:23
Vi finns på Facebook Facebook

Välkommen till Härnösands Cykelklubb

Under åren har vi fostrat Emma Johansson, Christina Vosveld, Sven Hamrin, Bengt Höglund, Anders Silén, Magnus Ohlin, Anna Högström, Emmy Thelberg, Tomas Kristoffersson, Axel Lindh, Erik Gunnarsson med flera. Medlemsavgiften är 200 kronor och 300 kronor för hela familjen. Betala avgiften på vårt postgiro 47 02 68-4.

 

Vi stöder HCK

Härnösands_logotyp
Ange alt-text här.
Härnösands kommun
Hemab
Intersport Härnösand
Lennart Holmgren Bil AB
Bearbetningscenter   
Öbacka Trading
AB Stripe Profil AB
Åkes Bilservice
MTB-helg 2016 ny

Postadress:
Härnösands CK - Cykel
Bo Selin, Hässjevägen 18
87153 Härnösand

Kontakt:
Tel: 0611-24580
E-post: This is a mailto link

Se all info