Hoppa till sidans innehåll

Nu är det bara 43 dagar till Simrishamns Mixen 2018, minns ni hur det gick ifjor?

2018-02-23 23:03
  • Uppdaterad: 2018-02-23 23:03

 

Om inte, här kommer en sammanfattning ....

I App K 1966-75 vann Sven Nord (Simrishamns MK) före Patrik Axelsson . Dessa herrarna skiftades om att vinna de olika sträckorna och den sista blev direkt avgörande och här var Nord ca 6 sek snabbare och vann med 2,4 sek före Patrik .

I App K 1976-81 vann Kjell Fransson med sin läckra Renault Alpine . Kjell som är en erkänt duktig förare vann samtliga sträckor i sin klass och var 1.26 före Thomas Kristiansson Wäxjö MS.

Nu går vi över till A,B,C förare R4,R5 - 4WD och här vann duktige Kristoffer Nilsson . Han rivstartade och tog två sträcksegrar direkt . Vi hoppades på Joachim Grahn härnere men det blev istället en förare från mellansverige som tog upp kampen med "Stoffe". På svårkörda/krokiga Kronovall så är det Algot Öberg som är klart snabbast , Han slår till med 4.22 som är klart snabbast för dagen och visar vilken duktig förare han är . Han slutar på en andra plats medan en mycket meriterad förare tar tredjeplatsen och det är Stig Andervang Almunge MK .

A-förare R3,R2- Trimmat 2WD , ett väldigt jämnt startfält med många duktiga förare och tar vi bort Robin som vann så fanns det tio bilar inom 1 min differens efter honom , jätteskoj !
Robin Sandberg vann och kan någon säga vad denna föraren inte kan köra? , djupt imponerad av honom ! 
Och förarna som blev tvåa och trea går inte av för hackor heller och till slut blev Mattis Olsson tvåa (trots krånglande bil ???) starkt gjort att peta ner fjolårsvinnaren Daniel Wall till en tredje plats.
Nämnas bör att två sevärda bredsladdande förare blev fyra och femma och det var Zeijlon och Johan Kastenman !

Nu börjar vi prata A-förare VOC , segrare är inte helt okände Henrik Levin . Duktig förare som sällan gör några misstag och då leder det till vinst ofta också . Tvåa blir Jim Nilsson och till slut blir Ola Wingren trea.
Här gör SMK Hörby en trippel på pallplatserna men det sitter hårt inne om tredjeplatsen och det avgörs först på sista sträckan då Ola slår Magnus Bengtsson från Grimslöv med ca 6 sek och blir totalt ett par sekunder snabbare !

A o B förare Gr E , här visar Jesper Larsson Kristianstad MK sin klass och kör 13.3 sek snabbare än tvåan Robin Håkansson Gullabo . Däremot så har Robin och Andreas Olsson Kalmar MK en stenhård fajt om dessa platserna . Dessa duktiga förare turas om att slå varandra på sträckorna och här blir också sista sträckan avgörande och när dessa kommer i mål så blir Robin tvåa tack vare 0.6 sek bättre totaltid ??? Hur många decimeter handlar detta om .....

B o C förare R3 , R2 trimmat 2WD , här kan man verkligen säga ,are you impressed - im impressed ! Här kommer en ungdomsförare förra året in och vinner, snacka om vilken talang Albin Nordh Ydre är ! Andreas Axelsson Grimslöv och Richard Mattisson börjar försiktigt och har sträcktider långt ner i fältet, men visar vilka bra förare dom är och tar sig upp till andra och tredjeplatsen tillslut !

B-förare VOC GrF,Gr N , här vann till slut föraren som har en spikrak kurva upp genom klasserna och det är Lukas Kindgren Åtvidabergs MK . Däremot var det inte helt enkelt för tätt efter fanns duktiga förare i Patrik Fredriksson Munkfors MC, Filip Svensson Eslöv MK och Mattias Erelt Wäxjö MS ,alla dessa förarna var 5,7 sek efter och till slut fick Mattias bli fyra med bara en skillnad på 0,5 sek efter Filip .
Tycker extra synd om vår snabbe hemmaförare Fredrik Persson Simrishamns MK som faktiskt ledde med ca 10 sek innan han plockade ett stengärde på ökända Bästekille sträckan och fick bryta där. Undrar hur många bilar som sett ett rally för sista gången här eller hur många som fått en annan form här .....en del bilar i andra klasser var tidigt ute och försökte plocka äpple och som en boende sa i Bästekille by , idag har vi fått sett hur man byter hjul på många olika bilmodeller !!

Nu till C-VOC , här visade duktige Emil Karlsson Ljungby sin klass med 16 sek till godo på Mikael Ingemansson Hästveda . Trea blev Viktor Zettergren som är en förare som bara blir snabbare och snabbare. Ska tilläggas att Emil och vår hemmaförare Andre' Olsson hade en sekundstrid inför sista sträckan men efter målgång på näst sista sträckan så rann kylarvattnet ur Andres bil efter målgången och därför fick han bryta där , så med lite tur så kunde vi i Simrishamns MK haft segrar i både b o c Voc .....
Våra förare Emil Olin och Kristoffer Bengtsson hamnade på fina 5 o 7 platser .

I C-förare Gr E så vann Erik Sundkvist Ljungby som jag tror körde sin första tävling och detta visar verkligen klass ,eller hur ?  Kjell Svensson Ryds MK och Johan Brorson Dals MK försökte hänga på men dessa blev ca 7-8 sek efter segraren.
Vår hemmaförare Johan Widerberg gjorde bra ifrån sig och slutade fyra !

Sist ut är Ungdomsrallyt , och här vann suveränen Victor Hansen SMK Hörby som fortsatte hela året med ett kanonår. Bakom honom försökte duktiga förare som Tim Lagerstam Kullings MS och Lukas Hägg Trelleborgs MK hänga på men fick se sig slagna av Victor .
Noterbart är att alla ungdomförare kom i mål och det bevisar att dom kör smart och vet var sina gränser ligger !!


Det var en kort sammanfattning av ifjor och se nu till att anmäla er för det blir nog fullt ,för redan nu är vi uppe 94 st förare ??? och så många brukar vi inte vara vid denna tidpunkten !!!

Snart blir det dags och ta pulsen på några av våra anmälda förare också !

Mvh Niklas Ohlsson

Skribent: Niklas Olsson
Epost: Adressen Gömd



Postadress:
Simrishamns MK - Bilsport
C/o Tony Persson, Stehuggarevägen 1
27237 Simrishamn

Besöksadress:
Hallagården
27294 Simrishamn

Kontakt:
Tel: 0414-26132
E-post: This is a mailto link

Se all info