Hoppa till sidans innehåll

Veteran SM 2010 i Värnamo


28 deltagare på 9 viktklasser .         

VETERANSM 2010 Apladalen i Värnamo

 

Resultatlista 1

69kg 35-45

Match 1

Henrik Nilsson Värnamo BK -Joakim Sternsjö Väsby BK  5-0 3-0

Match 2

Fredrik Hofmann BK Orion Karlstad -Patrik Martinsson BK Pan 1-9 0-6

 

76kg 35-45

Match 3 Pool A

Roger Sjökvist Örgryte IS-Patrik Hedkvist Uddevalla AK 6-0 7-0

Niklas Olsson BK Trim Bjärnum överstående

Match 4 Pool B

Johan Hedberg BK Athèn - Peter Puls Östhammars BK 0-5

Fredric Paul France Överstående by

 

85kg 35-45 omg 1

Match 5

Håkan Olson IK Dana - Jonas Johansson Värnamo BK  fall 1.20

Match 6

Eero Ikailaien Östhammars BK- Sami Valapuro Väsby BK  Fall 2.40

 

97kg 35-45 omg 1

Match 7

Ove Pettersson Örgryte IS - Fredrik Aurell Örgryte IS 6-1 3-4 4-0

 

Fredrik Stengavel AK 77  överstående

 

69kg 46år- omg 1

Match 8

Sinissa Homonai BK Orion Karlstad - Reine Jonsson Värnamo BK 6-0 7-0

Hans Lindahl BK Athen Överstående

 

85kg 46-

Match 9 Final

Ulf Johansson HBK Bergania - Jörgen Jansson BK Banèr Fall 1.25

 

97kg 46-

Match 10 Final  

Tomas Molin Väsby BK-  Tomas Ahlberg Norrköpings BK  1-3 3-0 7-1

 

69kg 35-45 omg 2

Match 11

Henrik Nilsson Värnamo BK - Fredrik Hofmann BK Orion Karlstad 4-0 6-0

Match 12

Joakim Sternsjö Väsby BK -Patrik Martinsson BK Pan Fall 1.30

 

 

76kg 35-45 omg 2

Match 13 Pool A

Niklas Olsson BK Trim Bjärnum - Roger Sjökvist Örgryte IS 1-0 3-0

Patrik Hedkvist Uddevalla AK överstående

 

Match 14 Pool B

Fredric Paul France  - Johan Hedberg BK Athèn  0-2 1-0 0-1

Peter Puls Östhammars BK Överstående by

85kg 35-45 omg 2

Match 15

Håkan Olson IK Dana  - Eero Ikailaien Östhammars BK Fall 0.26

Match 16

Jonas Johansson Värnamo BK  - Sami Valapuro Väsby BK 5-0 0-2 Fall 5.20

 

97kg 35-45 omg 2

Match 17

Fredrik Stengavel AK 77 - Ove Pettersson Örgryte IS 0-2 0-3

 

Fredrik Aurell Örgryte IS överstående

 

69kg 46år- omg 2

Match 18

Hans Lindahl BK Athen  - Sinissa Homonai BK Orion Karlstad 6-1 7-2

Reine Jonsson Värnamo BK Överstående

 

85kg/97kg 46-

Match 19 Extra

Ulf Johansson HBK Bergania - Tomas Molin Väsby BK 0-1 0-3

Match 20 Extra

Jörgen Jansson BK Banèr  - Tomas Ahlberg Norrköpings BK Fall 1.20

 

76kg 35-45 omg 3

Match 21 Pool A

Patrik Hedkvist Uddevalla AK - Niklas Olsson BK Trim Bjärnum 0-3 0-1

Roger Sjökvist Örgryte IS överstående

 

Match 22 Pool B

Peter Puls Östhammars BK - Fredric Paul France 1-0 1-0

Johan Hedberg BK Athèn Överstående  

 

35-45

130 kg Final

Match 23

Jan Å Forslund Hököpinge BK - Stefan Sandberg BK Atlas Nyköping 0-1 1-0 2-1

 

 

 

 

46-

76kg Final

Match 24

Joakim Hübinette Östhammars BK - Torbjörn Johansson Enköpings BK Fall 1.50

 

69kg 35-45 omg 3

Match 25 Final

Henrik Nilsson Värnamo BK  - Patrik Martinsson BK Pan 0-1 0-7

Match 26 Bronsmatch

Fredrik Hofmann BK Orion Karlstad  - Joakim Sternsjö Väsby BK  5-2 2-1

 

  

85kg 35-45 omg 3

Match 27

Håkan Olson IK Dana  - Sami Valapuro Väsby BK Fall 0.30

Match 28

Eero Ikailaien Östhammars BK - Jonas Johansson Värnamo BK Fall 0.15

 

97kg 35-45 omg 3

Match 29

Fredrik Aurell Örgryte IS - Fredrik Stengavel AK 77 1-2  Fall 3.00

Ove Pettersson Örgryte IS överstående

 

69kg 46år- omg 2

Match 30

Reine Jonsson Värnamo BK - Hans Lindahl BK Athen 0-7 0-6

Sinissa Homonai BK Orion Karlstad Överstående

 

85kg/97kg 46-

Match 31 Extra

Ulf Johansson HBK Bergania -Tomas Ahlberg Norrköpings BK 0-2 1-4

 

Match 32 Extra

Jörgen Janson BK Baner – Tomas Molin Väsby BK  WO

 

76kg 35-45

Match 33 Bronsmatch

Roger Sjökvist Örgryte IS - Johan Hedberg BK Athèn 0-1 1-5

 

Match 34 Final

Niklas Olsson BK Trim Bjärnum -  Peter Puls Östhammars BK 0-6 0-6

 

Slut för i dag tack.

 

 

 

 

 

 

 

 

VETERAN SM 2010 VÄRNAMO

PRISLISTA .

35-45

69kg

1. Patrik Martinsson BK Pan

2. Henrik Nilsson Värnamo BK

3. Fredrik Hofmann BK Orion Karlstad

4. Joakim Sternsjö Väsby BK

76kg 

1. Peter Puls Östhammars BK

2. Niklas Olsson BK Trim Bjärnum - 

3. Johan Hedberg BK Athèn

4. Roger Sjökvist Örgryte IS

85kg

1.Jonas Johansson Värnamo BK

2. Håkan Olson IK Dana  

3. Sami Valapuro Väsby BK

4. Eero Ikailaien Östhammars BK

97kg

1. Ove Pettersson Örgryte IS

2. Fredrik Aurell Örgryte IS

3. Fredrik Stengavel AK 77 

130kg

1. Jan Å Forslund Hököpinge BK

2. Stefan Sandberg BK Atlas Nyköping

 

46-

69kg

1. Hans Lindahl BK Athen

2. Sinissa Homonai BK Orion Karlstad

3. Reine Jonsson Värnamo BK

76kg

1. Torbjörn Johansson Enköpings BK

2. Joakim Hübinette Östhammars BK

85kg

1. Jörgen Jansson BK Banèr

2. Ulf Johansson HBK Bergania

97kg

1. Tomas Molin Väsby BK 

2. Tomas Ahlberg Norrköpings BK  

Uppdaterad: 08 JUN 2016 06:37
Skribent: Kenneth Nordström
 

Träna Brottning med Hököpinge BK

Välkomna nya som gamla 

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.45-18.45

Tränare  Usein Useinov & Cecilia Arvstam

Träning ungdomsgruppen

Mån & Ons 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Abdula Taipov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 19.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.00-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
Nordströms Bilreservdelar i Hörby
Rydells Teknik
Pizzeria Sorrento
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: This is a mailto link

Se all info