Anmälda Hyundai Cup 2017
  Båtnamn Segelnummer Båttyp Skeppare    Klubb SRS-tal Deltagande i Deltager i tillfartssegling Använder Undanvindsegel
1 Holiday 721 Albin Vega  Fredrik Wolf Nynäshamns Segelsällskap 0,808 Enskrov   Nej
2 Linnea  SWE 66 Mani 66 Veronica Lindgren Nss 0,815 Enskrov, Shorthand, Restate   Nej
3 Mi 1056 IF Ari Stenman Nynäshamns Segelsällskap 0,825 Enskrov, Shorthand   Ja
4 Vitamin 1653 If Jakob Thörn Tybk 0,831 Enskrov   Ja
5 Primula SWE1928 IF Fredrik Wigelius SSG 0,831 Enskrov   Ja
6 Apelsinen 3352 IF Pontus Rosberg Uppsala segelsällskap 0,831 Enskrov   Ja
7 Ship Happens 8 606 Jacob Jannering Nynäshamns Segelsällskap 0,842 Enskrov, Shorthand   Ja
8 Silanah 3096 Maxi 77 Pernilla Uhlin Viggbyholms Segelsällskap 0,843 Enskrov, Shorthand, Tjejbåt Tillfartssegling Norr Ja
9 Piano 1250 One off Rolf Erixon Nynäshamns SS 0,844 Enskrov, Shorthand   Ja
10 Pierina 4776 Shipman 28 Robert Tryzell Morarnas Båtklubb 0,859 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
11 Regina 260 Neptunkryssare Lennart Hägre Nynäshamns segelsällskap 0,86 Enskrov   Ja
12 Hurra 172 H-båt Mikael Nordberg Nynäshamns Segelsällskap 0,874 Enskrov, Shorthand   Ja
13 RÉA SWE 10597 BIRDIE 32 Mats  Holmqvist gbk 70 0,883 Enskrov, Shorthand, Restate Tillfartssegling Norr Ja
14 Tant Ohlson 90 Ohlson 8:8 Annika  Liljegren Öxnö Båtklubb 0,884 Enskrov   Ja
15 Felicia  4 M25 Kjell Gustafson Ekolns Segelklubb  0,886 Enskrov   Ja
16 La Lupa SWE 42 RS Elite Tor Jacobson Viggbyholms segelsällskap 0,907 Enskrov, Shorthand   Ja
17 NEA 3 Mälar 25 special Robert Dybeck Saltsjöbadensbåtklubb SBK 0,909 Enskrov   Ja
18 Rapier 75 Rapier 31 Mats E Wold Lidingö SS 0,915 Enskrov   Ja
19 JOY4C 15 Facil 310 XO Christer Sörving BS Arken 0,924 Enskrov Tillfartssegling Söder Ja
20 Chivas 177 Rival 22 Niklas  Landin Nyss  0,925 Enskrov   Ja
21 AKSO SWE 138 Soling Calle Schön Saltsjöbadens Båtklubn 0,926 Enskrov   Ja
22 Gerda 76 Dominant Race Kent  Öholm Ekerö båtklubb 0,934 Enskrov   Ja
23 Anna 212 Comfortina 32 Magnus Lennartsson Nynäshamns Segelsällskap 0,937 Enskrov   Ja
24 Joker  16 Banner 33RC Johan  Kindeborg  NySS 0,939 Enskrov   Ja
25 Pogong SWE 001 Pogo 8,50 Per Svahn KSSS 0,94 Enskrov, Shorthand, Restate   Ja
26 40+ SWE 5561 Comfort 34 Martin Persson  Trbs 0,943 Enskrov   Ja
27 Alapocas SWE 40 Linjett 33 Johan Nordström Trollbäcken 0,946 Enskrov, Tjejbåt Tillfartssegling Norr Nej
28 Citrus Swe 106 Dehler 29 Per Ovrén Sk måsungen 0,949 Enskrov   Ja
29 -- SWE 43 CB 66 Racer Anders Jakobsson JKV 0,95 Enskrov, Shorthand   Ja
30 Riot - CB66 Peter Håkansson lss 0,95 Enskrov, Shorthand   Ja
31 Agnes of the Isles 7898 Bianca 36 Magnus Montgomery TrBS - KJIF 0,953 Enskrov   Ja
