2008 - Sörbyängens BK - Boule - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

2008


Singeltävlingen avgjord....

Nu är vintern här. Sässongen avslutades idag med finalspelet i singel. Efter stundtals bländande boulespel så stod Adam nilsson som segrare. I finalen mötte han den ditills obesegrade Lars Nilsson.

I bronsmatchen som stod mellan Marcus Augustsson och Conny Carlsson kunde inte Conny stå emot Marcus som la in och la in.

Grattis alla pristagare och tack för att ni andra deltog.

Nu är utesässongen officiellt avslutad och från nästa vecka börjar träningen innomhus.

__________________________________________________________________

Ladugårdsängens boulemästerskap.....

Singel:
Vinnare Bertil Jacobsson
2:a Peo Augustsson
3:a Anders Bernström.

Dubbel:
Vinnare:Lars Nilsson-Adam Nilsson
2:a Oskar Augustsson-Anders Bernström
3:a Jarri Lahnamaa-Jonas Sjökvist

(Tack alla som var med, Magnus o Fredrik)

__________________________________________________________________

Resultat sommarturneringen 2008 SörbyÄngen

Juniorracet

1:a                   Girlpower  
                         (Amanda Sandström, Kajsa Granqvist)
2:a                   Mitt I Prick 
                         (Jonanna Rehn, Linn Skånberg-Hellström)
3:a                   Knock Out
                          (Anders Brenström, Oliver Qvarnström)
3:a                   Boulebubblorna
                 (Fanny Bergtoft, Sara Maksimov)

Generationsracet

1:a                   Getingarna
                           (Lars Nilsson, Murat Kuyumcu)
2:a                   Kajsa&Bertil   
                      (Kajsa Qvarnström, Bertil Jacobsson)
3:a                   Duenorth   
                         (Tomas Granqvist, Kajsa Granqvist)
3:a                   No Name    
                         (Oliver Qvarnström, Boa Berg)

Stora sommarturneringen

1:a                   Losers  
                         (Amanda Sandström, Oskar Augustsson)
2:a                   Wolverhampton BK  
          (Erik Edquist, Johan Fohlström)
3:a                   Tu Madre      
                         (Adam Nilsson, Dennis Bergtoft)
3:a                   El Boulero   
                         (Mikael Sandström, Tomas Öberg)

Skytte

1:a                   Bertil Jacobsson
2:a                   Boa Berg
3:a                   Fredrik Engström
3:a                   Conny Carlsson

Lägg

1:a                   Conny Carlsson
2:a                   Lars Nilsson
3:a                   Boa Berg
4:a                   Jarri Lahnamaa

__________________________________________________________________

Guld till Sörbyängen

Sista dagens dubbelspel gav den efterlängtade medaljen som gjorde att Sörbyängen kunde behålla sin 2:a plats i klubbligan efter Ödenäs.
I en dramatisk final som spelades mellan Sörbyängen och Lindome med idel landslagsspelare, Oskar Augustsson och Adam Nilsson från SÖR mot Alexander Norin och Niklas Carlen.
Örebropojkarna hade ledning hela matchen men vid ställningen 10-9 till Sör fick Lindomepojkarna in en 3:a och hade matchen i sin hand ledning 12-10.
Sista rundan blev dramatisk med bra lägg och fina skott samt en flytt av lillen som gjorde att Sör fick ett fint övertag och kunde lägga hem matchen och därmed Guld.
Oskar och Adam försvarade därmed sin titel från förra årets SM.

I klassen Yngre Juniorer blev det en 4:e plats för Oliver Qvarnström/Loo Stening samt en fin 5:e plats för Evelina Sandström/Sara Maximov. I

klassen miniorer kom Isac Gerdvall/Carl Nordström på en fin 5:e plats.

Årets SM blev trots lägre ställda förväntningar det bästa genom tiderna för Sörbyängen, 3 Guld, 4 Silver och 1 Brons samt mängder med 4:e och 5:e platser,
Förra årets poängskörd på 76 poäng slogs med råge i år. Lindome har tappat från 164 till 120 poäng och Sörbyängen ökat till 100 så vi kommer allt närmare säger två nöjda ledare Peo Augustsson och Lars Nilsson.

__________________________________________________________________

Mer medaljer till Sörbyängen

 Torsdagens trippelspel gav 3 finaler för Sörbyängen och ett lag i match om Bronset. I miniortrippel blev det dramatiskt då Sörbyängen inför sista rundan hade ledningen med 12-11 men lyckades inte knyta ihop matchen.
Förlust med 13-12 mot ett mycket bra spelande Djurgården men Silver till Kajsa Qvarnström,Isac Gerdvall och Carl Nordström.

I Yngre Juniorer blev det en tuff match för Oliver Qvarnström, Loo Stening och Adina Gerdvall som ändå fick med sig ett Silver mot Ödenäs.
Här kom även en mycket hedrande 4:e plats genom SM-debutanternaSara Maximov, Evelina Sandström och Isa Lindberg.

Juniorklassen slutade även den med ett Silver för Sörbyängen, Adam Nilsson, Amanda Sandström och Anders Bernström fick en mardrömsöppning och hade rejäl uppförsbacke efter 2 rundor 11-0 till Lindome.
Efter den hemska starten vaknade de ljusblå från Örebro och började en fantastisk upphämtning men orkade inte ända fram. Facit än så länge inför slutrundans dubbelspel ser mycket bra ut.

