Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Egna nyheter"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Egna nyheter


Måndagspaddling under september

Vi fortsätter att paddla med måndagspaddlingar under sep, men startar nu redan kl 18.00

/ Jan

 

 

 

Råvarpsrännet 12 juli 2009

 

                 logo kanotklubben.jpg

Högsbyns Kanotklubb

Mailto: Högsbyns Kanotklubb 

  

Råvarpsrännet 2009 avgjort.

 

Tack till alla 107 deltagare (rekord) och funktionärer

 

Resultat Råvarpsrännet 2009

Veteran 20 km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                         (10km)  

Cristian Dietz                                                        Bengtsfors BOIS                                                    1.37.32                         48.05

Ulf Eriksson                                                             Lidköpings KK                                                       1.37.33                          48.05

Stefan Karlsson                                                    Westerviks KK                                                     1.40.17                        48.24

Jostein Stiegen                                                     Bodö Sjöklubb                                                      1.41.52                          50.07

Rolf Högnert                                                          Trollhätte KK                                                         1.41.55                          50.07

Per Borgmo                                                            Westerviks KK                                                      1.43.58                          50.10

Thomas Henriksson                                          Bengtsfors BOIS                                                    1.45.12                          52,07

Öjvin Langslett                                                     Tönsbergs KK                                                         1.45.16                          52.07

Ove Emanuelsson                                               Tibro KK                                                                    1.45.30                          51.57

Anders Thorn                                                         Bengtsfors BOIS                                                    1.47.21                          52.10

Stefan Andersson                                               Kungälvs KK                                                            1.49.04                          54.23

Sven Olofsson                                                       PK Delfin                                                                  1.49.06                          54.20

Anders Hansson                                                  Westerviks KK                                                      1.52.16                          55.41

Ivar Röd                                                                    Tönsberg KK/Soten                                            1.52.26                          55.37

Jack Fredriksson                                                  Hofors HKK                                                             1.52.50                          55.30

Inge Johansson                                                     PK Delfin                                                                  1.54.44                          55.58

Göran Agustsson                                                 Trollhätte KK                                                        1.59.20                     1.00.28

Thomas Östling                                                     Tibro KK                                                                   2.02.36                      1.00.40

Henning Röd                                                           Ivere NOK                                                                 2.02.36                         59.59

Göran Mattsson                                                   Soten Kajak                                                           2.02.45                       1.01.32

Erik Borchgrenvink                                              Tönsbergs KK                                                         2.04.50                     1.06.48

Hans Hellström                                                    Finnspångs KK                                                       2.05.23                     1.03.24

Zäta Zetterström                                                 KK Glid                                                                       DNF

Bengt Almgren                                                       Kalmar KK                                                                DNF

Urban Wedberg                                                     Åmåls KF                                                                  DNF

 

 

K1 motion 20km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                  ( 10km)         

Magnus Siverbrant                                             Malmö KK                                                                1.31.52                  45.12

Kristian Wilde                                                      Västerås KF                                                             1.31.53                   45.15

Jan Tyrenhag                                                         Högsbyns KK                                                          1.41.56                    50.08

Oscar Levén                                                           Bengsfors BOIS                                                      1.47.50                   53.26

Henrik Lanng                                                         Gudenå, DK                                                            1.50.28                    53.08

Henrik Christensen                                           Gudenå, DK                                                            1.50.57                   54.24

Björn Haugerud                                                   Mysö                                                                           1.52.14                    55.48

Jean Pennholm                                                    Trollhätte KK                                                         1.52.16                   55.26

Bert Wessman                                                      Bengtsfors BOIS                                                    1.54.47                  56.50

Biren Jensen                                                         Gudenå, DK                                                            1.55.34                    55.58

Urban Johannesson                                         Högsbyns KK                                                          1.55.54                    57.58

Tommy Kjaer                                                         Gudenå, DK                                                            1.57.30                    57.26

Jesper Bratt                                                           Högsbyns KK                                                          1.57.35                    58.06

Jan-Erik Bjerkevi                                                  Halden PK                                                               1.57.50                    57.18

Roger Gustavsson                                               Bengtsfors BOIS                                                    1.59.44                 59.26

Fredrik Persson                                                    Bengtsfors BOIS                                                    1.59.46                  59.35

Kenth Andreasson                                              Åmåls KK                                                                  2.03.42              1.01.04

Mikael Andersson                                               Trollhätte KK                                                         2.03.46              1.03.00

Per-Ola Hartman                                                 Högsbyns KK                                                          2.04.42               1.02.10

Christer Berg                                                         Bengtsfors BOIS                                                    2.05.20               1.04.09

Roger Back                                                              Rådanefors IF                                                         2.05.31              1.03.35

Kjell Sandberg                                                      Dals Långed                                                            2.05.40               1.03.12

Mikael Schagerström                                       Högsbyns KK                                                          2.10.55               1.04.11

Jörgen Lanng                                                         Gudenå, DK                                                            2.13.17                1.03.18

Olle Dahlén                                                            Högsbyns KK                                                          2.17.52                1.09.06

Nils-Ulrik Teisner                                                Uno                                                                              2.20.43               1.09.00