32 Chilla Fett 3744 Granhill Stefan Pierrau SBS 0,953 Enskrov   Ja
33 Wild SWE 167 Linjett 33 Thomas Forslund Östertälje Båtklubb 0,953 Enskrov, Shorthand   Ja
34 Eldkvarn SWE 10172 Ridas 31 Peter Ståhl Nyköping SS 0,954 Enskrov   Nej
35 Team Black Bird Swe 1 Enskrov Kurt Ingberg Ksss 0,96 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
36 Cassandra 241 A 22 Richard Jacobsson Oxelösunds Segelsällskap 0,962 Enskrov   Ja
37 Ezmeralda 9445 Wasa 34 Jan-Erik  Sandh Södertälje Båtklubb 0,962 Enskrov   Ja
38 Fiffi II 101 Smaragd Nils Gustafsson Götas segelsällskap 0,97 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
39 Tingeling2 27 Smaragd Elin Nilsson Ekerö båtklubb  0,97 Enskrov, Tjejbåt   Ja
40 Zoom 105 Smaragd Håkan Andersson Österhaninge bk 0,97 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
41 Team NYIS SWE 3476 Sveakryssare Hans Eriksson Nynäshamns segelsällskap 0,97 Enskrov   Ja
42 Vivett 52 Athena 34 Peter Liedholm NYSS 0,971 Enskrov Tillfartssegling Söder Ja
43 Kittie - Bavaria 37C Lennart Jonsson Nynäshamns Segelsällskap 0,973 Enskrov, Shorthand   Nej
44 Jungfrun S 133 6mR Bengt Bellander WSSS 0,975 Enskrov   Ja
45 Paloma 288 A22 Torkel Sintorn ssk 0,975 Enskrov   Ja
46 HACKABE SWE 7 X-102 Markus Björklund ESS 0,976 Enskrov   Ja
47 Awilda SWE45 Seascape 27 Erik Heneby KSSS 0,978 Enskrov, Shorthand Tillfartssegling Norr Ja
48 Aniara SWE 317 First 31.7 Robert Eriksson TRBS 0,979 Enskrov   Ja
49 Aprilia SWE 95638 First 31.7 LR Emil Rimling Morarnas BK 0,979 Enskrov   Ja
50 Vahine 16 Hansson 31 Lars-Göran Nilsson Österhaninge Båtklubb 0,982 Enskrov   Ja
51 Winnie KR S 120 Kustkryssare Thomas Larsson tranebergs SS (trass) 0,985 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
52 Britt-Marie SWE 29 SK 40 Magnus Gustafsson Nyköpings Segelsällskap 0,985 Enskrov, Restate   Ja
53 lillalva 37 Delphia 24 Thomas Alvarsson S Hjälmarens båtklubb 0,987 Enskrov   Ja
54 Nora SWE 36 Linjett 35 Pär Wessman Ekerö Båtklubb 0,987 Enskrov   Ja
55 Sputnik 69 Ravage 36 Stefan Oscarsson Nynäshamns segelsällskap 0,99 Enskrov   Ja
56 GEROFIA SWE 52 S&S 52 Yawl Olof Guy Tiselius Djursholms Segelklubb 0,994 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
57 Delight 10 Dehler 32 Robert Hedén Tbk 0,996 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
58 Catira SWE 18 Linjett 34 Berit  Hansson Landberg Norrtälje Seglarsällskap 1 Enskrov, Tjejbåt, HSB-båt   Nej
59 Hammerscape SWE 47 Seascape 27 Joachim Hammersland KSSS 1,002 Enskrov   Ja
60 INGRID S15 Diva35 Erik Davidsson Tyresö Båtklubb 1,004 Enskrov, Shorthand   Ja
61 Blenda 213 Comfortina35 Urban Sandh Södertälje Båtklubb 1,009 Enskrov   Ja
62 Trixie 182 X-332 Anders Ekholm Tyresö Båtklubb 1,009 Enskrov   Ja
