Hoppa till sidans innehåll

Bunges Ledarstipendium


Till välförtjänta ledare inom klubben delar vi ut ett ledarstipendium döpt efter den ursprunglige donatorn köpmannen Robert Bunge. Utmärkelsen kan bara erhållas en gång.

 

1970     Evert Rimér - FR

1971     Ragnar Larsson - FO

1972     Erik Larsson - OR/ÖS

1973     Sven Johansson - IS

1974     Gösta Hällman - OR

            Sven Karlström - ÖS

1975     Carl-Erik Flodin - FO

            Curt-Åke Andersson - FR

1976     Hans & Gun Eriksson - FO

1977     Eve Jönsson - FO

1978     Björn Karlström - ÖS

            Per-Åke Gester - ÖS

1979     Karl Hedberg - SK

            Sven-Erik Östman - SI

1980     Jan-Olof Dackebro - FR

            Kåre Karlström - ÖS

1981     Asger Rasmussen - BO

            Sören Olofsson - SK

1982     Jörgen Alshammar - FO

            Eivor Johansson - HA

            Lars Enlund - SL

1983     Rolf Mårtensson - FR

            Siv & Kjell Lundkvist - FO

            Sonja Sundell - OR

1984     Maud Dely - HA/ÖS

            Börje Blomqvist - OR

            Aron Hellström - SK

1985     Gunnel Edin - HA/ÖS

            Jörgen Silén - FR

1986     Jan Andersson - OR

            Sverker Jansson - FR

            Harry Lindgren - FO

1987     Bertil Bogren - OR

1988     Orla Mikkelsen - IS

            Lena Croon - HA/ÖS

            Stig Andersson - OR

            Lennart Segerlund - SK

            Börje Eriksson - SL

1989     Kjell Höglund - SI

            Carl-Gustav Kanold - BO

            Viking Wallin - FO

1990     Ann-Marie Bogren - OR

            Christina Svärd - BO

            Peter Lundin - FR

            K-G Sundin - IS

1991     Krister Gumaelius - OR

            Leif Elovsson - FR

            Tommy Andersson - SK

            Ingvar Eriksson - IS

1992     Jan Silén - FR

            Ingvar Jansson - OR

            Sven-Erik Abrahamsson - SK

1993     Christer Ekengren - FO

            Åke Höglund - SI

            Nils Nyqvist - FR

1994     Tony Rydén - IS

            Lennart Larsson - ÖS

            Björn Lindberg - ÖS

1995     Håkan Grunder - FO/ÖS

            Roland Karlsson - ÖS

            Tommy Karlsson - FO

1996     Jan Söderberg - FO

            PeO Adolfsson - SL

            Elvy Lindkvist - ÖS

1997     Per-Åke Eriksson - SL

            Leif Eriksson - FO

            Christer Söderström - FO

1998     Per-Anders Eklund - FO

            Lisa Kragmo - OR

            Lars Nyqvist - FR

1999     Charlotta Rothelius-Pappinen - OR

2000     Inger Levhorn - BO

            Håkan Jansson - FR

            Börje Wahlgren - OR

2001     Christina Mikkelsen - IS

            Kurt Maxé - OR

2002     Bengt Persson - FO

            Jan Falk - OR

2003     Marita Samuelsson - OR

            Peter Jansjöö - FO

            Jan Bojling - IS

2004     Roger Richter - FR

            Christer Lövberg - FO

            Morgan Persson - IS

2005     Magnus Asplund - OR

            Philip Nilsson - FO

2006     Jörgen Ahlqvist - OR

            Eva Sandberg - FO

            Mats Logärd - FO

2007     Anders Lavfors - FO

            Hans-Erik Persson - OR

2008     Per Orlebäck - FR

            Kent Eliasson - IB

            Rolf Carman - IB

            Mikael Wirström - IB

2009     Ylva Wastesson - FO

            Jan Hasselgren - SK

            Åke Linderoth - OR

2010     Lena Tillman - FO

            Bengt Svensson - OR

 

Förkortningar:

BO: Bowling                        FO: Fotboll           FR: Friidrott

HA: Handboll                       IB: Innebandy       IS: Ishockey

OR: Orientering                   SI: Simning           SK: Skidor

SL: Slalom                          ÖS: Överstyrelsen / Klubbstyrelsen

Uppdaterad: 02 MAJ 2010 22:06
Skribent: Mårten Sundh

Postadress:
Sundbybergs IK
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link

Se all info