Hoppa till sidans innehåll
Foto: kenneth

Bild Jimmy Samuelsson 4 Vm guld


Veteran VM tävlingar  uppdaterad 20171029
 

Det har avhållits Vm tävlingar 

19 gånger i Grek/romersk stil. 

RESULTAT HISTORIK 1998 PERM I RYSSLAND

Inga Svenska deltagare .

2000 I BULGARIEN (3delt.)

Guld till Bahram Seifkhani GAK Eskilstuna i 74 kg Kat. A

Guld till Marek Szypura BK Loke  i 85 kg Kat C

Brons till Ari Markkola Viskafors i 85 kg Kat A

Övriga svenskar: 

2001 I SZEKESFEHEVAR UNGERN (8 delt.)

Silver till Marek Szhypura BK Loke  i 85 kg

Brons till Hans Lindahl BK Athen i 69 kg

Brons till Ari Markkola Viskafors AK i 85 kg Kat A

Övriga svenskar: Bahram Seifkhani Eskilstuna , Lars Revertz IF Altona ,Kenneth Nordström Hököpinge BK ,Igor Lind Karungi samt Paul Edvinstam BK Aktiv. 

2002 I ZAGREB CROATIEN. (4 delt.)

Guld till Marek Szypura  BK Loke

Övriga svenskar:

Bahram Seifkhani Eskilstuna ,

Ari Markkola Viskfors AK

Göran Olsson Malmö Tigers. 

2003 I ODESSA UKRAINA (3delt.)

Guld till Bahram Seifkhani GAK Eskilstuna i 74 kg Kat A

Övriga svenskar:

 Marek Szypura BK Loke 

Göran Olsson Malmö Tigers. 

2004 i SEINÄJOKI FINLAND (10 delt.)

Silver till Ari Markolla Viskafors AK i 85 kg Kat B

Silver till Bahram Seifkhani GAK Eskilstuna i 74 kg Kat B (Tävlade för Iran)

Brons till Marek Szypura BK Loke i 85 kg Kat D

Övriga Svenskar;

Jakko Harja Stålpojkarna ,

 Mats Fridh Eslövs AI ,

 Hans Lindahl BK Athen ,

Thomas Molin Väsby BK ,

Daniel Söderberg Eslövs AI ,

Peter Hallander Argos ,

Kenneth Nordström Hököpinge BK 

samt massör Lars Esbjörnsson. 

2005 I BELGRAD SEBIEN/MONTENEGRO (8 delt)

Guld till Tomas Molin Väsby BK i 76 kg Kat B

Brons tll Mats Fridh Eslövs AI i 63 kg Kat A

Brons till Daniel Söderberg Eslövs AI i 85 kg Kat B

Brons till Ari Markkola Viskafors AK i 82 kg Kat B

Övriga svenskar: Jarmo Bucht Väsby  ,

 Marek Szypura BK Loke ,

Peter Hallander Argos 

Kenneth Nordström Hököpinge BK.

 

2006 i RIGA LETTLAND (10delt.)

Guld till Bahram Seifkhani Eskilstuna i  76 kg kat B

Silver till Thomas Molin Väsby BK 85 kg Kat B

Silver till Patrik Martinsson Skurup SK  i 63 kg kat A

Silver till Hans Lindahl BK Athen i 69 kg kat C

Silver till Hazbulat Gazdiev Spårvägen 69 kg kat B

Brons till Mats Fridh Eslövs AI 63 kg Kat A

Brons till Christer Wangfeldt dy Viskafors 76 kg Kat A

Brons till Ari Markkola Viskafors 85 kg Kat B

Övriga svenska deltagare :

Daniel Söderberg Eslövs AI ,

Ulf Johansson HBK/Bergania och

ledare:

Kenneth Nordström Hököpinge 

Christer Wangfeldt Dä Viskafors . 

2007 i SZOMBATHELY UNGERN (17 delt)

Guld till Bahram Seifkhani Eskilstuna i  76 kg kat B

Guld Till Arasto Nejad Örgryte i 85 kg Kat B

Guld till Ari Markkola Viskafors i 85 kg Kat C

Silver till Thomas Molin Väsby i 85 kg Kat B

Brons till Ulf Johansson HBK/Bergania i 76 kg Kat C

Övriga Svenskar

 Hans Lindahl BK Athen ,

Jonas Magnusson Dalby BK ,

 Henrik Nilsson Värnamo BK ,

Håkan Olsson IK Dana,

Klas Emretzon Spårvägen ,

Daniel Söderberg Eslövs AI ,

Roger Sjöqvist Örgryte IS ,

Marcus Axelsson Eskilstuna GAK ,

Paul Edvinstam Hököpinge BK .

