Hoppa till sidans innehåll

Påskdressyr ponny 2011


Resultat regional ponny torsdag

 

Resultat nationell ponny torsdag

 

Resultat nationell ponny fredag

 

Resultat nationell ponny lördag

Klass 4 - Dressyr Lätt A:2 Kategori B
Sponsor: Korvbrödsbagarn
Lördag, bana 1
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Agneta Larsson
Domare C: AnnKristin Karlsson
Domare M: susanne Persson
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Felicia Andersson Åskar   286 280 269 835 64,729
  Hedemorabygden Okänd - Okänd 1 1 2  
 
2 Anna-Malin Lyden Spirit III   275 270 271 816 63,256
  Jönköpings FK Simbergs Senator RW - Mollegaards Mr Swing King RW 3 2 1  
3 Jonna Malmberg Brodals Elton   280 264 267 811 62,868
  Tolita Ridklubb Karlsfälts Caruso - Mirth Master 2 3 3  
4 Johanna Johansson Rotherwood Panache   253 237 234 724 56,124
  Equality Riders Rotherwood Peter Pan - Rotherwood Acrobat 4 4 4  
 
till toppen
Klass 3 - Dressyr Lätt A:4 Kategori B
Lördag, bana 2
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Christina Strand
Domare C: Susanne Gustavsson
Domare M: Leena Lundin
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Ida Hassellund Jessika   279 265 275 819 66,585
  Tolita Ridklubb Glansevin Gadabout RW - Surprise RWR 1 1 1  
 
2 Felicia Andersson Åskar   271 259 257 787 63,984
  Hedemorabygden Okänd - Okänd 2 2 3  
3 Jonna Malmberg Brodals Elton   260 252 269 781 63,496
  Tolita Ridklubb Karlsfälts Caruso - Mirth Master 3 3 2  
4 Anna-Malin Lyden Spirit III   242 219 247 708 57,561
  Jönköpings FK Simbergs Senator RW - Mollegaards Mr Swing King RW 4 4 4  
 
till toppen
Klass 2 - Dressyr FEI Lagtävlan Ponny Kategori C
Sponsor: Advokat Stefan Liliebäck AB, Arvika
Lördag, bana 1
11 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Agneta Larsson
Domare C: AnnKristin Karlsson
Domare M: susanne Persson
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Julia Falkhede Muskot   244 243 229 716 66,296
  Fjärås Hoppryttare Fabian xx RP - Breccles Minstrel Boy RW 1 1 3  
2 Mollie Sager Sun Rise   231 229 245 705 65,278
  Mantorpsryttarna Stackarps Bilbau - Surprise 4 3 1  
3 Olivia Andersson Clever Ever   241 222 232 695 64,352
  RS Grums Campari - Three Stars Black Rocket 2 4 2  
 
4 Nicole Jacobs Jacobs Wiggleytuff   228 236 222 686 63,519
  RS Grums Vermont - Sadiqui Viscount 6 2 6  
5 Amanda Mardal Cavees Cup   241 216 228 685 63,426
  RS Grums Beschenhof Cavadee - Brooklands Moonwalker 2 6 4  
6 Ida Hassellund Cindy C   227 219 227 673 62,315
  Tolita Ridklubb Rookery Full Flight RWC - Surprice RWR 7 5 5  
7 Charlotta Olofsson Dante   231 213 212 656 60,741
  Djursholms RK Okänd - Okänd 4 8 7  
8 Erika Svensson Cel-Bo   226 215 211 652 60,370
  Mantorpsryttarna Verona´s Bo-GI - Mr Charm 8 7 8  
9 Annie Nilsson Rhino   214 197 192 603 55,833
  Mariestads RK Okänd 9 9 9  
  Karolina Schagerström Ragnarps Lady Royce            
  Tolita Ridklubb Rolls Royce - Lukas        
  Cornelia Sparring Esse Buckson            
  Djursholms RK Silverlea Buckskin RNF - Prinsen RNF        
 
till toppen
Klass 2 - Dressyr FEI Lagtävlan Ponny Kategori D
Sponsor: Advokat Stefan Liliebäck AB, Arvika
Lördag, bana 1
15 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Agneta Larsson
Domare C: AnnKristin Karlsson
Domare M: susanne Persson
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Gabriella Sohlberg Milous Pandora Tootsie   240 244 244 728 67,407
  Djursholms RK Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 3 1 1  
2 Camille Tjärn EG Bordeaux   241 236 244 721 66,759
  Djursholms RK Veronas Bo-Gi - Danny Black 2 4 1  
3 Lisa Larson Morning Glory   243 241 235 719 66,574
  Luleå Ridklubb Master - Genarp ox 1 2 4  
4 Amanda Holmertz Sunny Sunday   237 241 229 707 65,463
  Mantorpsryttarna Värnanäs Ulric - Tammerfors xx 4 2 7  
 
