Hoppa till sidans innehåll

Ridefeldt och Risby segrade i Lännas orientering

2017-04-08 18:06
Favoriterna höll i Lännas stora orienteringstävling med arena Hagby gård, söder om Almunge. 107 föreningar fanns representerade från Skåne till Norrbotten. Albin Ridefeld, OK Linne, segrade med 34 sekunder. Kajsa Risby, OK Kåre, med ännu större...
  • Uppdaterad: 2017-04-08 18:11

... marginal, 1 minut och 27 sekunder.

I H21 elit sprang Albin Ridefeldt 4.820 meter på 26.50. På silverplats kom Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 24 sekunder efter. Ytterligare endast tio sekunder efter blev Roman Ryapolov, IFK Mora OK. Bland Upplands orienterare återfinns ytterligare två bland topp tio, Ulf Troeng, Linné på nionde och på tionde plats Sixten Walheim, OK Rodhen.

När Kajsa Risby, OK Kåre, sprang i mål stod det ganska klart att tiden skulle hålla för slutseger i D21 elit. 28.02 på 4.330 meter och med en betryggande marginal på 1.27 före närmaste konkurrent, Johanna Engström, OK Hällen. Bästa upplänning blev Gunilla Svärd, IF Thor, med sin tredje plats, endast 16 sekunder efter Engström.

Det blev gott om upplänningar bland topp tio i damelitklassen. På femte plats kom Hilda Forsgren, Linné; sjua Maria Sjölander, Rodhen; åtta Julia Ohlsson, Linné och på nionde plats Rebecka Lindberg, OK Roslagen.

I juniorernas elitklasser blev det upplandssegrar. Malva Steen, OK Enen, i D18E med klara 2.16 före Emma Persson, Tumba-Mälarhöjden OK. I H 18E genom Axel Bergström, Rodhen, 49 sekunder före Albin Björnudd, IFK Umeå.

Totalt startade 1109 tävlande i 50 olika klasser. Gemensamt för tävlingsklasserna var att det blev snabba tider. Lättlöpt terräng och före lövsprickning som gav god sikt, bidrog till detta tillsammans med att det är förhållandevis torrt ute i markerna.

Per-Olof Svensson

Resultat
Tre främsta resultat + Upplandsresultat ned till 30 i elitklasser och 20 i övriga tävlingsklasser:

2017-04-08 Lännamedeln

D21 Elit, 4 330 m: 1) Kajsa Risby, OK Kåre, 28.02, 2) Johanna Engström, OK Hällen, 29.29, 3) Gunilla Svärd, IF Thor, 29.45, 5) Hilda Forsgren, OK Linné, 30.15, 7) Maria Sjölander, OK Rodhen, 31.34, 8) Julia Ohlsson, OK Linné, 31.55, 9) Rebecka Lindberg, OK Roslagen, 31.56, 11) Annika Billstam, OK Linné, 32.39, 15) Lisa Carlsson, OK Linné, 34.01, 17) Inga Kazlauskaite, OK Linné, 34.30, 19) Samantha Saeger, OK Linné, 35.47, 20) Elin Sjölander, OK Rodhen, 36.12, 25) Sara Bengtsson, Långhundra IF, 37.42.

H21 Elit, 4 820 m: 1) Albin Ridefelt, OK Linné, 26.50, 2) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 27.24, 3) Roman Ryapolov, IFK Mora OK, 27.34, 9) Ulf Troeng, OK Linné, 29.56, 10) Sixten Walheim, OK Rodhen, 29.57, 20) Martin Jansson, OK Rodhen, 31.56, 25) Samuel Hedlund, Långhundra IF, 32.27, 26) Anders Håkansson, OK Linné, 32.40, 28) Tomas Stenström, OK Linné, 32.46.

D18 Elit, 3 730 m: 1) Malva Steen, OK Enen, 34.01, 2) Emma Persson, Tumba-Mälarhöjden OK, 36.17, 3) Lovisa Längheim, Tullinge SK, 37.19.

H18 Elit, 4 020 m: 1) Axel Bergström, OK Rodhen, 30.31, 2) Albin Björnudd, IFK Umeå, 31.20, 3) Vidar Persson, Täby OK, 33.38.

D21, 4 070 m: 1) Lisa Johansson, OK Rodhen, 33.13, 2) Amanda Tellsén, OK Roxen, 34.19, 3) Elin Olovsson, OK Linné, 35.15, 4) Josefin Bengtsson, IF Thor, 35.16, 6) Jenny Wegmüller, OK Rodhen, 36.23, 8) Erika Jansson, Rasbo IK, 36.48, 14) Charlotte Ihrfors, OK Linné, 42.07, 15) Evelina Christoffersson, OK Roslagen, 42.54, 20) Johanna Ragvald, OK Linné, 44.41.