Kenneth Nordström Hököpinge BK ,

Peter Hallander Argos

Christer Wangfeldt dy .

Ledare Christer Wangfeldt dä

Lars Esbjörnsson Massör .

Domare Mikael Olsson Arboga . 

2008 I PERM RYSSLAND ( 7 Deltagare)

Guld till Bahram Seifkhani Hököpinge i 76 kg Kat B

Silver till Thomas Molin Väsby BK i 85 kg Kat B

Brons till Arasto Nejad Örgryte IS i 85 kg Kat B

Övriga svenska:

Hans Lindahl BK Athén ,

Niklas Olsson BK Trim Bjärnum ,

Ulf Johansson HBK Bergania ,

Ari Markkola Viskafors AK 

ledare Kenneth Nordström 

domare Mikael Olsson Arboga . 

2009 I KOUVOLA FINLAND .(16 Deltagare) 

Guld till Christer Wagnfeldt Viskafors i 69 kg Kat A

Guld till Niklas Olsson BK Trim Bjärnum i 69kg Kat B

Guld till Hazbulat Gazdiev KB Athèn i 69kg Kat C

Guld till Bahram Seifkhani Eskilstuna i 76kg KatC

Silver till Roger Sjöqvist Örgryte IS i 76kg Kat B

Silver till Stefan Sandberg BK Atlas i 130kg Kat B

Silver till Per O Eriksson Falkenberg i 69kg Kat C

Silver till Nathan Andersson BK Trim i 63kg Kat E

Brons till Hans Lindahl BK Athèn 69kg Kat D

Övriga Svenskar:

Henrik Nilsson Värnamo BK ,

Patrik Martinsson ,  

Johan Hedberg BK Athén ,

Ulf Johansson HBK Bergania ,

Jörgen Jansson BK Baner

Ari Markolla Viskafors AK ,

Thony Johansson Falkenberg samt

Peter Hallander Hököpinge BK .

Ledare

Kenneth Nordström

Leo Mylläri ,

Crister Wagnfeldt , 

Paul Edvinstam ,

Lars Esbjörnsson Massör .

Domare Daniel Nilsson samt Ufuk Sen . 

2010 I BELGRAD SERBIEN .(7 Delt.)

Guld till Hazbulat Gazdiev Hököpinge BK 69kg Kat C

Guld till Roger Sjökvist Örgryte IS 76kg Kat B

Guld till Johan Hedberg 69kg Kat A

Brons till Tomas Molin Väsby BK 85kg Kat C

Brons till Hans Lindahl BK Athen 69kg Kat D

Övriga svenska deltagare:

