Säsongen 2007/2008 - SIK Bowling - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Säsongen 2007/2008


Rekord

Distriktsrekord

Dessa rekord sattes under SM-kvalet i Frölunda maj-07

Sundbybergs IK (Therese Forsell och Jenny Höglund) 2-mannalag 6 serier 2623
Sundbybergs IK (Therese Forsell och Jenny Höglund) 2-mannalag 8 serier 3603
Sundbybergs IK (Annika Kilander, Helene Stighäll, Ellinor Heneskär, Anna Ekström)4-mannalag 8 serier 6998

Helena Ericson satte detta distriktsrekord under JSM i Vårby dec-07
Individuellt, amerikanskt spelsätt, Junior Damer 5 serier 1101

Helena Ericson slog dessa distriktsrekord under Junior Masters i Årsta, Bowlorama, feb-08
Individuellt, europeiskt spelsätt, Junior Damer:
2 serier 501
3 serier 682
4 serier 893
5 serier 1152
6 serier 1362

Svenska rekord

Björn Wedin slog dessa svenska rekord under SM-kvalet i Frölunda maj-07
Individuellt, amerikanskt spelsätt, herrar:
6 serier 1550
7 serier 1818
8 serier 2065

Katrin Fahlström slog detta svenska rekord under SM-finalen i Frölunda maj-07
Individuellt, amerikanskt spelsätt, damer 2 serier 569

Övriga rekord

Sundbybergs IK herr A slog hallrekord i Sundbybergs Bowlinghall, 8-manna 4 serier AM 7305

300-serier

Ellinor Heneskär - Köping maj-07
Mikael Kanold - Sundbybergs Bowlinghall sept-07
Tobias Karlsson - Oslo, Norge okt-07
Ricky Eriksson - Sollentuna Bowlinghall okt-07
Magnus Andersson - Sundbybergs Bowlinghall okt-07
Kai Hänninen - Mälarhallen jan-08
Ricky Eriksson - Sundbybergs Bowlinghall jan-08
Mikael Kanold - Fagersta jan-08
Peter Sainio - Sundbybergs Bowlinghall feb-08
Erik Andersin - VI Open Catalonia feb-08
Erik Andersin - Sundbybergs Bowlinghall feb-08
Katrin Fahlström - Vårby mars-08
Anders Öhman - Vårby mars-08
David Larsson - Rinkeby Bowlinghall april-08
Robert Olofsson - Sundbyberg april-08
Anders Öhman - Sundbyberg april-08

Svenska mästerskap

Resultat: 4 Guld, 2 Silver, 5 Brons

Slutspelet säsongen 2006/2007

Guld till damerna, Brons till herrarna
Denna säsong tog sig både damerna och herrarna vidare till slutspel som hölls i Köping respektive Sundsvall.

Slutspelet för damerna i Köping fick en rafflande avslutning när avgörande matchen mellan SIK och Spader Dam slutade oavgjort. En Roll-off fick avgöra vilka som skulle stå som slutliga segrare och efter några nervösa rutor (både för spelare och supportrar) slutade det med att Sumpans damer tog hem segern och därmed guldet.

Slutspelet i Sundsvall tog tyvärr slut efter lördagens spel och herrarna slutade på en delad 3:e plats. De flesta åkte då från Sundsvall direkt till Köping och hejade fram tjejerna till guldet, vilket var en oförglömlig upplevelse för de flesta.

Individuella SM

inkl. 2-manna och 4-manna, Frölunda Maj 2007

Herr-SM (A) 2-manna
Guld: Erik Andersin och Mikael Kanold

Herr-SM (A) 4-manna
Silver: Dennis Eklund, Erik Andersin, Mikael Kanold och Tobias Karlsson

Dam-SM (A) Individuellt
Guld: Therese Forsell

Dam-SM (A) 2-manna
Guld: Jenny Höglund och Therese Forsell
Brons: Ellinor Heneskär och Anna Ekström

Dam-SM (A) 4-manna
Guld: Annika Kilander, Helene Stighäll, Ellinor Heneskär, Anna Ekström
Silver: Jenny Höglund, Therese Forsell, Tina Gustafzon och Veronica Lantto

Junior SM, Vårby December 2007
Individuella SM
Brons: Helena Ericson

SM (3-manna) Högdalen (dam) / Kungsbacka (herr)
Brons: Annika Kilander, Susanne Olsson, Åsa Wetterlund och Ellinor Heneskär
Brons: Mikael Kanold, Erik Andersin och Dennis Eklund

Distriktsmästerskap

Resultat: 4 guld, 1 silver, 1 brons

Individuella DM

Guld: Ellinor Heneskär, Damer under 55

Junior-DM, Pojkar A
Guld: Jerry Wogel

3-manna Dam-DM, Högdalen
Guld: Helene Stighäll, Susanne Olsson, Åsa Wetterlund, Annika Kilander

3-manna Herr-DM, Högdalen
Guld: Mikael Kanold, Erik Andersin, Dennis Eklund
Brons: Kai Hänninen, Marcus Billskär, Magnus Andersson

Mix-DM, Brännkyrka
Guld: Ellinor Heneskär och Marcus Billskär
Silver: Katrin Fahlström och Kai Hänninen

Landslagsuppdrag och Landslagsprestationer

Tobias Karlsson, Dennis Eklund och Magnus Andersson var med och tog EM-guld i 5-manna i Wien Juli-07 där Dennis även tog EM-brons i det individuella finalspelet. Stort Grattis!

Ellinor Heneskär var med och representerade Sverige i VM som gick i Mexico sept-07.

Annika Kilander var med och representerade Sverige i European Champions Cup i Luxemburg sept-07.

