Resultat Stångehamnsmilen 2012 - Oskarshamns SK - Friidrott - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Resultat Stångehamnsmilen 2012


 

 

 

Start och mål ute på Stångehamnshalvön, Växlande molnighet, stundtals regnskurar, 20grader. Tävlingsledare: Mackan Persson Telefon: 0491-44 40 51.

 

 

 

 

 

Samlad resultatlista

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Startnr

Tid

Namn födelseår

Förening

Stad

1

36

0:33:25

Jonas Andersson-77

 

Oskarshamn

2

99

0:35:49

Johan Sandsten-95

Oskarshamn SK Friidrott

Oskarshamn

3

60

0:35:57

Christian Karlsson-78

 

Oskarshamn

4

42

0:36:37

Maria Lundgren

IK Akele

Mjölby

5

65

0:39:38

Daniel Linderoth-78

 

Stockholm

6

72

0:39:54

Stefan Larsson-68

 

Vimmerby

7

59

0:40:05

Mathias Karlsson-73

 

Tyresö

8

19

0:40:05

Anton Berntsson

 

Oskarshamn

9

26

0:40:09

Peder Karlsson

 

Oskarshamn

10

88

0:40:52

Andreas Weckfors

IK NocOut.se

Linköping

11

104

0:40:58

Jose Puntigliano-74

 

Oskarshamn

12

48

0:40:58

Simon Gunnarsson-80

 

Oslo

13

28

0:41:04

Tomas Jonsson

Oskarshamns SK

Oskarshamn

14

97

0:41:18

Mats Wendell-71

Team Tete

Oskarshamn

15

86

0:41:24

Ulf Rydberg

Misterhults AIS

Misterhult

16

29

0:41:33

Patrik Hammarqvist-80

 

Oskarshamn

17

73

0:41:57

Tom Linder-85

 

Växjö

18

20

0:41:57

Erik Svenson

Insatsplutonen

Oskarshamn

19

31

0:42:05

Jerker Strömquist-71

Oskarshamns Cykelklubb

Påskallavik

20

75

0:42:38

Marcus Lyck-79

 

Halmstad

21

44

0:42:53

Mikael Hildingsson

Höskullen IF

Läckeby

22

107

0:43:05

Magnus Ihreskog-62

 

Oskarshamn

23

12

0:43:07

Anna Kläppe

 

Kalmar

24

23

0:43:14

Håkan Nilsson

IK Oskarshamn

Vimmerby

25

106

0:43:18

Ola Langwall-60

338 Småland

 

26

58

0:43:28

Mattias Lyck-79

 

Oskarshamn

27

10

0:43:38

Niklas Löfström

Vittangi SK

Kiruna

28

81

0:43:43

Annika Hammar

 

Oskarshamn

29

71

0:43:57

Jonas Brorsson

Bladhs motionsgrupp

Oskarshamn

30

3

0:43:57

Henrik Jansson-79

 

London

31

21

0:44:27

Mats Rubensson-79

 

Oskarshamn

32

25

0:44:36

Jimmie Asp-81

 

Oskarshamn

33

33

0:44:41

Marcus Melin

 

Oskarshamn

34

49

0:44:57

Therese Sterneland

Dalaportens OL

Avesta

35

37

0:45:05

Daniel Thelaus

 

Oskarshamn

36

96

0:45:13

Caroline Axelsson

 

Oskarshamn

37

55

0:45:36

Mikael Svensson

 

Oskarshamn

38

77

0:45:52

Christoffer Velander-95

IKO J-lag

Oskarshamn

39

78

0:45:52

Adam Nilsson-95

IKO J-lag

Oskarshamn

40

1

0:45:57

Anders Mogren-80

 

Stockholm

41

24

0:46:00

Arne Erlandsson-75

Intralog Oskarshamn

Oskarshamn

42

15

0:46:00

Vilbert Wilbert

NOVA Västervik

Västervik

43

18

0:46:19

Lasse Mattsson

 

Oskarshamn

44

79

0:46:39

Jesper Jansson-95

IKO J-lag

Oskarshamn

45

4

0:46:40

Robin Boman

 

 

46

94

0:46:54

Niklas Kennerstig

 

Oskarshamn

47

40

0:47:40

Stefan Tvingsjö-75

 

Tullinge

48

13

0:48:07

Petter Jonsson-81

 

Oskarshamn

49

16

0:48:11

Tobias Törnström-73

 

Oskarshamn

50

83

0:48:23

Conny Håkansson

 

Oskarshamn

51

109

0:48:38

Jens Zetterstedt

Svärtinge

Norrköping

52

38

0:49:13

Lisa Karlsson

 

Partille

53

66

0:49:41

Martin Svensson-82

 

Stockholm

54

32

0:50:47

Tomas Svensson-73

 

Oskarshamn

55

111

0:51:20

Peter Malm-74

 

Tyresö

56

80

0:51:26

Adam Käll-95

IKO J-lag

Oskarshamn

57

2

0:51:53

Joakim Stenborg-70

 

