Hoppa till sidans innehåll

King of the ring 2017

2017-11-28 20:50
I helgen var IF Linnéa och tävlade på King of the ring i Borås. En stor internationell tävling med c.a 400 deltagande boxare.
  • Uppdaterad: 2017-11-28 20:50

IF Linnéa stäldle upp med följande boxare:

Diplomboxare:

Maximilliam Nygård, Jamie Bronks, Kevin Hagström, Noe Gahlin, Felix Lindström, Melvin Svensson, Alan Sose och Hugo Sternberg.

Matchboxare:

Fred Wibom, Thomas Tesfalem, Moltas Lundström, Andreas Palm och Yohannes Berhane.

 

IF Linnéas färger syntes tydligt i den stora arenan, sammanhållningen var stark som vanligt och vi gjorde bra ifrån oss. Resultatet blev 3 guld, 2 silver och 5 brons. 

Här är samtliga reultat från IF Linnéa:

 

1/4= kvartsfinal

1/2= Semifinal

1/1= Final

 

 

 


Klass

Vikt

 

 

Namn

Klubb

Vinnare

Domslut

9

M-DC

36 kg

1/4

Röd

Jamie Bronks

IF Linnea

Röd

2-1

 

 

 

 

Blå

johannes Chabo

KK All Round

 

-

 

9

M-DC

36 kg

1/4

Röd

Jamie Bronks

IF Linnea

Röd

2-1

 

 

 

 

 

Blå

johannes Chabo

KK All Round

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

M-DC

46 kg

1/4

Röd

Maximilliam Nygård

IF Linnea

Röd

disc

 

 

 

 

Blå

Luca Stolfi

Hisingens BK

 

-

                                   

 

 

24

M-DB

44 kg

1/4

Röd

Hamza Semmo

Angered BC

Röd

2-1

 

 

 

 

Blå

Kevin Hagström

IF Linnea

 

-

 

25

M-SA

64 kg

1/4

Röd

Hilal Saleh

Angered BC

 

-

 

 

 

 

Blå

Yohannes Berhane

IF Linnea

Blå

5-0

 

50

M-JA

69 kg

1/4

Röd

Håvard Illing

Tønsbergkameratene

 

-

 

 

 

 

Blå

Thomas Tesfalem

IF Linnea

Blå

4-1

 

57

M-DA

66 kg

1/4

Röd

Alan Sose

IF Linnea

Röd

3-0

 

 

 

 

Blå

Johan Fredriksson

Skene Atletklubb

 

-

 

61

M-UA

52 kg

1/2

Röd

Johnny Cash

Tenterden abc

 

-

 

 

 

 

Blå

Fred Wibom

IF Linnea

Blå

5-0

 

75

M-DC

36 kg

1/2

Röd

Johnpaul Wood

Tenterden abc

 

-

 

 

 

 

Blå

Jamie Bronks

IF Linnea

Blå

2-1

 

78

M-DC

46 kg

1/2

Röd

Hugo Sternberg

IF Linnea

 

-

 

 

 

 

Blå

Charlie Brown

Hoddesdon boxing academy

Blå

3-0

 

81

M-DC

46 kg

1/2

Röd

Gino Galyas

KFUM Fight Zone

Röd

3-0

 

 

 

 

Blå

Maximilliam Nygård

IF Linnea

 

-

 

93

M-DB

42 kg

1/2

Röd

Sam Keast

Tamworth

Röd

2-1

 

 

 

 

Blå

Noe Gahlin

IF Linnea

 

-

 

132

M-DB

63 kg

1/2

Röd

Felix Lindström

IF Linnea

 

-

 

 

 

 

Blå

Owen Allen

Tamworth

Blå

3-0

 

134

M-JA

64 kg

1/2

Röd

Faraz Abid

Hoddesdon boxing academy

Röd

RSC r3

 

 

 

 

Blå

Andreas Palm

IF Linnea

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

143

M-JA

69 kg

1/2

Röd

Don Emini

Jessheim Bokseklubb

Röd

3-0

 

 

 

 

Blå

Thomas Tesfalem

IF Linnea

 

 

 

 

 

154

M-SA

64 kg

1/2

Röd

Yohannes Berhane

IF Linnea

Röd

3-0

 

 

 

 

Blå

Emil Harrysson

BK Falken

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

177

M-DA

66 kg

1/2

Röd

Alan Sose

IF Linnea

 

-

 

 

 

 

Blå

Mason Passey

Tamworth

Blå

2-1

 

181

M-UA

52 kg

1/1

Röd

Noah Nordby

Kalmar BK

Röd

3-0

 

 

 

 

Blå

Fred Wibom

IF Linnea

 

-

 

 

204

M-DC

36 kg

1/1

Röd

Oscar Morales Andersson

Majorna BK

 

-

 

 

 

 

Blå

Jamie Bronks

IF Linnea

Blå

3-0

 

 

207

M-DC

42 kg

1/1

Röd

Alvin Fransson

Oskarshamns BK

 

-

 

 

 

 

Blå

Melvin Svensson

IF Linnea

Blå

3-0

 

 

22

4

M-JA

75 kg

1/1

Röd

Ali Amanullah Yousufi

Hammarby IF Boxning

Röd

2-1

 

 

 

 

Blå

Moltas Lundström

IF Linnea

 

-

 

241

M-SA

64 kg

1/1

Röd

Yohannes Berhane

IF Linnea

Röd

3-0

 

 

 

 

Blå

Naseer Haidari

Hammarby IF Boxning

 

-

 

Skribent: OSCAR SIHLÉN
Epost: This is a mailto link

Postadress:
IF Linnea Boxning - Boxning
Erstagatan 22
11634 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info