63 Relax SWE146 X-99 Kenneth Höglund Vikingarnas Segelsällskap  1,01 Enskrov   Ja
64 Luffa Swe36 Luffe37 Magnus Enblom Ryc 1,012 Enskrov   Ja
65 Fågel Rock 23 Ravage 36 Åsa Innings Tyresö Båtklubb 1,012 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
66 Extasy 221 X-332 Johan Pettersson Linss 1,013 Enskrov   Ja
67 IngaG Swe 117 X 332 Henric Lundblad NySS 1,016 Enskrov   Ja
68 Cecilia SWE 196 Dehler 33Cr. Björn Hultgren Nyköpings Segelsällskap 1,018 Enskrov   Ja
69 Nessie 9757 Diva 39 Team Nessie Tyresö Båtklubb 1,018 Enskrov   Ja
70 Vitamin A 820 Grand Surprise Jonathan Fredén VhSS 1,019 Enskrov, Shorthand   Ja
71 La Dolce Vita  SWE55 Finngulf 33 Per Lindstedt KSSS 1,023 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
72 Mithril SWE 1 One off Rikard Isby Gustavsbergs Båtklubb 1,025 Enskrov   Ja
73 Explorer SWE 166 X-99 Alexander  Eriksson Rålamshovsbåtklubb 1,026 Enskrov   Ja
74 Sherin SWE 6191 Jeanneau 38 Sunshine Olof Granander Kvarnvikens Båtsällskap, KBS 1,027 Enskrov   Ja
75 Testarossa S1 Tarac 33 Håkan Södergren KSSS 1,028 Enskrov   Ja
76 Smulan SWE 27 Elan 350 Niklas Litoft Stockholms 606-klubb 1,029 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
80 Evelina SWE11 Crown39 Arne Bernström WSSW 1,031 Enskrov   Ja
77 Ellida 6 Sirena 38 MK2 Hans-Göran Nyhren Trosa BK 1,031 Enskrov   Ja
78 Åsali III SWE 213 Diva 355 Johan Ek OXSS 1,032 Enskrov   Ja
79 Ladycrown 19 Crown39 Lennart Jacobsson WssW 1,035 Enskrov   Ja
81 Sent ute S 80 Omega 42 Michael  Byström NHSS 1,035 Enskrov   Ja
82 Excalibur 108 X-34 Anders Kvist Runmarö Yacht Club 1,036 Enskrov   Ja
83 Valkyria SWE 11362 X-362 Sport Göran Ricking TrBS 1,037 Enskrov   Ja
84 No Limit 677 Beneteau First 40.7 Peter Wiklund NYSS 1,039 Enskrov, Shorthand   Ja
85 Viking G 2827 Swan 47 Bo Strandberg KSSS 1,039 Enskrov, Restate Tillfartssegling Norr Nej
86 Ricki-Ticki 10775 Bavaria38Match Tord Lindqwist Karlslunds båtklubb 1,041 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
87 Singdoy 146 Scanner 391 Leif Johansson TRBS 1,041 Enskrov   Ja
88 Fiorella SWE 41 Linjett 37 Roland Johansson TSS 1,047 Enskrov, HSB-båt, Restate   Ja
89 Shakira SWE 248 Dehler 36sq Christer  Cederblad Segelsällskapet Aros 1,048 Enskrov   Ja
90 Tibidabo SWE 22 Scanner 392 Jonas Hörnfeldt GBK 1,048 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
91 Hofmanns Äventyr 10779 First 36.7 Kenneth Hofmann Södertäljebåtklubb 1,049 Enskrov   Ja
92 Amorina SWE 37 Linjett 40 Johan  Sörling Skurusundets Båtsällskap 1,049 Enskrov   Nej
93 Muchacha SWE396 X-332 Sport PerOlof Olofsson TBK 1,05 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
94 MORFIN SWE139 Dehler 36J/V Kim Kärrhage Ekerö båtklubb 1,051 Enskrov   Ja
