Hoppa till sidans innehåll

Kastaplast Special Doubles 8-9/4 2017


Kastaplast Special Doubles är en pargolftävling som spelas i Örebro över två dagar med 2x18 hål i Brickeberg samt 2x18 hål i Hästhagen för samtliga anmälda par. 


Spelformerna i
Brickeberg är best shot samt best disc (best score) och det är den längsta layouten/ bansträckningen (bakre tee) som kommer att användas. Banpar är 62. 

Spelformerna i Hästhagen är modified best shot samt greensome och det är mästerskapslayouten som kommer att användas. Banpar är 58.

Mer information om vad de olika spelformerna innebär finns att läsa här: http://www.frisbeesport.se/Discgolf/Tavlingsinformation/SvenskaTavlingar/SM/Par/Spelform/

Anmälan
 öppnar första vardagen i januari och sker genom att swisha anmälningsavgiften till TD Peter Magnholt, 070-2473841. Glöm inte att ange för vilket par och vilken klass du/ni betalar. 

Anmälningsavgifter som inkommer tidigare än första vardagen i januari kommer att betraktas som inbetalda först då. Saknar du/ni swish så går det att lösa genom insättning på konto. Skicka ett SMS till ovanstående för betalningsinformation. 

Klasser

Pool A, 38 par
Open - anmälningsavgift 400 kr
Junior (båda spelarna i paret fyller som högst 18 år under året) - 200 kr

Pool B, 38 par
Mixed (minst en dam i paret) - anmälningsavgift 200 kr
Avancerad (båda spelarna i paret med PDGA rating < 935) - anmälningsavgift 200 kr
Play For Fun (båda spelarna i paret med PDGA rating < 900) - anmälningsavgift 200 kr

Skulle det vara så att intresse finns för även en damklass och det är fler än 3 par som vill ställa upp där, så är tävlingsledningen inte omöjlig. Anmäl er i mixed, men gör notering i anmälan att ni önskar spela i en eventuell damklass. I händelse av för få anmälda par i dam, så får ni lov att tävla i mixedklassen. 

Prispengar kommer att betalas ut till åtminstone topp 3 i Open.
(Samtliga anmälningsavgifter återbetalas till deltagarna i form av prispengar, efter att eventuella omkostnader för tävlingen har dragits av.)

Varupriser kommer att delas ut till topp 3 i Junior, Mixed, Avancerad och PFF. 
Spurtpriser kommer att finnas att vinna efter andra och fjärde rundorna, till de par som förbättrat sig mest i förhållande till den tidigare spelade rundan. =)
Juniorpriser, momspriser och liknande priser delas ut till de som förtjänar det... ;) 

Tävlingen arrangeras i samarbete med Kastaplast, vilket bland annat kommer att innebära möjlighet att både testa och köpa Kastaplast discar på plats till rabatterade priser. 

Efter lördagens rundor kommer också en Longest Berg tävling att hållas, i Brickeberg.
Kostar 20 kr att vara med och för det får man tre kast, ett med en K1 Berg, ett med en K2 Berg och ett med en K3 Berg. Alla tre Berg kommer att tillhandahållas av tävlingsledningen. Det längst uppmätta kastet belönas med hela prispotten (anmälningsavgifterna i Longest Berg), samt de tre Berg som använts under tävlingen. Ytterligare en uppsättning Berg kommer dessutom att lottas ut bland alla deltagare i Longest Berg tävlingen. Anmälan sker på plats i Brickeberg, vid hål 3s tee, så snart som möjligt efter avslutade rundor. Och vi håller på tills alla är nöjda. =)

 

Tider (kan komma att ändras)

 

Lördag 

8.30 Spelarmöte och utdelning av scorekort, vid respektive bana.

9.00 Start runda 1 för pool A (Open och Junior) i Brickeberg. – Best Shot

 Start runda 1 för pool B (Mixed, Avancerad och PFF) i Hästhagen. – Modified Best Shot

12.00 ca Lunch.

13.00 Spelarmöte och utdelning av scorekort, vid respektive bana.

13.30 Start runda 2 för pool A (Open och Junior) i Brickeberg. – Best Disc (Best Score)

Start runda 2 för pool B (Mixed, Avancerad och PFF) i Hästhagen. – Greensome

17.00 ca Longest Berg tävling, för alla som törs, vill och kan! I Brickeberg.

