Resultat Påskdressyr häst - RS Grums - Ridsport - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Resultat Påskdressyr häst


RS Grums 2011-04-23 - 2011-04-25
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2011-04-25 kl. 14:41
Klass 19 - Dressyr Lätt B:2
Klass 18 - Dressyr Lätt B:3
Klass 17 - Dressyr Lätt A:3
Klass 16 - Dressyr Lätt A:4
Klass 15 - Dressyr Lätt B:3
Klass 14 - Dressyr Lätt A:4
Klass 13 - Dressyr Medelsvår C:1
Klass 12 - Dressyr Medelsvår C:2
Klass 11 - Dressyr FEI finalprogram för 5-åriga hästar
Klass 9 - Dressyr FEI Lagt.program för juniorer (Msv B)
Klass 8 - Dressyr Medelsvår A:1
Klass 6 - Dressyr Medelsvår C:1
Klass 3 - Dressyr FEI Ind. Mästerskap för juniorer (Msv B)
Klass 2 - Dressyr Medelsvår B:4
Klass 5 - Dressyr FEI finalprogram för 5-åriga hästar
Klass 1 - Dressyr FEI Prix S:t Georges
Klass 19 - Dressyr Lätt B:2
Lördag bana 2
21 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Elin Ekblom Winette   200 200 66,667
  Dyltabruks RF Rubiquil - El Corona 1  
2 Johanna Drath Santina   198 198 66,000
  Grevagårdens RF Saigon (ex Swingo) - Flamingo 2  
3 Cilje Kringstad Samoa   196 196 65,333
  Säffle Ridklubb Samenco K - Hevsur 3  
4 Peggy Pettersson Montana   192 192 64,000
  Wäse RF Uttini 733 - Parant 510 4  
5 Fredrike Jensen Mon Meilleur Rouet   191 191 63,667
  Trossnäs FK Balou du rouet - Wiesengrund 5  
6 Josefine Johansson Wounder xx   188 188 62,667
  RS Grums Underworld xx - Nice Havrais xx 6  
6 johanna claesson Franzesca V   188 188 62,667
  Melleruds RK Zeb (avelsvärderad) - National Zenith xx 6  
 
8 Maritha Eriksson Fasette (SWB)   187 187 62,333
  Eda RF Mazarin - Jazz 8  
9 Annie Palmgren Celestino Classico   185 185 61,667
  Forshaga Ryttarförening Schoenbrunn - Reichsfuerst 9  
10 Beatrice Bäckman Trimaro High   183 183 61,000
  Trossnäs FK Highlight - Tristan (SWB) 10  
11 Erica Palmgren Missouri   182 182 60,667
  Forshaga Ryttarförening   11  
12 Ammi Salén Cerberus (SWB)   181 181 60,333
  RS Grums Highlander - Bugatti Hilltop 12  
13 Linnea Strömdahl Für Elise   177 177 59,000
  Skråmsta CR Hotline - Metternich 13  
14 Ulrika Lind Johnny 99 xx   176 176 58,667
  Melleruds RK 88 Keys xx - Shaftesbury xx 14  
14 Beatrice Ödqvist Athena   176 176 58,667
  Lilleruds HSK Cagliostro - Brilliant 14  
16 Madeleine Baeksgaard Idor   171 171 57,000
  Sörmons RK Beach Boy - Singapore 16  
17 Sabina Hammerich Holly   169 169 56,333
  RS Grums Hochadel - A Jungle Prince 17  
18 Mathias Pettersen Romeo   158 158 52,667
  Lilleruds HSK Okänd 18  
19 Sofie Wettberg Replika   156 156 52,000
  Lilleruds HSK Rektors - Absinth 19  
20 Anita Ekman Prime Talk   146 146 48,667
  Norway Blue Talk xx 917 - Warsteiner 946 20  
21 Nicole Jacobs Ridiculous   0 0  
  RS Grums Blue Hors Romancier - Bernstein    
 
till toppen
Klass 18 - Dressyr Lätt B:3
Lördag bana 2
12 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Annie Lindhagen Mattrix   231 231 70,000
  Örebro Ryttarteam Montgomery - Alpen Fürst 1  
2 Amanda Edkvist Dolorous   223 223 67,576
  RS Grums Danone - Gauguin de Lully 2  
3 Elin Ekblom Winette   221 221 66,970
  Dyltabruks RF Rubiquil - El Corona 3  
 