 

58

74

0:52:08

Peter Ågren

 

Oskarshamn

59

7

0:52:19

Johan Forsmarker

 

Oskarshamn

60

8

0:52:22

Anders Zandelin

 

Oskarshamn

61

5

0:52:22

Johanna Svensson

 

 

62

70

0:52:25

Nina Linder-82

 

Oskarshamn

63

90

0:52:56

Kristin Ekermark-Tällström-75

 

Oskarshamn

64

27

0:53:10

Fredrik Björklund

Oskarshamns Sport Klubb (OSK)

Oskarshamn

65

41

0:53:33

Michael Standar

 

Gryt

66

11

0:53:42

Niklas Johansson-82

 

Mönsterås

67

54

0:53:53

Johan Björnholm

 

Linköping

68

50

0:54:09

Anna-Karin Sjöberg

 

Oskarshamn

69

30

0:54:35

Ida Skoglund

 

Oskarshamn

70

84

0:54:49

Therese Albinsson

Bladhs motionsgrupp

Oskarshamn

71

112

0:55:10

Lisa Carlsson-79

 

Tyresö

72

34

0:55:11

Tiina Karlsson-76

 

Oskarshamn

73

46

0:55:34

Mats Håkansson

Huseby IF

Högsby

74

82

0:55:44

Anders Ericsson

 

Basebo

75

57

0:56:07

Jennifer Petersson

 

Oskarshamn

76

47

0:56:29

Arne Larsson

 

Oskarshamn

77

9

0:57:11

Anna Magnusson

 

Oskarshamn

78

39

0:57:16

Karin Tvingsjö

 

Tullinge

79

61

0:57:55

Johan Bengtsson-77

 

Göteborg

80

14

0:59:08

Sara Svensson-90

 

Oskarshamn

81

56

0:59:10

Malin Munter

 

Oskarshamn

82

93

1:03:15

Christine Axelsson

 

Växjö

83

108

1:12:22

Magnus Holmgren-71

 

Oskarshamn

84

89

1:13:35

Thomas Gunnarsson-51

 

Oskarshamn

85

115

1:20:24

Anton Skedebäck-86

 

Sörbo

86

114

1:24:45

Tobias Andersson-81

 

Stockholm

87

103

1:30:40

Rebecka Olbers-79

 

Oskarshamn

88

51

1:30:41

Hanna Falk-86

 

Oskarshamn

89

6

1:30:41

Jan Olbers-47

 

Oskarshamn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat Män

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Startnr

Tid

Namn födelseår

Förening

Stad

1

36

0:33:25

Jonas Andersson-77

 

Oskarshamn

2

99

0:35:49

Johan Sandsten-95

Oskarshamn SK Friidrott

Oskarshamn

3

60

0:35:57

Christian Karlsson-78

 

Oskarshamn

4

65

0:39:38

Daniel Linderoth-78

 

Stockholm

5

72

0:39:54

Stefan Larsson-68

 

Vimmerby

6

59

0:40:05

Mathias Karlsson-73

 

Tyresö

7

19

0:40:05

Anton Berntsson

 

Oskarshamn

8

26

0:40:09

Peder Karlsson

 

Oskarshamn

9

88

0:40:52

Andreas Weckfors

IK NocOut.se

Linköping

10

104

0:40:58

Jose Puntigliano-74

 

Oskarshamn

11

48

0:40:58

Simon Gunnarsson-80

 

Oslo

12

28

0:41:04

Tomas Jonsson

Oskarshamns SK

Oskarshamn

13

97

0:41:18

Mats Wendell-71

Team Tete

Oskarshamn

14

86

0:41:24

Ulf Rydberg

Misterhults AIS

Misterhult

15

29

0:41:33

Patrik Hammarqvist-80

 

Oskarshamn

16

73

0:41:57

Tom Linder-85

 

Växjö

17

20

0:41:57

Erik Svenson

Insatsplutonen

Oskarshamn

18

31

0:42:05

Jerker Strömquist-71

Oskarshamns Cykelklubb

Påskallavik

19

75

0:42:38

Marcus Lyck-79

 

Halmstad

20

44

0:42:53

Mikael Hildingsson

Höskullen IF

Läckeby

21

107

0:43:05

Magnus Ihreskog-62

 

Oskarshamn

22

23

0:43:14

Håkan Nilsson

IK Oskarshamn

Vimmerby

23

106

0:43:18

Ola Langwall-60

338 Småland

*

24

58

0:43:28

Mattias Lyck-79

 

Oskarshamn

25

10

0:43:38

Niklas Löfström

Vittangi SK

Kiruna

26

71

0:43:57

Jonas Brorsson

Bladhs motionsgrupp

Oskarshamn

27

3

0:43:57

Henrik Jansson-79

 

London

28

21

0:44:27

Mats Rubensson-79

 

Oskarshamn

29

25

0:44:36

Jimmie Asp-81

 

