Hoppa till sidans innehåll

Slutligt resultat Hermanö Runt 2017

2017-08-07 23:39
Slutlig resultatlista från ett blåsigt Hermanö Runt 2017 presenteras här. Tack alla seglare som ställde upp och kämpade er runt, välkomna nästa år!
  • Uppdaterad: 2017-08-08 00:09

Den kontrollerade och slutliga resultatlistan skiljer sig inte mycket ifrån den som gavs ut vid prisutdelningen.

Dehler 34 satt som DNF och mindre justering av måltid. (som är röd markerat)

Hermanö Runt 2017 seglades i frisk vind. Ca 10 m/s vid starten i Hälleviksstrand och ca 13-14 m/s vid målgång på Käringön. Vinden västlig, något vridande på syd under eftermiddagen.

Seglade medurs bana (A), även om vinden var något på syd. Orsaken var att få (ca 1 knop) medström utanför Härmanö och att hålla sig inomskärs senare under eftermiddagen då vinden förväntades att öka.

45 båtar anmälda, 23 startade och 17 båtar kom i mål.

Det var en tuff segling, det skörades segel - och Pauger 30 (Vesala) larmade på sjöräddningen utanför Måseskär då man fått roderproblem, som man dock löste själva.

Efter tuff segling (med en rejäl broach) segrade till slut Björn Rosengren i en Finn Flyer 36, och försvarade således sin seger ifrån 2016. Grattis!

Björn fick således vrakspillran och ett presentkort ifrån sponsorn Sail Racing.

Björn var även bästa båt med SRS över 1.00 (korrigerad tid), och vann således "båten", som är uppsatt av Orust Maritime.

I mellan klassen segrade David Selvert i en Maxi Racer.

Även i lilla klassen segrade en Maxi Racer, med Pelle Åkerblom.

Nytt för 2017 var en shorthanded klass, och där kämpade sig Ove Siggelin och Britt Marie Östlund till segern.

Snabbaste båt runt banan var Sten Haeger i en X-41.

Bästa HKSS/KSK båt blev Ulrik Svensson ifrån KSK, som förutom pokal fick en presentkort ifrån sponsorn Peterson's krog.

Utlottning av Liros presentkort gick till David Selvert.

Pris till bästa båt i Hermanö Runt + Pater Noster Race blev Per Algotsson i en Farr 30. Endast 6 båtar slutförde både Hermanö Runt och Pater Noster Race - så vi hoppas på bättring till 2018.

Alla som gick i mål fick till slut en pokal (då dom var graverade med 2017…)

I vanlig ordning avslutades arrangemanget med AFTER SAIL med mat ifrån Peterson's krog, som smakade väl efter den tuffa seglingen.

Läs även Bohuslänningens artikel Rosengren snabbast på Hermanö Runt av Karin Carlsson

Resultatlista Hermanö Runt 2017                                              
Slutlig, 6 aug                                                    
Hans Abrahamsson, 0709-743334                                                  
                                                Pater Noster Race
                                                Hermanö Runt Cup
Namn   Klubb Båttyp Segel # Båtnamn SRS Klass Start   Målgång Placering enl målgång   Pris Starttid Måltid Seglad tid Korrigerad tid        
                      Hermanö Runt klass     tim min sec tim min sec sec sec   PNR PNR+HR Placering
                                                     