4 Fredrike Jensen Mon Meilleur Rouet   218 218 66,061
  Trossnäs FK Balou du rouet - Wiesengrund 4  
5 Cilje Kringstad Samoa   216 216 65,455
  Säffle Ridklubb Samenco K - Hevsur 5  
6 Nicole Jacobs Ridiculous   207 207 62,727
  RS Grums Blue Hors Romancier - Bernstein 6  
7 Caroline Holmer Godthaabs Cosmos   203 203 61,515
  Hammarö RF Colway Bold - Gardestern 7  
8 Josefine Johansson Wounder xx   202 202 61,212
  RS Grums Underworld xx - Nice Havrais xx 8  
9 Beatrice Ödqvist Athena   195 195 59,091
  Lilleruds HSK Cagliostro - Brilliant 9  
10 Madeleine Baeksgaard Idor   190 190 57,576
  Sörmons RK Beach Boy - Singapore 10  
11 Sabina Hammerich Holly   171 171 51,818
  RS Grums Hochadel - A Jungle Prince 11  
 
till toppen
Klass 17 - Dressyr Lätt A:3
Lördag bana 1
18 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Anki Carlsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Anja Olsson Finess BT   205 205 66,129
  RS Grums Buddenbrock - Bernstein 1  
1 Amanda Edkvist Dolorous   205 205 66,129
  RS Grums Danone - Gauguin de Lully 1  
3 Lisa Nilsson Escamillo   204 204 65,806
  Hagfors-Uddeholm Allegretto - Flamingo 3  
3 Christina Strand Dr Krum   204 204 65,806
  Björklidens RS Dr Doolittle - Contango 3  
5 Jessica Appelgren Karát   196 196 63,226
  Trossnäs FK Denis s.v. - Salut I-6 5  
 
6 Lars-Magnus Olsson Conquerer LM   195 195 62,903
  RK Gullhov Cortez - Maraton 6  
7 Michaela Lidström Lexus M   189 189 60,968
  Sörmons RK Lasandos - Palfrenier 7  
8 Johanna Drath Santina   188 188 60,645
  Grevagårdens RF Saigon (ex Swingo) - Flamingo 8  
9 Eirin Karlsson Quattro   186 186 60,000
  Storfors RK Sir Donnerhall - Rubinstein I 9  
10 Anngelica Andren Mayflower   185 185 59,677
  Björklidens RS Okänd - Okänd 10  
11 Pernilla Hildingsdotter Ratata (35)   184 184 59,355
  Trossnäs FK Rocky - Karakoll 11  
12 Annie Lindhagen Mattrix   180 180 58,065
  Örebro Ryttarteam Montgomery - Alpen Fürst 12  
13 Elisabeth Savefjord Smokie   178 178 57,419
  Hammarö RF Okänd 13  
14 Christina Strand Samantha Hit   174 174 56,129
  Björklidens RS Samarant - Rouletto 14  
15 Anita Ekman Prime Talk   149 149 48,065
  Norway Blue Talk xx 917 - Warsteiner 946 15  
16 Anna Ljungner Canaletto   0 0  
  Karlstads RK Stravinsky xx - Magini    
16 Ulrika Lind Johnny 99 xx   0 0  
  Melleruds RK 88 Keys xx - Shaftesbury xx    
 
till toppen
Klass 16 - Dressyr Lätt A:4
Lördag bana 1
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Anki Carlsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Linda Wass Tino   268 268 65,366
  Stora Wäsby FRK Ferro - Saluut 1  
2 Jessica Appelgren Karát   258 258 62,927
  Trossnäs FK Denis s.v. - Salut I-6 2  
 
3 Linn Pettersson Royal Kontes   249 249 60,732
  Sörmons RK Royal Diamond - Bellini 3  
4 Anngelica Andren Mayflower   244 244 59,512
  Björklidens RS Okänd - Okänd 4  
5 Elisabeth Savefjord Smokie   230 230 56,098
  Hammarö RF Okänd 5  
 
till toppen
Klass 15 - Dressyr Lätt B:3
söndag bana 1
8 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Agneta Larsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sofia Johansson Serendo   223 223 67,576
  Nuntorp HSK Saigon (ex Swingo) - Elizar 1  
2 Josefine Johansson Wounder xx   219 219 66,364
  RS Grums Underworld xx - Nice Havrais xx 2  
 