H21, 4 580 m: 1) Håkan Berglund, IF Thor, 31.43, 2) Robin Pousette, Långhundra IF, 32.09, 3) Matti Janlöv, IF Åland, 32.19, 4) Robert Sandberg, OK Roslagen, 32.38, 10) Niklas Reinholdsson, IF Thor, 38.03, 11) Petter Lindberg, OK Linné, 38.10, 13) Oskar Molarin, OK Rodhen, 39.02, 18) Rickard Boman, IF Thor, 43.47, 19) Emil Jansson, OK Rodhen, 50.47.

D18, 3 710 m: 1) Victoria Eriksson, OK Nolaskogsarna, 38.52, 2) Sofia Giding, Vallentuna-Össeby OL, 43.45, 3) Eleanore Nealis, Länna IF, 44.16, 4) Astrid Ander, Vallentuna-Össeby OL, 54.12.

H18, 3 740 m: 1) Adrian Johansson, OK Nolaskogsarna, 33.18, 2) Rasmus Nordgren, OK Kåre, 38.07, 3) Nils Ottosson, Gävle OK, 40.34, 4) Felix Svensson, Rasbo IK, 44.14.

D16, 3 240 m: 1) Lotta Weyhenmeyer, IF Thor, 24.43, 2) Hanna Lundberg, OK Renen, 24.54, 3) Ebba Lindell, IF Thor, 24.57, 6) Lovisa Wigertz, Långhundra IF, 27.36, 10) Alva Jonsson, Långhundra IF, 29.17, 12) Emilia Bergström, OK Rodhen, 29.58, 15) Elsa Bäsén, IF Thor, 31.54, 19) Lovisa Hambäck, Långhundra IF, 32.51.

H16, 3 240 m: 1) Benjamin Näslund, Skogslöparna, 20.31, 2) Jakob Sjöberg, Gävle OK, 21.10, 3) Arvid Roos, OK Linné, 21.46, 4) Emil Boström, OK Linné, 22.03, 5) David Melin, OK Rodhen, 23.31, 6) Karl Grywenz, OK Linné, 23.33, 11) Hugo Hansson, IF Thor, 24.56, 13) Oskar Sundblom, Rånäs OK, 25.50, 16) John McLelland, OK Rodhen, 26.11.

D16 Kort, 2 620 m: 1) Hedvig Sundstedt, Rasbo IK, 53.38.

H16 Kort, 2 620 m: 1) Thobias Brodin, IFK Mora OK, 40.28.

D14, 2 620 m: 1) Sara Åbom, Gävle OK, 20.41, 2) Cornelia Krafft, Länna IF, 21.04, 3) Emma Eliasson, Domnarvets GOIF, 21.14, 4) Johanna Roos, OK Linné, 21.40, 5) Hanna Jonsell, IF Thor, 22.20, 6) Fannie Sjölander, OK Rodhen, 22.34, 9) Joni Müller af Uhr, OK Linné, 23.56, 16) Ellen Hannrup, IF Thor, 28.41, 18) Moa Lundin, OK Linné, 29.05, 20) Ella Servin, Långhundra IF, 31.05.

H14, 2 620 m: 1) Aron Hellgren, IF Thor, 16.50, 2) Tore Palmgren, Sundsvalls OK, 17.08, 3) Christoffer Lindgren, OK Kåre, 17.35, 4) Pelle Nilsson, OK Linné, 17.38, 6) Viktor Jemth, IF Thor, 17.55, 9) Edvin Nilsson, Långhundra IF, 19.52, 10) Elias Westerbergh, Rasbo IK, 20.17, 13) Simon Wahlnäs, OK Linné, 21.24, 14) Elliot Angelsiöö, OK Linné, 21.56, 15) David Berglund, IF Thor, 22.26.

D14 Kort, 2 440 m: 1) Vega Sundstedt, Rasbo IK, 32.22, 2) Alicia Schandl, OK Södertörn, 35.10, 3) Rebecca Stålnäbb, Domnarvets GOIF, 45.51.

H14 Kort, 2 440 m: 1) Gustav Vising, OK Triangeln, 34.49.

