Hoppa till sidans innehåll

Kubb-sm vinnare 1997-2017


Årtal
Antal lag
Placering
Segrande lag
Namn på spelarna
1997
32
1:a
Lasses Tobak&Frukt
Lars-Johan Sundh&Per-Hans Johansson
   
2:a
Gris-Bengts
Kjell&Leif Danielsson
   
3:a
Nybro Elnät
Åke Blad Kjell Karlsson Bengt Söderdahl
1998
54
1:a
Emmabodakorpen
Niclas Danielsson Rickard Eriksson
   
2:a
Nybro elnät
ÅkeBlad Kjell Karlsson Bengt söderdahl
   
3:a
Born Big
 
1999
78
1:a
Boda team
Thomas Ahlqvist Emanuel Andersson
   
2:a
Lönnelundarna
Kjell&Leif Danielsson
   
3:a
Bitus
Erik Andersson  Mesud
2000
75
1:a
The Studs
Christer Eriksson Stephan Carlqvist
   
2:a
Lönnelundarna
Kjell&Leif Danielsson
   
3:a
Kubbs 1
Jörgen Axelsson Christer Engman
2001
 
1:a
Kubbs 1
Jörgen Axelsson Christer Engman
   
2:a
Lasses Tobak&Frukt
Lars-Johan Sundh Per-Hans Johansson
   
3:a
Alliansen
 
2002
54
1:a
Kubbs 1
Jörgen Axelsson Christer Engman
   
2:a
Black&White
Björn Helander Mikael Nilzen Thomas Karlsson
   
3:a
Nybrokubbarna
Towe Ahlgren Kjell Rydh
2003
49
1:a
Habo Team
Magnus Jönsson Thomas Ahlqvist
   
2:a
Lönnelundarna
Kjell&Leif Danielsson
   
3:a
Nybrokubbarna
Towe Ahlgren Kjell Rydh
2004
48
1:a
Kubbs 1
Jörgen Axelsson Christer Engman
   
2:a
MAST
Magnus Jönsson Stefan Jonsson
   
3:a
Nybrokubbarna
Towe Ahlgren Kjell Rydh
2005
49
1:a
Gutefåren
Joakim Ekelöf Tobias Hansson
   
2:a
Kubbs 2
Lena Axelsson Monica Johansson
   
3:a
Kubbs 1
Jörgen Axelsson Christer Engman
2006
64
1:a
Alva Flyers
Stefan Hansson Marcus Hansson
   
2:a
Team Ekeby
Joakim Ekelöf Tobias Hansson
   
3:a
Nybrokubbarna
Towe Danielsson Kjell Rydh
2007
70
1:a
Två långa gubbar
Tobias Hansson Terry Ekelöf
   
2:a
Två tjocka gubbar
Joakim Ekelöf Johannes Albertsson
   
3:a
B1&B2
Håhan Göthberg Niclas Franze´n
2008
73
1:a
Ekelöfs bond brother
Terry Ekelöf Joakim Ekelöf Tobias Hansson
   
2:a
Mr Donut
Risto Maljanovski Hans Steude
   
3:a
Axis of evil
Jens Haraldsson Patrik Godhe
2009
70
1:a
Berras sorkar
Thom Tomasson Edvin Boberg Björn Winarve
   
2:a
Kubbakabana
Lars-Johan Sundh Staffan Andersson
   
3:a
Baboon Brothers
Terry Ekelöf Joakim Ekelöf
2010
80
1:a
Granskogarna
Anna Almgren Patrik Cronholm Arne Almgren Naima Almgren
   
2:a
Pank
Terry Ekelöf Joakim Ekelöf
   
3:a
Kubbarna från stan
Jens Haraldsson Patrik Godhe Kalle Godhe
2011 75 1:a Megan Nicole Josef Björklund Jesper Hederstedt
    2:a Italien Terry och Joakim Ekelöf Marcus Hansson
    3:a Toutchdown Björn och Stefan Helander
2012   90  1:a Megan Nicole  Josef Björklund Jesper Hederstedt 
     2:a Granskogarna  Anna Almgren Patric Cronholm 
     3:a  Toutchdown  Björn och Stefan Helander
 2013 72  1:a  Megan Nicole 
Jesper Hederstedt
Josef Björklund 
    2:a  Toutchdown  Björn och Stefan Helander  
    3:a  Mammas pojkar 
Christoffer Funk
Anton Larsson 
2014  80   1.a  Megan Nicole

Josef Björklund

Jesper Hederstedt 

     2;a Ta seden dit man kommer 

Anna Almgren

Patric Cronholm 

     3;a Toutchdown  Stefan och Björn Helander 
 2015  76  1:a Megan Nicole 

Josef Björklund

Jesper Hederstedt 

     2:a Axelsson Junior  Simon och Maria Axelsson 
     3:a Toutchdown   Stefanoch Björn Helander
 2016  67  1:a  Berras sorkar  Joakim Ekelöf Tom Thomasson
     2:a  Megan Nicole Jesper Hederstedt Josef Björklund 
     3:a Blue/Orange Fredrik Per Marcel 
 2017  53  1:a Megan Nicole  Jesper Hederstedt Josef Björklund
     2:a Team Gotland  Tom Thomasson Joakim Ekelöf
     3:a Axelsson Junior  Simon och Maria Axelsson 
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
 
Uppdaterad: 2017-08-21 09:42
Skribent: Towe Danielsson

Postadress:
Korpförening Nybro - Korpen
Korp Centrum, Kungshallsvägen 33
38243 Nybro

Kontakt:
Tel: 0481-151 56
E-post: This is a mailto link

Se all info