Seriefiguren 2007

Dennis Eklund vann ”Årets seriefigur” Högdalens Bowlingpalatz aug-07

Övriga tävlingsresultat som har noterats under verksamhetsåret

Helene Stighäll kom 2:a i Viking Line Spring Tournament på Åland, juni-07
Susanne Olsson kom 3:a i Viking Line Spring Tournament på Åland, juni-07
Erik Andersin vann deltävling i Västmanlandstouren iHallstahammar
Dennis Eklund vann ”Årets seriefigur” Högdalens Bowlingpalatz aug-07
Therese Forsell kom 3:a i Malta Open (dam) juni-07
Dennis Eklund kom 3:a i Malta Open (herr) juni-07
Erik Andersin kom 3:a i Slovenien Open sept-07
Tobias Karlsson kom 3:a i Super Six Jönköping sept-07
Tobias Karlsson vann Super Series (Norwegian Open) i Oslo, Norge okt-07
Robert Olofsson vann Sjöslaget, Nynäshamn (St-mäst, Open) okt-07
Susanne Olsson kom 3:a i Sjöslaget, Nynäshamn (St-mäst, Dam) okt-07
Kjell Isaksson kom 3:a i Sjöslaget, Nynäshamn (St-mäst, 55+) okt-07
Gustavo Layrisse vann Klockslaget, Sundbyberg (St-mäst, Open)okt-07
Mikael Kanold kom 2:a i Klockslaget, Sundbyberg (St-mäst, Open) okt-07
Tobias Karlsson kom 3:a i Klockslaget, Sundbyberg (St-mäst, Open) okt-07
Robert Olofsson kom 2:a i Skärgårdspokalen, Norrtälje (St-mäst, Open) okt-07
Åsa Myrén kom 2:a i Skärgårdspokalen, Norrtälje (St-mäst, Dam) okt-07
Dennis Eklund vann Vienna Open i Wien okt-07
Veronika Karlsson och Hans Modh (Raa) kom 3:a i AgDa-Mixen nov-07
Jerry Wogel, Dennis Falk och Peter Sainio vann Råsunda Tournament nov-07
Helena Ericson och Michael Bengtsson kom 2:a i SollentunaSkotten nov-07
Kjell Isaksson kom 3:a i Mälarmästerskapet (St-mäst, 55+) nov-07
Åsa Myrén kom 3:a i Mälarmästerskapet (St-mäst, Dam) nov-07
Mikael Kanold kom 2:a i Mälarmästerskapet (St-mäst, Open) nov-07
Tobias Karlsson vann Brännkyrkaträffen (St-mäst, Open) nov-07
Kjell Isaksson vann Väsbyträffen (St-mäst, 55+) nov-07
Jens Hallman kom 3:a i Söderstriken Open (St-mäst) jan-08
Kjell Isaksson kom 2:a i Söderstriken 55+ (St-mäst) jan-08
Dennis Eklund kom 3:a i Höstslanten Open (St-mäst) dec-07
Erik Andersin kom 3:a i Västmanlandstouren deltävling Västerås dec-07
Anders Öhman vann Västmanlandstourens deltävling i Fagersta jan-08
Tobias Karlsson vann Wictoriatävlingen i Sundbyberg jan-08
Juha Kanerva kom 3:a Wictoriatävlingen i Sundbyberg jan-08
Jens Hallman vann Birkaträffen Open (St-mäst) jan-08
Susanne Olsson kom 2:a i Birkaträffen Dam (St-mäst) jan-08
Kai Hänninen vann Sigmalen i Upplands Väsby jan-08
Ellinor Heneskär kom 3:a i Eva-turneringen (Open-klassen) feb-08
Mikael Kanold vann EBT-Major Stop #3 i Schietspoel feb-08
Jari Ratia vann VI Open Catalonia mars-08
Dennis Eklund vann deltävling Sala i Västmanlandstouren mars-08
Dennis Eklund kom 3:a i Istanbul Open april-08
Jens Hallman kom 2:a i Brio´s Tävling
Kjell Isaksson kom 3:a i Brio´s Tävling
Jari Ratia vann Världsrankingsfinalen

Utmärkelser från huvudföreningen

För förra årets prestationer inom bowlingsporten d.v.s. främst för damsektionens alla SM-guld och våra övriga framgångar har vi tilldelats Bröderna Fischerströms Bragdmedalj för årets främsta prestation inom Sundbybergs IK:s alla idrottare.

Annelie Blomqvist blev tilldelad ungdomsstipendium för bra prestationer under förra säsongen.

Övriga utmärkelser

Annika Kilander var en av fem som fick utmärkelsen ”Årets ungdomsledare” av Sundbybergs Stad i dec-07.

Ungdomarnas framgångar

Anna Westerberg kom 2:a i Bowliaden
Malin Gref vann Flickor GP/Tour 2007
Annelie Blomqvist 2:a i Flickor GP/Tour 2007
Anna Westerberg vann Flickor ChallengeTour 2007
Christian Johnson 3:a i Pojkar ChallengeTour 2007
Malin Gref vann Challenger Grand Prix i Rinkeby feb-08
Sebastian Graveleij och Anneli Blomqvist vann sina klasser på Enskede i Grand Prix mars-08
Malin Gref vann sin klass i Bowliadens regionfinal i Nynäshamn mars-08
Jerry Wogel kom tvåa i Bowliadens regionfinal i Nynäshamn mars-08.


Uppdaterad: 07 FEB 2009 22:02
Skribent: Maria Gundersen

Postadress:
Sundbybergs IK - Bowling
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link

Se all info