3 Johanna Drath Santina   215 215 65,152
  Grevagårdens RF Saigon (ex Swingo) - Flamingo 3  
4 Annika Blom Sessan   212 212 64,242
  Eds RS Okänd 4  
5 Anita Ekman Prime Talk   200 200 60,606
  Norway Blue Talk xx 917 - Warsteiner 946 5  
6 Sara Uhlin Sjöö Fender   177 177 53,636
  Rudskogens RF D´avenir - Flamingo 6  
6 Nicole Jacobs Ridiculous   177 177 53,636
  RS Grums Blue Hors Romancier - Bernstein 6  
8 Sabina Hammerich Holly   -6 -6 -1,818
  RS Grums Hochadel - A Jungle Prince    
 
till toppen
Klass 14 - Dressyr Lätt A:4
söndag bana 1
8 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Agneta Larsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Jessica Andersson Lawertho   276 276 67,317
  Equality Riders Lord Sinclair III - Werther 1  
2 Linda Wass Tino   269 269 65,610
  Stora Wäsby FRK Ferro - Saluut 2  
 
3 Linn Pettersson Royal Kontes   257 257 62,683
  Sörmons RK Royal Diamond - Bellini 3  
3 Amanda Edkvist Dolorous   257 257 62,683
  RS Grums Danone - Gauguin de Lully 3  
5 Maria Storm Don Welt   251 251 61,220
  Pålsboda RF Don Frederico - Weltruhm 5  
6 Sara Uhlin Sjöö Fender   0 0  
  Rudskogens RF D´avenir - Flamingo    
 
till toppen
Klass 13 - Dressyr Medelsvår C:1
söndag bana 1
9 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Agneta Larsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Nina Lundin Al Pacino   313 313 66,596
  Hammarö RF Di Caprio - Pascal 1  
2 Malin Holmgren Finest Nose (8)   311 311 66,170
  RS Grums Blue Hors Future Cup - Freimoor 2  
 
3 Maria Storm Don Welt   306 306 65,106
  Pålsboda RF Don Frederico - Weltruhm 3  
4 Lindha Svensson Darini   301 301 64,043
  Alkvetterns RS D-Day - Martini 4  
4 Anki Almlöf Peach Girl P   301 301 64,043
  Karlskoga RT P. Garonne Marco - Beach Boy 4  
6 Angelica Adolfsson Mirja   292 292 62,128
  RS Grums Pablo - Eminent 6  
7 Stina Zetterlind Galapagos F II   283 283 60,213
  Arvika Ridklubb Grandsudan F - Grandsudan F 7  
8 Sophie Nicklasson Bossanova for U   254 254 54,043
  RS Grums Bocelli (SWB) - Underworld xx 8  
 
till toppen
Klass 12 - Dressyr Medelsvår C:2
söndag bana 1
9 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Agneta Larsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Hanna Walfridsson Soraya SD   303 303 67,333
  Torsby Ridklubb Don Schufro - Amiral 1  
2 Lindha Svensson Darini   296 296 65,778
  Alkvetterns RS D-Day - Martini 2  
 
3 Malin Holmgren Finest Nose (8)   291 291 64,667
  RS Grums Blue Hors Future Cup - Freimoor 3  
4 Sara Bergström Ponsacco   290 290 64,444
  Lilleruds HSK Sack (SWB) - Pontus 4  
5 Emma Eriksson Spice Girl TP   279 279 62,000
  Malung-Sälens RK Waliant (SWB) - Bernstein 5  
6 Anna Wördin Akrobat   278 278 61,778
  Sörmons RK Akribori - Warsteiner (SWB) 6  
7 Linda Wass Tino   275 275 61,111
  Stora Wäsby FRK Ferro - Saluut 7  
8 Stina Zetterlind Galapagos F II   274 274 60,889
  Arvika Ridklubb Grandsudan F - Grandsudan F 8  
 
till toppen
Klass 11 - Dressyr FEI finalprogram för 5-åriga hästar
söndag bana 1
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Ulrika Jacobs
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieHCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Gunnel Johansson Flos Top (36)   37 37 74 74,000
  Mariestads RK Topaasch - Amiral 1 1  
2 Jessica Andersson Lawertho   35,3 35,3 70,6 70,600
  Equality Riders Lord Sinclair III - Werther 2 2  
 
