Hoppa till sidans innehåll

Verksamhetsberättelse 2013


Valda inom SFK Bottennappet under 2013 har varit följande

STYRELSEN

Ordförande                    Kjell Sjödin                                                             

Vice.ordf                       Kent Eriksson

Kassör                          Ewa Wiklund                                                          

Ledamot, Sekreterare     Rickard Sjödin                                                        

Ledamot                        Thore Marcström                 

Ledamot                        Åke Nilsson                         

Ledamot                        Paul Lindgren                                                                      

Suppleant                      Tommy Svanefjord              

 

REVISORER

Revisor                          Anders Nilsefur                                                    

Revisor                          Arne Lindberg                     

Suppleant                      Per Lundström                                                      

Suppleant                      Erik Riselius                        

 

KOMMITTÉN  FÖR  ARBETSKVÄLLAR

Ungdomsledare             Arne Kriström

Ledamot                        Kent Eriksson

Ledamot                        Jan Algotsson

Ledamot                        Erik Riselius

 

STUGFOGDE    

Stugfogde                      Åke Nilsson

 

REDAKTIONS  GRUPPEN

Ledamot                        Kjell Sjödin

Ledamot                        Jan Algotsson                                                                      

SJÖKOMMITTÉN

Sammankallande           Ulf Lindahl              

Ledamot                        Kent Eriksson                      

Ledamot                        Tommy Svanefjord

Ledamot                        Hans Lindgren                     

Ledamot                        Leif Kristoffersson              

Ledamot                        Yngve Bergström                 

 

FEST  OCH  UTFLYKTSKOMMITTÉN                                 

Sammankallande           Hans Lindgren                                                      

Ledamot                        Rolf Persson                        

 

TÄVLINGSKOMMITTÉ                                                                                        

Sammankallande           Kent Eriksson                      

Ledamot                        Marianne Svanefjord                                            

Ledamot                        Gunnar Stocke

Ledamot                        Jan Algotsson

Ledamot                        Sven Taflin

 

VALBEREDNING

Sammankallande             Britt-Marie Nordfjäll

                                      Lotta Sjödin 

 

 

Verksamhetsberättelse för 2013

 

Verksamhetsberättelsen för 2013 är en redogörelse för klubbens trettiofjärde verksamhetsår.

Klubben har förutom årsmötet haft två klubbmöten.  

Styrelsen har genomfört 6 st. styrelsemöten under året. Klubbens ekonomi är fortfarande stabil och god även om vi i år har gjort ett minus resultat.

Antalet medlemmar i klubben var vid årets slut 189 stycken.

Åldersfördelningen  har varit följande:

Kvinnor: 0-6 år  3st   7-12år 4st.    13-20år 5st.  21-40år 12st.   41- xx år 39st =  63st

Män:       0-6 år  1st.  7-12år 5st.    13-20år 4st.  21-40år 19 st.  41- xx år 97st = 126st

Klubbens planerade verksamhet har i stort flutit normalt.

Under året har klubben varit ansluten till Sportfiskarna.

Medlemmarna har sedan själva individuellt valt medlemskap eller inte i Sportfiskarna.

Klubben har också varit ansluten till Svenska Castingförbundet.

Hela klubbstugan och förrådet målades under sommaren.

Vid Vännäs dagarna deltog klubben som vanligt med aktiviteten ”Gissa fiskens vikt” i Oskarsparken. Fredag och lördag var de dagar klubben genomförde sin aktivitet.

Denna gång hade vi två stora laxar som Ingemar Lundberg hämtat från Sollefteå.

Dagarna var som vanligt uppdelade i två och tretimmars pass, med tre till fyra medlemmar per pass.  Ekonomiska och PR mässiga var resultatet bra.

Bingolotto försäljningen fortsätter liksom tidigare år genom prenumeration, klubben sålde även några BingoLottos adventskalendrar.

 

SJÖGRUPPEN

Naturligtvis har klubbsjöarna stått i centrum för vår verksamhet.

I Dammsjön sattes det ut 150kg + 100kg + 139kg regnbåge och 200 kg röding.

Övrigt utfört arbete är:

– Städdag.

– Anskaffning av ved till vindskydden.

– Justering av vägbana.

Sjögruppen vill rikta ett stort tacka till ALLA som har hjälpt till i deras verksamhet.

För Sjökommittén:

Ulf Lindahl 

 

ARBETSKVÄLLAR

Under 2013 har vi som vanligt i stort följt den uppgjorda och fastställda aktivitetsplanen.

Många äldre medlemmar har hittat till klubbstugan och är med och tillverkar pimpelspön, skryllor, mormyskor, m.m. eller bara sitter och fikar och pratar.

Tyvärr lyser ungdomarna med sinfrånvaro.

Vid pennan Arne Kriström

 

STUDIER OCH UTBILDNING 

Inga studiecirklar och riktade kurser genomfördes under verksamhetsåret.

 

TÄVLINGS KOMMITTÉN

Åsele-Nappet.  I samverkan med Fest och Utflyktskommittén genomfördes en bussresa till tävlingen i Åsele. Resan startade i Vännäsby och gick via Vännäs till Åsele.

Som vanligt en mycket trevlig och uppskattad resa. Sex klubbmedlemmar placerade sig bland de 50 första deltagarna som fick pris.

