Regionala som vi arrangerar - Tävlingsryttare - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Regionala som vi arrangerar


00Lokal111002 
Spekeröds RK vill TACKA Ryttare + Anhöriga + Lagledare + Publik + Domare + Funktionärer + Sponsorer &
Familjen Tenfält för en otroligt lyckad tävling!!!
 
Vädret gjorde sitt till men alla fina ritter & prestationer strålade ikapp med solen. Våra funktionärer skötte sig exemplariskt och våra domare utförde sina uppdrag med bravur.
 
Vi GRAULERAR ALLA INDIVIDIUELLA SEGRARE & PLACERADE OCH EN EXTRA GRATULATION GER VI TORSLANDA RK SOM  VANN!!
Vinnande lag Torslanda
 LAGRESULTAT & POÄNG;
Torslanda RK               8 poäng
Hermanstorps K&RK    6 poäng
Himledalens RK           5 poäng
Nygårds RS                  4 poäng
Alleby RK                     3 poäng
Särö RF                       2 poäng
Spekeröds RK             1 poäng
Vinnare kat D Emelie C Yankiebard SpRK 
Emelie Carlsson & Yankibard  Spekeröds RK VANN både klass 2 + 3 för kat D
Vinnare kat B Emelie med Pontiack SpRK 
Emelie Arvidsson med Pontiack Spekeröds RK VANN klass 2 kat B
Klass 202 - Dressyr Lagdressyr Lag 
7 startande lag
Domare H: Pia Svensson
Domare C: Carna Löfving
Domare M: Anna Mann
 
PlatsUppfödareLagnrProcent
  Lagledare
   RyttareHästSumma 
1  TORSLANDA RK Lag 1 67,946
    Christina Christensso
 
      Sophie Högsta Tomacs Nogger 66,768  
      Lisa Willenhag Carducci Arden 68,586  
      Lovisa Hasselblad Black Velvet 68,485  
      Evelina Ketola Citizen Arden 55,859  
2  HERMANSTORPS K&RK Lag 1 66,902
    Anette Lidebring Sven
 
      Ellen Goiting Kaizer 68,434  
      Celine Svensson Lidebring Wellhouse Willum 66,212  
      Rebecca Eliasson Horsefriends Kingler 66,061  
      Matilda Wennersten Beauty    
3  HIMLEDALENS RK Lag 1 64,596
    Catarina Svensson
 
      Vendela Eriksdotter Rubin Wacos Rache MW 67,475  
      Julia Svensson Carmen Belle 63,838  
      Thelma Höglund Montgomery 62,475  
      Johanna Rundqvist Titan 54,242  
4  NYGÅRDS RS Lag 1 63,317
    Maria Hägg
 
      Elin Klenfeldt Caramis 63,687  
      Emilia Ahlqvist Poetic Star 56,869  
      Sara Lundberg Keimos Elliot 63,384  
      Matilda Olsson Maja Gräddnos 62,879  
5  ALLEBY RK Lag 1 62,323
    Catarina Wernlund
 
      Matilda Forssén Lille John 58,990  
      Rebecca Wernlund Drumcong Lady 68,384  
      Alice Öqvist Magic Romeo 59,596  
      Jenny Hall Pachira 53,788  
6  SÄRÖ RF Lag 1 61,683
    Emma Falk
 
      Cornelia Johansson Jessika 59,949  
      Ellen Hidgård Brodals Elmondo 66,566  
      Elin Falk Diannie 58,535  
      Charlotta Folcker Sörbys Quenell 55,051  
7  SPEKERÖDS RK Lag 1 61,128
    Anna Toresson
 
      Emelie Arvidsson Pontiack 61,364  
      Klara Persson Baccus 56,970  
      Ebba Bäckman Echnaton 65,051  
 
till toppen

Klass 1 - Dressyr Lätt A:1  Kategori B + C
FÖRKLASS Division 1
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Lena MorenJohnsson
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare C: Lena MorenJohnsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Olivia Rutgersson Royal Dimaz   273 273 71,842
  Jill Hansson, Ullared Sun Roy RNF - Eskehöjgaards Prince RNF 1  
2 Elin Falk Diannie   263 263 69,211
  Margareta Bernroth-Hansson Hellekis Timjan RW - Glansevin Gadabout RW 2  
 
