Hoppa till sidans innehåll

Säsongen 2008/2009


Rekord

Distriktsrekord

8 serier EU med slagningen 2087
Erik Andersin slog detta distriktsrekord under kval i Västmanlandstourens deltävling i Hallstahammar maj-08 

4 serier AM med slagningen 1050
Åsa Wetterlund slog detta distriktsrekord under SM-slutspelet i Örebro maj-08

Distriksrekord Europeiskt spelsätt
2 serier                       493
4 serier                       940
5 serier                     1135
6 serier                     1370
Malin Gref slog dessa distriktsrekord för juniorer under Bowliaden i Vårby Bowlinghall feb-09

Distriktsrekord mixed scotch double europeiskt spelsätt.
3 ser 732
6 ser 1503
9 ser 2158
12 ser 2863
Tobias Karlsson / Susanne Olsson

Svenska rekord

Svenskt rekord Bakers 3-manna 12 serier 2641
Åsa Wetterlund, Susanne Olsson och Helene Fischbach slog detta svenska rekord under 3-manna SM i Eskilstuna

4 serier AM med slagningen 1050 
Åsa Wetterlund slog detta svenska rekord under SM-slutspelet i Örebro maj-08

2-manna, 3 serier AM med slagningen 1453
Erik Andersin och Mikael Kanold slog detta rekord under SM-kvalet i Karlstad maj-08

Övriga rekord

 

300-serier

Mikael Kanold slog en 300-serie under SM-kvalet i Karlstad maj-08
Åsa Wetterlund slog en 300-serie under SM-slutspelet i Örebro maj-08
Helene Fischbach slog en 300-serie under kvalet till Viking Line Spring Tournament på Åland maj-08
Peter Sainio slog en 300-serie under finalspelet i Västmanlandstourens deltävling i Hallstahammar maj-08
Dennis Eklund slog en 300-serie i Ankara Open sept-08
Dennis Eklund slog en 300-serie i Vienna Open okt-08
Mats Wetterlund slog en 300-serie i Bodens Bowlinghall okt-08
Dennis Eklund slog en 300-serie i Köping okt-08
Robert Olofsson slog en 300-serie i Sundbybergs Bowlinghall nov-08
Gustavo Layrisse slog en 300-serie i Söderhamns Bowlinghall dec-08
Dennis Eklund slog en 300-serie i AIK-Tournament jan-09
Kjell Isaksson slog en 300-serie i Birka Bowlinghall jan-09
Daniel Strömberg slog en 300-serie i Sundbybergs Bowlinghall jan-09
Anna Ekström slog en 300-serie i Upplands Väsby Bowlinghall feb-09
Håkan Dahlsten slog en 300-serie i Sundbybergs Bowlinghall feb-09
Kjell Isaksson slog en 300-serie i Mälarhallen mars-09

Svenska mästerskap

Resultat: 3 guld, 5 silver, 2 brons

Slutspelet säsongen 2008/2009

Silver till damerna
Silver till herrarna

Denna säsong tog sig både damerna och herrarna vidare till slutspel som hölls i Örebro.

Damerna tog sig till söndagens final genom att vinna trelagsgruppen på 7 poäng av 8 möjliga. I finalen mot Spader Dam blev det tyvärr förlust med 2 x 12-8.

Herrarna tog sig till final genom 3 tuffa matcher mot Falkenberg. I finalen mot Team Pergamon blev det tyvärr förlust med 11-7, 14-1. 

Individuella SM

inkl 2-manna, och 4-manna Karlstad Maj 2008

Herr-SM (A) Individuellt
Silver: Magnus Andersson
Brons: Dennis Eklund

Herr-SM (A) 2-manna
Guld: Tobias Karlsson & Dennis Eklund
Brons: Mikael Kanold & Erik Andersin

Herr-SM (A) 4-manna
Guld: Tobias Karlsson, Dennis Eklund, Mikael Kanold, Erik Andersin

Dam-SM (A) 4-manna
Silver: Annika Kilander, Helene Fischbach, Åsa Wetterlund, Susanne Olsson

Junior & Ungdoms SM, Norrköping januari 2009
Individuella SM Pojkar 93
Guld: Magnus Johnson Jr         

SM (3-manna) Eskilstuna (damer) mars 2009
Silver: Åsa Wetterlund, Susanne Olsson, Annika Kilander, Helene Fischbach 

Distriktsmästerskap

Resultat: 5 guld, 4 silver

Individuella DM

Individuella DM Herr (Oldboys)
Guld: Kjell Isaksson                        

Ungdom, junior & U23 DM, Gullmarsplan 
Ungdom Pojkar
Guld: Andreas Ekhamre
Silver: Magnus Johnson Jr 

Ungdom Flickor
Guld: Malin Gref

Junior Flickor
Silver: Jenny Nordbäck

3-manna Dam-DM, Täby
Guld: Åsa Wetterlund, Susanne Olsson, Annika Kilander, Helene Fischbach

3-manna Herr-DM, Täby
Silver:  Mikael Kanold, Erik Andersin, Anders Öhman

Mix-DM, Rinkeby
Guld: Tobias Karlsson & Susanne Olsson
Silver: Håkan Dahlsten & Åsa Wetterlund

Landslagsuppdrag och Landslagsprestationer

Dennis Eklund och Tobias Karlsson var med och representerade Sverige i VM som gick av stapeln i Bangkok Thailand augusti-08 

Ellinor Heneskär var med och representerade Sverige i EM som gick av stapeln i Odense, Danmark juni-08

Seriefiguren 2008

Erik Andersin vann årets Seriefigur 2008 för herrar.