Stefan Sandberg BK Atlas 5:a 120kg

Kat B.Niklas Olsson BK Trim 8;a 69kg Kat B

Ledare: KennethNordström

Sultan Gazdiev

Domare Per Stenberg Vinslöv

 2011 Racibora Polen 11 delt .

Kat A

58kg Fredrik Hoffman BK Orion 3:plats

63kg Henrik Nilsson Värnamo 8:plats

76kg Jimmy Samuelsson Huddinge *GULD*

76kg Johan Hedberg BK Athen*Brons*

Kat B

63kg Mats Fridh AI Eslöv 3:plats

69kg Niklas Olsson BK Trim 5:plats

76kg Roger Sjökvist Örgryte 8 plats

76kg Patrik Hedkvist Örgryte 11; plats

85kg Arasto Nejad Örgryte 5 plats

Kat C

76kg Tomas Ahlberg Norrköping 5:plats

Kat D

76kg Ulf Johansson HBK Bergania *Brons*

Kat E

96kg Kenneth Nordström Hököpinge BK *Brons* 

2012 Budaörs Ungern 12 delt grek 3 Fristil

Kat A

A63 Daniel Abelsson Lidköpings AS 3;plats

76kg Jimmy Samuelsson Huddinge *GULD*

76kg Johan Hedberg BK Athen Oplacerad

85kg Joakiam Fagerblom BK Trim Oplacerad

130kg Tomas Hallkvist Hököpinge BK Oplacerad

Kat B

58kg Jakob Kreitz Falkenberg 4;plats

76kg Niklas Olsson BK Trim 5;plats

76kg Roger Sjökvist Örgryte 2;plats

Kat C

85kg Arasto Nejad Örgryte 3; plats

Kat D

69kg Hans Lindahl BK Athën 3;plats

76kg Ulf Johansson HBK Bergania Oplacerad

85kg Ari Markolla Viskafors AK 3;plats

Fri stil

A63 Amman Alvan BK Athén

D69 Murray Shore Borås AK  2;plats

D69 Hans Lindahl BK Athén Oplacerad

Lagledare: Kenneth Nordström

Domare Karl Oskar  Fredriksson Falköping 

2013 Sarajevo Bosnien 8 delt i grek 2 i fristil

A76 Jimmy Samuelsson Huddinge BK  Guld   3  ggr

A76 Johan Hedberg BK Athén 2 plats

B69 Henrik Nilsson Värnamo Oplac

B85 Joakim Fagerblom BK Trim Oplac

C69 Mikael Dahl BK Snar 3 plats

C76 Niklas Olsson BK Trim Oplac

D76 Tommy Ahlberg Norrköping 2 plats

D85 Ari Markolla Viskafors AK 2 plats

Fri Stil

B58 Mikka Tegelberg Oplac

B69 Henrik Nilsson Oplac

Lagledare Kenneth Nordström

2014 Belgrad Serbien 8 delt i grek

A76 Jimmy Samuelsson Huddinge BK Guld 4 ggr

A97 Mikael Strömberg BK Trim Oplac

B76 Johan Hedberg BK Athén 3 plats

B85 Joakim Fagerblom BK Trim Oplac

C69 Mikael Dahl BK Snar 3 plats

C76 Niklas Olsson BK Trim Oplac 

C76 Roger Sjöqvist Örgryte 3 plats

D130 Tommy Dagarsson Eskilstuna GAK oplac

Ledare : Kenneth Nordström

2015 Aten Grekland  22 Delt .

Damerna är med för första gången

Resultat 

Damer

63kg Lotta Andersson AK 77 Guld

69kg Caroline Agnesdotter Hästveda BK  2 plats

69kg Maria Strandberg Klippans BK  Guld

Kat B Fri Stil  

58 kg Mika Tegelberg3 plats

Grek/Romersk Stil

58kg Kim Holk Varberg Bois 2 plats

63kg Henrik Ståhl Eslöv 3 plats

69kg Daniel Abelsson Lidköpings AS 3 plats

69kg Daniel Sonne Hartvig AK 77 Oplacerad

76kg Jimmi Samuelsson Huddinge BK GULD för femte gången

76kg Tommy Lundell Lidköpings AS 2 plats

85kg Mikael Törn Lidköpings AS GULD debut

63kg Yildary Cevik AK 77 Oplacerad

76kg Johan Hedberg BK Athen GULD

85kg Mattias Hartvig AK77 Oplacerad

97kg Michael Strömberg BK Trim Bjärnum Oplacerad

130kg Eddy Bengtsson AK 77 GULD i debuten

Kat C

76kg Roger Sjöqvist Örgryte IS 3 plats

76kg Niklas Olsson BK Trim Bjärnum Oplacerad

85kg Grigorius Nikitidis Bjuvs BK   Oplacerad

Kat D

69kg Ulf Andersson AK 77 Oplacerad

97kg Ari Markolla Viskafors AK 2 plats

 Kat E