3 Matilda Forssén Lille John   243,5 243,5 64,079
  Okänd Okänd - Okänd 3  
4 Emilia Ahlqvist Poetic Star   228 228 60,000
  Alexandra Glaad Johansson Poetic Justice - Major G 4  
5 Cornelia Johansson Nørlunds Magic Boy   226 226 59,474
  Stutteri Stald Nørlund Magic main - Nordlicht 5  
6 Linn Larsson Simberg Fender   218,5 218,5 57,500
  Ylva Lindh Eyarth Hansel - Downland Night Rider 6  
  Emelie Arvidsson Pontiack        
  Maj-Britt Rodin Effekt - Brunte    
 
till toppen

Klass 1 - Dressyr Lätt A:1  Kategori D
FÖRKLASS Division 1
19 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Överdomare: Lena MorenJohnsson
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare C: Lena MorenJohnsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sara Lundberg Keimos Elliot   267 267 70,263
  Karl-Erik Ivarsson Eloge - Rodlease Dancing Gold 1  
2 Stina Friggerdal Lidens Lavendel RC 1175   263,5 263,5 69,342
  Gun-Britt Filipsson, Falköping Dale Haze - Brantstorps Bell 2  
3 Evelina Ketola Citizen Arden   259 259 68,158
  Ruth & Tord Börjesson Bocaccio Arden - Brilliant 3  
4 Julia Svensson Carmen Belle   257 257 67,632
  Verner Ohlsson Countach Campbell - Lofty Roderic RC 74 4  
 
5 Rebecca Wernlund Drumcong Lady   253 253 66,579
  Oliver Scollon Seafield Fionn - Ballydonagh Cassanova 5  
6 Alice Öqvist Magic Romeo   247,5 247,5 65,132
  W. Van Elp Sandokan´s Leonardo - Anjershof Romeo 6  
6 Lisa Willenhag Carducci Arden   247,5 247,5 65,132
  Ruth och Tord Börjesson, Stall Phem Casio - King´s Bonus xx 6  
8 Ellen Goiting Kaizer   247 247 65,000
  Reng Consulting Coelenhage´s Prince Thatch - Parc Brigadier WDH 10 8  
9 Matilda Olsson Maja Gräddnos   246 246 64,737
  Elise Fredriksson Sörbys O´boy RNF 133 - Rookery Full Flight 9  
9 Johanna Rundqvist Titan   246 246 64,737
  Okänd Je Amadeus ox FA - Okänd 9  
11 Thelma Höglund Montgomery   236 236 62,105
  Fam Åkesson Åstratorps Mowitz - Åstratorps Menuette 11  
12 Jenny Hall Pachira   222 222 58,421
  Zerne Hillevi, Klintehamn Orchis Morio x - Gimmic   RP 101 12  
13 Charlotta Folcker Sörbys Quenell   220,5 220,5 58,026
  Bo Ivarsson Sörbys Lotus - Sturevallens Gentleman 13  
14 Julia Jönsson Sweet Pidelipom   220 220 57,895
  Eriksson, My Sweet Demand xx AA 9291 RP - Roman Fidel RW 14  
15 Hannah Maack Skånhällas Jack   213 213 56,053
  Olof Andreasson, Lindome Rodlease Dancing Gold - Komet 15  
16 Olivia Rutgersson Keimos Stanton     0  
  Monica Svensson Sun Roy - Rodlease Dancing Gold    
  Alice Burman Aronsson Khahendi van Klaverborch        
  H. Wullink Khadiboj van Klaverborch - Eduard    
  Rebecca Eliasson Horsefriends Kingler        
  W Wielheesen Polsbury Pajero - Jasper He Stb 210    
  Hanna Bresell Queens Candy        
  Ola Carlsson Sturevallens Gentleman - Xandino RNF 89    
 
till toppen
Klass 2 - Dressyr Lagtävlan för ponnyallsvenskan (LA) 2013 Kategori B
INDIVIDUELL START I LAGKLASS Division 1
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Överdomare: Marie Knutmark- Feiff
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare H: Pia Svensson
Domare C: Carna Löfving
Domare M: Anna Mann
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emelie Arvidsson Pontiack   199,5 210,5 197,5 607,5 61,364
  Maj-Britt Rodin Effekt - Brunte 1 1 2  
 
2 Cornelia Johansson Jessika   192 202,5 199 593,5 59,949
  Stig Karlsson, Väröbacka Glansevin Gadabout RW - Surprise RWR 2 2 1  
3 Klara Persson Baccus   183,5 187,5 193 564 56,970
  Pia Cavallin, Blentarp Stuifakkers Chiro - Heoldda Escort 3 3 3  
4 Cornelia Johansson Nørlunds Magic Boy   0 0 0 0  
  Stutteri Stald Nørlund Magic main - Nordlicht        
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lagtävlan för ponnyallsvenskan (LA) 2013  Kategori C
INDIVIDUELL START I LAGKLASS Division 1
9 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Marie Knutmark- Feiff
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare H: Pia Svensson
Domare C: Carna Löfving
Domare M: Anna Mann
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sophie Högsta Tomacs Nogger   225 210 226 661 66,768
  M & T Persson, Tomacs Stuteri Sörbys Oboy - Smedhults Starlight Son 1 3 1  
2 Ellen Hidgård Brodals Elmondo   217,5 217 224,5 659 66,566
  Ullabritt Claesson, Kinna Fleetfoot - Mirth Master RW 61 3 1 2  
 