Övriga tävlingsresultat som har noterats under verksamhetsåret

Susanne Olsson och Karl-Johan Mattsson (Råsunda) vann Bollnäsmixen maj-08
Magnus Johnson Jr kom 2:a i Junior Masters i Sundsvall sept-08

Daniel Strömberg vann Skärgårdspokalen Lidingö, Open (Sthlm-mäst) okt-08
Kjell Isaksson vann Skärgårdspokalen Lidingö, 55+ (Sthlm-mäst) okt-08
Ricky Eriksson vann Sjöslaget Nynäshamn, Open (Sthlm-mäst) okt-08
Annika Kilander kom 3:a i Sjöslaget Nynäshamn, Hcp Dam (Sthlm-mäst) okt-08

Helene Fischbach vann Mälarmästerskapet Hcp Dam (sthlm-mäst) nov-08

Erik Andersin vann Moelven Open i Torsby dec-08

Robert Olofsson vann Wictoriatävlingen jan-09
Mikael Kanold kom 2:a i Wictoriatävlingen jan-09
Kjell Isaksson kom 3:a i Wictoriatävlingen jan-09
Annika Kilander kom 2:a i Söderstriken, Hcp Dam (sthlm-mäst) jan-09
Dennis Eklund kom 3:a i Höstslanten, Open (sthlm-mäst) jan-09
Kjell Isaksson vann Höstslanten, Hcp Herr (sthlm-mäst) jan-09
Åsa Wetterlund vann Höstslanten, Hcp Dam (sthlm-mäst) jan-09
Kjell Isaksson kom 2:a i Höstslanten, 55+ (sthlm-mäst) jan-09
Annika Kilander vann Birkaträffen, Hcp Dam (sthlm-mäst) jan-09
Åsa Wetterlund kom 3:a i Birkaträffen, Hcp Dam (sthlm-mäst) jan-09
Kjell Isaksson kom 2:a i Birkaträffen, 55+ (sthlm-mäst) jan-09

Ingegärd Lind kom 3:a i Eva-turneringen (Open) feb-09
Susanne Olsson vann Sollentunarullen (St-mäst, Dam) feb-09
Kjell Isaksson kom 3:a i Brännkyrkaträffen (St-mäst, Open) feb-09
Susanne Olsson vann Brännkyrkaträffen (St-mäst, Dam) feb-09

Daniel Strömberg vann St-mäst-finalen (Open) mars-09
Kjell Isaksson vann St-mäst-finalen (55+) samt All Event i samma final mars-09
Ellinor Heneskär och Richard Thelander (Bålsta) vann Djungelskotten mars-09
Malin Gref och Mikail Andersson (Raa) kom 2:a i Djungelskotten mars-09

Kjell Isaksson kom 3:a i 50+ touren

Dennis Falk vann Klockslaget (St-mäst, Open) april-09
Andreas Ekhamre kom 2:a i Klockslaget (St-mäst, Hcp) april-09
Malin Gref vann Klockslaget (St-mäst, Dam) april-09
Katrin Fahlström kom 3:a i Klockslaget (St-mäst, Dam) april-09
Åsa Myrén kom 3:a i Brandbergsträffen (St-mäst, Dam) april-09

Utmärkelser från huvudföreningen

Sebastian Graveleij blev tilldelad ungdomsstipendium för bra prestationer under förra säsongen. 

Hela bowlingsektionen fick ett hederspris för alla SM-medaljer 2008. 

Övriga utmärkelser

Dennis Eklund fick pris som Årets Bowlare i Stockholm 2007/2008

Ungdomarnas framgångar

Malin Gref, Magnus Johnson Jr och Jerry Wogel var med och spelade distriktsmatch mot Södermanland där den totala segern gick till Stockholm.

Pris för bästa ungdom gick till Malin Gref och Magnus Johnson. 

Malin Gref, Jerry Wogel och Anna Westerberg är uttagna att spela distriktsmatch mot Västergötland, Värmland och Västmanland i Skara 24-25/5. 

Anneli Blomqvist kom 2:a i Challenger Grand Prix Flickor i Bowlorama maj-08 

Jerry Wogel, Malin Gref och Magnus Johnson Jr har blivit uttagna till satsningen Team Talang som hade läger 3-5 oktober i Katrineholm. 

Malin Gref kom 2:a i GP/Tour i Sundbybergs Bowlinghall nov-08 

Distriktsfinal i Bowliaden, Vårby Bowlinghall feb-09 

Malin Gref vann i klassen flickor 16
Magnus Johnson Jr vann i klassen pojkar 16
Sebastian Graveleij kom 3:a i klassen pojkar 1

Uppdaterad: 12 SEP 2009 10:15
Skribent: Maria Gundersen

Postadress:
Sundbybergs IK - Bowling
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link

Se all info