Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat


Res.tävl. se resp. arr.
 MK NordJämten          Sponsorcupen 3                                   14-06-28
      Tävlingsledare: Jocke Hestner                                       Utskrivet: 19:45
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  S Camilla Wistemar       Södra Lappmarkens MK         7  7  7         21      1
                                    Mazda                      
     
        2  S Karoline Thunell       Krokoms Motorklubb           4  7  7         18      2
                                    Mercedes                   
              Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201
     
        3  S Helen Olsson           Krokoms Motorklubb           5  4  3         12      3
                                    Saab                       
              Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232
     
        4  S Malin Eriksson         Krokoms Motorklubb           7  4  5         16      4
                                    Saab                       
              Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201
     
        5  S Sara Lundqvist         MK Nordjämten                5  5  5         15      5
                                    Honda                      
     
        6  S Kerstin Grenholm       Föllinge MK                  4  3  4         11      6
                                    Toyota                     
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         Övriga      
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        7  S Veronica Sjökvist      Krokoms Motorklubb          e-  5  4          9   
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  J Alexander Seger        Krokoms MK                   5  7  7         19      1
                                    Opel                       
              Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:  201
     
        2  J Fredrik Olsson         Krokoms MK                   4  5  5         14      2
                                    Volvo                      
              Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:
     
        3  J Aron Seger             Krokom MK                    4  7  4         15      3
                                    Nissan                     
              Anmälare: OKQ8 KROKOM                    Lic:  201
     
        4  J Emma Modin             MK Nordjämten                3  7  5         15      4
                                    Volvo                      
     
        5  J Jonas Wallin           Krokoms MK                   7  5  7         19      5
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: Ok Q8 krokom                   Lic:  201
     
        6  J Simon Ylander          MK Nordjämten                7  7  7         21      6
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      B final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  J Fredrik Olsson         Krokoms MK                   4  5  5         14      1
                                    Volvo                      
              Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:
     
        2  J Fredrik Tinnsten       Krokoms Motorklubb           4 e-  7         11      2
                                    Volvo                      
              Anmälare: okq8 krokom                    Lic:
     
        3  J Niclas Jansson         Krokoms MK                   2  4  5         11      3
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: Team skitbra                   Lic:  468
     
        4  J Emmy Mähler            Junsele MS                   5  5  3         13      4
                                    Audi                       
     
        5  J Rasmus Teir            Härjedalens AK               3  3  2          8      5
                                    Volvo                      
     
        6  J Richard Hallin         MK Nordjämten                7  3  4         14      6
                                    Mitsubishi                 
              Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      C final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  J Rasmus Teir            Härjedalens AK               3  3  2          8      1
                                    Volvo                      
     
        2  J Samuel Olofsson        Krokoms MK                   3  1  4          8      2
                                    Volvo                      
              Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:
     
        3  J Jeremias Jonsson       MK Nordjämten                5  4 e-          9      3
                                    Volkswagen 1600            
              Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:
     
        4  J John Holmkvist         Föllinge MK                  7 k- k-          7      4
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
        5  J Simone Jonsson         Offerdals MK                 2  5  3         10      5
                                    Volvo                      
     
        6  J Lars Ericsson          SLMK                         4  4 k-          8      6
                                    Volvo                      
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      Övriga      
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
       17  J Mathias Lööf           Föllinge Mk                 e-  2  4          6   
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
       18  J Sofia Grenholm         Föllinge MK                  3  2  1          6   
                                    Toyota                     
     
       19  J Tobias Lööf            Föllinge MK                 e- e-  5          5   
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Hallin/Börsåsens Motorspo Lic:
     
       20  J Tobias Rensbo          Krokoms MK                   5 e- k-          5   
                                    Volvo                       kom ej till start
     
       21  J Jimmy Häggblad         Krokoms MK                  e- s-  3          3   
                                    Honda                      
              Anmälare: okq8 krokom                    Lic:
     
       22  J Rasmus Lindberg        MK Nordjämten               e-  3 e-          3   
                                    Volvo                       kom ej i mål
     
       23  J Jesper Larsson         Jämtlands  MK               k- k- k-          -   
                                    Mazda                       kom ej till start
              Anmälare: Dynggrep Racing                Lic:  153
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  S Christoffer Ylander    Hede MK                      7  7  7         21      1
                                    Saab                       
     
        2  S Rickard Sundberg       Hede MK                      5  4  7         16      2
                                    Saab                       
     
        3  S Mattias Eising         Jämtlands MK                 7  7  3         17      3
                                    Toyota                     
              Anmälare: Dynggrep Racing                Lic:  153
     
        4  S Petra Jonsson          Offerdals MK                 7  5  5         17      4
                                    Volvo                      
     
        5  S Hans-Erik Johansson    Jämtlands  Motorklubb        4  5  7         16      5
                                    Saab                       
              Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232
     
        6  S Micke Sundberg         Ånge MK                      4  4  7         15      6
                                    Saab                       
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        B final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  S Micke Sundberg         Ånge MK                      4  4  7         15      1
                                    Saab                       
     