Individuellt:

3 Lotta Sjödin, 15 Håkan Svanefjord, 17 Thore Marcström, 18 Tommy Svanefjord.

20 Gunnar Nordenstam.

Lotta kammade även hem priset som bästa dam och priset för största fisk, en abborre på 1020gr.

Lag, 3:e plats: Lotta Sjödin, Thore Marcström, Kjell Sjödin.

Lag, 4:e plats: Marianne Svanefjord, Tommy Svanefjord, Håkan Svanefjord.

 

Påsknappet. Det var fjärde gången som klubben genomförde Långfredagstävling och tävlingsplatsen var även denna gång Österfjärden i Holmsund.

Tävlingen är mycket uppskattad av tävlingsdeltagarna. Antalet deltagare var 70st.

Huvudsponsor för tävling var BlixtSport.

  

KM i pimpel 2013. Kylan ställde till problem för de första planerade deltävlingarna vilket gjorde att tävlingarna fick genomföras senare än planerat.  

Innan isen försvann hade vi ändå hunnit genomföra de fyra deltävlingarna.

Det är poängen från tre av de fyra tävlingarna som räknas

Uppslutningen var mycket god vid alla deltävlingar, varje deltävling avslutades som vanligt med korvgrillning.

Den totala resultatlistan finns på hemsidan under uppslag Tävling.

 

Flickor 12-14år: Frida Svanefjord 10p

Juniorer: 1. Dennis Svanefjord 30p

Damer:    1. Irene Lindgren 28p           2. Ingeli Wallberg   25p   3. Kina Levin 10p            

Herrar:    1. Tommy Svanefjord 21p.  2. Nicklas Bergsten 21p   3. Lasse Lindgren 20p  

 

KM i mete 2013-08-04. Tävlingsplatsen var Dammsjön.

Resultat Barn:    1. Tom Svanefjord.

Resultat Damer: 1. Daeng Mueangthaen.   2. Irene Lindgren

Resultat Herrar: 1. Nicklas Bergsten.    2. Paul Lindgren.     3. Tommy Svanefjord

  

DM Mormyska 2013, nedan redovisas de tre bästa resultaten i varje klass. 

Herrar                                          Herrveteraner               

1. Håkan svanefjord.                   1. Tommy Svanefjord

2. Jens Levin.                              2. Pekka Samela

3. Magnus Levin.                        3. Sven Taflin

 

Damsenior                                   Damveteran

1. Kina Levin                              1. Ulla-Britt Taflin

                                                    2. Marianne Svanefjord

Juniorer

1. Dennis Svanefjord

2. Dennis Levin

 

Bottennappare med på Mormyska SM 2013

2-3 mars stod Sportfiskarna i Sörmland som arrangörer för Mormyska SM 2013, tävlingsplatsen var Gåsviksfjärden i Mälaren vid Ulvhäll, Strängnäs.  

SFK Bottennappet hade med fyra deltagare Ulla-Britt Taflin, Sven Taflin, Dennis Svanefjord och Marianne Svanefjord.

Resan till Strängnäs gjordes tillsammans med Kina, Jens och Dennis Levin från SFK Blåknuten.

Placering för "Västerbottningarna"

  4. Dennis Svanefjord, Herrjunior.

10. Dennis Levin, Herrjunior.

12. Marianne Svanefjord, Damsenior

13. Kina Levin, Damsenior.

  6. Ulla-Britt Taflin, Damveteran.

42. Jens Levin, Herrsenior

34. Sven Taflin, Herrveteran.

 

Pimpel SM 2013

Ulla-Britt Taflin blev 33:a i klassen, Damveteraner.

 

För tävling: Kent Eriksson

 

FEST OCH UTFLYKT

Fredagen den 25 oktober hade vi en trivselkväll i klubbstugan med surströmming på menyn. Det var en strykande åtgång på strömmingen och stämningen var hög.

Den 6 december hölls den populära grötkvällen i klubbstugan, risgrynsgröt och skinksmörgås serverades.  

 Hasse och Rolf. 

 

REDAKTIONSGRUPPEN.

Klubbens medlemmar har fått klubbinformationen via E-post och klubbens hemsida.

 Kjell Sjödin / Jan Algotsson

 

AVSLUTNING

Som avslutning på denna verksamhets berättelse vill styrelsen rikta ett STORT TACK till alla som på olika sätt har bidragit till att klubben har kunnat genomföra ett verksamhetsår med en omfattande och till stora delar tidskrävande verksamhet.

Styrelsen hoppas att ännu fler medlemmar kommer med i det aktiva klubbarbetet under 2014.

 

Styrelsen vill även tacka för förtroendet för det gångna verksamhetsåret och önskar de nya kommittéerna och den nya styrelsen lycka till under det kommande verksamhetsåret.

 

---------------------------------            --------------------------------           -------------------------------

Kjell Sjödin                              Kent Eriksson                        Ewa Wiklund   

 

 

---------------------------------            --------------------------------           ------------------------------

Rickard Sjödin                          Thore Marcström                      Åke Nilsson     

 

---------------------------------            --------------------------------          

Paul Lindgren                     Tommy Svanefjord

                                 
Uppdaterad: 07 OKT 2017 16:51
Skribent: Kjell Sjödin

Postadress:
SFK Bottennappet Vännäs - Casting
Kjell Sjödin, Na:Drottninggatan 44 A
91131 Vännäs

Kontakt:
Tel: 0935-10084
E-post: This is a mailto link

Se all info