3 Anna-Maria Krawe Am-Ex   34,7 34,7 69,4 69,400
  Hammarö RF Silvano - Amiral 3 3  
4 Christina Strand Samantha Hit   32,9 32,9 65,8 65,800
  Björklidens RS Samarant - Rouletto 4 4  
5 Christina Strand Dr Krum   32,8 32,8 65,6 65,600
  Björklidens RS Dr Doolittle - Contango 5 5  
6 Anita Halvarsson Chanelle (SWB)   30,7 30,7 61,4 61,400
  Sörmons RK Blue Hors Hertug - Pablo 6 6  
7 Eirin Karlsson Quattro   27,1 27,1 54,2 54,200
  Storfors RK Sir Donnerhall - Rubinstein I 7 7  
 
till toppen
Klass 9 - Dressyr FEI Lagt.program för juniorer (Msv B)
söndag bana 1
11 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emma Eriksson Qurbitz K   239 239 64,595
  Malung-Sälens RK Quite Easy - Nepal 1  
2 Angelica Adolfsson Mirja   230 230 62,162
  RS Grums Pablo - Eminent 2  
3 Veronica Tellfors Montoya   230 230 62,162
  Sunne RF Sack 907 - D-Day 935 2  
 
4 Angelica Helldin Demino   226 226 61,081
  Götene RK Homosassa xx - Ingolf 4  
5 Emma Eriksson Spice Girl TP   225 225 60,811
  Malung-Sälens RK Waliant (SWB) - Bernstein 5  
6 Elin Hassellund Goonshine Alfarvad Z   221 221 59,730
  Tolita Ridklubb Golden Wind - Allegro 6  
7 Elin Nylander Campari   219 219 59,189
  Timrå HSF Good Future - Presto xx 7  
8 Nina Lundin Dexterous   215 215 58,108
  Hammarö RF De Niro - Bernstein 8  
9 Malin Holmgren Weltina   213 213 57,568
  RS Grums Weltissimo - Matcho x 9  
10 Charlotta Lundblad Audina   212 212 57,297
  Sjövillans RK Michellino - Faighter 10  
11 Bodil Nyman Mirakel   208 208 56,216
  Kils RF Master - Marino 11  
 
till toppen
Klass 8 - Dressyr Medelsvår A:1
söndag bana 1
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Malin Axelsson Generalen   276 276 64,186
  Hagfors-Uddeholm Amiral - Porfyr 1  
2 Camilla Carlsson Pocahontas   267 267 62,093
  Sikfors RS Levantos II - Romeo 2  
 
3 Marianne Höglind Björk Vilja   255 255 59,302
  Lysekils RF Wetano - D-Day 3  
4 Annika Lillrank Devious   244 244 56,744
  RS Grums D-Day - Gauguin de Lully 4  
5 Liselott Skog Dionne   236 236 54,884
  RS Grums Kaliber - Partisan 5  
6 Margareta Blom Bryan   229 229 53,256
  Mariestads RK Briar (SWB) - Jalmood xx (USA) 6  
 
till toppen
Klass 6 - Dressyr Medelsvår C:1
måndag bana 1
10 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Ulrika Jacobs
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Maria Storm Don Welt   305 305 64,894
  Pålsboda RF Don Frederico - Weltruhm 1  
2 Anki Almlöf Peach Girl P   296 296 62,979
  Karlskoga RT P. Garonne Marco - Beach Boy 2  
3 Lars-Magnus Olsson Conquerer LM   293 293 62,340
  RK Gullhov Cortez - Maraton 3  
 
4 Anna Wördin Akrobat   292 292 62,128
  Sörmons RK Akribori - Warsteiner (SWB) 4  
5 Sara Bergström Ponsacco   290 290 61,702
  Lilleruds HSK Sack (SWB) - Pontus 5  
6 Linda Wass Tino   278 278 59,149
  Stora Wäsby FRK Ferro - Saluut 6  
6 Lindha Svensson Darini   278 278 59,149
  Alkvetterns RS D-Day - Martini 6  
8 Jessica Appelgren Karát   275 275 58,511
  Trossnäs FK Denis s.v. - Salut I-6 8  
9 Malin Holmgren Finest Nose (8)   268 268 57,021
  RS Grums Blue Hors Future Cup - Freimoor 9  
10 Kerstin Ekängen Platina     0  
  Hammarö RF Don Primero - Pascal    
 
till toppen
Klass 3 - Dressyr FEI Ind. Mästerskap för juniorer (Msv B)
måndag bana 1
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Ulrika Jacobs
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emma Eriksson Qurbitz K   260 260 68,421
  Malung-Sälens RK Quite Easy - Nepal 1  
2 Elin Hassellund Goonshine Alfarvad Z   247 247 65,000
  Tolita Ridklubb Golden Wind - Allegro 2  
 