        2  S Tobias Hedbergh        SMF Dorotea                  7  4  5         16      2
                                    Volvo                      
     
        3  S Micael Larsson         Jämtlands  Motorklubb        5  4  5         14      3
                                    Mazda                      
              Anmälare: Dynggrep Racing                Lic:  153
     
        4  S Olle Engstedt          Offerdals MK                 3  5  5         13      4
                                    Volvo                      
     
        5  S Andreas Lindén         Ragundadalen RC              2  7 t-          9      5
                                    Opel                       
     
        6  S Ola Norberg            Krokoms Motorklubb           3  5  7         15      6
                                    Nissan                     
              Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        C final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
        1  S Andreas Lindén         Ragundadalen RC              2  7 t-          9      1
                                    Opel                       
     
        2  S Billy Jonsson          Offerdals Motorklubb         5  3  5         13      2
                                    Volvo                      
     
        3  S Fredric Mattsson       Södra Lappmarkens MK         1  5  4         10      3
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Polar Racing              Lic:  616
     
        4  S Jonas Jonsson          MK Nordjämten                2  4  4         10      4
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:
     
        5  S Daniel Bergvall        Ragundadalens RC             4  7 k-         11      5
                                    Volvo                      
     
        6  S Jesper Jonsson         Föllinge MK                  4  7 k-         11      6
                                    Volkswagen 1600            
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        Övriga      
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  Totalt  Final
     
       17  S Niclas Helmersson      Krokoms MK                  e-  3  4          7   
                                    Saab                       
     
       18  S Thomas Berglund        MK Nordjämten                7 e- e-          7   
                                    Volvo                       kom ej i mål
     
       19  S Sven Strindlund        MK Nordjämten                5 k- k-          5   
                                    Opel                        kom ej till start
     
       20  S Johan Ihrén            Krokoms Motorklubb           5 e- k-          5   
                                    Audi                        kom ej till start
     
       21  S Håkan Dahlin           MK Nordjämten                3 e- k-          3   
                                    Mazda                       kom ej till start
     
       22  S Bengt-Åke Ihrén        Krokoms Motorklubb           2 e- k-          2   
                                    Saab                        kom ej till start
     
       23  S Tommie Nilsson         Offerdals MK                 1 e- k-          1   
                                    Volvo                       kom ej till start
     
       24  S Patrik Sandström       MK Nordjämten               e- s- k-          -   
                                    Volvo                       kom ej till start
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
       25  S Kenneth Andersson      Södra Lappmarkens MK        e- k- k-          -   
                                    VW Golf                     kom ej till start
     
       26  S Viktor Holmkvist       Föllinge MK                 e- k- k-          -   
                                    Saab                        kom ej till start
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
       27  S Anders Mähler          Junsele MS                  s- k- k-          -   
                                    Volvo                       kom ej till start
     
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Start.nr
 

Plac.
 

Namn
 
 
 

Klubb
 
 

Åk 1
 
 

Åk 2
 
 

Tot
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

527
 
 

1
 
 

Henrik Sjöbom
 
 
 
 
 

2,44,55
 
 

2,44,16
 
 

5,29,11
 
 
 
 
 

536
 
 

2
 
 

Leif Karlstrand
 
 
 
 
 

2,44,53
 
 

2,44,29
 
 

5,29,22
 
 
 
 
 

526
 
 

Brutit
 
 

David Ekholm
 
 
 
 
 

2,44,47
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MK NordJämten
Rallycross Gisselås 31/08/13


      PROTOKOLL Folkrace Seniorer      A final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1 524 Andrs Bergström                               2.40.07 2.38.34 7.58.74 4.19.72
                                                            2.40.33       
     
        2 527 Leif Karlstrand                               2.39.61 2.39.25 8.02.13 4.21.33
                                                            2.43.27       
     
        3 526 David Elofsson                                2.46.06 2.41.27 8.14.01 4.23.88
                                                            2.46.68       
     
        4 528 Peter Karlsson                                2.38.10 2.40.30 8.03.08       
                                                            2.44.68        
MK NordJämten
Sponsorcupen Gisselås 13/08/31


      PROTOKOLL Debutanter             A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  D Carina Löfstedt        Krokoms MK                  F- F-  -          -      -
                                    Saab                       
              Anmälare: Krokoms MK                     Lic:
     
        2  D sebastian halvarsson   ånge mk                     F- F-  -          -      -
                                    Saab                       
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  J simon ylander          bergs motorklubb             7  7  4         18      1
                                    Mazda                      
              Anmälare: TeamHallin/BörsåsensMotorsport Lic:
     
        2  J Rickard Sundberg       Hede MK                      7  5  7         19      2
                                    Saab                       
     
        3  J Edvin Lindblad         Lycksele MK                  4  7  7         18      3
                                    Mazda                      
              Anmälare: 4P Racingteam                  Lic:
     