Oskarshamn

30

33

0:44:41

Marcus Melin

 

Oskarshamn

31

37

0:45:05

Daniel Thelaus

 

Oskarshamn

32

55

0:45:36

Mikael Svensson

 

Oskarshamn

33

77

0:45:52

Christoffer Velander-95

IKO J-lag

Oskarshamn

34

78

0:45:52

Adam Nilsson-95

IKO J-lag

Oskarshamn

35

1

0:45:57

Anders Mogren-80

 

Stockholm

36

24

0:46:00

Arne Erlandsson-75

Intralog Oskarshamn

Oskarshamn

37

15

0:46:00

Vilbert Wilbert

NOVA Västervik

Västervik

38

18

0:46:19

Lasse Mattsson

 

Oskarshamn

39

79

0:46:39

Jesper Jansson-95

IKO J-lag

Oskarshamn

40

4

0:46:40

Robin Boman

 

 

41

94

0:46:54

Niklas Kennerstig

 

Oskarshamn

42

40

0:47:40

Stefan Tvingsjö-75

 

Tullinge

43

13

0:48:07

Petter Jonsson-81

 

Oskarshamn

44

16

0:48:11

Tobias Törnström-73

 

Oskarshamn

45

83

0:48:23

Conny Håkansson

 

Oskarshamn

46

109

0:48:38

Jens Zetterstedt

Svärtinge

Norrköping

47

66

0:49:41

Martin Svensson-82

 

Stockholm

48

32

0:50:47

Tomas Svensson-73

 

Oskarshamn

49

111

0:51:20

Peter Malm-74

 

Tyresö

50

80

0:51:26

Adam Käll-95

IKO J-lag

Oskarshamn

51

2

0:51:53

Joakim Stenborg-70

 

 

52

74

0:52:08

Peter Ågren

 

Oskarshamn

53

7

0:52:19

Johan Forsmarker

 

Oskarshamn

54

8

0:52:22

Anders Zandelin

 

Oskarshamn

55

27

0:53:10

Fredrik Björklund

Oskarshamns Sport Klubb (OSK)

Oskarshamn

56

41

0:53:33

Michael Standar

 

Gryt

57

11

0:53:42

Niklas Johansson-82

 

Mönsterås

58

54

0:53:53

Johan Björnholm

 

Linköping

59

46

0:55:34

Mats Håkansson

Huseby IF

Högsby

60

82

0:55:44

Anders Ericsson

 

Basebo

61

47

0:56:29

Arne Larsson

 

Oskarshamn

62

61

0:57:55

Johan Bengtsson-77

 

Göteborg

63

108

1:12:22

Magnus Holmgren-71

 

Oskarshamn

64

89

1:13:35

Thomas Gunnarsson-51

 

Oskarshamn

65

115

1:20:24

Anton Skedebäck-86

 

Sörbo

66

114

1:24:45

Tobias Andersson-81

 

Stockholm

67

6

1:30:41

Jan Olbers-47

 

Oskarshamn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat Kvinnor

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Startnr

Tid

Namn födelseår

Förening

Stad

1

42

0:36:37

Maria Lundgren

IK Akele

Mjölby

2

12

0:43:07

Anna Kläppe

 

Kalmar

3

81

0:43:43

Annika Hammar

 

Oskarshamn

4

49

0:44:57

Therese Sterneland

Dalaportens OL

Avesta

5

96

0:45:13

Caroline Axelsson

 

Oskarshamn

6

38

0:49:13

Lisa Karlsson

 

Partille

7

5

0:52:22

Johanna Svensson

 

 

8

70

0:52:25

Nina Linder-82

 

Oskarshamn

9

90

0:52:56

Kristin Ekermark-Tällström-75

 

Oskarshamn

10

50

0:54:09

Anna-Karin Sjöberg

 

Oskarshamn

11

30

0:54:35

Ida Skoglund

 

Oskarshamn

12

84

0:54:49

Therese Albinsson

Bladhs motionsgrupp

Oskarshamn

13

112

0:55:10

Lisa Carlsson-79

 

Tyresö

14

34

0:55:11

Tiina Karlsson-76

 

Oskarshamn

15

57

0:56:07

Jennifer Petersson

 

Oskarshamn

16

9

0:57:11

Anna Magnusson

 

Oskarshamn

17

39

0:57:16

Karin Tvingsjö

 

Tullinge

18

14

0:59:08

Sara Svensson-90

 

Oskarshamn

19

56

0:59:10

Malin Munter

 

Oskarshamn

20

93

1:03:15

Christine Axelsson

 

Växjö

 21

 103

 1:30:40

 

Rebecka Olbers-79

 

 

 22

 51

 

1:30:41

 

Hanna Falk-86

 

 

 

Uppdaterad: 15 JUL 2012 16:16
Skribent: Sandy Bengtsson

Postadress:
Oskarshamns SK - Friidrott
Box 33
57221 Oskarshamn

Kontakt:
Tel: 0491768879
E-post: This is a mailto link

Se all info