D12, 2 440 m: 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 17.11, 2) Alva Ersson, IFK Mora OK, 19.28, 3) Alva Lidström Lauri, Snättringe SK, 23.43, 5) Nadine Huss, OK Linné, 25.22, 7) Ida Palm, OK Linné, 25.39, 8) Elsa Söllvander Eklund, OK Rodhen, 25.43, 9) Elsa Hedin, OK Linné, 26.39, 11) Felicia Krafft, Länna IF, 27.17, 13) Frida Melin, OK Rodhen, 28.31, 16) Emily Kruys, IF Thor, 30.42.

H12, 2 440 m: 1) Olle Ringi, OK Kåre, 16.12, 2) Edvin Tögenmark, OK Linné, 17.39, 3) Axel Andersson, IF Thor, 18.37, 4) Hugo Örtlund, Rånäs OK, 19.31, 6) Love Bylund, IF Thor, 19.43, 9) Emil Åberg, OK Linné, 21.24, 16) Felix Johnsson, OK Linné, 24.46, 19) Rasmus Exell, Länna IF, 25.19.

D12 Kort, 1 860 m: 1) Rakel Rahm, Härnösands OK, 20.58, 2) Rebecka Åkärbjär, IFK Mora OK, 23.10, 3) Nova Stattin, Härnösands OK, 32.09.

H12 Kort, 1 860 m: 1) Filip Sköld, Domnarvets GOIF, 22.07, 2) Olle Skymning, Stora Tuna OK, 23.29, 3) Lucas Borell, OK Linné, 24.01.

D10, 1 860 m: 1) Sara Roos, OK Linné, 14.14, 2) Maja Mases, Stora Tuna OK, 15.31, 3) Ellen Hedin, OK Linné, 16.19, 5) Tora Jonsell, IF Thor, 18.24, 8) Alma Wessel, Länna IF, 39.35.

H10, 1 860 m: 1) Edvin Johansson, Väsby OK, 12.35, 2) Valle Larsson, IF Thor, 12.52, 3) Ted Lagerström, Attunda OK, 13.05, 4) Arvid Tögenmark, OK Linné, 14.05, 7) Alfons Westerbergh, Rasbo IK, 17.38, 8) Rickard Jemth, IF Thor, 17.48, 9) Lukas Lind, IF Thor, 18.39, 10) Elis Quistberg, IF Thor, 19.50, 11) Theo Risto, OK Linné, 19.57, 12) Gustav Lindberg, OK Roslagen, 20.20, 16) Benjamin Winninge, Långhundra IF, 23.50, 19) Alfred Wessel, Länna IF, 33.15, 20) Sheldon Nealis, Länna IF, 52.40.

D35, 3 630 m: 1) Jessica Söllvander, OK Rodhen, 29.43, 2) Lena Ljungqvist, Täby OK, 34.14, 3) Caroline Westbom, OK Österåker, 43.18.

H35, 4 690 m: 1) Oskar Nilsson, Västerås SOK, 43.47, 2) Jonatan Söderberg, Gävle OK, 47.49, 3) Cristian Franzén, Ankarsrums OK, 1.11.26.

D40, 3 540 m: 1) Karolina Hellberg, Sundbybergs IK, 27.16, 2) Jenny Westerbergh, Rasbo IK, 27.52, 3) Magdalena Carlstein, IFK Lidingö SOK, 28.14, 5) Helene Nilsson, OK Linné, 28.56, 8) Louise Johansson, OK Roslagen, 31.01, 15) Annette Roos, OK Linné, 41.21, 18) Åsa Berg, Sigtuna OK, 45.27.

H40, 4 060 m: 1) Kalle Dalin, OK Kåre, 25.16, 2) Björn Ljunggren, OK Hammaren, 25.20, 3) Liutauras Bilevicius, OK Roslagen, 25.29, 5) Henrik Roos, OK Linné, 27.14, 8) Mats Åberg, OK Linné, 27.59, 15) Anders Tväråna, OK Linné, 30.42, 17) Jonas Andersson, IF Thor, 33.42.

D45, 3 180 m: 1) Lena Karlsson Holmer, IFK Mora OK, 24.47, 2) Yvonne Grehn, OK Rodhen, 25.52, 3) Cecilia Fochsen, Waxholms OK, 26.16, 5) Sofie Bergendahl, IF Thor, 26.36, 9) Josefine Nordström, OK Triangeln, 30.20, 10) Ammie Berglund, IF Thor, 31.48, 13) Marica Tynell, Rånäs OK, 34.09, 14) Pia Gustås, OK Linné, 34.46, 15) Ane Laugen, OK Linné, 35.37.