        4  J Linus Vallin           Hede MK                      7  7  5         19      4
                                    Volvo                      
              Anmälare: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad Lic:
     
        5  J Tobias Lööf            Föllinge MK                  7  5  4         16      5
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
        6  J Simon Eliasson         södra lappmarkens MK         7  5  7         19      6
                                    Volkswagen                 
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      B final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  J Tobias Lööf            Föllinge MK                  7  5  4         16      1
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
        2  J Niclas Jansson         krokoms mk                   5  4  4         13      2
                                    Mitsubishi                 
              Anmälare: Team skitbra                   Lic:
     
        3  J Emmy Mähler            Junsele MS                   2  5  7         14      3
                                    Audi                       
     
        4  J Fredrik Olsson         Krokoms mk                   3  4  5         12      4
                                    Volvo                      
              Anmälare: okq8 krokom                    Lic:
     
        5  J Mattias Eising         Jämtlands MK                 5  7 S-         12      5
                                    Toyota                     
              Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:
     
        6  J Robin Olofsson         Krokoms MK                   3  7  7         17      6
                                    Saab                       
              Anmälare: Krokoms MK                     Lic:
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      C final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  J Mattias Eising         Jämtlands MK                 5  7 S-         12      1
                                    Toyota                     
              Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:
     
        2  J Alexander Seger        Krokoms Mk                   5  2  4         11      2
                                    Volvo                      
              Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:
     
        3  J christoffer stromberg  åsele ms                     3  4  4         11      3
                                    Alfa Romeo                 
     
        4  J Niclas Nordlander      Åsele MS                     4  3  3         10      4
                                    Saab                       
     
        5  J Isak Hellström         Hede MK                      2  3  5         10      5
                                    Volvo                      
     
        6  J Jonas Jonsson          MK Nordjämten                4  3  3         10      6
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      Övriga      
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
       17  J Mattias Åkerblom       krokom                       3  4  2          9   
                                    Audi                       
     
       18  J Lars Ericsson          Södra Lappmarkens MK         4  5 E-          9   
                                    Volvo                      
     
       19  J Jesper Larsson         Jämtlands MK                 3 E-  5          8   
                                    Nissan                     
              Anmälare: YA/Dynggrep racing             Lic:
     
       20  J Fredrik Tinnsten       Krokoms MK                   2  3  3          8   
                                    Volkswagen                 
     
       21  J Fanny Lindgren         Ånge MK                      2  4  2          8   
                                    Opel                       
     
       22  J Tobias Rensbo          krokoms mk                   4  2 Ug          6   
                                    Saab                       
              Anmälare: Rehnsboracing                  Lic:
     
       23  J adrian  nilsson        junsele ms                  E-  2  3          5   
                                    Volvo                      
     
       24  J Henrik Öredal          Lycksele MK                  1  3  1          5   
                                    Volvo                      
     
       25  J Jonas Wallin           Krokoms mk                   5 E- Ug          5   
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: OK Q8 krokom & wallinracing    Lic:
     
       26  J John Holmkvist         Föllinge MK                  5 E- S-          5   
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       27  J Samuel Olofsson        Krokoms mk                   1 E-  2          3   
                                    Volvo                      
              Anmälare: okq8 krokom                    Lic:
     
       28  J william gustafsson     kmk                          1  2 E-          3   
                                    Volvo                      
     
       29  J Richard Hallin         mknj                         2  1 E-          3   
                                    Saab                       
              Anmälare: team hallin börsåsen motorspor Lic:
     
       30  J Alex Westberg          Södra Lappmarkens MK        K- E- K-          -   
                                    Saab                       
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  S Camilla Wistemar       Södra Lappmarkens MK         7  7  7         21      1
                                    Saab                       
     
        2  S Ottilia Lindblad       Lycksele MK                  5  5  7         17      2
                                    Mazda                      
              Anmälare: 4P Racingteam                  Lic:
     
        3  S Maritha Mähler         Junsele MS                   4  2  3          9      3
                                    Audi                       
     
        4  S Veronica Åkervall      Ånge MK                      5  5  7         17      4
                                    Saab                       
     
        5  S Petra Jonsson          Offerdals mk                 7  3  7         17      5
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
        6  S Madelene Axberg        Åsele Motorsällskap          7  7  5         19      6
                                    Opel                       
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         B final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  S Maritha Mähler         Junsele MS                   4  2  3          9      1
                                    Audi                       
     
        2  S Sofia Salomonsson      ÅMS                          3  5  4         12      2
                                    Volkswagen                 
     
        3  S Veronica Sjökvist      Krokoms Mk                   4  7  3         14      3
                                    Toyota                     
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
        4  S Maria Persson          Södra Lappmarkens MK         3  7  5         15      4
                                    Audi                       
     
        5  S Therese Beckman        Jämtlands mk                 4  4  5         13      5
                                    Opel                       
              Anmälare: Bringåsen racing               Lic:
     