 

Söndag 

8.00 Spelarmöte och utdelning av scorekort, vid respektive bana.

8.30 Start runda 3 för pool A (Open och Junior) i Hästhagen. – Modified Best Shot

 Start runda 3 för pool B (Mixed, Avancerad och PFF) i Brickeberg. – Best Shot

11.30 ca Lunch.

12.30 Spelarmöte och utdelning av scorekort, vid respektive bana.

13.00 Start runda 4 för pool A (Open och Junior) i Hästhagen. – Greensome

 Start runda 4 för pool B (Mixed, Avancerad och PFF) i Brickeberg. – Best Disc (Best Score)

16.00 ca Prisutdelning, för vardera pool vid respektive bana.

 

Frågor och funderingar om spelformerna, tiderna eller om det är något annat som är oklart, besvaras gladeligen av TD Peter Magnholt. Ring 070-247 38 41, skicka ett SMS, maila till This is a mailto link eller ta kontakt över facebook. 



http://www7.idrottonline.se/KFUMOrebroFrisbee-Frisbee/
https://www.facebook.com/KastaplastSpecialDoubles/
http://www.kastaplast.se/
https://www.facebook.com/Kastaplast/

 

 

 

Resultat Kastaplast Special Doubles 2017
                   
Pool A       best shot best score modified greensome totalt
Placering Open                
1 David Swärd Stefan Swärd 49 50 50 53 202
2 Linus Carlsson Oskar Persson 52 50 48 53 203
2 Max Regitnig Emil Norlin 50 50 50 53 203
2 Anton Lindh Pontus  Snäll 49 51 48 55 203
5 Jonas Brolin Robin Villman 50 54 48 52 204
6 Anders  Winka Rasmus Jonsson 47 56 50 54 207
7 Niclas Enarsson Martin Brännström 50 56 50 52 208
7 Pontus Persson Mikael Ejdetjärn 50 55 51 52 208
9 Petri Kalliomäki Viktor Cvitkovic 50 56 52 52 210
9 Henrik Bergström Martin Morén 50 55 52 53 210
11 Tszho  Ming Andreas Peterson 54 57 49 51 211
12 Peter Magnholt Benjamin  Schiller 51 54 53 54 212
13 Mikael Hellenberg Sören Rosberg 52 58 52 51 213
13 Magnus Dunder Christoffer Eriksson 52 53 52 56 213
15 Robin Erlandsson Daniel Runnvik 49 57 50 58 214
16 Martin Rasch Anders  Källström 52 55 53 56 216
17 Marcus Westberg Hampus Ålin 54 57 51 55 217
17 Johan Lago Andreas Lindström 52 56 52 57 217
19 Alexander Sanchez Robin Lindsten 51 59 50 58 218
20 Henrik  Nilsson Rickard Troeng 56 57 52 54 219
21 William Hernebrink Jonas Hangvar 55 56 54 55 220
21 Jakob Landelius Mikael Wiberg 54 54 53 59 220
23 Sanel Besic Mikael Pettersson 55 58 53 55 221
24 Mark Boberg Niklas Kalmkvist 60 57 51 54 222
25 Viktor  Jonsson Mats Huldt 50 62 53 59 224
25 Kristian Wedel Patrik Oleinikoff 55 56 54 59 224
27 Niklas Djurestig Nils-Erik Jonsson 56 58 57 54 225
27 Rickard Wärn Nils Larsson 53 59 57 56 225
27 Andreas Bergström Johan Skantz 57 56 54 58 225
30 Mikael Wall Thomas Söderling 52 58 56 61 227
31 Morgan Elvinsson Lars Eriksson 56 61 52 60 229
31 Johan Salomonsson Anders Edkvist 57 59 51 62 229
33 Johannes Larsson Johan Djärv 58 63 59 57 237
34 Daniel  Larsson Nils Enbom 59 65 56 59 239
                   
Placering Junior       best shot best score modified greensome totalt
1 Erik Persson Rulle Eriksson 57 56 55 59 227
2 Edvin Almqvist Stig Hangvar 62 61 57 60 240
3 Anton Andersson Viggo Hellöre 66 70 63 71 270
4 Linus Karlsson Liam Karlsson 72 76 73 78 299
                   
                   
                   