3 Annika Lillrank Devious   243 243 63,947
  RS Grums D-Day - Gauguin de Lully 3  
4 Elin Nylander Campari   235 235 61,842
  Timrå HSF Good Future - Presto xx 4  
5 Linda Wass Tino   203 203 53,421
  Stora Wäsby FRK Ferro - Saluut 5  
 
till toppen
Klass 2 - Dressyr Medelsvår B:4
måndag bana 1
14 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Ulrika Jacobs
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Elin Nylander Campari   306 306 66,522
  Timrå HSF Good Future - Presto xx 1  
2 Veronica Tellfors Montoya   302 302 65,652
  Sunne RF Sack 907 - D-Day 935 2  
2 Nina Lundin Dexterous   302 302 65,652
  Hammarö RF De Niro - Bernstein 2  
 
4 Elin Hassellund Goonshine Alfarvad Z   297 297 64,565
  Tolita Ridklubb Golden Wind - Allegro 4  
5 Malin Holmgren Weltina   295 295 64,130
  RS Grums Weltissimo - Matcho x 5  
5 Beate Spangen Acapella   295 295 64,130
  Arvika Ridklubb Comefast - Bayard 5  
7 Emma Eriksson Spice Girl TP   293 293 63,696
  Malung-Sälens RK Waliant (SWB) - Bernstein 7  
8 Carina Boåsen Le Champs   292 292 63,478
  Sunne RF Le Mans xx - Romadour II 8  
9 Bodil Nyman Mirakel   290 290 63,043
  Kils RF Master - Marino 9  
10 Nina Lundin Al Pacino   287 287 62,391
  Hammarö RF Di Caprio - Pascal 10  
11 Helena Gustavsson Quite A Qute Guy   286 286 62,174
  Trossnäs FK Quite Easy - Ciceron 11  
12 Charlotta Lundblad Audina   271 271 58,913
  Sjövillans RK Michellino - Faighter 12  
 
till toppen
Klass 5 - Dressyr FEI finalprogram för 5-åriga hästar
måndag bana 1
7 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare H: Ulrika Jacobs
Domare C: Barbro Lindström
 
PlatsRyttareHästPremieHCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Jessica Andersson Lawertho   37,8 37,8 75,6 75,600
  Equality Riders Lord Sinclair III - Werther 1 1  
2 Anna-Maria Krawe Am-Ex   36 36 72 72,000
  Hammarö RF Silvano - Amiral 2 2  
 
3 Annica Larsson Wembley LM   35,1 35,1 70,2 70,200
  Christinehamns RK Blue Hors Don Romantic - Amiral 3 3  
4 Anita Halvarsson Chanelle (SWB)   34,3 34,3 68,6 68,600
  Sörmons RK Blue Hors Hertug - Pablo 4 4  
5 Eirin Karlsson Quattro   33,7 33,7 67,4 67,400
  Storfors RK Sir Donnerhall - Rubinstein I 5 5  
 
till toppen
Klass 1 - Dressyr FEI Prix S:t Georges
måndag bana 1
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ulrika Jacobs
Domare C: Barbro Lindström
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Malin Axelsson Generalen   253 253 66,579
  Hagfors-Uddeholm Amiral - Porfyr 1  
2 Anna-Maria Krawe Sorent   244 244 64,211
  Hammarö RF Saigon - Vivaldi 2  
 
3 Alexsandra Jinnestrand Unique Case   231 231 60,789
  Laxå RS De Niro - Cavalotti 3  
4 Liselott Skog Dionne   222 222 58,421
  RS Grums Kaliber - Partisan 4  
5 Elin Lind Chantelle   211 211 55,526
  Karlstads RK Testarossa - Happy Day 5  
 
till toppen
Equipe - Datasystem för ridsport
Uppdaterad: 07 JUN 2016 20:04
Skribent: Ulrika Jacobs

Ryttarsällskapets sponsorer 2013:

Postadress:
RS Grums - Ridsport
Jacobs, Ask 84
66491 Grums

Kontakt:
Tel: 0555-72104
Fax: 055572104
E-post: This is a mailto link

Se all info