        6  S Irja Wistemar          södra lappmarkens MK         7  4  5         16      6
                                    Volkswagen                 
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         C final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  S Maritha Mähler         Junsele MS                   4  2  3          9      1
                                    Audi                       
     
        2  S Sara Lundqvist         MK Nord Jämten               3  3  4         10      2
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
        3  S Karoline Thunell       krokoms mk                   1  3  4          8      3
                                    Mercedes                   
              Anmälare: okq8 krokom                    Lic:
     
        4  S Sanna Lindström        åms                         S-  5  4          9      4
                                    Honda                      
     
        5  S Jessica Åkermo         Föllinge MK                  3  2  3          8      5
                                    Volvo                      
     
        6  S Helen Olsson           Krokoms MK                   4  4  3         11      6
                                    Saab                       
              Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         Övriga      
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
       17  S Alexandra Jonsson      Offerdals MK                 5 E-  2          7   
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       18  S Camilla Westberg       Södra Lappmarkens MK         5  2 E-          7   
                                    Saab                       
     
       19  S Jenny Israelsson       Kramfors MSK                 2  4 Ug          6   
                                    Saab                       
     
       20  S Kerstin  Grenholm      Föllinge Motorklubb          2  1  2          5   
                                    Toyota                     
     
       21  S Britt-Marie Arvidsson  Åsele Motorsällskap         E- K- Ug          -   
                                    Opel                       
     
       22  S Elin Andersson         Ånge MK                     E- K- Ug          -   
                                    Saab                       
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        A final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  S Mattias Hägglund       Lycksele Motorklubb          4  7  4         15      1
                                    Volvo                      
     
        2  S Robert Hellhof         Härnösands MK                7  7  7         21      2
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Wisens Åkeri              Lic:
     
        3  S Mauritz Palm           Ånge mk                      3  7  7         17      3
                                    Saab                       
              Anmälare: HP MOTOR MEKONOMEN BILVERKSTAD Lic:
     
        4  S Anders Sjöbom          MK Nordjämten                7  7  7         21      4
                                    Volvo                      
     
        5  S Christoffer Ylander    Hede MK                      7  7  7         21      5
                                    Saab                       
              Anmälare: HP-MOTOR MEKONOMEN BILVERKSTAD Lic:
     
        6  S Fredrik Jonasson       Krokom MK                    7  5  7         19      6
                                    Volvo                      
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        B final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  S Mattias Hägglund       Lycksele Motorklubb          4  7  4         15      1
                                    Volvo                      
     
        2  S Per Persson            Södra Lappmarkens MK         7  5  5         17      2
                                    Audi                       
     
        3  S Hans-Erik Johansson    Jämtlands MK                 5  7  5         17      3
                                    Saab                       
              Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:
     
        4  S LarsÅke Grahn          Södra Lappmarkens MK         5  5  7         17      4
                                    Volvo                      
     
        5  S Seth Jonsson           Offerdals MK                 7  3  7         17      5
                                    Volvo                      
     
        6  S Anders Nilsson         Lycksele MK                  5  7  5         17      6
                                    Mazda                      
              Anmälare: 4P Racingteam                  Lic:
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        C final     
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
        1  S Mattias Hägglund       Lycksele Motorklubb          4  7  4         15      1
                                    Volvo                      
     
        2  S Daniel Bergvall        Ragundadalens RC             7  5  4         16      2
                                    Volvo                      
     
        3  S Magnus Svanberg        MK Nord Jämten               7  4  5         16      3
                                    Volvo                      
     
        4  S Christian Strömberg    Åsele ms                     5  5  5         15      4
                                    Alfa Romeo                 
     
        5  S Wiktor Danielsson      Åsele Motorsällskap         E-  7  7         14      5
                                    Opel                       
     
        6  S Henrik Persson         Timrå MK                     4  7  5         16      6
                                    Volkswagen                 
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        Övriga      
      Pl. Li Namn                   Klubb/Bil             Kval   1  2  3  4  5  Tot  Final


     
       17  S Andre Lindgren         Ånge MK                      5  4  5         14   
                                    Opel                       
     
       18  S Patrik Engberg         Krokoms MK                   5  5  4         14   
                                    Audi                       
              Anmälare: OK Q8                          Lic:
     
       19  S Simon Myllymäki        ÅMS                          4  4  5         13   
                                    Peugeot                    
     
       20  S Håkan Dahlin           Mk Nordjämten                4  3  5         12   
                                    Mazda                      
              Anmälare: Team skitbra                   Lic:
     
       21  S Bengt Karlsson         Jämtlands MK                 4  5  3         12   
                                    Volvo                      
              Anmälare: BringåsenRacing                Lic:
     
       22  S Tobias Kristoffersson  Jämtlands motorklubb         7  5 K-         12   
                                    Saab                       
     
       23  S Tomas Edberg           Krokoms motorklubb           7  5 K-         12   
                                    Toyota                     
              Anmälare: OKQ8                           Lic:
     
