Hoppa till sidans innehåll

Kommittéer och valberedning


TRUNK ("Träning & Ungdom")

Ansvarar för planering och genomförande av träning och tävling för ungdomar samt träning för vuxna. Verksamheten spänner från nybörjare och skolverksamhet till elitsatsning. Håller i natt-KM för ungdomar, Daladubbeln, ungdomsläger, mm. TRUNK ansvarar för närvaroredovisning för ungdomar t o m 25 år.

Styrgrupp:
Bengt Svensson - Planeringsansvarig  
Liselott Kihl - Personalansvarig
Övriga medlemmar: Jan-Olof Bogren (HD14-16), Göran Jonsson (HD14-16), Urban Ståhl (HD14-16), Ronny Falk (HD12-14), Marita Samuelsson (HD10), Sissel Widehag (U)

Elit:
Mats Carlsson, Joakim Skantze, Anna Bogren

Motion Vuxna:
Morgan Karlsson

Kontakt i styrelsen: Thomas Widehag

 

UK (Uttagningskommitté)

Ansvarar för laguttagningar till 10-mila, 25-manna, DM-stafett, SM-stafett samt övriga stafetter. Tillsätter lagledare för de stora kavlarna.

Herr: Ronny Falk, Bengt Svensson 
Dam: Karolina Hellberg
Elit: Mats Carlsson
Ungdom: TRUNK

Kontakt i styrelsen: Ingegerd Carlsson

 

Arrangemang 

Tar fram en långsiktig plan för sektionens arrangemang, bemannar de centrala posterna runt våra stora arrangemang.

Ingegerd Carlsson (sammankallande och kontakt i styrelsen)

 

Xtreme och Järvastadsloppet

Cecilia Westström (sammankallande och kontakt i styrelsen)

Hans-Erik Persson, Mikael Wallnäs

 

Information

Ansvarar för sammanställning och distribution av information via bland annat hemsida,”Budkavlen” och sociala medier.

Åsa Lindh (sammankallande och kontakt i styrelsen)

Anna Karlsson-Norman  (Budkavlen), Ronny Nordgren, Johanna Wallnäs, Liselott Kihl (medlemsregistret)

 

Motion

Ansvarar för genomförande av Naturpasset, Motionsorienteringar och rekryteringskurs för vuxna

Göran Doyle, (sammankallande)

John Östlund, Morgan Karlsson, Ulf Hansson, Carina Doyle, Jörgen Ahlqvist

Kontakt i styrelsen: Jan Kihl

 

Stockholm City Cup (SCC)

Bemannar SCC-styrelse, ansvarar för sektionens del i SCC-arrangemanget varje år, tillsätter tillsammans med styrelsen tävlingsledare, banläggare för våra deltävlingar.

Jan Falk, (sammankallande)

Lennart Reje, Joakim Skantze

Kassör: Kurt Maxé
Revisor: Ebbe Adolfsson

Kontakt i styrelsen: Cecilia Westström

 

Lokal och material

Ansvarar för klubbkläder, lokaler, förråd och tränings- och tävlingsmaterial (exkl Sportident).

Per Wistedt (sammankallande)

Anna Wistedt och Sven Edvardsson (främst kläder), Stefan Abrahamsson, Anders Kökeritz

Motionsgården: Jan Kihl

Kontakt i styrelsen: Jan Kihl

 

Skid-O och MTBO

Ansvarar för att de medlemmar som vill kan åka skid-O och MTBO. Om snö finns ordnas ett KM i skid-O.

Hans Olsén (sammankallande)

Urban Ståhl

Kontakt i styrelsen: Ingegerd Carlsson

 

Utbildning

Ansvarar för kontakt mellan sektionen och olika kursarrangörer gällande utbildning i ledarskap, orientering mm

Hanteras av TRUNK

 

Tiomila

Ansvarar för sektionens del i 10-milaarrangemang (de år som vi är med). Bevakar våra intressen i 10-milastyrelsen.

Per Schölin

Kontakt i styrelsen: Cecilia Westström

 

IT-grupp

Hanterar all hård- och mjukvara kring SI, kompetenscenter för SI-systemet. Ansvarar för Eventor inklusive tävlingsanmälan, IdrottOnline, klubbdatorer, skrivare mm. Ansvarar för klubbens kartframtagning, kontaktperson mot Norrkartor samt administrerar sektionens kartfiler.

Jan Lindh (sammankallande)

Magnus Asplund, Stefan Lindström, Åsa Lindh

Kontakt i styrelsen: Åsa Lindh

 

Trivsel                                

Projektuppdrag att definera ansvarsområde fför en ny trivselgrupp och tillsätta ansvariga för uppdrag.

Peter Sundh, Erika Franzén, Erika Anthoney Oscarsson, Maria Krigsman, Charlotta Wadenbrandt, Lena Persson

Kontakt i styrelsen: Cecilia Westström 

Sponsring

Sponsringskontakter, 'fund raising'

Vakant uppdrag!

 

Valberedning

Föreslå personer till styrelse och kommittéuppdrag

Urban Ståhl (sammankallande)

Per Wistedt, Liselott Kihl

Uppdaterad: 08 FEB 2018 18:15
Skribent: Åsa Lindh
Epost: This is a mailto link

 

 

 

Webbplats Silva.se Facebook @silvaglobal Instagram #silvaglobal

 

ICA Järvastaden

 

Alewalds.se

Postadress:
Sundbybergs IK - Orientering
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link

Se all info