95 Solidsport SWE 158 Elan 37 Johan Lundqvist Lännersta BK 1,051 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
96 Båtpaus 86 Cayenne 42 Mikael Brodin GBS 1,053 Enskrov   Ja
97 Operahette SWE 117 Beneteau 50 Tomas Sandström Skärgårdsstads Segelsällskap 1,054 Enskrov Tillfartssegling Norr Nej
98 Yoda SWE 178 Dehler 38 Fredrik Mårdén Segelsällskapet Svearna 1,054 Enskrov   Ja
99 Tiki Minos SWE 22 Arcona 340 Johan Karlsson Södertälje BS 1,057 Enskrov   Ja
100 Angeroma SWE 94 Elan 37 Robert Dubois Södertälje BS 1,057 Enskrov   Ja
101 Cassis 568 Hanse 400 Dick Due-Pedersen SBS, Södertälje båtsällskap 1,06 Enskrov   Ja
102 Dominatrix 115560 IMX 38 Niklas Nilsson RYC - Ett äkta segelsällskap 1,061 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
103 The GREAT WHITE Swe 154 Dehler 38 Fredrik Lindell KSSS 1,062 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
104 Loyal SWE 360 Malbec 360 Jari Niemi TRBS 1,062 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
105 EllvAnn 126 Pronavia 38 Lars Billström WSSW 1,067 Enskrov   Ja
106 Perfect Excuse SWE 4766 X 362 sport Lars Erik Hjortstig Norrköpings Segelsällskap 1,067 Enskrov, HSB-båt   Ja
107 Team Pro4u SWE88 First 36.7 Patrik Forsgren KSSS 1,071 Enskrov   Ja
108 Big Game SWE-461 First 36.7 Per Öberg ESS 1,072 Enskrov   Ja
109 First Lady 867 First 40.7 Per  Hultberg MBK 1,076 Enskrov   Ja
110 Tutalör! SWE 83 Figaro II Klas Ionzon KSSS 1,077 Enskrov   Ja
111 Just Go Swe 10635 First 40.7 (grund köl) Sten Caap Nss 1,077 Enskrov   Ja
112 Vendetta 10500 Mumm 36 Fredrik Arnryd VHSS 1,077 Enskrov, Shorthand   Ja
113 Swallow SWE 129 X 35 Anders Åhman KSSS 1,088 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
114 Segel o kapell -Haninge SWE 168 X35 Johan  Gransten Ksss 1,088 Enskrov   Ja
115 IT Advisor SWE 9138 Gambler 40 Carl Johan  Marnell KSSS 1,092 Enskrov, Restate Tillfartssegling Norr Ja
116 Naomi SWE1024 First 40.7 Tobias Hemmingsson  OXSS 1,093 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
117 Absolute Blue SWE21 First 40.7 Hans-Åke Nordstedt KSSS 1,094 Enskrov   Ja
118 Modesty Blaise SWE 70 Arcona 400 Eric Rudblom SS Görväln 1,097 Enskrov   Ja
119 Sinkadus SWE 47 Arcona 400 Patrik Norrgård EBK 1,097 Enskrov   Ja
120 Imperiet II  22 Arcona 380 Paul Nord KSSS 1,098 Enskrov   Ja
121 Necesse SWE 18 Arcona 400 Pernilla Andren VSSK 1,101 Enskrov, Tjejbåt   Ja
122 Calluna SWE 42 J120 Staffan Ljung Tyresö Båtklubb 1,105 Enskrov, Restate Tillfartssegling Norr Ja
123 Cefrica SWE-82 Arcona 400 Bengt Nilsson EKSS, Edsvikens Segelsällskap 1,106 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
124 Blue Café 10827 Finnflyer 36 Claes Bergöö WSS 1,106 Enskrov   Ja