       24  S Emil 'Totte' Gustafsso Jämtlands MK                E-  4  7         11   
                                    Opel                       
              Anmälare: Y/A Dynggrep Racing            Lic:
     
       25  S Conny Jansson          Krokoms Mk                   4  3  4         11   
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       26  S Mikael Magnusson       Lycksele Motorklubb          5  1  4         10   
                                    Volvo                      
     
       27  S Daniel Granström       Jämtlands MK                 4  4  2         10   
                                    Volvo                      
              Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:
     
       28  S Fredric Mattsson       Södra Lappmarkens MK         3  7 E-         10   
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Cabby Racing              Lic:
     
       29  S Joakim Jonsson         Jämtands MK                  2  3  4          9   
                                    Toyota                     
              Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:
     
       30  S Simon Gulle            Jämtlands MK                 3  3  3          9   
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:
     
       31  S Frank Hammer           KMK                          5  3  1          9   
                                    Mercedes                   
              Anmälare: Ya/Dynggrep racing             Lic:
     
       32  S Benka Ihrén            Krokoms MK                   5  4 E-          9   
                                    Saab                       
     
       33  S Henrik Eriksson        Jämtlands MK                E-  3  4          7   
                                    Opel                       
              Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:
     
       34  S Tomas Berglund         MK Nord Jämten               7 K- K-          7   
                                    Volvo                      
     
       35  S Billy Jonsson          Offerdals MK                 4  2 E-          6   
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       36  S Patrik Sandström       MK Nordjämten                4  2 Ug          6   
                                    Toyota                     
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468
     
       37  S Anders Persson         Södra lappmarkens mk        E-  5 E-          5   
                                    Volvo                      
     
       38  S Magnus Halvarsson      Jämtlands MK                 1  4 E-          5   
                                    Saab                       
              Anmälare: Dynggrep Racing                Lic:
     
       39  S Daniel Andersson       Timrå mk                     3  2 Ug          5   
                                    Volvo                      
     
       40  S Anders Holmqvist       Föllinge MK                  5 K- K-          5   
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       41  S Anders Westberg        Södra Lappmarkens MK         5 E- K-          5   
                                    Volvo                      
     
       42  S Daniel Engström        KMK                         E-  4 E-          4   
                                    Saab                       
              Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:
     
       43  S Fredrik Dahlin         MK Nordjämten               E-  4 E-          4   
                                    Audi                       
     
       44  S Dennis Eriksson        Ånge MK                      4 S- E-          4   
                                    Saab                       
     
       45  S viktor holmkvist       Föllinge Mk                  4 E- Ug          4   
                                    Volkswagen                 
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       46  S Jimmy Forsberg         Hede MK                     E-  3 Ug          3   
                                    Saab                       
              Anmälare: HP Motor Mekonomen Bilverkstad Lic:
     
       47  S Thomas Lööf            Föllinge MK                  3 E- K-          3   
                                    Volvo                      
              Anmälare: Team skitbra                   Lic:
     
       48  S Micael Larsson         Jämtlands MK                 3 K- K-          3   
                                    Volvo                      
              Anmälare: YA/Dynggrep racing             Lic:
     
       49  S Ola Norberg            Krokoms MK                   3 Ug Ug          3   
                                    Volvo                      
              Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:
     
       50  S peter sjöström         stuguns mk                   3 E- K-          3   
                                    Volkswagen                 
     
       51  S VEIJO KLEMOLA          FMK                         E-  2 K-          2   
                                    Volvo                      
     
       52  S Pontus Hallin          Mk nord-jämten              E-  2 K-          2   
                                    Volvo                      
     
       53  S Daniel Wikström        JMK                          2 E- K-          2   
                                    Volvo                      
              Anmälare: YA/Dyngrep Racing              Lic:
     
       54  S Björn Hallin           mknj                        E- K- Ug          -   
                                    Ford                       
     
       55  S jörgen bygdefors       jmk                         E- K- K-          -   
                                    Volvo                      
     
       56  S Olle Danielsson        Åsele Motorsällskap         E-  - K-          -   
                                    Opel                       
     
       57  S Roland(rolle) Ekljung  mk nordjämten               Ug Ug Ug          -   
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       58  S Rolf Bergman           Kramfors MSK                Ug Ug Ug          -   
                                    Saab                       
     
       59  S Lucas Bergström        södra lappmarkens moto      Ug Ug Ug          -   
                                    Volkswagen                 
     
       60  S Ola Stjernen           Krokoms MK                  Ug Ug Ug          -   
                                    Opel                       
     
       61  S Stefan Ekljung         ånge mk                     E- E- Ug          -   
                                    Saab                       
              Anmälare: Team Skitbra                   Lic:
     
       62  S Leif Olausson          Bergs mk                    Ug Ug Ug          -   
                                    Opel                       
Krokoms MK
OK-Q8 Racet 2013 13/09/14


