Tävlingskalender 2008/2009 - Sandvikens BMK - Badminton - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2008/2009


Sandviken BMK tävlingsprogram hösten 2008 våren 2009.
Månad Datum Tävling Ort Ungdom Senior
Aug 16-17 En fjäder i natten Sollentuna U11 - U17 A,B,C
  16-17 Läger Sandviken Utvalda  
  18-19 Riksklasskval Kista U13  
  23-24 Komets Hösttävling Järfälla   A,B,C
Sept 6-7 Rikskval   U13-U17  
  13-14 Höstförsta Hofors   A,B,C
  27-28 Serien div 3   Utvalda  
Okt 4-5 Kråkfjädern Tierp U11 - U17 B
  11-12 Lidingöskeppet Stockholm U13 - U15 A,B,C
  18-19 Ungdomsserien Sandviken X  
  25-26 Enånger  Hudiksvall U11 - U17 A,B
           
Nov 1-2 Rikstävling + Rikskval   U13 - U19  
  8-9 Serien div 3 Umeå Utvalda  
  15-16 DM Gävle U11 - U19 Senior
  22-23 Ungdomsserien Hofors X  
Dec 6-7 Riksklass   U13 - U19  
  13-14 Serien div 3 Sandviken Utvalda  
  13-14 Komets Juniortävling Järfälla U9 - U19  
    Planeringsmöte (Stålfjädern)    
Jan/2008 10-11 Serien div 3 Borlänge Utvalda  
  10-11 Ungdomsserien Tierp X  
  17-18 Komets Vintertävling Järfälla   A,B,C
  17-18 Riksklass   U13 - U19  
  24-25 Tävlingsfri helg      
Feb 30-1 Stålfjädern Sandviken U11 - U17 A,B,C
  7-8 Lugnet Cup Falun U11 - U19 Elit, A,B
  21-22 Vikingaslaget Sollentuna U11 - U17 A,B,C
           
Mars 28-1 Folksam Cupen Hofors U11 - U19  
  7-8 All England Birmingham    
  7-8 SM    U13, U17  
  14-15 Borlänge Open Borlänge U11 - U17 A,B
  14-15 SM    U15, U22  
  21-22 Serien div 3 Hudiksvall Utvalda  
  28-29 Ungdomsserien Gävle X  
  28-29 Täby ABC Täby   A,B,C
April 4-5 Glada Hudik Cup Hudiksvall U11-U17 E,A,B,V35
  11-12 Påsk      
  18-19 Svenska Cupen Uppsala   Födda: 92,93,94,95,96,97,98
  25-26 Örebrocupen Örebro U11 - U17 A,B,C
Maj          
  22-24 Gothenborg Open Göteborg U11 - U17 A,B
Juni   Gotlandsspelen Gotland X X
    KM spelas på en vanlig träning någon gång under Mars-April      
OBS! Klubben måste sända anmälan till tävlingarna 1 månad före tävlingsdatum.
Därför måste du göra din anmälan till klubben senast 5 veckor före tävlingen.
U19  1990-1991 (Åldersgränser) Träningstider 2008/2009 Jernvallen
U17  1992-1993 Måndagar kl. 16.30 - 19.00 
U15  1994-1995 Onsdagar kl. 16.30 - 19.30 
U13  1996-1997 Torsdagar kl. 17.00 - 19.00
U11  1998 eller senare
Telefonnummer: Per Ågren 255343, Thomas Ågren 271574, Pär Lindroth 291109

Uppdaterad: 26 AUG 2014 06:46
Skribent: Thomas Ågren

Våra sponsorer:

 

   logo

Postadress:
Sandvikens BMK - Badminton
Lena Ågren, Vallhovsvägen 86 C
81138 Sandviken

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info