H45, 3 960 m: 1) Jonas Eklund, OK Rodhen, 25.14, 2) Olof Smitt, Södertälje-Nykvarn OF, 25.30, 3) Anders Boström, OK Linné, 25.46, 5) Mattias Nilsson, OK Linné, 27.27, 7) Johan Blomster, IF Thor, 28.46, 9) Jörgen Hellgren, IF Thor, 29.03, 11) Marcus Phersson, OK Linné, 30.03, 12) Fredrik Lindell, IF Thor, 30.14, 13) Pontus Gille, OK Roslagen, 30.18, 15) Bo Segerman, IF Thor, 30.49, 16) Ulf Bergström, OK Rodhen, 31.01, 20) Daniel Olm, IF Thor, 32.19.

D50, 3 020 m: 1) Anna-Lena Längheim, Tullinge SK, 25.36, 2) Annika Ardell, OK Rodhen, 25.42, 3) Laila Ingelsson, OK Hammaren, 26.08, 10) Lena Grandin, OK Linné, 28.43, 11) Maria Hart, OK Linné, 28.49, 12) Hillevi Eriksson, OK Linné, 29.03, 15) Gunnel Rask, Sigtuna OK, 31.08, 17) Camilla Adlerteg, OK Enen, 32.36, 19) Maria Lännevall, OK Roslagen, 34.07, 20) Cathrine Johansson, Tierps SOK, 35.01.

H50, 3 600 m: 1) Mats Jonsell, IF Thor, 24.50, 2) Mikael Ingelsson, Ockelbo OK, 25.04, 3) Jan Carlsson, Söders-Tyresö, 26.13, 4) Jonas Giding, Vallentuna-Össeby OL, 26.22, 5) Urban Freij, OK Enen, 26.59, 6) Per Edlund, Sigtuna OK, 27.40, 8) Michael Holmgren, IF Thor, 28.27, 15) Hans Thor, OK Linné, 29.54, 15) Anders Ohlin, Rånäs OK, 29.54, 18) Kenneth Hermansson, Sigtuna OK, 30.37.

D55, 2 960 m: 1) Carina Doyle, Sundbybergs IK, 27.28, 2) Anna-Lena Tynong, Gävle OK, 29.58, 3) Dorothe Spillmann, IF Thor, 30.08, 4) Marie Öhman, Vallentuna-Össeby OL, 31.13, 6) Katarina Bengtsson, Långhundra IF, 32.40, 12) Inger Lilliehöök, OK Linné, 36.34, 14) Karin Jansson, OK Rodhen, 39.28, 16) Maria Skantz, OK Triangeln, 40.48, 17) Carina Jacobsson, OK Rodhen, 41.22, 18) Brita Nilsson, OK Linné, 46.43.

H55, 3 510 m: 1) Peter Nordström, Täby OK, 23.57, 1) Torbjörn Lännevall, OK Roslagen, 23.57, 3) Anders Enmark, Gävle OK, 25.27, 8) Tommy Åhman, Långhundra IF, 28.00, 9) Sven Wigertz, Långhundra IF, 28.04, 12) Peder Karlsson, Rånäs OK, 28.55, 17) Anders Jönsson, OK Triangeln, 31.17, 18) Peter Ridefelt, OK Linné, 31.33.

D60, 2 500 m: 1) Lena Larsson, Sala OK, 23.17, 2) Eva Olsson, Rånäs OK, 26.05, 3) Gunilla Håkansson, IFK Hedemora OK, 27.31, 6) Eva Elnerud, Sigtuna OK, 28.59, 10) Christina Ohlin, Rånäs OK, 41.09.

H60, 3 430 m: 1) Stefan Carlsson, Alfta-Ösa OK, 24.24, 2) Andreas Hjertson, OK Linné, 26.53, 3) Lars Ohlin, Rånäs OK, 27.04, 12) Svend Erik Mathiassen, OK Linné, 30.28, 13) Lars Landström, Långhundra IF, 30.43, 18) Mats Lundman, OK Roslagen, 33.54.

D65, 2 420 m: 1) Christina Hjertson, OK Linné, 24.24, 2) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 24.45, 3) Monica Svärd, OK Klemmingen, 28.42, 6) Karin Grånäs, Rasbo IK, 35.24, 7) Gunlis Larsson, OK Enen, 35.39, 8) Agneta Pihl Skoog, Enköpings AIF, 37.11, 9) Lena Johnsson, Rånäs OK, 37.16, 10) Lena Nyström-Nilsson, Rånäs OK, 42.28, 11) Ylva Nilsson, Vallentuna-Össeby OL, 52.52.

