Resultat Terräng DM 19 april 2009 - Oskarshamns SK - Friidrott - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Resultat Terräng DM 19 april 2009


Resultatlista Terräng DM
Oskarshamn 
19 april 2009
Väder: Soligt ca 10 grader
Tävlingsledare: Thomas Karlssson 0491-84116
DM kontrollant: Carl-Gustav Nilsson 0480-28539
Lopp 1 1000m
Plac st nr Namn Klubb Klass Tid
1 531 Olle Lycksell-99 Oskarshamns SK P10 03:52,1
2 530 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P10 03:53,0
3 542 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P11 03:56,8
4 541 Sacharias Wohlin-98 Stensjöns IF P11 03:57,2
5 540 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF P11 04:03,1
6 543 Cedrik Aagaard-98 SK Graal P11 04:05,0
7 655 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK F11 04:08,5
8 533 Cesar Aagaard-99 SK Graal P10 04:09,8
9 612 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK F10 04:16,6
10 656 Irmelie Wohlin-98 Stensjöns IF F11 04:21,4
11 532 Jonathan Jonsson-99 Målilla Mörlunda SKI P10 04:29,7
12 614 Sofie Josefsson-99 Anderstorps OK F10 04:34,0
13 535 Lorentz Franzén-    utom tävlan Oskarshamns SK P10 04:45,6
14 616 Elise Josefsson-99 Anderstorps OK F10 04:47,3
15 534 Andreas Unosson-01  utom tävlan Oskarshamns SK P10 04:59,3
16 648 Maja Södermark-99 Anderstorps OK F10 05:21,6
Lopp 2 2000m
Plac St nr Namn Klubb Klass Tid
1 550 Anton Wretström-97 SK Graal P12 07:22,9
2 666 Elin Brink-97 Markaryds FK F12 07:59,3
3 665 Alma Evebring-97 Wärnamo SK F12 08:08,2
4 561 Oscar Johansson-96 SK Graal P13 08:13,9
5 649 Therese Björkman-97 SK Graal F12 08:38,2
6 560 David Bjurestrand-97 Anderstorps OK P12 08:52,0
Lopp 3 4000m
Plac St nr Namn Klubb Klass Tid
1 582 Pontus Johansson-94 IFK Växjö P15 14:04,8
2 571 Ken Slättengre-95 Högby IF P14 14:29,9
3 585 Patrik Björkman-94 SK Graal P15 14:31,5
4 752 Malin Öhrn-69 IFK Växjö K40 14:37,4
5 584 David Fridell-94 Stensjöns IF P15 14:53,5
6 732 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK K 15:05,8
7 583 Philip Lund-94 Eksjö Södra IK P15 15:09,4
8 586 Martin Westling-94 Oskarshamns SK P15 15:49,4
9 734 Fanny Ek-82 Tjust Bike & RC K 15:50,4
10 736 Therese Friman-84 Glasrikets RC K 15:51,6
11 575 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P14 16:10,5
12 574 Adam Andersson-95 Villstad GIF P14 16:24,7
13 742 Veronica Pettersson-69 OK Njudung K40 16:26,3
14 581 Zef Kolaj-94 Högby IF P15 16:29,3
15 573 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö P14 16:30,9
16 756 Helena Jonsson-Sjöqvist-64 Glasrikets RC K45 16:33,5
17 700 Amelie Andersson-93 Villstad GIF F16 16:34,8
18 721 Maria Biesert-90 IFK Växjö F19 16:42,4
19 740 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK K35 16:43,6
20 576 Pontus Johansson-95 SK Graal P14 16:51,7
21 680 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK F14 16:56,4
22 691 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 F15 16:58,9
23 760 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 17:01,4
24 710 Hanna Gunnevik-93 IK Hakarpspojkarna F16 17:14,0
25 755 Camilla Persson-62 Högby IF K45 17:33,7
26 741 Sara Dolk-70 Tjust Bike & RC K35 17:41,3
27 711 Frida Persson-92 IK Hakarpspojkarna F17 17:44,3
28 690 Julia Persson-94 IK Hakarpspojkarna F15 17:50,1
29 720 Linn Lorentzon-90 Skillingaryds FK F19 17:51,8
30 762 Pia Karlsson-58 Markaryds FK K50 18:01,0
31 737 Linda Fredriksson-78 Högby IF K 18:12,0
32 757 Irene Carlsson-63 Glasrikets RC K45 18:13,5
33 761 Irené Rohde-56 Högby IF K50 18:16,5
34 735 Elisabteh Karlsson-80 Anderstorps OK K 18:26,3
35 733 Nina Törling-84 IK Hakarpspojkarna K 18:51,5
36 580 Olle Willsund-94 Högby IF P15 18:53,3
37 570 Ludwig Bremberg-95 Eksjö Södra IK P14 19:36,3
38 572 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P14 20:02,8
39 758 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 20:23,9
