Hoppa till sidans innehåll

Det blev en Silverpokal


NLM 300mh 2-26 aug 2012NLM medalj 25-26 aug 2012

Prisutdelning 300mh F14 (1:a Emelie Nyman-Wänseth, 3:a Anna Engelin)

Det blev dessutom en massa fina top-10 placeringar.

Vann gjorde Norrbotten och tre kom Västerbotten.

Medaljerna fördelade sig:


Johan Stenlund, Ögif:   2’a 600 m - 1.44,35

                                  2’a Spjut – 27,49

 

Robin Forsberg, Ögif    3’a 1500 m – 5.27,

                                  2’a 200 mh – 35,80

 

Johan Alsing, Ögif        2’a Höjd – 1,35

                                  3’a Tresteg – 9,70

 

Simon Alsing, Ögif        3’a Höjd – 1,29

 

Elin Backlund, Marieby    2’a 200 m – 28,88

                                     1’a 80 m – 11,39  Norrlandsmästarinna                     

                                     2’a 60 mh – 10,79

                                     1’a Längd – 4,73  Norrlandsmästarinna


Sanna Pettersson, Ögif    2’a 600 m – 1.55,33

                                     1’a Höjd – 1,49  Norrlandsmästarinna


Fanny Jonsson, TIF         3’a Stav – 1,62

                                     1’a Spjut – 23,71  Norrlandsmästarinna


Cani Machmoud, Marieby   1’a Kula – 10,25   Norrlandsmästarinna


Maria Granrud Aune, Marieby    2’a Kula – 9,73

                                              1’a Diskus – 28,88 Norrlandsmästarinna                                               1’a Slägga – 34,35 Norrlandsmästarinna                                               3’a Spjut – 21,66

 

Karolina Svensson, Marieby     2’a Diskus – 21,82

Emelie Nyman Wänseth, ÖGIF   1’a 100 m – 13,10 Norrlandsmästarinna                                               1’a 300 mh – 45,90 Norrlandsmästarinna                                               1’a Längd – 5,36  Norrlandsmästarinna

                                              1’a 80 mh – 12,63 Norrlandsmästarinna                                                1’a Spjut – 33,25  Norrlandsmästarinna


Anna Engelin, Ögif                    1’a 800 m – 2.34,69 Norrlandsmästarinna                                               3’a 300 mh – 50,72

                                              2’a Stav – 2,02

 

Lydia Håkansson, Ögif              3’a 800 m – 2.39,30

 

Mariell Bodin, Vemhån              2’a Höjd – 1,45

                                              3’a Längd – 4,62

                                              3’a Tresteg – 9,46

 

Frida Jonsson, TIF                    3’a Stav – 1,92

 

Plus en tredjeplats i stafettlaget, 8x200m,

Bestående av Johan Stenlund, Elin Backlund, Robin Forsberg, Sanna Pettersson, Emelie Nyman Wänseth, Anna Engelin, Linnéa Carpenter och Mariell Bodin.

(Hela resultatlistan finner ni under Tävlingar/Resultat)

Uppdaterad: 2016-06-08 00:04
Skribent: Annika Östlund

Våra sponsorer

 

 Länsförsäkringar Jämtland

 

 

 

Maxi-ica-stormarknad 

 

PrioDigitaltryckeri

 

TeknikKompetens i Sverige AB

 

El-kontakt

 

logo-rorelseakademin-2

 

 Cramo-logo

 

 

  Hallqvist Ekokött

 untitled

Postadress:
Östersunds GIF - Friidrott
Gunder Häggs v. 13, Gövikenhallen
83152 Östersund

Kontakt:
Tel: 063-570530
E-post: This is a mailto link

Se all info