Björn  Rosengren GKSS Finn Flyer 36 11553 Geisha 1,085 Stora 1,085   1 1 S1   Total, S1, båten 13 33 13 16 22 26 10153 11016        
Per Algotsson BKSS, Björlanda Farr 30 10070 Farrgo 1,117 Stora 1,115   2 2 S2   S2, PNR+HR 13 37 58 16 22 40 9882 11038   2 4 1
Sten  Haeger GKSS X-41 49 Kwanza 1,162 Stora 1,160   3 3 S3   S3, snabbast 13 44 39 16 25 29 9650 11213        
Hans  Ristner GKSS IMX40 80 Gertrud 1,122 Stora 1,120   4 4 S4   S4 13 38 44 16 25 53 10029 11253        
Peter Lundgren STSS Sun Fast 3600 11131 La Primera 1,080 Stora 1,080   5 5 S5   S5 13 32 24 16 26 20 10436 11271   10 15 2
Ulrik Svensson KSK, Käringön XP 33 42   1,050 Stora 1,050   6 6 S6   S6, HKSS/KSK 13 27 19 16 27 20 10801 11341        
Ove Siggelin / Britt Marie Östlund   STSS Bavaria 38 Cr 708 SigBritt 0,954 Shorthanded 0,955   7 7 Short 1   Short 1 13 9 9 16 31 49 12160 11601   35 42 6
Mattis Ekvall BJK Mannerberg 38 9267 Pila 1,119 Stora 1,120   8 8 S7   S7 13 38 44 16 32 31 10427 11668   13 21 4
David Selvert LÅSS Maxi Racer 232 Eldvatten 0,915 Mellan 0,915   9 9 M1   M1, Maxi Racer, Liros 13 0 22 16 33 56 12814 11725        
Mikael Vesala SSVÄ Pauger 30 1005 Lakrisbåten 1,177 Stora 1,175   10 10 S8   S8 13 46 45 16 33 59 10034 11810        
Dan Hammar Fram Salona 34 38 Anloas 1,011 Mellan 1,010   11 11 M2   M2 13 20 5 16 34 18 11653 11781        
Joakim Axelsson SSÅV Mixer Cr 157 Luna 0,968 Mellan 0,970   12 12 M3   M3 13 12 16 16 36 53 12277 11884   3 15 3
Roger Ohlsson HoYC (Hovås) Maxi Racer 256 ARGENTUM 0,908 Shorthanded 0,890   13 13 Short 2   Short 2 12 54 29 16 38 50 13461 12223        
Pelle Åkerblom Strömstad SS Maxi Racer 34 Tingeling 0,902 Lilla 0,900   14 14 L1   L1 12 56 53 16 40 45 13432 12116        
John Hansson TJSS Smaragd 58 Malvina 0,967 Mellan 0,965   15 15 M4   M4, Smaragd 13 11 14 16 40 52 12578 12163   15 30 5
Magnus Erenstedt HKSS Express 877   0,908 Mellan 0,910   16 16 M5   M5 12 59 13 16 41 43 13350 12122        
Anders Lunneryd VSS Dehler 29 10886 Saturn 0,900 Lilla 0,900   17 17 L2   L2 12 56 53 16 48 28 13895 12506        
David Vonasek KSK, Käringön IF 1493 Ultrasoft 0,831 Lilla 0,830   DNF                                
Rolf Andreasson HKSS Späckhuggare 214 Lurifax 0,865 Lilla 0,865   DNF                                
Johan Henricsson Club29 SS Maxi Magic 27 Andrum 2 0,869 Shorthanded 0,870   DNF                                
Peter Norlin SSVÄ Dehler 34sv 56 Flow 1,006 Shorthanded 1,005   DNF                                
Michael Luft KSK, Käringön Tarac 33 7   1,037 Stora 1,035   DNF                                
Jan Ågren Domsands BS XP 38 75 Yolo 1,091 Stora 1,090   DNF                                
Roger Ahlqvist / Carin Sjölander   GQSS Archambault 35 1934 Jigy Jigy 1,075 Stora 1,075   DNS                                
Hans  Oskarsson STSS Accent 67 Oskar 0,847 Lilla 0,845   DNC                                
Johan Lindstedt BKSS, Björlanda Accent 256   0,853 Lilla 0,855   DNC                                
Mats Andersson TJSS NF 358 Matilda 0,869 Shorthanded 0,870   DNC                                
Martin Ekhed ÖKK Chess 1 Alphina 0,870 Shorthanded 0,870   DNC                                
Björn Wärnberg / Aron Wärnberg   LjSS, Ljungskile Albin Nova 81 Qetech 0,891 Shorthanded 0,890   DNC                                
Ulf  Danielsson   Albin Alpha 17 Sälta 0,899 Lilla 0,900   DNC                                
Ola Sandahl   IOD 71   0,929 Mellan 0,930   DNC                                
Sebastian Wallman / Alex Andersson   TjSS Smaragd 170 Speedy Gonzales 0,930 Shorthanded 0,930   DNC                                
Tommy  Strandberg   Contrast 33 139 Lioness 0,943 Mellan 0,945   DNC                                
Per Lindell STSS Pogo 850 1128 Calypso 0,949 Shorthanded 0,950   DNC                                
Hans  Granhed LDSS Smaragd 186 Gaia 0,953 Mellan 0,955   DNC                                
Göran Johnsson SSVÄ, Uddevalla CB66 Racer 45 Regatta.nu 0,965 Mellan 0,965   DNC                                
Henrik Mellquist LDSS, Långedrag J-70 279   0,981 Mellan 0,980   DNC                                
Peter Amundin ÖKK, Ödsmål J/92s 47 Nilnja 1,016 Mellan 1,015   DNC                                
Fredric Nilsson   X-99 92 eXile 1,026 Stora 1,025   DNC                                
Anders  Kuikka   XP 33 6 Coquette IV 1,037 Stora 1,035   DNC                                
Evan Thorsson   Gambler 38 10533 Cheetha 1,037 Stora 1,035   DNC                                
Hans  Pettersson GYC, Göteborg HP 1030 21 HAVÄLVA 1,038 Stora 1,040   DNC                                
Lars Wikander GKSS Finn Flyer 36 6 Zlatan 1,079 Stora 1,080   DNC                                
Lars-Gunnar Gydemo   Elan 380 35 Anya 1,089 Stora 1,090   DNC                                
Johan Langenius   First 40.7 std     1,103 Stora 1,105   DNC                                

Ansvariga för arrangemanget var Hans Abrahamsson (HKSS) och Peter Österberg (KSK).

 //Hans Abrahamsson, 0709-743334

Skribent: Magnus Erenstedt

 Sponsorer:

Logo_PM-FLEX_mailsignatur

Postadress:
Helleviksstrands KSS - Segling
Jonas Österberg, Valnötsgatan 11A
42674 Västra Frölunda

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info