Lars Torkildsen                                                     Uno                                                                              2.24.25               1.10.09

Tord Johansson                                                    Vänersnäs BBK                                                     2.29.57              1.15.17

Kurs Samuelsson                                                 Friluftsfräm. Bengtsfors                                2.30.00              1.10.32

Pontus Eriksson                                                    Bengtsfors BOIS                                                   DNF

 

K2 motion 20km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                      (10km)

Eva Levén/Sture Levén                                  Bengtsfors BOIS                                                    1.43.59                       51.23

Peter Mygil/Vibe Sanberg                            Ry Roklub DK                                                          1.46.12                        52.00

Marcus Gustafsson/

Christer Blüme                                                     Högsbyns KK                                                          1.47.02                      52.26

Lisa From/

Jessica Bryntesson                                             Svarttjärn                                                               2.00.33                      59.26

Ann Blomberg/

Nils Karlsson                                                          Högsäter Höglyft                                                2.11.43                  1.04.32

Marie-Louie Larsson/

Bengt-Åke Forsberg                                            Högsäter                                                                 2.13.14                  1.05.33

Jenny Wallman/

Malin Nätt                                                               Svarttjärn                                                                 DNF

Lina Börjesson/

Roger Adolfsson                                                   Svarttjärn                                                                 DNF

 

Motion Dam 20 km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                 (10 km)

Marianne Gladh                                                  Bengtsfors BOIS                                                    2.04.31            1.02.11

 

Motion Light 10km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                           

Gustav Levén                                                        Bengtsfors BOIS                                                       48.20

Jesper Ekeroth                                                     Bengtsfors BOIS                                                       52.26

Anders Johansson                                              Arvika KK                                                                     59.35

Peter Pennholm                                                  Trollhätte KK                                                        1.00.23

Örjan Bryntesson                                               Bengtsfors BOIS                                                  1.00.36

Nils-Hugo Strömberg                                        Högsbyns KK                                                         1.02.35

Bror Johannesson                                              Högsbyns KK                                                         1.03.43

Ivar Frelbom                                                          Soten KK                                                                  1.03.57

Karin Falk                                                                 Arvika KK                                                                  1.04.11

Pernilla Ljung                                                        Bengtsfors BOIS                                                   1.04.32

Sven Eliasen                                                           Halden Paddelklubb                                        1.06.23

Jonas Lövqvist                                                      OK Kroppefjäll                                                      1.08.33

Jill Andreassen                                                     Gudenå DK                                                             1.08.51

Christer Alfredsson                                            Högsbyns KK                                                          1.09.12

Johanna Wånggren                                            Bengtsfors BOIS                                                   1.10.32

Göran Gustavsson                                              Högsbyns KK                                                         1.10.42

Madelene Wessman                                        Åmåls KK                                                                  1.13.06

Ingrid Sandal                                                         Färgelanda                                                              1.14.59

Bengt Antonsson                                                 Högsbyns KK                                                          1.14.59

Dennis Wessman                                                DLIK                                                                             1.19.06

Isabell Karlsson                                                    Högsäter                                                                   1.30.47

Anders Lennartsson                                           VK Kulan                                                                   1.30.52

Lena Berg                                                                Bengtsfors BOIS                                                    DNF

Claes Sandal                                                           Färgelanda                                                              DNF

 

U15 10km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                           

Hanna Johansson                                              Arvika KK                                                                  1.00.43

Jeppe Teisner                                                       Uno                                                                              1.00.47

Hanna Falk                                                              Arvika KK                                                                 1.04.09

 

U12 1,5km

Namn                                                                          Klubb                                                                          Sluttid                           

Erik Thorn                                                                Bengtsfors BOIS                                                    11.04

Albin Ljung                                                             Bengtsfors BOIS                                                    11.15

Oscar Zetterström                                            Bengtsfors BOIS                                                    12.06

Sebastian Eriksson                                           Bengtsfors BOIS                                                    12.14

Thomas Kjaer                                                       Gudenå, DK                                                            13.11

Claudia Gustavsson                                        Bengtsfors BOIS                                                   14.20

Hanna Thorn                                                         Bengtsfors BOIS                                                   16.44

Ebba Thor                                                                Bengtsfors BOIS                                                   17.09

Christine Kjaer                                                     Gudenå, DK                                                            DNF                                 

(2009-05-03 11:52)
Grattis - nu har er förening tillgång till IdrottOnline Klubb. Det är verktyget där ni via hemsidan kan hantera och publicera all tänkbar information för er förening! Ni kan lägga upp lag- och gruppsidor inklusive aktivitetskalendrar. Ni har också ti...
 

Välkommen till vår nya hemsida!

Sidan kommer att uppdateras löpande och du får gärna skicka oss dina bilder från tävlingar/träningar eller andra roliga händelser som rör klubben.

 

Klubbmail: hogsbynskk@live.se

Filtrera nyheter

År Månad

Postadress:
Högsbyns Kanot Klubb - Kanot
Kvarnlyckevägen 23, Jan Andersson
66010 Dals Långed

Kontakt:
Tel: 053141162
E-post: ja@mellerud.emballator.se

Se all info