Hoppa till sidans innehåll

Lilla Tjörn Runt


2017

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2017

Topp tre optimister Lilla Tjörn Runt 2017

1) Malcolm Björsson, LESS
2) Johan Bengtsson, BKSS
3) Victor Björk, LDSS

Vinnare i de olika startgrupperna:

E-jolle
SWE 3579 Anton Olsson (StSS)

RS Feva
SWE 3832 Oscar Andersson & Hedvig Oskarsson (StSS)

Zoom8
SWE 233 Ebba Berntsson (StSS)

RS Tera
SWE 3481 Ludvig Jernmark (LJSS)

ACCESS 
SWE 1695 Elias Doydu Access MED medhjälpare (StSS)
SWE 2661 Mikael Larssin UTAN medhjälpare (StSS)

Optimist Blå (2007-)
SWE 4517 Kajsa Andersson (RÖSS)

Optimist Grön (2006)
SWE 4213 Erik Bengtsson (BKSS)

Optimist Gul (2005)
SWE 4628 Erik Norlen (KSSS)

Optimist Röd (2004)
SWE 4729 Hampus Ljungberg (LESS)

Optimist Svart (2002-03)
SWE 4684 Malcom Björsson (RÖSS)

Bästa opitimist tjej
Maya King (LDSS)

Bäste optimist kille
Malcolm Björsson (LESS)

Bäste Stenungsundare instiftat av Hans-Åke Starck
Frank Oldemark (STSS)

Lottpriser klubbtävlingen

1) Ljungskile SS, optimistjolle
2) Rådsasjöns SS, rundningsbojar
3) Srenungsunds SS, flytvästar

Lagkappseglingen

1) STSS - William Karlsson, Anton Olsson samt Oscar Andersson och Hedvig Oskarsson

Stenungsön Runt

Top tre Jolly-Scott
1) Bengt Strömberg (STSS)
2) Micael Holmstedt (STSS)
3) Liselott Kantling (STSS)

2016

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2016 (pdf)

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt total optimist 2016 (pdf)

Resultat Lilla Tjörn Runt lagtävling 2016:
1:a StSS - Oscar Anderson&Ragnar Alfredsson, Ludvig Meldgaard och William Karlsson (StSS)
2:a RÖSS - Lukas Lindström, Rasnus Lindström och Elliot de Susini

Tio-i-topp Lilla Tjörn Runt 2016

1 Lukas Lindström,  RÖSS
2 Hampus Ljungberg, LESS
3 Rasmus Lindström, RÖSS
3 Carl Hörfelt,  LESS
5 Hampus Andersson, LSSG  
6 Erik Rahm,  LESS
7 Jennifer Öhrnell , LESS  
8 Malcolm Björsson,  LESS
9 Filip Fjelddahl,  LESS
10 Johan Bengtsson, BKSS

Vinnare i de olika startgrupperna:

RS Feva
SWE 3832 Oscar Andersson & Ragnar Alfredsson (StSS)

Zoom8
SWE 233 Ebba Berntsson (StSS)

RS Tera
SWE 5 Tage Barne (LJSS)

ACCESS
SWE2662 Tim Andersson Access MED medhjälpare (StSS)

Optimist Blå (2006-)
SWE 4544 Erik Bengtsson (BKSS)

Optimist Grön (2005)
SWE 4213 Hampus Andersson (LSSG)

Optimist Gul (2004)
SWE 4681 Lukas Lindström (RÖSS)

Optimist Röd (2003)
SWE 4542 Jennifer Öhrnell (LESS)

Optimist Svart (2001-02)
SWE 4684 Rasmus Lindström (RÖSS)

Lottpriser klubbtävlingen

1) Tjuvkils SS, optimistjolle
2) Lerums SS, rundningsbojar
3) Vänersborgs SS, flytvästar

Lagkappseglingen

1) STSS - Ludvig Meldgaard 219, Oscar Andersson 11, William Karlsson 60 (84,87)
2) RÖSS - Lukas Lindström 316, Rasmus Lindström 508, Elliot de Susini 222 (146,92)
3) LESS 3 - Erik Rahm 210, Filip Fjelddahl 411, Hampus Lindberg 305 (195,38)
4) RÅSS 1 - Therese Bowald 409, Axel Sandberg 302, Elin Sjöberg 203 (206,15)
5) BKSS - Söderberg 13, Erik Bengtsson 122, Johan Bengtsson 414 (215,00)
6) LESS 1 - Sigrid Beckman 107, Jennifer Öhrnell 410, Emil Jahrsten 310 (265,00)
7) LESS 2 - Thyra Westbom 123, Malcolm Björsson 413, Carl Hörfeldt 507 (265,00)
8) RÅSS 2 - Ramus James 505, Nils Sjöberg 404, Kajsa Ekenberg 102 (320,00)
SSKA - Filip Koritz 216, Isak Jonsson Öhrström 309, Viktor Garplid 501 (339,23)

2015

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2015

Länk till Resullat Lilla Tjörn Runt total optimist 2015

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt lagtävling 2015 (pdf)

Totalvinnare optimist:
1) Rasmus Lindström, RÖSS
2) Olle Aronsson, LESS
3) Lina Dahlström, ÖKF
Access utan assistens
1. SWE 1694, Tobias Dawid, STSS
Access med assistens
1.  SWE 1694, Birk Nilsson, STSS
RS Feva
1.  SWE 3832, Oscar Andersson/Rebecca Flohr, TJSS
ZOOM8
1.  SWE 202, Pontus Karlsson, VÄSS
RS Tera
1. SWE 961, Emil Johansson, TJU
Optimist Blå
1.  SWE 3734, Erik Bengtsson, BKSS
Optimist Grön
1.  SWE 4258, Hampus Ljungberg LESS
Optimist Gul
1.  SWE 4589, Jonathan Llado Krensler, RÖSS
Optimist Röd
1.  SWE 4426, Rasmus Lindström, RÖSS
Optimist Svart
1. SWE 4625, Olle Aronsson, LESS

