Hoppa till sidans innehåll

Klubbstatistik 2017 Pojkar/Män


KLUBBSTATISTIKEN 2017  
       
De aktiva redovisas endast i sina rätta åldersklasser, såvida de inte
har presterat resultat i grenar eller med redskap som bara finns i
äldre åldersklasser.    
w = vindresultat, dvs starkare medvind än 2.0 meter/sekund  
* = resultat med godkänd vind    
§ = resultat med tyngre redskap    
KR = klubbrekord    
       
P11      
       
Kula (2.0 kg)      
6.42 Olle Pettersson-06 Umeå 22.8
6.38 Trond Bratvold-06 Umeå  1.6
5.73 Arvid Hedström-06 Umeå  1.6
5.23 Thor Hochhard-09 Umeå  1.6
4.70 Egil Granåsen-08 Umeå  1.6
4.14 Vilmer Malm-08 Umeå 22.8
       
       
P13      
       
60m      
 8.90 Elias Malm-05 Umeå  1.6
 8.93 Julian Ferretti Horst-05 Umeå  1.6
 9.54 Sixten Skyllberg-04 Umeå  1.6
 9.61 Emil Sundberg-06 Umeå  3.6
 9.67 Frej Linnes-06 Umeå  3.6
 9.70 Elvis Ineland-05 Umeå 17.9
 9.89 Thor Hochhard-09 Umeå  1.6
10.22 Trond Bratvold-06 Umeå  1.6
10.37 Olle Pettersson-06 Umeå  1.6
10.39 Vilmer Malm-08 Umeå  1.6
10.57 Arvid Hedström-06 Umeå  1.6
10.75 Egil Granåsen-08 Umeå  1.6
10.85 Oscar Gellerstedt-07 Umeå 17.9
11.02 Hugo Lindgren-09 Umeå  3.6
23.16 Emil Nyström-09 Umeå 17.9
       
200m      
30.54 Elias Malm-05 Umeå  1.6
       
600m      
1:55.93 Elvis Ineland-05 Umeå 17.9
1:59.48 Lukas Kjellgren-05 Umeå 17.9
2:02.70 Elias Malm-05 Umeå 22.8
2:04.79 Robin Hilli-06 Umeå 22.8
2:11.17 Olle Pettersson-06 Umeå 22.8
       
Längd (hoppzon)    
4.01 Elias Malm-05 Umeå 22.8
3.83 Sixten Skyllberg-04 Umeå  1.6
3.58 Trond Bratvold-06 Umeå 22.8
3.51 Olle Pettersson-06 Umeå 22.8
3.46 Robin Hilli-06 Umeå  1.6
3.45 Thor Hochhard-09 Umeå  1.6
3.32 Frej Linnes-06 Umeå  1.6
3.22 Arvid Hedström-06 Umeå  1.6
3.15 Vilmer Malm-08 Umeå 22.8
3.13 Oscar Gellerstedt-07 Umeå 17.9
3.11 Egil Granåsen-08 Umeå  1.6
2.72 Lukas Hedenås-09 Umeå  1.6
2.10 Axel Sävström-10 Umeå  1.6
1.86 David Kling-11 Umeå 22.8
1.24 Emil Nyström-09 Umeå 17.9
       
Höjd      
1.00 Frej Linnes-06 Umeå  3.6
       
Spjut (400 g)      
27.51 Julian Ferretti Horst-05 Umeå 17.9
25.79 Elvis Ineland-05 Umeå 17.9
12.19 Robin Hilli-06 Örnsköldsvik  8.7
       
       
P15      
       
80m      
 9.92 Vilmer Vännman-03 Söderhamn  9.9
10.08 David Ardnor-02 Söderhamn  9.9
11.52 Isac Alfonso Jaselias-03 Umeå 17.9
       
300m      
40.77 David Ardnor-02 Söderhamn 10.9
42.53 Vilmer Vännman-03 Söderhamn 10.9
       
800m      
2:26.35 David Ardnor-02 Söderhamn  9.9
       
80m häck (84.0 cm)    
14.04 Vilmer Vännman-03 Söderhamn 10.9
       
Längd      
5.22 Vilmer Vännman-03 Söderhamn 10.9
       
Höjd      
1.56 Vilmer Vännman-03 Umeå 17.9
       
Spjut (600 g)      
21.77 Vilmer Vännman-03 Umeå 17.9
17.70 Isac Alfonso Jaselias-03 Umeå 17.9
       
       
P17      
       
400m      
56.37 Wilhelm Olofsson-00 Umeå  3.6
       
800m      
1:59.86 Wilhelm Olofsson-00 Gävle 13.8
       
1500m      
4:10.24 Wilhelm Olofsson-00 Göteborg  1.7
       
3000m      
 9:31.6 Wilhelm Olofsson-00 Umeå 26.6
10:08.17 William Schultz-00 Gävle 16.7
       
2000m hinder (91.4 cm)    
7:09.53 Wilhelm Olofsson-00 Söderhamn 10.9
       
Spjut (700 g)      
24.20 § Wilhelm Olofsson-00 Söderhamn 10.9
       
       
P19      
       
5000m      
19:30.5 Hossein Akhbari-98 Umeå  7.8
       
Spjut (800 g)      
24.20 Wilhelm Olofsson-00 Söderhamn 10.9
       
       
M22      
       
Höjd      
1.70 Anton Sjöström-97 Bodö, NOR  2.9
       
Stav      
3.70 Anton Sjöström-97 Bodö, NOR  3.9
       
Kula (7.26 kg)    
15.80 KR William Ullberg-96 Bodö, NOR  3.9
13.32 Tor Lindberg-95 Strömsund 22.7
       
