Spelprogram & Resultat SFC Riksfinal 20/1-18 - Korpförening Nyköping - Korpen - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram & Resultat SFC Riksfinal 20/1-18

2018-01-04 20:00
Nu är Riksfinalen över. Svenska mästarna är utsedda fram till nästa Riksfinal. Här nedanför finns resultat inlagt på spelschema och längst ned gruppresultat med tabeller/grupp från gruppspelet och slutspel.
  • Uppdaterad: 2018-02-12 20:20

Gruppindelning SFC Riksfinal

 

Spelprogram Final Sweden Floorball Cup    
Nyköping 20 januari 2018.  
 
     
 
   
               
A-Hallen Rosvalla - Lördag 20 januari    
M.nr K Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat    
3002 d Grupp E 08:00 SVEA - HC Bil  0-0    
3007 d Grupp F 08:30 After Work - Peking Players  3-0    
3001 d Grupp E 09:00 Golden Ladies - Sth Innebandygäris  12-0    
3008 d Grupp F 09:30 Pumorna - FFamiljen  2-2    
5001 m Grupp G 10:00 Stolpis - Blåbärsplockarna  3-0    
5002 m Grupp G 10:30 Marias Mixed - Östtorps VVS Mix  8-1    
1015 h Grupp C 11:00 HERI IBK - Östtorps VVS  4-4    
1016 h Grupp C 11:30 Blå Tåget - FBC Aarland  3-1    
1021 h Grupp D 12:00 Lellräkas United - Hemköp  3-3    
1022 h Grupp D 12:30 Lindebrink Entrpr. - IBF Brunk  4-1    
1005 h Grupp A 13:00 Heroes - Björkviks IBK  2-1    
1011 h Grupp B  13:30 Kumlabunkern - Lundaekonomerna  3-2    
1006 h Grupp A 14:00 NTM - Bokaliverpool.com  2-2    
1012 h Grupp B  14:30 SSAB Ferraristallet - Zeventy  0-3    
4001 d Semifinal 15:00 Golden Ladies - Pumorna  4-1    
4002 d Semifinal 15:30 After Work - HC Bil  3-0    
6001 m Final Mix 16:00 Marias Mixed - Stolpis  3-1    
4003 d Final Dam 16:35 Golden Ladies - After Work  4-0    
2007 h Final Herr 17:15 HERI IBK - Östtorps VVS  2-1     
       
 
     
 
         
                 
                 
B-Hallen Rosvalla - Lördag 20 januari      
M.nr K Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat    
1001 h Grupp A 08:00 Björkviks IBK - NTM  2-4    
1002 h Grupp A 08:30 Bokaliverpool.com - Heroes  4-1    
1013 h Grupp C 09:00 HERI IBK - FBC Aarland  5-0    
1014 h Grupp C 09:30 Östtorps VVS - Blå Tåget  2-1    
1003 h Grupp A 10:00 Björkviks IBK - Bokaliverpool.com  1-2    
1004 h Grupp A 10:30 Heroes - NTM  1-3    
3003 d Grupp E 11:00 Golden Ladies - SVEA  6-0    
3004 d Grupp E 11:30 HC Bil - Sth Innebandygäris  5-0    
5003 m Grupp G 12:00 Stolpis - Marias Mixed  0-6    
3005 d Grupp E 12:30 HC Bil - Golden Ladies  1-5    
3006 d Grupp E 13:00 Sth Innebandygäris - SVEA  2-1    
3011 d Grupp F 13:30 FFamiljen - After Work  0-2    
3012 d Grupp F 14:00 Peking Players - Pumorna  3-3    
5005 m Grupp G 14:30 Östtorps VVS Mix - Stolpis  2-7    
2001 h Kvartsfinal 15:15 NTM - Hemköp  1-2    
2003 h Kvartsfinal 15:45 Kumlabunkern - Östtorps VVS  3-4 str    
2005 h Semifinal 16:20 Hemköp - HERI Ibk  0-5    
       
 
     
 
         
                 
                 