3 Ebba Bäckman Echnaton   218,5 215,5 210 644 65,051
  Barbro Klensmeden, Löberöd Cortus 920 - Coed Coch Nobl 2 2 4  
4 Elin Klenfeldt Caramis   206,5 208,5 215,5 630,5 63,687
  Lars-Erik Svensson Karlsfälts Caruso - Artist 4 4 3  
5 Matilda Forssén Lille John   191,5 199,5 193 584 58,990
  Okänd Okänd - Okänd 5 5 7  
6 Elin Falk Diannie   186,5 192 201 579,5 58,535
  Margareta Bernroth-Hansson Hellekis Timjan RW - Glansevin Gadabout RW 6 6 5  
7 Emilia Ahlqvist Poetic Star   186,5 189 187,5 563 56,869
  Alexandra Glaad Johansson Poetic Justice - Major G 6 7 8  
8 Linn Larsson Simberg Fender   176,5 174,5 199 550 55,556
  Ylva Lindh Eyarth Hansel - Downland Night Rider 8 8 6  
  Alice Arvidsson Zonita            
  Jessica Karlsson Park´s Tambour RNF 155 - Zansibar RNF 77-S        
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lagtävlan för ponnyallsvenskan (LA) 2013  Kategori D
INDIVIDUELL START I LAGKLASS Division 1
23 anmälda, 20 startande, 5 placerade
Överdomare: Marie Knutmark- Feiff
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare H: Pia Svensson
Domare C: Carna Löfving
Domare M: Anna Mann
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emelie Carlsson Yankiebard   227,5 231 230,5 689 69,596
  Imp Danmark Okänd 3 3 1  
2 Lisa Willenhag Carducci Arden   233 224 222 679 68,586
  Ruth och Tord Börjesson, Stall Phem Casio - King´s Bonus xx 2 4 5  
3 Lovisa Hasselblad Black Velvet   217 236 225 678 68,485
  Okänd Okänd - Okänd 8 1 2  
4 Ellen Goiting Kaizer   234 221 222,5 677,5 68,434
  Reng Consulting Coelenhage´s Prince Thatch - Parc Brigadier WDH 10 1 6 4  
5 Rebecca Wernlund Drumcong Lady   223,5 234 219,5 677 68,384
  Oliver Scollon Seafield Fionn - Ballydonagh Cassanova 6 2 7  
 
6 Vendela Eriksdotter Rubin Wacos Rache MW   227,5 220,5 220 668 67,475
  Maria Winberg / Stuteri MW Waco - Valentino 3 7 6  
7 Celine Svensson Lidebring Wellhouse Willum   224,5 208 223 655,5 66,212
  Mr W J Chalke, Great Britain Wayland Cranberry - Frankincense of Vernons NFS 23 5 9 3  
8 Rebecca Eliasson Horsefriends Kingler   218,5 221,5 214 654 66,061
  W Wielheesen Polsbury Pajero - Jasper He Stb 210 7 5 10  
9 Julia Svensson Carmen Belle   214 200,5 217,5 632 63,838
  Verner Ohlsson Countach Campbell - Lofty Roderic RC 74 9 14 8  
10 Sara Lundberg Keimos Elliot   196,5 216,5 214,5 627,5 63,384
  Karl-Erik Ivarsson Eloge - Rodlease Dancing Gold 13 8 9  
11 Matilda Olsson Maja Gräddnos   212 204,5 206 622,5 62,879
  Elise Fredriksson Sörbys O´boy RNF 133 - Rookery Full Flight 10 11 13  
12 Thelma Höglund Montgomery   208,5 203,5 206,5 618,5 62,475
  Fam Åkesson Åstratorps Mowitz - Åstratorps Menuette 11 12 12  
13 Stina Friggerdal Lidens Lavendel RC 1175   201,5 205 211 617,5 62,374
  Gun-Britt Filipsson, Falköping Dale Haze - Brantstorps Bell 12 10 11  
14 Alice Öqvist Magic Romeo   192 201 197 590 59,596
  W. Van Elp Sandokan´s Leonardo - Anjershof Romeo 14 13 14  
15 Evelina Ketola Citizen Arden   171,5 188,5 193 553 55,859
  Ruth & Tord Börjesson Bocaccio Arden - Brilliant 17 15 15  
16 Charlotta Folcker Sörbys Quenell   177,5 177 190,5 545 55,051
  Bo Ivarsson Sörbys Lotus - Sturevallens Gentleman 15 18 16  
17 Johanna Rundqvist Titan   172,5 181 183,5 537 54,242
  Okänd Je Amadeus ox FA - Okänd 16 17 17  
18 Jenny Hall Pachira   170 185,5 177 532,5 53,788
  Zerne Hillevi, Klintehamn Orchis Morio x - Gimmic   RP 101 18 16 18  
19 Olivia Rutgersson Keimos Stanton   157 174 174,5 505,5 51,061
  Monica Svensson Sun Roy - Rodlease Dancing Gold 19 19 19  
20 Matilda Wennersten Beauty   0 0 0 0  
  imp Irland Okänd - Okänd        
  Elin Skoglund Nickolina            
  Margareta Nilsson Verona´s Bo-Gi RP - Silverlea Top Hat RNF        
  Hanna Bresell Queens Candy            
  Ola Carlsson Sturevallens Gentleman - Xandino RNF 89        
  Alice Burman Aronsson Khahendi van Klaverborch            
  H. Wullink Khadiboj van Klaverborch - Eduard        
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt A:P1  Kategori B + C
KVÄLLSKLASS
9 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Ann-Charlotte Olsson
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare C: Ann-Charlotte Olsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sophie Högsta Tomacs Nogger   257 257 67,632
  M & T Persson, Tomacs Stuteri Sörbys Oboy - Smedhults Starlight Son 1  
2 Karin Hulling Wildberry   243 243 63,947
  Sandra Olsson Willoway  Goldigger RNF 127 NF - Silverlea Buckskin RNF 96 NFS 2  
 