Diskus (2.0 kg)    
45.73 Tor Lindberg-95 Umeå  6.5
43.51 William Ullberg-96 Umeå 13.5
       
Slägga (7.26 kg)    
36.48 Tor Lindberg-95 Umeå 17.9
36.22 William Ullberg-96 Umeå 24.9
       
Spjut (800 g)      
40.70 Anton Sjöström-97 Bodö, NOR  3.9
39.95 William Ullberg-96 Umeå 24.9
33.61 Tor Lindberg-95 Umeå 30.9
       
       
M      
       
100m      
11.71w Magnus Rosenqvist-88 Umeå  3.6
11.72w Anton Korzhavyi-94 Umeå  3.6
       
200m      
23.84w Magnus Rosenqvist-88 Gävle 15.7
29.72 Anders Hofer-69 Umeå 22.8
       
400m      
68.25 Robert Lodwika-71 Umeå  3.6
       
1500m      
4:27.08 Per Liv-79 Umeå 22.8
4:43.88 Anders Hofer-69 Umeå 17.9
       
3000m      
 9:43.0 Per Liv-79 Umeå 26.6
10:05.1 David Källströmmer-77 Umeå 26.6
10:21.4 Anders Hofer-69 Umeå 26.6
10:22.0 Anders Larvia-81 Umeå 26.6
10:27.7 Daniel Hedén-90 Umeå 26.6
10:44,8 Johan Sandberg-68 Umeå 26.6
10:52.9 Stefan Åberg-81 Umeå 26.6
10:59.6 Anders Högdahl-67 Umeå 26.6
12:05.1 Rolf Hugoson-65 Umeå 26.6
12:07.9 Michael Lindgren-74 Umeå 26.6
12:38.0 Valter Johansson-62 Umeå 26.6
12:55.1 Svante Johansson-58 Umeå 26.6
14:57.3 Tage Alalehto-56 Umeå 26.6
15:55.1 Reino Olervo-49 Umeå 26.6
       
5000m      
16:37.41 David Nordström-92 Skellefteå 29.7
16:59.2 Andreas Oskarsson-81 Umeå  7.8
16:59.2 Rikard Hedelin-70 Umeå  7.8
17:45.30 Eric Degerman-72 Skellefteå 29.7
17:55.3 Anders Hofer-69 Umeå  7.8
18:18.0 Lars-Erik Johansson-80 Umeå  7.8
18;30.6 Stefan Åberg-81 Umeå  7.8
19:24.47 Per-Åke Rosvall-70 Skellefteå 29.7
19:59.7 Jonas Peterson-58 Umeå  7.8
20:20.6 Mats Burström-72 Umeå  7.8
20:49.1 Jörgen Högkvist-69 Umeå  7.8
21:33.3 Rolf Hugoson-65 Umeå  7.8
22:33,6 Svante Johansson-58 Umeå  7.8
       
10000m      
35:32.9 Rikard Hedelin-70 Umeå 14.9
36:23.0 Gabriel Granåsen-80 Umeå 14.9
36:58.88 Andreas Brodin-72 Umeå  3.6
37:04.0 Anders Hofer-69 Umeå 14.9
37:17.34 Anders Larvia-81 Umeå  3.6
37:21.44 David Källströmmer-77 Umeå  3.6
37:44.0 Per-Åke Rosvall-70 Umeå 14.9
37:58.1 Stefan Åberg-81 Umeå 14.9
38:18.0 Lars-Erik Johansson-80 Umeå 14.9
39:06.5 Håkan Grahn-80 Umeå 14.9
41:52.28 Tommy Enryd-67 Umeå  3.6
       
400m häck (91.4 cm)    
73.06 Anders Hofer-69 Umeå  3.6
       
3000m hinder (91.4 cm)    
10:49.00 David Nordström-92 Skellefteå 29.7
11:45.97 Anders Hofer-69 Skellefteå 29.7
       
Tresteg      
9.92 Anders Hofer-69 Umeå 17.9
       
Stav      
1.70 Peter Franck-71 Umeå  3.6
       
Kula (7.62 kg)    
 9.98  Erik Olofsson-93 Umeå 30.9
 9.75 Markus Johansson-90 Umeå 30.9
 9.64 Peter Franck-71 Umeå 27.5
 8.40 Anders Hofer-69 Umeå 13.5
       
Diskus (2.0 kg)    
30.76 Erik Olofsson-93 Umeå 30.9
25.03 Peter Franck-71 Umeå  3.6
24.22 Markus Johansson-90 Umeå 30.9
20.76 Anders Hofer-69 Umeå  3.6
       
Slägga (7.26 kg)    
30.51 Peter Franck-71 Umeå 17.9
27.06 Erik Olofsson-93 Umeå 30.9
21.55 Markus Johansson-90 Umeå 30.9
18.83 Anders Hofer-69 Umeå 13.5
       
Spjut (800 g)      
60.62 Erik Olofsson-93 Umeå 30.9
37.82 Anton Korzhavyi-94 Umeå  3.6
29.92 Anders Hofer-69 Umeå 27.5
24.69 Markus Johansson-90 Umeå 30.9
24.16 Peter Franck-71 Umeå 27.5
Uppdaterad: 2017-11-13 13:27
Skribent: Michael Grahn

Postadress:
IFK Umeå - Friidrott
Hyggesvägen 19
90346 Umeå

Kontakt:
Tel: 090-773708
E-post: This is a mailto link

Se all info