      PROTOKOLL Debutanter             A final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1 201 Erik Gunnarsson        Ånge MK                     f-      f-       -       -
                                    Saab                         f-       
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         A final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1   6 Jessica Persson        Hede Motorklubb              7       7      21       1
                                    Mazda                         7       
             Anmälare: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad Lic:  410 
     
        2  10 Bodil Göransson        Jämtlands Motorklubb         1       4      10       2
                                    Honda                         5       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        3   8 Caroline Jakobsson     Krokoms Motorklubb           7       4      14       3
                                    Volvo                         3       
             Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201 
     
        4   2 Sara Lundqvist         MK Nordjämten                5       7      17       4
                                    Mazda                         5       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
        5  12 Veronica Åkervall      Ånge MK                      4       7      15       5
                                    Saab                          4       
     
        6  15 Therese Jonsson        Ånge MK                      3       5      15       6
                                    Saab                          7       
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         B final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  10 Bodil Göransson        Jämtlands Motorklubb         1       4      10       1
                                    Honda                         5       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        2  13 Sofia Holmberg         Timrå MK                     4       3      11       2
                                    Saab                        v 4       
     
        3  16 Helen Olsson           Krokoms Motorklubb           5       4      13       3
                                    Saab                          4       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        4   4 Angelica Hedman        Ånge Mk                      4     v 2       9       4
                                    Saab                          3       
     
        5   3 Madelene Sandström     Mk Nordjämten                3     t 5      13       5
                                    Mitsubisi                     5       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
        6   7 Madelene Axberg        Åsele Motorsällskap          2      k-       9       6
                                    Opel                          7       
     
      PROTOKOLL Folkrace Damer         Övriga      
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
       12   1 Petra Jonsson          Offerdals MK                 2       5       9
                                    Volvo                         2       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
       13  14 Veronica Sjökvist      Krokoms Motorklubb           7      e-       7
                                    Mazda                        k-       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468  kom ej till start
     
       14   9 Therese  Beckman       Jämtlands  MK                3      e-       6
                                    Opel                          3       
             Anmälare: Bringåsen racing               Lic:  232 
     
       15   5 Karoline Thunell       Krokoms Motorklubb           1       3       6
                                    Mercedes                      2       
             Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201 
     
       16  18 Victoria Söderlund     Hede MK                      2       3       6
                                    Saab                          1       
     
       17  11 Maria Persson          Södra Lappmarkens MK         5      e-       5
                                    Audi                         k-       
                                                                 kom ej till start
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      A final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  31 Rickard Sundberg       Hede Motorklubb              7       7      21       1
                                    Saab                          7       
     
        2  51 Jesper Larsson         Jämtlands  MK                7       7      19       2
                                    Opel                          5       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153 
     
        3  56 Lilleman Andersson     Bollnäs MK                   7       7      21       3
                                    Volvo                         7       
     
        4  52 Amanda Hedälv          Hede MK                      5       5      17       4
                                    Saab                          7       
     
        5  44 Alexander Seger        Krokoms MK                   7       5      17       5
                                    Opel                          5       
             Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:      
     
        6  28 Simon Ylander          Bergs MK                     7       5      19     s 6
                                    Mazda                         7       
             Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:       svartflagg
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      B final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  44 Alexander Seger        Krokoms MK                   7       5      17       1
                                    Opel                          5       
             Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:      
     
        2  50 Tom  Lövgren           Hede Mk                      4       4      15       2
                                    Saab                          7       
     
        3  34 Linus Vallin           Hede MK                      5       7      16       3
                                    Volvo                         4       
             Anmälare: HP-motor mekonomen bilverkstad Lic:  410 
     
        4  39 Robin Olofsson         Krokoms MK                   5       5      14       4
                                    Volkswagen                    4       
             Anmälare: Krokoms MK                     Lic:      
     
        5  49 Jonas Wallin           Krokoms MK                   5       5      15       5
                                    Volkswagen                    5       
             Anmälare: Ok Q8 krokom                   Lic:  201 
     
        6  42 Niclas Jansson         Krokoms MK                   5       7      17     s 6
                                    Mitsubishi                    5       
             Anmälare: Team skitbra                   Lic:  468  svartflagg
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      C final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  39 Robin Olofsson         Krokoms MK                   5       5      14       1
                                    Volkswagen                    4       
             Anmälare: Krokoms MK                     Lic:      
     
        2  35 Mattias Eising         Jämtlands MK                 3       3      10       2
                                    Toyota                        4       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153 
     
        3  38 Tobias Rensbo          Krokoms Motorklubb           4       7      15       3
                                    Volvo                         4       
     
        4  41 Fredrik Olsson         Krokoms MK                   7       3      14       4
                                    Volvo                         4       
             Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201 
     
        5  32 Tobias Lööf            Föllinge MK                  4      e-      11       5
                                    Volvo                         7       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
        6  53 Jonas Jonsson          MK Nordjämten                3       4      12       6
                                    Volvo                         5       
             Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:      
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      D final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  35 Mattias Eising         Jämtlands MK                 3       3      10
                                    Toyota                        4       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153 
     