5 Ingrid Setterberg Munsboro Maverick   236 233 235 704 65,185
  Mantorpsryttarna Okänd 5 5 4  
6 Julia Logård Little Diamonds Dolittle   230 230 240 700 64,815
  Djursholms RK Dressman 1 - Valido 6 6 3  
7 Beata Söderberg Rovalds Zurfin Gun   221 223 229 673 62,315
  Djursholms RK Zoy Gun - Iran 9 7 7  
8 Ronja Ahlberg Önnarps Kurant   220 217 233 670 62,037
  Åsbygdens RF Alladin RC - ÖxenholmMarble JR RC 11 11 6  
9 Felicia Nolåker Sörgårns Gulliver   229 221 216 666 61,667
  Lilla Edets RK Linksbury Royalist - Balans 7 9 10  
10 Linn Blomqvist Chippendale   221 222 213 656 60,741
  Djursholms RK Vernons Peeping Tom - Wotton Bracken 9 8 11  
11 Nicole Jacobs Jacobs Dumle   213 219 222 654 60,556
  RS Grums Delirious - Lodor Tywysog Nudd 12 10 9  
12 Frida Ström Togsbarn Justin   222 214 208 644 59,630
  Nordhallands RK Lianarth Justice - Pare Rambler 8 13 12  
13 Elin Ek Take Secret Silver   213 216 206 635 58,796
  Karlstads RK Okänd 12 12 14  
14 Matilda Rosen Bristol Cream   208 214 207 629 58,241
  Insjöns RK Ekelunds Nalle RWR - Meesa Heesa 1479277 14 13 13  
  Rebecca Gustafsson Jacobs Delicato            
  RS Grums Delirious - Lodor Tywysog Nudd        
 
till toppen
Klass 1 - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori C
Sponsor: Sadelmakeriet i Grums
Lördag, bana 2
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Leena Lundin
Domare C: Christina Strand
Domare M: Susanne Gustavsson
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Julia Falkhede Muskot   248 252 260 760 66,667
  Fjärås Hoppryttare Fabian xx RP - Breccles Minstrel Boy RW 1 1 1  
2 Nicole Jacobs Jacobs Wiggleytuff   245 241 254 740 64,912
  RS Grums Vermont - Sadiqui Viscount 3 2 2  
 
3 Amanda Mardal Cavees Cup   246 225 230 701 61,491
  RS Grums Beschenhof Cavadee - Brooklands Moonwalker 2 4 3  
4 Olivia Andersson Clever Ever   235 229 224 688 60,351
  RS Grums Campari - Three Stars Black Rocket 5 3 5  
5 Charlotta Olofsson Dante   237 222 221 680 59,649
  Djursholms RK Okänd - Okänd 4 6 6  
5 Annie Nilsson Rhino   229 224 227 680 59,649
  Mariestads RK Okänd 6 5 4  
7 Erika Svensson Cel-Bo   225 214 211 650 57,018
  Mantorpsryttarna Verona´s Bo-GI - Mr Charm 7 7 7  
  Cornelia Sparring Esse Buckson            
  Djursholms RK Silverlea Buckskin RNF - Prinsen RNF        
 
till toppen
Klass 1 - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori D
Sponsor: Sadelmakeriet i Grums
Lördag, bana 2
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Leena Lundin
Domare C: Christina Strand
Domare M: Susanne Gustavsson
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Gabriella Sohlberg Milous Pandora Tootsie   258 260 255 773 67,807
  Djursholms RK Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 1 2 1  
2 Beata Söderberg Rovalds Zurfin Gun   246 265 245 756 66,316
  Djursholms RK Zoy Gun - Iran 2 1 2  
 
3 Ingrid Setterberg Munsboro Maverick   246 250 245 741 65,000
  Mantorpsryttarna Okänd 2 3 2  
4 Frida Ström Togsbarn Justin   238 239 235 712 62,456
  Nordhallands RK Lianarth Justice - Pare Rambler 4 4 5  
5 Linn Blomqvist Chippendale   234 236 232 702 61,579
  Djursholms RK Vernons Peeping Tom - Wotton Bracken 5 5 6  
6 Camille Tjärn EG Bordeaux   230 234 236 700 61,404
  Djursholms RK Veronas Bo-Gi - Danny Black 6 6 4  
7 Ronja Ahlberg Önnarps Kurant   228 226 231 685 60,088
  Åsbygdens RF Alladin RC - ÖxenholmMarble JR RC 7 7 7  
8 Rebecca Gustafsson Jacobs Delicato   0 0 0 0  
  RS Grums Delirious - Lodor Tywysog Nudd        
 
till toppen

 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 20:04
Skribent: Ulrika Jacobs

Ryttarsällskapets sponsorer 2013:

Postadress:
RS Grums - Ridsport
Jacobs, Ask 84
66491 Grums

Kontakt:
Tel: 0555-72104
Fax: 055572104
E-post: This is a mailto link

Se all info