H65, 3 120 m: 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 24.11, 2) Hans Aurell, Gävle OK, 25.08, 3) Karl-erik Johansson, OK Södertörn, 27.14, 5) Jan Johansson, IF Thor, 27.42, 9) Stig Andersson, OK Linné, 30.24, 12) Lars-Erik Hermansson, OK Linné, 31.20, 14) Anders Eriksson, Vallentuna-Össeby OL, 32.02, 17) Mats Lilja, OK Enen, 32.38, 20) Kenneth Larsson, OK Enen, 35.04.

D70, 2 320 m: 1) Margareta Hagstedt, Väsby OK, 28.22, 2) Gullevi Svensson, Ronneby OK, 29.00, 3) Gun-Inger Sahlberg, Långhundra IF, 31.02, 8) Elke Wilke, Tierps SOK, 49.25.

H70, 2 890 m: 1) Leif Strandberg, Gustavsbergs OK, 27.13, 2) Per-Erik Wåhlberg, OK Linné, 27.33, 3) Willy Ljungdell, Täby OK, 27.48, 4) Torsten Pettersson, Långhundra IF, 28.48, 11) Leif Eriksson, Heby AIF, 31.04, 14) Tomas Åhgren, Långhundra IF, 31.53, 17) Sören Winge, Upsala IF, 33.30.

D75, 2 210 m: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna OK, 27.16, 2) Britt Eriksson, Hammarby IF OF, 33.52, 3) Solveig Dillman, OK Älvsjö-Örby, 34.18, 6) Britt-Marie Bengtsson, OK Linné, 45.14, 8) Eva von Heijne, Sigtuna OK, 50.27, 10) Barbro Melvinger, OK Enen, 1.03.51.

H75, 2 840 m: 1) Roland Karlsson, Ronneby OK, 30.43, 2) Stig Jaremalm, Vallentuna-Össeby OL, 34.40, 3) Lars-Erik Karlsson, Rasbo IK, 35.04, 4) Ulf Åström, OK Roslagen, 35.19, 5) Sven-Olov Norlin, Rimbo SOK, 38.05, 6) Kurt Boström, OK Linné, 38.07, 9) Jan-Olof Malm, Sigtuna OK, 38.20, 11) Lennart Torstensson, OK Rodhen, 41.34, 12) Staffan Gantelius, Vallentuna-Össeby OL, 43.03, 13) Henrik Bergman, OK Linné, 44.23, 15) Ingvar Johansson, Vallentuna-Össeby OL, 46.11, 17) Lennart Jansson, Häverödals SK, 47.34, 18) Olov Jansson, Häverödals SK, 48.39.

H80, 2 350 m: 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 26.28, 2) Lars Persson, Väsby OK, 30.14, 3) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 33.10, 5) Stig Roos, OK Linné, 37.32, 6) Martin Engqvist, Upsala IF, 38.21, 7) Sten Larsson, Häverödals SK, 40.48, 8) Per-Urban Bengtsson, OK Linné, 41.42, 9) Sivert Söderbärg, OK Roslagen, 44.10, 12) Sven Eriksson, OK Roslagen, 53.42.

H85, 2 350 m: 1) Tage Abrahamsson, Rånäs OK, 44.10, 2) Jörgen Axelsson, IF Thor, 1.17.43.

 

Skribent: Per-Olof Svensson
Epost: This is a mailto link

Klubbstugan 
Länna IF:s Klubbstuga ligger på skolgården vid Länna Skola längs väg 282 

DAX att anmäla


Datum

Aktivitet

Anmäl
senast

17/7 Skärgårdssprinten, etapp 1 14/7
18/7 Skärgårdssprinten, etapp 2  14/7
  O-ringen 2018   
7/8

Rimbo/Rånäs Sprintcup del 4 
samt RM-sprint

3/8
12/8

Rodhenmedeln

5/8
14/8

Motionsorientering Uppland OK Rodhen  

 
16/8

Motionsorientering Uppland iStenhagen OK Linné

 

DAX att anmäla PreO


Datum

Aktivitet

Anmäl
senast

 27/6  PreO, Dag-DM, Uppland 20/6

 eventor_clubpage_160x38

Så här anmäler du dig till tävling 

 

Så här är/blir
vädret i Länna

 

 

Postadress:
Länna IF - Orientering
Eriksson, Krokvägen 5
74011 Länna

Kontakt:
Tel: 076 117 84 55
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Våra sponsorer:

Skrotcentralen

 

uppsalafritd.se

 

Holmen