        2  33 Hugo Stjernberg        Krokoms MK                   2       2       9
                                    BMW                           5       
     
        3  47 Frida Jönsson          Ljusdals MS                  2       5       9
                                    Opel                          2       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
        4  25 Sebastian Halvarsson   Ånge MK                      2       4       9
                                    Volvo                         3       
     
        5  55 Oskar Andersson        BK Dundret                   4       4      10
                                    Volvo                         2       
     
        6  48 Fredrik Tinnsten       Krokoms MK                   3       3       9
                                    Volkswagen                    3       
     
      PROTOKOLL Folkrace Juniorer      Övriga      
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
       22  46 Samuel Olofsson        Krokoms MK                   4       4       8
                                    Volvo                        e-       
             Anmälare: okq8 krokom                    Lic:  201  kom ej i mål
     
       23  27 Richard Hallin         MK Nordjämten                4      e-       7
                                    Volvo                         3       
             Anmälare: Team Hallin/Börsåsen Motorspor Lic:      
     
       24  36 Lucas Stjernberg       Krokoms MK                   1       4       7
                                    BMW                           2       
     
       25  37 Carina Löfstedt        Krokoms MK                  e-       2       6
                                    Saab                          4       
             Anmälare: Krokoms MK                     Lic:      
     
       26  30 Fanny Lindgren         Ånge MK                      3      e-       6
                                    Opel                          3       
     
       27  40 Rasmus Teir            Härjedalens AK               3       3       6
                                    Volvo                        e-       
                                                                 kom ej i mål
     
       28  43 Mattias Åkerblom       Krokoms MK                   3      e-       5
                                    Audi                          2       
     
       29  29 Ida Hestner            Krokoms Motorklubb           5      k-       5
                                    Audi                         k-       
             Anmälare: OK-Q8 KROKOM                   Lic:  201  kom ej till start
     
       30  26 Patrik Engelin         Krokoms MK                   1       3       4
                                    Volvo                        e-       
                                                                 kom ej i mål
     
       31  54 William Gustavsson     Krokoms MK                  e-      e-       3
                                    Volvo                         3       
     
       32  45 John Holmkvist         Föllinge MK                 e-      k-       -
                                    Saab                         k-       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468  kom ej till start
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        A final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  76 Kristoffer Eriksson    Jämtlands  Motorklubb        5       4      16       1
                                    Opel                          7       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        2  61 Mauritz Palm           Ånge MK                      7       7      21       2
                                    Volvo                         7       
             Anmälare: HP MOTOR MEKONOMEN BILVERKSTAD Lic:  410 
     
        3  77 Simon Gulle            Jämtlands  Motorklubb        7       7      21       3
                                    Volkswagen                    7       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153 
     
        4 106 Robin Bengtsson        Offerdals Motorklubb         5       7      19       4
                                    volvo                         7       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:      
     
        5  67 Dahn Tjernell          Timrå MK                     7       4      18       5
                                    Volkswagen                    7       
             Anmälare: Team Downlake                  Lic:      
     
        6  99 Bengt Larsson          Krokoms MK                   7       7      21     v 6
                                    Saab                          7       
             Anmälare: OK-Q8 Krokom                   Lic:  201  observationsflagg
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        B final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  76 Kristoffer Eriksson    Jämtlands  Motorklubb        5       4      16       1
                                    Opel                          7       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        2  75 Erik  Berg             Jämtlands  MK                4       5      14       2
                                    Honda                         5       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        3  82 Hans-Erik Johansson    Jämtlands  Motorklubb        7       5      17       3
                                    Saab                          5       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        4 102 Sten Holmberg          Timrå MK                     5       7      17       4
                                    Saab                          5       
     
        5  98 Viktor Holmkvist       Föllinge MK                  3     v 7      17       5
                                    Volkswagen                    7       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
        6 103 Mattias Åkervall       Ånge MK                      4       7      15       6
                                    Saab                          4       
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        C final     
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
        1  75 Erik  Berg             Jämtlands  MK                4       5      14       1
                                    Honda                         5       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
        2  64 Fredrik  Johansson     Ljusdals MS                  4       5      13     v 2
                                    Volvo                         4       
             Anmälare: Team RövSköra Racing           Lic:       observationsflagg
     
        3  93 Tomas Edberg           Krokoms Motorklubb           5       4      13       3
                                    Ford                          4       
             Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201 
     
        4 108 Fredrik Dahlin         MK Nordjämten                7       4      15       4
                                    Mitsubishi                    4       
     
        5 107 Ola Stjernen           Krokoms Motorklubb           2       7      14       5
                                    Opel                          5       
     
        6  70 Timo Strömqvist        Krokoms Motorklubb           5       3      13       6
                                    Volvo                         5       
     
      PROTOKOLL Folkrace Herrar        Övriga      
      Pl. Nr Namn                   Klubb/Bil                Kv 1/3  Kv 2/4  Totalt  Final


