Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM 2017-08-20

2017-08-20 19:41
Nedan finns resultaten från dagens DM tävlingen på Backavallen.
  • Uppdaterad: 2017-11-21 17:14


MÄN 200 M Vind 1,2
1 Yassin Hussein - Eskilstuna FI 24.66
2 Olle Ek -02 Råby-Rekarne FIF 25.53

MÄN 800 M
1 Yassin Hussein - Eskilstuna FI 2,02,69

MÄN 400 M HÄCK
1 Daniel Ekström -98 Ärla IF 58.94

MÄN DISKUS
1 Jussi Kiviniemi -93 Södertälje IF 52.23

MÄN SPJUT
1 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 49.09
2 Markus Thorsell -99 Råby-Rekarne FIF 39.33
3 Noa Fridell - Eskilstuna FI 36.88

P17 DISKUS 1,5 kg
1 Emil Holm -01 Råby-Rekarne FIF 39.72
2 Albin Melin -00 Katrineholms SK Friidrott 16.99

P17 SPJUT 700 g
1 Emil Holm -01 Råby-Rekarne FIF 40.27

P15 DISKUS 1,0
1 Victor Sahlin -02 SLK Oxelösund 34.99
2 Olle Ek -02 Råby-Rekarne FIF 23.07
3 Niklas Lönnqvist -03 Ärla IF 16.40

P14 300 M
1 Erik Wrede -03 Råby-Rekarne FIF 42.30

P14 300 M HÄCK
1 Erik Wrede -03 Råby-Rekarne FIF 49.14

P13 STAV
1 Vincent Siwek -04 Nyköpings BIS Friidrott 2.10

P13 SPJUT 400
1 Vincent Siwek -04 Nyköpings BIS Friidrott 28.24
2 Erik de Rooij -04 Södertälje IF 19.24

P12 200 M
1 William Brändeborn -05 Råby-Rekarne FIF 28.98

P12 STAV
1 Adrian Siwek -05 Nyköpings BIS Friidrott 2.30

P12 TRESTEG ZON
1 Adrian Siwek -05 Nyköpings BIS Friidrott 10.08 0,4
2 William Brändeborn -05 Råby-Rekarne FIF 9.57 -1,0

P12 SPJUT 400 g
1 Viktor Lögdahl -05 Råby-Rekarne FIF 28.46
2 Adrian Siwek -05 Nyköpings BIS Friidrott 25.73
3 William Brändeborn -05 Råby-Rekarne FIF 24.06

F17 LÄNGD
1 Anna Ankarfjord Lundin -00 IFK Strängnäs 3.65 -0,5

F17 DISKUS 1,0 kg
1 Viktoria Krogen -01 Råby-Rekarne FIF 32.17
2 Amanda Kaarna -00 Södertälje IF 22.69

F17 SPJUT 600 g
1 Emelie Eklund -01 Nyköpings BIS Friidrott 27.78
2 Louise Bringehed -01 Nyköpings BIS Friidrott 26.07
3 Anna Ankarfjord Lundin -00 IFK Strängnäs 13.89

F15 300 M
1 Johanna Mickels -02 Eskilstuna FI 45.36

F15 2000 M
1 Johanna Mickels -02 Eskilstuna FI "6.57,73"
2 Ida Blom -02 SLK Oxelösund "7.08,62"

F15 HÖJD
1 Ebba Melin -02 Katrineholms SK Friidrott 1.51

F15 STAV
1 Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 2.00
2 Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 2.00

F15 LÄNGD
1 Ebba Melin -02 Katrineholms SK Friidrott 4.52 "0,4"

F15 DISKUS 0,75 kg
1 Emelie Forsberg -02 Södertälje IF 20.54

F15 SPJUT 500
1 Ebba Melin -02 Katrineholms SK Friidrott 24.14
2 Ylva Björnsjö -02 Södertälje IF 19.85

F14 300 M
1 Rebecka Essman -03 Råby-Rekarne FIF 50.81
2 Natalie Lindén-03 Katrineholms SK Friidrott 51.40

F14 2000 M
1 Cecilia Ankarfjord Lundin -03 IFK Strängnäs 7.58,66
2 Natalie Lindén -03 Katrineholms SK Friidrott 8.44,16

F14 300 M HÄCK
1 Cecilia Ankarfjord Lundin -03 IFK Strängnäs 56.03
2 Rebecka Essman -03 Råby-Rekarne FIF 62,35
3 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 52.45 utom tävlan

F14 HÖJD
1 Hanna Löfgren -03 Nyköpings BIS Friidrott 1.45
2 Amanda Eklund -03 Nyköpings BIS Friidrott 1.35
3 Natalie Persson -03 Katrineholms SK Friidrott 1.25

F14 LÄNGD
1 Emma Helander -03 Eskilstuna FI 4.52 "-1,2"
2 Amanda Eklund -03 Nyköpings BIS Friidrott 4.41 "-0,4"
3 Cecilia Ankarfjord Lundin -03 IFK Strängnäs 4.24 "0,0"
4 Hanna Löfgren -03 Nyköpings BIS Friidrott 3.96 "0,4"
5 Natalie Lindén -03 Katrineholms SK Friidrott 3.87 "-1,3"

F14 DISKUS 0,75 kg
1 Linn Gabrielli Gustafsson -03 Råby-Rekarne FIF 28.17
2 Linn Cellar -03 Nyköpings BIS Friidrott 22.96
3 Rebecka Essman -03 Råby-Rekarne FIF 19.18
4 Natalie Persson -03 Katrineholms SK Friidrott 18.10

F14 SPJUT 500
1 Linn Gabrielli Gustafsson -03 Råby-Rekarne FIF 30.14
2 Amanda Eklund -03 Nyköpings BIS Friidrott 19.84
3 Linn Cellar -03 Nyköpings BIS Friidrott 19.24
4 Alva Selinder -03 Nyköpings BIS Friidrott 17.82
5 Natalie Persson -03 Katrineholms SK Friidrott 15.51

F13 200 M
1 Emma Karlsson Svedestam - Råby-Rekarne FIF 30.16
2 Irma Marklund -04 Råby-Rekarne FIF 32.28

F13 200 M HÄCK "Vind +0,6"
1 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 32.08

F13 STAV
1 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 2.20

F13 TRESTEG ZON
1 Filippa Rydensjö -04 Eskilstuna FI 9.96 "0,1"
2 Emma Karlsson Svedestam - Råby-Rekarne FIF 9.29 "0,1"
3 Sofie Moroni -04 Råby-Rekarne FIF 8.79 "0,1"

F12 200 M
1 Isabelle Johansson -05 Nyköpings BIS Friidrott 32.67
2 Alice Näsman -05 Nyköpings BIS Friidrott 36.67

F12 200 M HÄCK "Vind +0,6"
1 Isabelle Johansson -05 Nyköpings BIS Friidrott 37.12
2 Alice Näsman -05 Nyköpings BIS Friidrott 43.32

F12 STAV
1 Isabelle Johansson -05 Nyköpings BIS Friidrott 1.40
2 Alice Näsman -05 Nyköpings BIS Friidrott 1.30

F12 DISKUS 0,6 kg
1 Alice Näsman -05 Nyköpings BIS Friidrott 15.17

F12 SPJUT 400 g
1 Alice Näsman -05 Nyköpings BIS Friidrott 17.04

Skribent: Johan Nyström
Epost: Adressen Gömd
sormlandssparbank_pos

 

Elektrotjänst

 

 

  Svensk Friidrott

Postadress:
Katrineholms SK Friidrottklubb - Friidrott
Prins Bertils gata, Backavallen
64136 Katrineholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info