C-Hallen Rosvalla - Lördag 20 januari      
M.nr K Grupp Tid Hemmalag   Bortalag Resultat    
1007 h Grupp B  08:00 Lundaekonomerna - SSAB Ferraristallet  4-0    
1008 h Grupp B  08:30 Zeventy - Kumlabunkern  0-2    
1019 h Grupp D 09:00 Lellräkas United - IBF Brunk  6-0    
1020 h Grupp D 09:30 Hemköp - Lindebrink Entrpr.  3-0    
1009 h Grupp B  10:00 Lundaekonomerna - Zeventy  3-1     
1010 h Grupp B  10:30 Kumlabunkern - SSAB Ferraristallet  7-0    
3009 d Grupp F 11:00 After Work - Pumorna  0-1    
3010 d Grupp F 11:30 FFamiljen - Peking Players  2-1    
5004 m Grupp G 12:00 Östtorps VVS Mix - Blåbärsplockarna  0-3    
1017 h Grupp C 12:30 Blå Tåget - HERI IBK  1-3    
1018 h Grupp C 13:00 FBC Aarland - Östtorps VVS  1-5    
1023 h Grupp D 13:30 Lindebrink Entrpr. - Lellräkas United  4-8    
1024 h Grupp D 14:00 IBF Brunk - Hemköp  1-4    
5006 m Grupp G 14:30 Blåbärsplockarna - Marias Mixed  3-8    
2002 h Kvartsfinal 15:15 HERI IBK - Lundaekonomerna  6-2    
2004 h Kvartsfinal 15:45 Lellräkas United - Boka Liverpool.com 5-3    
2006 h Semifinal 16:20 Östtorps VVS - Lellräkas United  3-2    
       
 
         
                   
                   
                   

GRUPPRESULTAT HERRAR

Herrar - Grupp A

Björkviks IBK     -NTM               2 - 4
Bokaliverpool.com -Heroes            4 - 1
Björkviks IBK     -Bokaliverpool.com 1 - 2
Heroes            -NTM               1 - 3
Heroes            -Björkviks IBK     2 - 1
NTM               -Bokaliverpool.com 2 - 2

1.NTM               3 2 1 0 9-5 +4 7
2.Bokaliverpool.com 3 2 1 0 8-4 +4 7
3.Heroes            3 1 0 2 4-8 -4 3
4.Björkviks IBK     3 0 0 3 4-8 -4 0

Herrar - Grupp B

Lundaekonomerna     - SSAB Ferraristallet 4 - 0
Zeventy             - Kumlabunkern        0 - 2
Lundaekonomerna     - Zeventy             3 - 1
Kumlabunkern        - SSAB Ferraristallet 7 - 0
Kumlabunkern        - Lundaekonomerna     3 - 2
SSAB Ferraristallet - Zeventy             0 - 3

1. Kumlabunkern        3 3 0 0 12 - 2  +10 9
2. Lundaekonomerna     3 2 0 1  9 - 4  +5  6
3. Zeventy             3 1 0 2  4 - 5  -1  3
4. SSAB Ferraristallet 3 0 0 3  0 - 14 -14 0

Herrar - Grupp C

HERI IBK     - FBC Aarland  5 - 0
Östtorps VVS - Blå Tåget    2 - 1
HERI IBK     - Östtorps VVS 4 - 4
Blå Tåget    - FBC Aarland  3 - 1
Blå Tåget    - HERI IBK     1 - 3
FBC Aarland  - Östtorps VVS 1 - 5

1. HERI IBK     3 2 1 0 12 - 5  +7  7
2. Östtorps VVS 3 2 1 0 11 - 6  +5  7
3. Blå Tåget    3 1 0 2  5 - 6  -1  3
4. FBC Aarland  3 0 0 3  2 - 13 -11 0

Herrar - Grupp D

Lellräkas United    - IBF Brunk           6 - 0
Hemköp              - Lindebrink Entrepr. 3 - 0
Lellräkas United    - Hemköp              3 - 3
Lindebrink Entrepr. - IBF Brunk           4 - 1
Lindebrink Entrepr. - Lellräkas United    4 - 8
IBF Brunk           - Hemköp              1 - 4