76kg Ulf Johansson HBK Bergania Oplacerad 

2016 Seinajoki Finland 20 delt

A63 Niklas Artonen Oplac

A69 Daniel Hartwig AK77 Oplac

A76 Jimmy Samuelsson Huddinge BK Guld 6 ggr

A97 Omid Mosavi BK Athen  2 plats

A97 Mattias Svensson BK Trim Oplac

A130 Eddy Bengtsson AK77 Guld 2 ggr

A130 Johan Heimbrand Oplac

B76 Johan Hedberg BK Athen Guld 3ggr

B85 Mattias Hartwig AK 77 Oplac

C58 Mikka Tegelberg Trollhättan Oplac

C69 Mikael Dahl BK Snar 2 plats

C76 Gregorius Nikitidis BK Bjuv Oplac

C76 Niklas Olsson BK Trim Oplac

C85 Patrik Ekbom IK Dana Oplac

C97 Kalle Alm Västerås BK Oplac

D85 Lars Sundström Norrköping Guld 1 ggr

D97 Ari Markolla Viskafors 3 plats

D97 Tommy Dagarsson Verdandi Oplac

E69 Hans Lindahl BK Athen 3 Plats

F76 Edvin Toumisto Norrköping Oplac

Domare Linn Sjöström

Ledare Ulf Andersson

2017 Plovdiv Bulgarien 20 delt.

A78 Tobias Kantola Väsby BK Guld 1ggr

A78 Daniel Hartwig AK77 Oplac

A100 Mattias Svensson BK Trim Oplac

A100 Omid Mosavi BK Athen Guld 1ggr

B78  Jimmy Samuelsson Huddinge Guld 7 ggr

B78 Johan Hedberg BK Athen 3 plats

B88 Mattias Hartwig AK 77 3 plats

B100 Mattias Pettersson Norbergs BK Oplac

C70 Niklas Olsson Oplac

C78 Roger Sjökvist Örgryte 3 plats

D70 Mikael Dahl BK Snar 2 plats

D78 Gregorius Nikitidis Bjuvs BK Oplac

D78 Bahram Seifkani IF Verdandi Oplac

D78 Joakim Hubinette Väsby BK Oplac

D88 Carl Ahlm Västerås BK Oplac

E70 Hans Lindahl BK Athen Oplac

E100 Tommy Dagarsson IF Verdandi Oplac

E100 Ari Markolla Viskafors Oplac

Fri Stil

E70 Hans Lindahl BK Aten Oplac

E100 Ari Markolla Viskafors Oplac

 Domare Linn Sjöström

Ledare Ulf Andersson

 GULDLIGAN TOM 2017

Iimmy Samuelsson 7 st

Bahram Seifkani 6 st

Johan Hedberg 3 st

Marek Szypura 2 st

Hazbulath Gazdiev 2 st

Niklas Olsson 1st

Arasto Nejad 1 st

Tomas Molin 1 st

Christer Wagnfeldt 1 st

Roger Sjökvist 1 st

Mikael Törn 1 st

Eddy Bengtsson 1 st

Lasse Sundström 1 st

Tobias Kantola 1 st

Omid Mosavi 1 st

Deltagarlista (grek)

1. 2016 Finland 20 st

2. 2015 Grekland 18st

3. 2017 Bulgarien 18 st

4. 2007 Ungern 17 st

5. 2009 Finland 17 st

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 2017-10-29 09:12
Skribent: Kenneth Nordström
 

Nu kör vi igång ordinarie tider

Välkomna nya som gamla 

 
Brottarskola och ungdomsgrupp OBS !!!!

Tränar vecka 34 gemensamt TIS & TORS 18.00-19.00

From med vecka 34 återgår vi till

Träning Brottarskolan

Tis & Tors 17.30-18.30

Tränare Jerry Bjelk & Usein Useinov

Träning ungdomsgruppen

Tis & Tors 18.00-19.15

Tränare:Kenneth Nordström & Usein Useinov

Junior - Senior Veterangruppen
Mån 18.30-21.00
Tränare: Abdula Taipov
Tis. & Tors 19.15-21.00
Tränare Rikard Karlsson
 
Tränar gör vi i Vellingesporthall
 
Obs. Bilder får ej användas utan skriftligt medgivande av HBK!!!
 
Vår E-mail:  This is a mailto link 
 
 
Gynna våra sponsorer:
YP Reklam                                     
Söderbergs Sport 
NordströmsBilreservdelar i Hörby
BEHÖVER DU BROTTARSKOR ELLER TRIKÅER ?
 
FRÅN STORLEK 27-50
 
Ring 0707485346 Kenneth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postadress:
Hököpinge BK - Brottning
Kenneth Nordström, Bangårdsvägen 21
23592 Vellinge

Kontakt:
Tel: +46707485346
E-post: This is a mailto link

Se all info