                   
Pool B                
Placering Avancerad     best shot best score modified greensome totalt
1 Lucas Davidsson Peter Öhrn 50 57 51 55 213
2 Robert Pettersson Viktor Söderström 52 58 55 55 220
3 Oskar Svensson Dannie Nordh 50 57 56 59 222
4 Albin  Carlson Edvin Carlson 52 52 60 62 226
5 Jonathan Elg Fredrik Sjögren 52 61 55 59 227
6 Anders Ortfelt Roger Berin 53 58 57 61 229
7 Robert Eriksson Magnus  Siivonen 53 54 59 65 231
8 Marcus Ejdetjärn Mathias Ejdetjärn 59 58 57 63 237
8 Daniel Boström Fredrik Pettersson 54 56 63 64 237
10 Fredrik Bodell Adam Ståhl 60 61 60 57 238
11 Martin Gustafsson Joakim Körstig 55 61 57 68 241
                   
Placering Mixed       best shot best score modified greensome totalt
1 Linnea Bülow Anders Bülow 55 60 60 63 238
2 Anna  Åslin Olov  Dalborg 56 63 58 65 242
3 Rebecka Andersson Emil Andersson 56 65 66 62 249
3 Sabina Engström Janne Karlsson 58 64 61 66 249
5 Evelina Wikman Ludvig Forsberg 62 65 68 69 264
                   
Placering PFF       best shot best score modified greensome totalt
1 Christer Petersson Linus Svensson 50 59 54 57 220
2 Henrik Walve Olof Hansson 56 55 56 59 226
2 William Klarén Adam Benkö 52 57 56 61 226
4 Marcus Ryman Kim Bernhammar 55 59 54 61 229
5 Johan Järlström Markus Wiklund 55 56 56 63 230
6 Martin Johansson Rasmus Westberg 55 57 60 59 231
6 Richard Wehlin Andreas  Wirström 56 59 56 60 231
8 Simon Lydebrandt Douglas Rodheim 55 59 56 62 232
9 Jocke Swärd Maxi Granqvist 53 60 58 66 237
10 Lars Karlsson Billy Rimsby 57 62 50 69 238
11 Simon Fernqvist Tobias Karlsson 57 60 62 61 240
12 Robert Hedlund Fredrik Lundgren 55 61 57 68 241
12 Johan Eriksson Henrik Nordberg 55 61 57 68 241
14 Andreas Nyberg Christoffer Hellöre 56 66 62 62 246
14 Andreas Ryman André Nilsson 57 62 57 70 246
16 Jonas Lewen Fredrik von Ahn 57 61 66 64 248
17 Johan Eriksson Marcus Eriksson 57 63 63 66 249
18 Anders Camitz Mats  Westerberg 56 66 64 64 250
19 Håkan  Åström Sebaztian  Öberg 55 63 66 66 250
20 Robin Mineur Karl  Karlsson 61 61 59 70 251
21 Erik Johansson Thomas Älgevik 61 62 66 64 253
22 Anton Tykosson Thomas Borén 57 64 65 70 256
23 Thor Wallgren Gustav Didron 59 63 66 69 257
24 Olof  Padel Lars  Forsman 59 67 66 69 261

 

 


 

Resultat Kastaplast Special Doubles 2016    
                     
Open           runda 1 runda 2 runda 3 runda 4 totalt
1 Jonas Lindholm / William Gummesson   46 49 47 49 191
2 Pontus Snäll / Anton Lindh     50 49 44 48 191
3 Henrik Wahlman / Jonas Hangvar   49 49 47 50 195
4 Petri Kalliomäki / Viktor Cvitkovic   48 51 47 51 197
5 Henrik Söderlind / Johannes Larsson    50 55 48 51 204
6 Mikael Edvardsson / Fredrik Lindberg   50 53 52 50 205
7 Henrik Bergström / Martin Morén   51 53 50 52 206
8 Peter Fredriksson / Benjamin Schiller   47 53 51 56 207
9 Kymen Modig / Emil Håkansson   51 52 52 53 208
10 Morgan Elvinsson / Alexander Sanchez    53 51 51 56 211
11 Robin Erlandsson / Daniel Runnvik   51 57 52 54 214
11 Mikael Haals / Andreas Bergström   52 54 53 55 214
11 Marcus Westberg / Hampus Ålin   55 54 50 55 214
14 Raimo Werme / Adrian Werme   55 52 52 56 215
15 Emil Norlin / Jonathan Pettersson    51 59 52 54 216
16 Sören Rosberg / Mikael Hellenberg    57 56 49 57 219
17 Niklas Enarsson / Martin Brännström   56 55 57 52 220
18 Henrik Nilsson / Rickard Troeng   53 61 52 56 222
19 Mikael Pettersson / Sanel Besic    50 60 60 53 223
19 John Persson / Anders Camitz      54 59 55 55 223
19 Anders Edkvist / Johan Salomonsson    59 55 53 56 223
19 Thomas Söderling / Mikael Wall   54 56 51 62 223
23 David Holm / Lucas Davidsson      58 60 51 56 225
23 Lars Eriksson / Carl Herlenius      57 57 54 57 225
25 Andreas Lindström / Niklas Sjögren   57 61 55 53 226
26 Johan Persson / Nils Enbom     56 62 52 57 227
26 Niklas Kalmkvist / Mark Boberg   55 59 55 58 227
28 Martin Bengtsson / Ludvig Bengtsson    54 66 56 62 238
29 Joakim Körstig / Martin Gustafsson    62 59 56 65 242
30 Thomas Johansson / Martin Hansson   54 59 999 999 2111
                     