3 Ebba Bäckman Echnaton   236,5 236,5 62,237
  Barbro Klensmeden, Löberöd Cortus 920 - Coed Coch Nobl 3  
4 Louise Johansson Tinker Bell   234,5 234,5 61,711
  Harestads Häst&Ponny Casio RP 141 - Mr Simple Minds xx 4  
5 Olivia Rutgersson Royal Dimaz   233,5 233,5 61,447
  Jill Hansson, Ullared Sun Roy RNF - Eskehöjgaards Prince RNF 5  
6 Louise Johansson Thunder Star   228,5 228,5 60,132
  Harriet Johansson Lillemons Thunderace - Okänd 6  
7 Klara Persson Baccus   227,5 227,5 59,868
  Pia Cavallin, Blentarp Stuifakkers Chiro - Heoldda Escort 7  
8 Hanna Tobisson Valentino   210 210 55,263
  Kerstin Åkerstedt Valdo - Miclas Madoc RNF 106 8  
  Elin Klenfeldt Caramis        
  Lars-Erik Svensson Karlsfälts Caruso - Artist    
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt A:P1  Kategori D
KVÄLLSKLASS
8 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Ann-Charlotte Olsson
Tävlingsledare: Sandra Henningsson
Domare C: Ann-Charlotte Olsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emelie Carlsson Yankiebard   255 255 67,105
  Imp Danmark Okänd 1  
2 Erica Sjöberg Klang Fix Fiona   251,5 251,5 66,184
  Kerstin Brusewits, Joffre & Co HB Eighty Eight Keys xx - Cognac RW 51 2  
 
3 Fanny Magnusson Zeb Macahan   244,5 244,5 64,342
  Okänd Okänd - Okänd 3  
4 Nike Allen Simba   240,5 240,5 63,289
  Okänd Okänd - Okänd 4  
5 Lovisa Hasselblad Black Velvet   229 229 60,263
  Okänd Okänd - Okänd 5  
6 Vendela Eriksdotter Rubin Geothrix   211 211 55,526
  Lundens Djurhälsa Green River xx - Verona´s Gerswin RP 136 6  
  Celine Svensson Lidebring Wellhouse Willum        
  Mr W J Chalke, Great Britain Wayland Cranberry - Frankincense of Vernons NFS 23    
  Matilda Wennersten Beauty        
  imp Irland Okänd - Okänd    
 
till toppen
 
 


 
Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

 

 

VÅRA SPONSORER;

 

 

VÅRA SAMARBETSPARTNERS:

 

 

 

 

VI STÖTTAR SpRK:

Eva Ebeling

Gun Marie Stenlund

Charlotte Bolander

Marie Arvidsson

Gun Andrén

Cristin Jadefeldt Berg

Karina Johansson

Kent Andersson

 

 

 

 

 

Postadress:
Spekeröds RK - Ridsport
Sandra Henningsson, Hammarberg 885
44296 Kode

Kontakt:
Tel: 0761 - 41 53 47
E-post: This is a mailto link

Se all info