     
       17  62 Pelle Ek               Jämtlands  Motorklubb        5       4      13
                                    Saab                          4       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
       18  88 Tobias Kristoffersson  Jämtlands  Motorklubb        5       4      12
                                    Saab                          3       
     
       19  81 Niklas Strandh         Ljusdals MS                  1     v 3      11
                                    Volvo                         7       
     
       20  78 Jens Norrlund          Jämtlands MK                 5       1      11
                                    Volvo                         5       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153 
     
       21  97 Daniel Engström        Krokoms MK                   3       5      11
                                    Volkswagen                    3       
             Anmälare: OKQ8 Krokom                    Lic:  201 
     
       22  87 Frank Hammer           Krokoms Motorklubb           3       5      11
                                    Mercedes                      3       
             Anmälare: Ya/Dynggrep racing             Lic:  153 
     
       23  80 Kenny Dalin            Krokoms Motorklubb           2       3      10
                                    Volvo                         5       
             Anmälare: Okq8                           Lic:  201 
     
       24  69 Emil 'Totte' Gustafsso Jämtlands  MK                3       3      10
                                    Opel                          4       
             Anmälare: Y/A Dynggrep Racing            Lic:      
     
       25  66 Pelle Eising           Jämtlands  Motorklubb        4       2      10
                                    Volkswagen                    4       
             Anmälare: YA/Dynggrep racing             Lic:  153 
     
       26  65 Leif Olausson          Bergs MK                     2       5      10
                                    Opel                          3       
     
       27  73 Micke Sundberg         Ånge MK                      1       3       9
                                    Opel                          5       
     
       28  86 Micael Larsson         Jämtlands  Motorklubb        2       3       9
                                    Nissan                        4       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153 
     
       29 104 Ola Norberg            Krokoms Motorklubb           4       3       9
                                    Nissan                        2       
             Anmälare: Bringåsen Racing               Lic:  232 
     
       30  92 Per-Gunnar Jönsson     Ljusdals MS                  4       4       9
                                    Saab                          1       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:  468 
     
       31  60 Patrik Engberg         Krokoms Motorklubb           3       2       8
                                    Audi                          3       
     
       32  84 Malin Eriksson         Krokoms Motorklubb           3       5       8
                                    Saab                         e-       
             Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201  kom ej i mål
     
       33  85 Fredrik Jonasson       Krokoms Motorklubb           4      e-       7
                                    Volvo                         3       
     
       34  91 Claes- Göran Eising    Jämtlands  MK                2       3       7
                                    Audi                          2       
             Anmälare: YA/Dynggrep racing             Lic:  153 
     
       35  74 Jimmy Forsberg         Hede Motorklubb              3       2       7
                                    Opel                          2       
             Anmälare: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad Lic:  410 
     
       36 105 Jimmy Ottosson         Hede Motorklubb              3       2       7
                                    Saab                          2       
     
       37  94 Patrik Hallberg        Ljusdals MS                  7      e-       7
                                    Saab                         k-       
                                                                 kom ej till start
     
       38  89 Conny Jansson          Krokoms MK                   7      e-       7
                                    Mazda                        k-       
             Anmälare: Team Skitbra                   Lic:       kom ej till start
     
       39  83 Jörgen Bygdefors       Jämtlands MK                 4       1       6
                                    Volvo                         1       
     
       40  68 Christian Tjernell     Timrå MK                     1       1       5
                                    Volkswagen                    3       
             Anmälare: Team Downlake                  Lic:      
     
       41  71 Mattias Jensén         Ånge MK                      2       1       5
                                    Saab                          2       
     
       42 100 Dennis Eriksson        Ånge MK                      2       2       5
                                    Saab                          1       
     
       43 101 Tomas Grundahl         Krokoms Motorklubb          e-       5       5
                                    Nissan                       e-       
             Anmälare: HP Motor Mekonomen Bilverkstad Lic:  410  kom ej i mål
     
       44  90 Erik Agerberg          Krokoms MK                   1       4       5
                                    Volvo                        e-       
             Anmälare: Ok-Q8 Krokom                   Lic:  201  kom ej i mål
     
       45  95 Daniel Grande          Krokoms MK                  s-       2       4
                                    Volvo                         2       
     
       46  63 Henrik Eriksson        Jämtlands MK                 1       2       3
                                    Opel                         e-       
             Anmälare: YA/Dynggrep Racing             Lic:  153  kom ej i mål
     
       47  72 Per Persson            Södra Lappmarkens MK         2      k-       2
                                    Audi                         k-       
                                                                 kom ej till start
 
 
 
Offerdalingen 2013-01-12
Gå in på Offerdals MK.s hemsida.
Uppdaterad: 2014-06-30 16:04

Postadress:
MK Nord-Jämten - Bilsport
Öhnvägen 17
83335 Strömsund

Kontakt:
Tel: 067012260
E-post: This is a mailto link

Se all info