Junior           runda 1 runda 2 runda 3 runda 4 totalt
1 Simon Camitz / Erik Persson     52 52 56 57 217
2 Daniel Camitz / Anton Andersson   60 61 65 68 254
3 Stig Hangvar / Edvin Almqvist     66 68 62 68 264
                     
Mixed                    
1 Anders Bülow / Linnea Bülow     56 57 57 62 232
2 Emil Andersson / Rebecka Andersson    58 59 62 65 244
3 Robert Boström / Sabina Engström   58 61 65 61 245
                     
Play For Fun                  
1 Edvin Carlsson / Albin Carlsson   53 55 51 60 219
2 William Hernebrink / Fredrik Wihlborg   54 57 52 58 221
2 Håkan Åström / Jonas Pärtma     56 54 53 58 221
4 Christer Pettersson / Pär Larsson    53 56 56 57 222
5 Andreas Johansson / Andreas Petersson    59 54 55 58 226
6 Johan Skantz / Robert Pettersson    51 62 52 62 227
7 Niklas Hammarström / Jack Stäveborn   53 59 62 54 228
8 Rickard Sandqvist / Robin Sandqvist   55 56 55 63 229
9 Robert Hedlund / Fredrik Lundgren   56 58 55 66 235
10 Tomas Mansikkala / Jari Mansikkala    58 55 55 69 237
11 Fredrik Bodell / Adam Ståhl      57 61 60 61 239
12 Marcus Ryman / Kim Bernhammar   54 58 58 71 241
13 Andreas Wirström / Jonas Lewén   58 66 59 60 243
14 Lars Karlsson / Billy Rimsby     61 59 58 67 245
15 Mats Westerberg / Liam Moynagh   60 63 64 60 247
16 Anders Berg / Robin Mineur     59 62 57 70 248
17 Richard Wehlin / Fredrik von Ahn   56 63 65 65 249
18 Anton Tykosson / Stoffe Johansson   60 69 56 69 254
19 Niklas Hargell / Glenn Gartne     58 63 64 70 255
20 Johan Eriksson / Jens Larsson      63 62 65 67 257
21 Anders Norstedt / Johan Hansen    56 67 65 70 258
22 Christoffer Hellöre / Andreas Nyberg   62 67 66 67 262
23 Jesper Lind / Hampus Söderlund   62 69 69 75 275
24 Johan Abrahamsson / Johnny Akasplinter Johansson 65 74 69 75 283
                     
                     
Fun Facts                   
Ace hål 13 i Hästhagen, Emil Håkansson               
Ace hål 13 i Brickeberg, Johan Skantz              
Ace hål 14 i Brickeberg, Jack Stäveborn              

 

Longest Berg, topp 3

1. Anton Lindh 98 meter
2. Kymen Modig 97 meter
3. Jonathan Pettersson 96 meter


Longest Berg, juniorklassen

1. Edvin Almqvist 74 meter

 

 

 

Uppdaterad: 2017-04-09 21:46
Skribent: Peter Magnholt

Postadress:
KFUM Örebro Frisbee - Frisbee
Lertagsgatan 2
70347 Örebro

Besöksadress:
Lertagsgatan 2
70347 Örebro

Kontakt:
Tel: 019-6110498
E-post: This is a mailto link

Se all info