40 765 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC K55 20:33,2
41 770 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 21:15,1
42 763 Yvonne Bergvall-57 Oskarshamns SK K50 23:53,9
43 771 Ing-Britt Lindqvist-45 Eksjö Södra IK K60 25:28,0
722 Ida Rydén-91 OK Njudung F19 DNF
731 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK K DNF
730 Alexandra Svensson-86 Hultsfreds LK K DNS
750 Viktoria Franzén-69 Oskarshamns SK K40 DNS
751 Susanne Zetterström-67 Målilla Mörlunda SKI K40 DNS
Lopp 4 4000m M
Plac St nr Namn Klubb Klass Tid
1 841 Carl Bladh-Johansson-86 SK Graal M 13:11,5
2 830 Markus Andersson-85 Högby IF M 13:17,9
3 828 Martin Lundqvist-90 IK Sisu P19 13:30,2
4 832 Tomas Olsson-77 Högby IF M 13:31,5
5 843 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 13:35,9
6 921 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 13:48,2
7 827 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK P19 13:50,3
8 838 Rickard Emilsson-89 IK Hakarpspojkarna M 13:54,2
9 833 Simon Rohde-89 Högby IF M 13:55,2
10 813 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK P17 13:57,2
11 820 Marcus Nilsson-91 Högby IF P19 13:58,5
12 831 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M 13:59,2
13 856 Mikael Persson-67 Högby IF M40 14:02,8
14 866 Anders Dahlström-60 Högby IF M45 14:04,9
15 835 Pär Josefsson-89 Högby IF M 14:05,8
16 825 Lucas Kirchberger-91 IK Hakarpspojkarna P19 14:06,4
17 863 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 14:09,9
18 826 Erik Isaksson-91 Eksjö Södra IK P19 14:11,9
19 855 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 14:13,8
20 834 Johan Karlsson-79 Högby IF M 14:15,4
21 851 Anders Grönvall-70 IK Hakarpspojkarna M35 14:17,9
22 884 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 14:18,9
23 861 Geir Inge Folkestad-68 Anderstorps OK M40 14:20,7
24 850 Daniel Jacobsson-74 Hultsfreds LK M35 14:23,2
25 840 Tomas Karlsson-83 Anderstorps OK M 14:26,8
26 852 Jonas Almarsson-71 SK Graal M35 14:28,8
27 801 Adam Henrysson-93 Stensjöns IF P16 14:33,1
28 837 Mattais Håkansson-79 Glasrikets RC M 14:36,6
29 880 Inge Karlsson-56 Markaryds FK M50 14:41,7
30 922 Stefan Johansson-59 Brittatorps TK M50 14:45,1
31 800 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK P16 14:49,7
32 881 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK M50 14:50,3
33 857 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 14:54,1
34 853 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 14:56,9
35 888 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 14:58,8
36 876 Hans Tove-57 Oskarshamns SK M50 15:14,0
37 869 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 15:15,6
38 883 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK M50 15:19,6
39 824 Joel Karlsson-90 Växjö LK P19 15:21,3
40 873 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 15:26,7
41 923 Leif Nachtweij-63 Tjust Bike & RC M45 15:27,4
42 875 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF M50 15:29,3
43 887 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 15:35,0
44 874 Mats Thörnblad-61 338 Småland M45 15:37,5
45 885 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 15:39,6
46 886 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 15:39,8
47 862 David Boussefres-68 Oskarshamns SK M40 15:42,3
48 811 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK P17 15:42,9
49 867 Per Andersson-60 Högby IF M45 15:46,0
50 842 Daniel Evaldsson-76 SK Graal M 15:52,7
51 821 Robin Slättengren-91 Högby IF P19 15:55,6
52 854 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung M35 15:56,8
53 823 Vilhelm Andersson-92 Högby IF P17 15:58,6
54 836 Sverker Ivarsson-76 Oskarshamns SK M 16:03,8
55 812 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK P17 16:06,2
56 829 Calle Willinder-90 Oskarshamns SK P19 16:11,7
57 810 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC P17 16:13,1