Lagtävlingen Lilla Tjörn Runt:

1) Röss 2 - Rasmus Lindström,Lukas Lindström,Jonathan Llado Krensler
2) BKSS 1 - Erik Bengtsson, Johan Bengtsson,Isa Olsson/Hanna
3) Råss 1 - Elin Sjöberg, Jennifer Öhrnell,Carl Lewerth

2014

Länkt til Resultat Lilla Tjörn Runt 2014

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt total optimist 2014

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt lagtävling 2014 reviderad 2014-08-17 kl. 12

Totalvinnare optimist:
1. Oscar Engström, LESS
2. Fia Fjelddahl, LESS
3. Marcus Warvne, RÖSS
Optimistgrupp 1, blå
1.  SWE 4489, William Heimersson, LSSG
Optimistgrupp 2.  grön
1.  SWE 4454, Calle Lindbom, LDSS
Optimistgrupp 3, gul
1.  SWE 4220, Rasmus James, RÅSS
Optimistgrupp 4, röd
1.  SWE 4515, Olle Aronsson, LESS
Optimistgrupp 5, svart
1.  SWE 4576, Oscar Engström, LESS
RS Feva
1.  SWE 3832, Oscar Andersson/Rebecka Flohr, TJSS
Zoom8
1.  SWE 202 Pontus Karlsson, VÄSS
RS Tera
1.  SWE 1480, Henrik Backman, TJU
Access
1.  SWE 111, Dennis Hantman, KSSS

Lagtävling Lilla Tjörn Runt

1) LESS 3 - Fia Fjeldahl, Martina Carlsson, Elsa Aronsson
2) LESS 1 - Oscar Engström, Carl Hörfelt, Olle Aronsson
3) TJSS - Oskar Andersson/Rebecka Flohr, Hampus Bäcklund, Hedvig Oscarsson

2013

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2013 optimist total (pdf)

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2013 per startgrupp (pdf)

 

Lagtävling Lilla Tjörn Runt

1) RÖSS - Joel Warvne,  Markus Warvne,  Rasmus Lindström Ny vinnare!
2) KKKK - Isak Rydholm,  Marius Westerlind, Teo Westerlind
3) HJBK 1 - Louise Gottfridsson, Isabell Bergqvist, Alice Moss

Pristagarna Båtmässans priser:

1.Lysekils segelsällskap

2.Långedrag segelsällskap

3.GKSS

2012

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2012 per startgrupp (pdf-fil)

Länk till Resultat Lilla Tjörn Runt 2012 optimister total (htm-fil)

2011

2011 Resultat lilla TjR per startgrupp (pdf-fil)

2011 Resultat lilla TjR optimist totalt (htm-fil)

Lagtävling Lilla Tjörn Runt

1) LESS 1 - Olle Aronsson, Oscar Engström, Axel Rahm

2) LDSS 3 - Jakob Haga, Ole Lindbom, Alice Moss

3) STSS 1 - Sigrid Andréasson, Alexander Sehlberg, Adam Bergin

2010

2010 Resultat lilla TjR per startgrupp (pdf-fil)

2010 Totalresultat Lilla TjR optimist (htm-fil)

Lagtävling Lilla Tjörn Runt

1) RÖSS - Lukas Bergström, Erik Nevhagen, Carl Ferm

2) STSS 4 - Erika Larsson, Sigrid Andréasson, Adam Bergin

3) RÅSS 1 - Alexander Falkendahl/Emils Svensson, Sebastian Knaack, Christian Knaack

Bästa klubb

1) Kullaviks kappseglings & kanotklubb 774 poäng (36 deltagare)
2) Hjuviks båtklubb 635 poäng (28 deltagare)
3) Långedrags Segelsällskap 594 poäng (23 deltagare)
4) Rörviks Segelsällskap 550 poäng (21 deltagare)
5) Stenungsunds Segelsällskap 528 poäng (39 deltagare) 

2009

2009 Lilla TjR totalresultat optimist (mht-fil)

2009 Lilla TjR resultat per startgrupp (pdf-fil)

2008

2008 Lilla TjR totalresultat (mht-fil)

2008 Lilla TjR resultat per startgrupp (pdf-fil)

Läs nyheten om preliminära startgruppssegrare

 

Bästa klubb:

 1) Rörviks Segelsällskap 827 poäng (33 deltagare)
2) Hjuviks båtklubb 745 poäng (29 deltagare)
3) Kullaviks kappseglings & kanotklubb 672 poäng (27 deltagare)
4) Rådasjöns Segelsällskap 648 poäng (24 deltagare)
5) Stenungsunds Segelsällskap 560 poäng (31 deltagare)

 

2007

2007 Lilla TjR totalresultat

2007 Lilla TjR resulta per startgrupp

2007 Lilla TjR resultat Tera

2007 Lilla TjR resultat start- och målövning

2006

2006 Lilla TjR totalresultat

2006 Lilla TjR resultat per startgrupp

2006 Lilla TjR resultat start- och målövning

Uppdaterad: 2017-08-13 20:39
Skribent: Carin Kling

Pressmeddelanden på MyNewsdesk:
Följ Stenungsunds Segelsällskap/Tjörn Runt by COWI

svenska_sjo_banner_

StSS väderlänkar med webbkameror

Postadress:
Stenungsunds SS - Segling
Stenunge Allè 7
44430 Stenungsund

Kontakt:
Tel: +46(0)30367660
E-post: This is a mailto link

Se all info