Hoppa till sidans innehåll

Värmlandsmästerskapen

2017-12-03 00:23
Återigen gjorde Arvika friidrotts ungdomar bra ifrån sig, den här gången på Värmlandsmästerskapen i Våxnäshallen. Sex VM-titlar, totalt, till Arvika, där Albin Nilsson Wikman tog hem tre av dem.
  • Uppdaterad: 2017-12-03 00:23

P13 60 M                                                                                                 2017-11-25

1 Albin Alfredsson -05              KFUM Arvika   8,58                                                 

2 Daniel Forsman -05                IF Göta              8,91                                                 

3 Tim Wigh-Dahlgren -05        Filipstads IF      9,30                                                 

                                                                                                                                                

P13 200 M       SAMLAD LISTA                                                                                      

1 Daniel Forsman -05                IF Göta              30,27                                              

2 Jonathan Aspetorp -05         KFUM Arvika   30,64                                              

3 Tim Wigh-Dahlgren -05        Filipstads IF      31,56                                              

                                                                                                                                                

P13 HÖJD                                                                                                2017-11-25

1 Tim Wigh-Dahlgren -05        Filipstads IF      1,40                                                 

2 Jonathan Aspetorp -05         KFUM Arvika   1,35                                                 

3 Melker Lidholt -05                  IF Göta              1,35                     xxo                     

                                                                                                                                                

P13 LÄNGD ZON                                                                                                                2017-11-25

1 Jonathan Aspetorp -05         KFUM Arvika   4,39                                                 

2 Tim Wigh-Dahlgren -05        Filipstads IF      4,19                                                 

3 Axel Kullander -05                  IF Göta              4,09                                                 

                                                                                                                                                

P13 KULA 3,0                                                                                          2017-11-25

1 Albin Alfredsson -05              KFUM Arvika   7,99                                                 

2 Daniel Forsman -05                IF Göta              7,48                                                 

3 Amadeus Frankert -05          Säffle FIK          7,32                                                 

                                                                                                                                                

P12 60 M          FINAL                                                                          2017-11-25

1 Albin Nilsson Wikman -06    KFUM Arvika   8,91                                                 

2 Elton Holmberg -06                IF Göta              9,12                                                 

3 Rasmus Karlsson -06              IF Göta              9,21                                                 

                                                                                                                                                

P12 HÖJD                                                                                                2017-11-25

1 Albin Nilsson Wikman -06    KFUM Arvika   1,35                                                 

2 Rasmus Karlsson -06              IF Göta              1,35                     xo                       

3 Arvid Nyhammar -06             IF Göta              1,15                                                 

 

P12 LÄNGD ZON                                                                                                                2017-11-25

1 Albin Nilsson Wikman -06    KFUM Arvika   4,27                                                 

2 Rasmus Karlsson -06              IF Göta              4,10                                                 

3 Danilo Moberg -06                 IF Göta              3,94                                                 

 

P11 60 M          FINAL                                            

1 Theo Johannes Sandelin -07                            Töcksfors          8,92                    

2 Xanthos S -07                           Karlskoga FIF   8,99                    

3 Albin Westlund -07                Kils AIK              9,58                    

4 Elias Josefsson -07                 KFUM Arvika   9,72                    

                                                                                                                   

P11 LÄNGD ZON                                                                                  

1 Theo Johannes Sandelin -07                            Töcksfors          4,29                    

2 Xanthos S -07                           Karlskoga FIF   4,05                    

3 Albin Westlund -07                Kils AIK              3,68                    

4 Elias Josefsson -07                 KFUM Arvika   3,66                    

 

F13 KULA 2,0                                                            

1 Emma Larsson -05                  Kils AIK              12,13                 

2 Edvina Norberg -05                Ransäters AIS  11,32                 

3 Märta Larsson -05                   IF Göta              9,79                    

12 Edith Laurila-05                     KFUM Arvika   6,91                    

 

F12 60 M          FINAL                                            

1 Tilde Andersson -06               IFK Kristinehamn                        8,87                    

2 Fanny Bergqvist -06               IFK Sunne         8,97                    

3 Thilda Lipkin -06                      IFK Kristinehamn                        9,06                    

4 Maja Josefsson -06                KFUM Arvika   9,08                    

                                                                                                                   

F12 200 M        SAMLAD LISTA                                                         

1 Tilde Andersson -06               IFK Kristinehamn                        30,60                 

2 Thilda Lipkin -06                      IFK Kristinehamn                        31,13                 

3 Maja Josefsson -06                KFUM Arvika   31,66                 

                                                         

F12 LÄNGD ZON                                                                                  

1 Tilde Andersson -06               IFK Kristinehamn                        4,42                    

2 Fanny Bergqvist -06               IFK Sunne         4,13                    

3 Thilda Lipkin -06                      IFK Kristinehamn                        3,84                    

6 Maja Josefsson -06                KFUM Arvika   3,50                    

Skribent: Mikael Mellerdal
Epost: Adressen Gömd

Vaccinerad klubb

 

Dopingquiz

Postadress:
KFUM Arvika FIF - Friidrott
Box 280
67126 Arvika

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info