58 901 Arne Ljungblad-44 Tjust Bike & RC M65 16:16,7
59 894 Hans Erksson-48 Eksjö Södra IK M60 16:20,0
60 872 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 16:26,3
61 871 Anders Helander-62 Eksjö Södra IK M45 16:34,8
62 814 Albert Asterhed-92 IFK Sävsjö P17 16:43,9
63 822 Filip Andersson-90 Högby IF P19 16:48,2
64 882 Sven-Gunnar Thorsson-57 Anderstorps OK M50 16:57,6
65 891 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 17:07,4
66 892 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC M60 17:16,1
67 802 Johan Karlsson-93 IFK Sävsjö P16 17:30,8
68 879 Christer Lovén-56 Stensjöns IF M50 17:36,3
69 890 Thage Davidsson- Brittatorps TK M60 17:39,3
70 902 Lars-Göran Gustavsson-44 Markaryds FK M65 17:45,6
71 870 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC M45 17:46,1
72 893 Folke Lindqvist-45 Eksjö Södra IK M60 17:47,7
73 865 Anders Andersson-61 Hultsfreds LK M45 17:49,9
74 877 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 17:52,6
75 815 Robin Lönander-92 IFK Sävsjö P17 17:59,5
76 903 Jan Johansson-42 Oskarshamns SK M65 18:04,6
77 864 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 18:07,5
78 920 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M45 18:42,9
79 907 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 20:09,3
80 895 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 20:51,0
81 909 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF M75 21:51,5
82 900 Esbjörn Svensson-40 Oskarshamns SK M65 22:03,5
83 889 Kenneth Massimov-53 Oskarshamns SK M55 23:30,7
84 910 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 26:01,2
Klassindelad lista
1 531 Olle Lycksell-99 Oskarshamns SK P10 03:52,1
2 530 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P10 03:53,0
3 533 Cesar Aagaard-99 SK Graal P10 04:09,8
4 532 Jonathan Jonsson-99 Målilla Mörlunda SKI P10 04:29,7
u t 535 Lorentz Franzén- Oskarshamns SK P10 04:45,6
u t 534 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK P10 04:59,3
1 542 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P11 03:56,8
2 541 Sacharias Wohlin-98 Stensjöns IF P11 03:57,2
3 540 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF P11 04:03,1
4 543 Cedrik Aagaard-98 SK Graal P11 04:05,0
1 550 Anton Wretström-97 SK Graal P12 07:22,9
2 560 David Bjurestrand-97 Anderstorps OK P12 08:52,0
1 561 Oscar Johansson-96 SK Graal P13 08:13,9
1 571 Ken Slättengre-95 Högby IF P14 14:29,9
2 575 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P14 16:10,5
3 574 Adam Andersson-95 Villstad GIF P14 16:24,7
4 573 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö P14 16:30,9
5 576 Pontus Johansson-95 SK Graal P14 16:51,7
6 570 Ludwig Bremberg-95 Eksjö Södra IK P14 19:36,3
7 572 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P14 20:02,8
1 582 Pontus Johansson-94 IFK Växjö P15 14:04,8
2 585 Patrik Björkman-94 SK Graal P15 14:31,5
3 584 David Fridell-94 Stensjöns IF P15 14:53,5
4 583 Philip Lund-94 Eksjö Södra IK P15 15:09,4
5 586 Martin Westling-94 Oskarshamns SK P15 15:49,4
6 581 Zef Kolaj-94 Högby IF P15 16:29,3
7 580 Olle Willsund-94 Högby IF P15 18:53,3
1 801 Adam Henrysson-93 Stensjöns IF P16 14:33,1
2 800 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK P16 14:49,7
3 802 Johan Karlsson-93 IFK Sävsjö P16 17:30,8
1 813 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK P17 13:57,2
2 811 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK P17 15:42,9
3 823 Vilhelm Andersson-92 Högby IF P17 15:58,6
4 812 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK P17 16:06,2
5 810 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC P17 16:13,1
6 814 Albert Asterhed-92 IFK Sävsjö P17 16:43,9
7 815 Robin Lönander-92 IFK Sävsjö P17 17:59,5
1 828 Martin Lundqvist-90 IK Sisu P19 13:30,2
2 827 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK P19 13:50,3