2 Guld, 4 Silver och 1 Brons, flera 4:e och 5:e platser och en mycket hedrande

2:a plats i klubbligan efter Lindome lovar gott säger spelande Peo Augustsson.

 

Sörbyängens ungdomar klart bäst.
4 Medaljer första speldagen

2 Guld, 1 Silver och 1 Brons blev facit efter första speldagen.

Mix Juniorer
1:a Piere Karlsson/Ida Pedersen Tyringe
2:a Adam Nilsson/Sara Maximov Sörbyängen 5:a Oskar Augustsson/Amanda Sandström Sörbyängen 9:a Anders Bernström/Emma Bernström Sörbyängen

Mix Yngre Juniorer
1:a Oliver Qvarnström/Adina Gerdvall Sörbyängen 2:a Daniel Eriksson/Lousa Mellberg Lindome 4:a Loo Stening/Evelina Sandström Sörbyängen

Mix Miniorer
1:a Isac Gerdvall/Kajsa Qvarnström Sörbyängen 2:a Ludvig Göransson/Ida Persson BLÄ Gävle 3:a Jenifer Eriksson/Erik Oskarsson

Skytte Juniorer
1:a Anton Oskarsson Ödenäs
2:a Alexander Norin Lindome
3:a Loo Stening Sörbyängen
5:a Adam Nilsson Sörbyängen

__________________________________________________________________

Sörbyängens ungdomar fortsätter sin framfart i Sverige...

Helgen den 5-6/7 gick första serierundan av stapeln i
Juniorernas Elit o Div. 1 klass i Varberg.
Sörbyängen ställde upp med ett lag i vardera elitklassen och Div. 1.
Ungdomarna visade återigen att man tillhör sverigeeliten i Boule.
Efter första rundan så leder Sörbyängens Elitlag med 2 poäng före Ödenäs o Lindome.
I Div. 1 så leder Sörbyängen men med samma poäng poäng som Ödenäs dock med bättre Målskillnad.

I Elitlaget spelade Oskar Augustsson, Max Carlström o Loo Stening.
Div. 1 laget spelade Oliver Qvarnström, Amanda Sandström o Kajsa Qvarnström

__________________________________________________________________

Sista dagens dubbelspel DM....

Öppen dubbel

5:a Oskar Augustsson/Adam Nilsson Sörbyängen 5:a Stefan Nordström/Roger Gerdvall

Juniordubbel

1:a Amanda Sandström/Anders Bernström Sörbyängen 2:a Oliver Qvarnström/Loo Stening 3:a Adina Gerdvall/Kajsa Qvarnström 4:a Isac Gerdvall/Carl Nordström


Utförligare rapport med bilder kommer under onsdagen.

Spelande reporter Peo

__________________________________________________________________

Tredje dagens trippelspel blev succe för Sörbyängen....
Ingen juniorklass på grund av för få juniorlag men då klev de äldre spelarna fram och ordnade GULD till Örebro.

Öppen trippel.

1:a Stefan Nordström/Roger Gerdvall/Max Carlström Sörbyängen 2:a Stefan Berglund/Jerry Karlsson/Pauli Mäkitalo Gripsholm 9:a Oskar Augustsson/Adam Nilsson/Jonas Sjögren Sörbyängen 9:a Oliver Qvarnström/Amanda Sandström/Loo Stening Sörbyängen


Skytte Öppen Klass

1:a Pauli Mäkitalo Gripsholm
2:a Pontus Thengström Hedemora
3:a Adam Nilsson Sörbyängen

__________________________________________________________________

Andra dagens DM-spel i Uppsala

Stor dominans av Sörbyängens ungdomar.

Singel Öppen.
1:a Markus Knöch Mälardalen
5:a Oskar Augustsson Sörbyängen
9:a Adam Nilsson Sörbyängen

Singel Junior
1:a Loo Stening Sörbyängen
2:a Adina Gerdvall Sörbyängen
3:a Oliver Qvarnström Sörbyängen
4:a Anders Bernström Sörbyängen

Singel Minior
1:a Carl Nordström Sörbyängen
2:a Kajsa Qvarnström Sörbyängen
3:a Isac Gerdvall Sörbyängen

__________________________________________________________________

DM-medaljer till Sörbyängen

Första dagens DM-Tävlingar i Uppsala
gav följande resultat i grenarna Skytte och Lägg.

Skytte Öppen
1:a Pauli Mäkitalo Gripsholm
2:a Pontus Tengström Hedemora

Lägg Öppen
1:a Pauli Mäkitalo Gripsholm
2:a Stefan Berglund Gripsholm
3:a Oskar Augustsson Sörbyängen

Skytte Junior
1:a Loo Stening Sörbyängen
2:a Adam Nilsson Sörbyängen
3:a Oskar Augustsson Sörbyängen
3:a Oliver Qvarnström Sörbyängen

Lägg Junior
1:a Oskar Augustsson Sörbyängen
2:a Adam Nilsson Sörbyängen
3:a Anders Bernström Sörbyängen
3:a Oliver Qvarnström Sörbyängen

__________________________________________________________________

Landskamp Sverige – Finland...
Munktell Arena Eskilstuna 9-10/2 2008

Oskar och Adam i segrande Sverigetrupp.

Veterana_logo_2

 

Egeryds-148x68

Resultit

 

Öbo

 

CC sport

 

Postadress:
Sörbyängens BK - Boule
Johanna Larsson, Kaprisvägen 6
70218 Örebro

Kontakt:
Tel: 070-5167833
E-post: This is a mailto link

Se all info