159 GOOSE II   Mumm 36 Kristian Geslingaas   1,107 Enskrov   Ja
125 Marinda SWE 7 Arcona 400 Carl Dammborg Tyresö Båtklubb 1,109 Enskrov   Ja
126 WetdreamZ FIN-46 Farr30 Michael  Wahlroos Wasa 1,11 Enskrov   Ja
127 Orient Express / Cafe Opera SWE175 OneOff Ita Grossmann KSSS 1,11 Enskrov   Ja
128 Cheyenne SWE 622 Farr 30 Anders Helmrich Segelsällskapet Aros 1,111 Enskrov   Ja
129 OneCorner SWE 381 Farr 30 Göran Frick Södertälje Båtklubb 1,113 Enskrov   Ja
130 Britt-Marie S8 Skärgårdskryssare ulf Zschüttig Stockholms Segel Sällskap 1,116 Enskrov   Ja
131 S/Y Maskinen SWE 659 Farr 30 Erik Mårtén SS Aros 1,117 Enskrov   Ja
132 My-X SWE 39 IMX-40 Crister Bäckström Solna Båtsällskap 1,118 Enskrov   Ja
133 C.A.G SWE 52 J/111 Anders Frisk VHSS 1,128 Enskrov Tillfartssegling Norr Ja
134 SWE 550 NORTHSIDE.SE SWE 550 Grand Soleil 42 Race Lars Bergkvist Segelsällskapet Svearna 1,13 Enskrov   Ja
135 Northside.se SWE 550 Grand Soleil 42 Race Lars Bergkvist Segelsällskapet Svearna 1,13 Enskrov   Ja
136 Bacchant  S17 SK75 Magnus  Adlercreutz KSSS 1,135 Enskrov   Ja
137 Styv SWE 6 Aspect 40 Kalle  Hultman Oaxens Båt Klubb 1,141 Enskrov   Ja
138 Panache SWE4470 First 44,7 Jörgen Forsgren BS Arken 1,144 Enskrov, HSB-båt, Restate   Ja
139 Vindia II SWE 53121 Hanse 531 Christer Lundgren Säbyvikens marina 1,146 Enskrov   Ja
140 Evolet SWE 24 Dehler 42 Bertil Orrvik Mariefreds Båtklubb 1,149 Enskrov   Ja
141 Aida SWE699 XP44 Lennart Evrell KSSS 1,155 Enskrov, Shorthand   Nej
142 Teknova / Albatross Racing swe 0 M34 mod Bengt Falkenberg GKSS 1,159 Enskrov   Ja
143 Contessa Swe1 Linjett 43 Johan Gustavsson Norrtälje seglar sällskap 1,16 Enskrov   Ja
144 Oxygen SWE 44 X-41 Johan Rockström KSSS 1,186 Enskrov   Ja
145 MarKat II SWE 15150 Farr 40 OD Lars Bergfeldt SYK 1,22 Enskrov   Ja
146 Hurrykanen SWE666 Farr40 Johan Ekroth RYC 1,22 Enskrov   Ja
147 VINTHUNDEN SWE16M Trimaran, Corsair RS31 Rickard Weger SCTS 1,23 Flerskrov   Ja
148 DataCom SWE 9 MAT 1180 Ralf Aspholm KSSS 1,26 Enskrov   Ja
149 CARBONARA SWE38100 MC38 Martin  Angsell KSSS 1,277 Enskrov   Ja
150 Wetjob SWE 412 Farr 400 Team Wetjob VGSS 1,284 Enskrov   Ja
151 Athena SWE 127 Jeanneua 409 Gunnar  Nordfeldt KSSS 1,296 Enskrov   Nej
152 Carbon Tiger SWE 3 Farrier 33r Börje Svedman Nynäshamnssegelsällskap 1,305 Flerskrov   Ja
153 Nynäshamns Ångbryggeri 21 F18 Magnus Larsson Nass 1,33 Flerskrov   Nej
154 Seglamer.se 1 Arcona 410 Thomas Bjur SSB 1,37 Enskrov   Ja
155 Ladykiller 3.1 SWE 5006 ClubSwan 50 Mats Bergryd KSSS 1,385 Enskrov   Ja
156 Katla Swe 67 Nacra F20 FCS Anton Svensson LJS 1,585 Flerskrov   Ja
157 True Look S 5 Sea cart 30 Henrik Dillman KSSS 1,59 Flerskrov   Ja
158 Hyundai SWE 11 000 Supermaxi 100 Bertil Söderberg KSSS 1,677 Enskrov   Ja