3 820 Marcus Nilsson-91 Högby IF P19 13:58,5
4 825 Lucas Kirchberger-91 IK Hakarpspojkarna P19 14:06,4
5 826 Erik Isaksson-91 Eksjö Södra IK P19 14:11,9
6 824 Joel Karlsson-90 Växjö LK P19 15:21,3
7 821 Robin Slättengren-91 Högby IF P19 15:55,6
8 829 Calle Willinder-90 Oskarshamns SK P19 16:11,7
9 822 Filip Andersson-90 Högby IF P19 16:48,2
1 851 Anders Grönvall-70 IK Hakarpspojkarna M35 14:17,9
2 850 Daniel Jacobsson-74 Hultsfreds LK M35 14:23,2
3 852 Jonas Almarsson-71 SK Graal M35 14:28,8
4 853 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 14:56,9
5 854 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung M35 15:56,8
1 921 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 13:48,2
2 856 Mikael Persson-67 Högby IF M40 14:02,8
3 863 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 14:09,9
4 855 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 14:13,8
5 861 Geir Inge Folkestad-68 Anderstorps OK M40 14:20,7
6 857 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 14:54,1
7 862 David Boussefres-68 Oskarshamns SK M40 15:42,3
8 864 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 18:07,5
1 866 Anders Dahlström-60 Högby IF M45 14:04,9
2 869 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 15:15,6
3 873 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 15:26,7
4 923 Leif Nachtweij-63 Tjust Bike & RC M45 15:27,4
5 874 Mats Thörnblad-61 338 Småland M45 15:37,5
6 867 Per Andersson-60 Högby IF M45 15:46,0
7 872 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 16:26,3
8 871 Anders Helander-62 Eksjö Södra IK M45 16:34,8
9 870 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC M45 17:46,1
10 865 Anders Andersson-61 Hultsfreds LK M45 17:49,9
11 920 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M45 18:42,9
1 884 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 14:18,9
2 880 Inge Karlsson-56 Markaryds FK M50 14:41,7
3 922 Stefan Johansson-59 Brittatorps TK M50 14:45,1
4 881 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK M50 14:50,3
5 876 Hans Tove-57 Oskarshamns SK M50 15:14,0
6 883 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK M50 15:19,6
7 875 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF M50 15:29,3
8 882 Sven-Gunnar Thorsson-57 Anderstorps OK M50 16:57,6
9 879 Christer Lovén-56 Stensjöns IF M50 17:36,3
10 877 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 17:52,6
1 888 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 14:58,8
2 887 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 15:35,0
3 885 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 15:39,6
4 886 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 15:39,8
5 889 Kenneth Massimov-53 Oskarshamns SK M55 23:30,7
1 894 Hans Erksson-48 Eksjö Södra IK M60 16:20,0
2 891 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 17:07,4
3 892 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC M60 17:16,1
4 890 Thage Davidsson- Brittatorps TK M60 17:39,3
5 893 Folke Lindqvist-45 Eksjö Södra IK M60 17:47,7
6 895 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 20:51,0
1 901 Arne Ljungblad-44 Tjust Bike & RC M65 16:16,7
2 902 Lars-Göran Gustavsson-44 Markaryds FK M65 17:45,6
3 903 Jan Johansson-42 Oskarshamns SK M65 18:04,6
4 900 Esbjörn Svensson-40 Oskarshamns SK M65 22:03,5
1 907 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 20:09,3
1 909 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF M75 21:51,5
1 910 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 26:01,2
1 612 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK F10 04:16,6
2 614 Sofie Josefsson-99 Anderstorps OK F10 04:34,0
3 616 Elise Josefsson-99 Anderstorps OK F10 04:47,3
4 648 Maja Södermark-99 Anderstorps OK F10 05:21,6
1 655 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK F11 04:08,5
2 656 Irmelie Wohlin-98 Stensjöns IF F11 04:21,4