1. Lellräkas United    3 2 1 0 17 - 7  +10 7
2. Hemköp              3 2 1 0 10 - 4  +6  7
3. Lindebrink Entrepr. 3 1 0 2  8 - 12 -4  3
4. IBF Brunk           3 0 0 3  2 - 14 -12 0

Herrar - Slutspel

1/4 NTM              - Hemköp            1 - 2
1/4 HERI IBK         - Lundaekonomerna   6 - 2
1/4 Kumlabunkern     - Östtorps VVS      3 - 4 (str)
1/4 Lellräkas United - Bokaliverpool.com 5 - 3 (str)
Semi Hemköp          - HERI IBK          0 - 5
Semi Östtorps VVS    - Lellräkas United  3 - 2
Final HERI IBK       - Östtorps VVS      2 - 1 (förl)

GRUPPRESULTAT HERRAR

Damer - Grupp E

SVEA               - HC Bil              0 - 0
Golden Ladies      - Sth Innebandygäris 12 - 0
Golden Ladies      - SVEA                6 - 0
HC Bil             - Sth Innebandygäris  5 - 0
HC Bil             - Golden Ladies       1 - 5
Sth Innebandygäris - SVEA                2 - 1

1. Golden Ladies      3 3 0 0 23 - 1  +22 9
2. HC Bil             3 1 1 1  6 - 5  +1  4
3. Sth Innebandygäris 3 1 0 2  2 - 18 -16 3
4. SVEA               3 0 1 2  1 - 8  -7  1

Damer - Grupp F

After Work     - Peking Players 3 - 0
Pumorna        - FFamiljen      2 - 2
After Work     - Pumorna        0 - 1
FFamiljen      - Peking Players 2 - 1
FFamiljen      - After Work     0 - 2
Peking Players - Pumorna        3 - 3

1. After Work     3 2 0 1 5 - 1 +4 6
2. Pumorna        3 1 2 0 6 - 5 +1 5
3. FFamiljen      3 1 1 1 4 - 5 -1 4
4. Peking Players 3 0 1 2 4 - 8 -4 1

Damer - Slutspel

Semi  Golden Ladies- Pumorna    4 - 1
Semi  After Work   - HC Bil     3 - 0
Final Golden Ladies- After Work 4 - 0

Mix - Grupp G

Stolpis          - Blåbärsplockarna 3 - 0
Marias Mixed     - Östtorps VVS Mix 8 - 1
Stolpis          - Marias Mixed     0 - 6
Östtorps VVS Mix - Blåbärsplockarna 0 - 3
Östtorps VVS Mix - Stolpis          2 - 7
Blåbärsplockarna - Marias Mixed     3 - 8

1. Marias Mixed     3 3 0 0 22 - 4 +18  9
2. Stolpis          3 2 0 1 10 - 8 +2   6
3. Blåbärsplockarna 3 1 0 2  6 - 11 -5  3
4. Östtorps VVS Mix 3 0 0 3  3 - 18 -15 0

Mix - Slutspel

Final Marias Mixed - Stolpis 3 - 1

 

Skribent: Mariana Eklund
Epost: Adressen Gömd


   Här finns klipp från Korpen Nyköpings aktiviteterKorpens Youtube

 swish

 

  Östtorps logga 

Riksfinalen
Sweden Floorball Cup 
22-23/1 2016

gilla korpen  

Gilla gums

   PRODIS

Korpens egna hall

 Korpens egna hall

där du bl.a kan spela badminton, 
squash,
innebandy, bordtennis, 
handboll,
volleyboll, träna på gym
och sola i våra fräscha solarier.
        Välkommen!

 

 

   

Korpen TV

 vi_samarbetar_med
sormlandssparbank_neg

Postadress:
Korpförening Nyköping - Korpen
Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Besöksadress:
GUMSHALLEN, Gumsbackevägen 2
61138 Nyköping

Kontakt:
Tel: Korpen 0155-450 953, Gumshallen 0155-450 950
Fax: 0155-450 959
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 Östtorps vvs

 

 sörmlands sparbank