657 Ida Zetterström-98 Målilla Mörlunda SKI F11 DNS
1 666 Elin Brink-97 Markaryds FK F12 07:59,3
2 665 Alma Evebring-97 Wärnamo SK F12 08:08,2
3 649 Therese Björkman-97 SK Graal F12 08:38,2
1 680 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK F14 16:56,4
1 691 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 F15 16:58,9
2 690 Julia Persson-94 IK Hakarpspojkarna F15 17:50,1
1 700 Amelie Andersson-93 Villstad GIF F16 16:34,8
2 710 Hanna Gunnevik-93 IK Hakarpspojkarna F16 17:14,0
1 711 Frida Persson-92 IK Hakarpspojkarna F17 17:44,3
1 721 Maria Biesert-90 IFK Växjö F19 16:42,4
2 720 Linn Lorentzon-90 Skillingaryds FK F19 17:51,8
722 Ida Rydén-91 OK Njudung F19 DNF
Kvinnor
1 752 Malin Öhrn-69 IFK Växjö K40 14:37,4
2 732 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK K 15:05,8
3 734 Fanny Ek-82 Tjust Bike & RC K 15:50,4
4 736 Therese Friman-84 Glasrikets RC K 15:51,6
5 742 Veronica Pettersson-69 OK Njudung K40 16:26,3
6 756 Helena Jonsson-Sjöqvist-64 Glasrikets RC K45 16:33,5
7 700 Amelie Andersson-93 Villstad GIF F16 16:34,8
8 721 Maria Biesert-90 IFK Växjö F19 16:42,4
9 740 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK K35 16:43,6
10 680 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK F14 16:56,4
11 691 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 F15 16:58,9
12 760 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 17:01,4
13 710 Hanna Gunnevik-93 IK Hakarpspojkarna F16 17:14,0
14 755 Camilla Persson-62 Högby IF K45 17:33,7
15 741 Sara Dolk-70 Tjust Bike & RC K35 17:41,3
16 711 Frida Persson-92 IK Hakarpspojkarna F17 17:44,3
17 690 Julia Persson-94 IK Hakarpspojkarna F15 17:50,1
18 720 Linn Lorentzon-90 Skillingaryds FK F19 17:51,8
19 762 Pia Karlsson-58 Markaryds FK K50 18:01,0
20 737 Linda Fredriksson-78 Högby IF K 18:12,0
21 757 Irene Carlsson-63 Glasrikets RC K45 18:13,5
22 761 Irené Rohde-56 Högby IF K50 18:16,5
23 735 Elisabteh Karlsson-80 Anderstorps OK K 18:26,3
24 733 Nina Törling-84 IK Hakarpspojkarna K 18:51,5
25 758 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 20:23,9
26 765 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC K55 20:33,2
27 770 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 21:15,1
28 763 Yvonne Bergvall-57 Oskarshamns SK K50 23:53,9
29 771 Ing-Britt Lindqvist-45 Eksjö Södra IK K60 25:28,0
1 740 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK K35 16:43,6
2 741 Sara Dolk-70 Tjust Bike & RC K35 17:41,3
1 752 Malin Öhrn-69 IFK Växjö K40 14:37,4
2 742 Veronica Pettersson-69 OK Njudung K40 16:26,3
1 756 Helena Jonsson-Sjöqvist-64 Glasrikets RC K45 16:33,5
2 755 Camilla Persson-62 Högby IF K45 17:33,7
3 757 Irene Carlsson-63 Glasrikets RC K45 18:13,5
4 758 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 20:23,9
1 760 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 17:01,4
2 762 Pia Karlsson-58 Markaryds FK K50 18:01,0
3 761 Irené Rohde-56 Högby IF K50 18:16,5
4 763 Yvonne Bergvall-57 Oskarshamns SK K50 23:53,9
1 765 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC K55 20:33,2
1 770 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 21:15,1
2 771 Ing-Britt Lindqvist-45 Eksjö Södra IK K60 25:28,0
Lagtävling Klass M
1 Högby IF lag 1
830 Markus Andersson-85 Högby IF M 13:17,9
832 Tomas Olsson-77 Högby IF M 13:31,5
833 Simon Rohde-89 Högby IF M 13:55,2
40:44,6
2 Eksjö Södra IK lag 1
827 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK P19 13:50,3
813 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK P17 13:57,2
826 Erik Isaksson-91 Eksjö Södra IK P19 14:11,9
41:59,5
3 Högby IF lag 2
820 Marcus Nilsson-91 Högby IF P19 13:58,5
831 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M 13:59,2
856 Mikael Persson-67 Högby IF M40 14:02,8
42:00,4
Oskarshamns SK lag 1
4 843 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 13:35,9
863 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 14:09,9
884 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 14:18,9
42:04,7
5 IK Hakarpspojkarna 
838 Rickard Emilsson-89 IK Hakarpspojkarna M 13:54,2
825 Lucas Kirchberger-91 IK Hakarpspojkarna P19 14:06,1
851 Anders Grönvall-70 IK Hakarpspojkarna M35 14:15,6
42:15,9
6 Högby IF lag 3
866 Anders Dahlström-60 Högby IF M45 14:04,9
835 Pär Josefsson-89 Högby IF M 14:05,8
834 Johan Karlsson-79 Högby IF M 14:15,4
42:26,2
7 SK Graal
841 Carl Bladh-Johansson-86 SK Graal M 13:11,5
852 Jonas Almarsson-71 SK Graal M35 14:28,8
842 Daniel Evaldsson-76 SK Graal M 15:52,7
43:33,0
8 Hultsfreds LK
855 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 14:13,8
850 Daniel Jacobsson-74 Hultsfreds LK M35 14:23,2
883 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK M50 15:19,6
43:56,6
9 Anderstorps OK
861 Geir Inge Folkestad-68 Anderstorps OK M40 14:20,7
840 Tomas Karlsson-83 Anderstorps OK M 14:26,8
873 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 15:26,7
44:14,2
10 Oskarshamns SK lag 2
800 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK P16 14:49,7
881 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK M50 14:50,3
853 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 14:56,9
44:36,9
11 Oskarshamns SK lag 3
888 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 14:58,8
876 Hans Tove-57 Oskarshamns SK M50 15:14,0
869 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 15:15,6
45:28,4
12 Högby IF lag 4
857 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 14:54,1
875 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF M50 15:29,3
867 Per Andersson-60 Högby IF M45 15:46,0
46:09,4
13 Oskarshamns SK lag 4
887 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 15:35,0
885 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 15:39,6
862 David Boussefres-68 Oskarshamns SK M40 15:42,3
46:56,9
14 Eksjö Södra IK lag 2
886 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 15:39,8
811 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK P17 15:42,9
812 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK P17 16:06,2
47:29,0
15 Glasrikets RC
837 Mattais Håkansson-79 Glasrikets RC M 14:36,6
810 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC P17 16:13,1
892 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC M60 17:16,1
48:05,8
16 Högby IF lag 5
821 Robin Slättengren-91 Högby IF P19 15:55,6
823 Vilhelm Andersson-92 Högby IF P17 15:58,6
822 Filip Andersson-90 Högby IF P19 16:48,2
48:42,4
17 Oskarshamns SK lag 5
836 Sverker Ivarsson-74 Oskarshamns SK M 16:03,8
829 Calle Willinder-90 Oskarshamns SK P19 16:11,7
903 Jan Johansson-42 Oskarshamns SK M65 18:04,6
50:20,1
18 Eksjö Södra IK lag 3
894 Hans Erksson-48 Eksjö Södra IK M60 16:20,0
871 Anders Helander-62 Eksjö Södra IK M45 16:34,8
893 Folke Lindqvist-45 Eksjö Södra IK M60 17:47,7
50:42,5
19 IFK Sävsjö
814 Albert Asterhed-92 IFK Sävsjö P17 16:43,9
802 Johan Karlsson-93 IFK Sävsjö P16 17:30,8
815 Robin Lönander-92 IFK Sävsjö P17 17:59,5
52:14,2
20 Oskarshamns SK lag 6
920 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M45 18:42,9
900 Esbjörn Svensson-40 Oskarshamns SK M65 22:03,5
889 Kenneth Massimov-53 Oskarshamns SK M55 23:30,7
64,17,1
Lag Klass M vet
1 Oskarshamns SK lag 1
863 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 14:09,9
884 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 14:18,9
881 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK M50 14:50,3
43:19,1
2 Högby IF
856 Mikael Persson-67 Högby IF M40 14:02,8
866 Anders Dahlström-60 Högby IF M45 14:04,9
875 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF M50 15:29,3
43:37,1
3 Hultsfreds LK
855 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 14:13,8
850 Daniel Jacobsson-74 Hultsfreds LK M35 14:23,2
883 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK M50 15:19,6
43:56,6
4 Oskarshamns SK lag 2
853 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 14:56,9
888 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 14:58,8
876 Hans Tove-57 Oskarshamns SK M50 15:14,0
45:09,7
5 Oskarshamns SK lag 3
869 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 15:15,6
887 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 15:35,0
885 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 15:39,6
46:30,2
6 Anderstorps OK
861 Geir Inge Folkestad-68 Anderstorps OK M40 14:20,7
873 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 15:26,7
882 Sven-Gunnar Thorsson-57 Anderstorps OK M50 16:57,6
46:45,0
7 Eksjö Södra IK
886 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 15:39,8
894 Hans Erksson-48 Eksjö Södra IK M60 16:20,0
871 Anders Helander-62 Eksjö Södra IK M45 16:34,8
48:34,6
8 Oskarshamns SK lag 4
862 David Boussefres-68 Oskarshamns SK M40 15:42,3
903 Jan Johansson-42 Oskarshamns SK M65 18:04,6
920 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M45 18:42,9
52:29,8
Lag P14-15
Högby IF
1 571 Ken Slättengre-95 Högby IF P14 14:29,9
581 Zef Kolaj-94 Högby IF P15 16:29,3
580 Olle Willsund-94 Högby IF P15 18:53,3
49:52,5
Oskarshamns SK
2 575 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P14 16:10,5
572 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P14 20:02,8
586 Martin Westling-94 Oskarshamns SK P15 15:49,4
52:02,7
Lag P16-17
Eksjö Södra IK
1 813 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK P17 13:57,2
811 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK P17 15:42,9
812 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK P17 16:06,2
45:46,4
IFK Sävsjö
2 802 Johan Karlsson-93 IFK Sävsjö P16 17:30,8
814 Albert Asterhed-92 IFK Sävsjö P17 16:43,9
815 Robin Lönander-92 IFK Sävsjö P17 17:59,5
52:14,2
Lag K
1 Glasrikets RC
736 Therese Friman-84 Glasrikets RC K 15:51,6
756 Helena Jonsson-Sjöqvist-64 Glasrikets RC K45 16:33,5
757 Irene Carlsson-63 Glasrikets RC K45 18:13,5
50:38,6
2 Oskarshamns SK
732 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK K 15:05,8
740 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK K35 16:43,6
758 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 20:23,9
52:13,3
3 Högby IF
737 Linda Fredriksson-78 Högby IF K 18:12,0
755 Camilla Persson-62 Högby IF K45 17:33,7
760 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 17:01,4
52:47,1
4 IK Hakarpspojkarna
710 Hanna Gunnevik-93 IK Hakarpspojkarna F16 17:14,0
711 Frida Persson-92 IK Hakarpspojkarna F17 17:44,3
690 Julia Persson-94 IK Hakarpspojkarna F15 17:50,1
52:48,4
Lag K vet
1 Högby IF
755 Camilla Persson-62 Högby IF K45 17:33,7
760 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 17:01,4
761 Irené Rohde-56 Högby IF K50 18:16,5
52:51,6
2 Glasrikets RC
756 Helena Jonsson-Sjöqvist-64 Glasrikets RC K45 16:33,5
757 Irene Carlsson-63 Glasrikets RC K45 18:13,5
765 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC K55 20:33,2
55:20,2
3 Oskarshamns SK
740 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK K35 16:43,6
758 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 20:23,9
763 Yvonne Bergvall-57 Oskarshamns SK K50 23:53,9
61,01,4
Medaljpoäng
Oskarshamns SK 38
Högby IF 35
Eksjö Södra IK 17
SK Graal 14
IFK Växjö 12
Glasrikets RC 12
Glasrikets RC 12
IK Hakarpspojkarna 10
Markaryds FK 9
Wärnamo SK 8
Stensjöns IF 8
Tjust Bike & RC 6
Anderstorps OK 6
OK Njudung 5
Hultsfreds LK 5
Villstad GIF 4
IK Sisu 4
Ljungby FIK 3
Habo FIF-04 3
IFK Sävsjö 3
Persnäs AIF 3
Gnosjö FK 3
Skillingaryds FK 2
Brittatorps TK 1
Växjö LK 1
Uppdaterad: 23 APR 2009 08:49
Skribent: Stefan Helander

Sponsorer

 


 

 

SKB

XL-logga

 

COOP KONSUM 
KOLBERGA

 

 OKAB logo

Kuststaden

 

FORUM

Kontorsspecial

OKAB logo

logo_saft

Wikholms begravningsbyrå

 

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info